AfD užkariauja Vokietijos jaunimo simpatijas, skatindama nelegalų deportaciją
(1)BERLYNAS – „Tėti, papasakok man apie tas dienas, kai tau pavyko laiku išgelbėti Vokietiją“, – klausia maža mergaitė savo tėvo, kai jiedu sėdi savo idiliško namo verandoje dešiniųjų partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) jaunimo sparno sukurtame vaizdo įraše.
„Viskas prasidėjo nuo didžiosios reemigracijos“, – atsako tėvas, paukščiams čiulbant, kai jie žvelgia į savo žydintį sodą. Ir tada pasigirsta šokio ritmas.
Taip prasideda dešiniųjų šokių dainos „Remigration Hit“ vaizdo klipas, kuriame įsivaizduojamas masinis migrantų deportavimas iš Vokietijos.
Plačiai dalijamame dainos vaizdo įraše vaizduojami daugiausia šviesiaplaukiai, mėlynakiai pilotai ir skrydžio palydovės, įkūnijantys, regis, klaidingą nacių „arijų“ rasinio grynumo sampratą, šventiškai šokantys, kai AfD mėlyna ir raudona spalva papuoštais lėktuvais deportuoja spalvotus žmones, pasibaisėjęs interpretuoja straipsnio autorius, beveik nesimaskuojant tapatindamas AfD su A.Hitlerio „arijų“ ideologijos linija.
„Now it’s time to go“, – pulsuojančiu ritmu skamba choras. „Mes jus visus deportuosime.“
Tokios internetinės kampanijos padėjo radikalizuoti platų Vokietijos jaunimo sluoksnį, teigia straipsnio autorius, todėl kraštutinės dešiniosios idėjos, kurios anksčiau buvo nustumtos į Vokietijos politinio diskurso paraštes, tapo vis labiau populiarios.
Šokio vaizdo įrašą paskelbusi AfD jaunimo organizacija „Jaunoji alternatyva“ nuo praėjusių metų Vokietijos vidaus žvalgybos agentūros priskiriama ekstremistinėms grupuotėms.
Tačiau tai nesutrukdė jiems ir kitoms dešiniųjų grupėms skleisti savo ideologiją tarp Vokietijos jaunimo – ir tai daroma labai sėkmingai.
Praėjusį mėnesį vykusiuose trijų žemių rinkimuose Rytų Vokietijoje, AfD sulaukė didelio jaunų rinkėjų palaikymo: visose trijose žemėse AfD užėmė pirmąją-antrąją vietas ir surinko nuo 29 iki 38% jaunų rinkėjų balsų, kaip rodo apklausų rezultatai.
„Mes esame jaunimo partija“, – po balsavimo Brandenburge per visuomeninę televiziją sakė Hansas-Christophas Berndtas, pagrindinis AfD kandidatas Brandenburge. „Ateitis yra mūsų pusėje.“
Jaunimo traukos į dešinę reiškinys akivaizdus ne tik Rytų Vokietijoje, bet ir visoje šalyje bei didžiojoje Europos dalyje. Birželio mėnesį vykusiuose Europos Parlamento rinkimuose Vokietijoje už AfD balsavusių jaunų žmonių dalis išaugo 11 procentinių punktų iki 16% ir gerokai aplenkė paramą kairiesiems žaliesiems, kurie kadaise dominavo šioje demografinėje grupėje.
Prancūzijoje Marine Le Pen partija „Nacionalinis susivienijimas“ per Europos Parlamento rinkimus surinko apie 30% jaunimo balsų – 10% daugiau nei 2019 m. O Austrijos nacionaliniuose rinkimuose praėjusį sekmadienį dešinioji Laisvės partija (FPÖ) užėmė pirmąją vietą ne tik tarp visų gyventojų – bet ir tarp 16-34 metų amžiaus rinkėjų.
Po metų Vokietijoje vyksiančiuose federaliniuose rinkimuose AfD, šiuo metu užimanti antrąją vietą nacionalinėje apklausoje, tikisi pakartoti FPÖ sėkmę Austrijoje, iš dalies pasiekdama Vokietijos jaunimą.
Per paskutinius 2021 m. federalinius rinkimus Vokietijoje jauni rinkėjai rinkosi žaliuosius ir verslą remiančius laisvuosius demokratus (FDP). Tačiau klimato kaitos problemos sprendimas – pagrindinis žaliųjų klausimas – daugeliui jaunesnių rinkėjų prarado svarbą, o FDP prarado didelę dalį savo, kaip jaunimui ir inovacijoms atstovaujančios partijos, įvaizdžio.
Dešiniųjų grupės bando užpildyti šią tuštumą ir vis geriau moka patraukti jaunesnius rinkėjus internetu.
Remiantis Potsdamo universiteto mokslininkų tyrimu, AfD prieš rugsėjį vykusius trijų Vokietijos žemių rinkimus „TikTok“ tinkle du kartus sėkmingiau pasiekė pirmą kartą balsuojančius rinkėjus nei visos kitos partijos kartu sudėjus.
Tyrėjai, išanalizavę daugiau kaip 75 000 vaizdo įrašų, sukurtų šioje socialinės žiniasklaidos platformoje likus kelioms savaitėms iki rinkimų, nustatė, kad ši grupė per dieną vidutiniškai gaudavo po vieną „TikTok“ vaizdo įrašą su AfD turiniu.
„Socialinės žiniasklaidos diskurse dominuoja dešinieji. Taip buvo ne visada ir tai yra šių politinių partijų ir judėjimų, kurie tam išleido daug pinigų, ilgamečio darbo rezultatas“, – sakė vienas iš pagrindinių tyrimo autorių Rolandas Verwiebe.
„Iš esmės jie sukūrė paralelinę, alternatyvią žiniasklaidos sferą, kuri labai tiksliai orientuota į atskirus asmenis“.
Dešiniųjų „reemigracijos“ svajonės
Šių metų pradžioje paaiškėjus, kad AfD politikai dalyvavo slaptame dešiniųjų ekstremistų susitikime netoli Potsdamo miesto, kuriame buvo aptarti „reemigracijos“ planai deportuoti užsieniečius ir „neasimiliuotus“ piliečius, Vokietijoje prasidėjo masiniai ir ilgalaikiai protestai prieš dešiniuosius, teigia autorius.
Tačiau praėjus vos keliems mėnesiams „reemigracija“ tapo įprasta dešiniųjų pareiškimų tema.
Dabar kalbos apie „reemigraciją“ nesugeba sukelti panašaus sukrėtimo ir pasipiktinimo, „nes apskritai visuomenės diskursas, kalbant migracijos tema, tapo toks išskydęs ir radikalizuotas“, – sakė Leipcigo universiteto sociologas Johannesas Kießas.
Tai iš dalies lėmė kraštutinių dešiniųjų aktyvistų pastangos netradicinėmis priemonėmis normalizuoti šią sąvoką Vokietijos jaunimo tarpe.
Dar vienas tokių priemonių pavyzdys – deportacijos tema sukurtas internetinis vaizdo žaidimas „Vokietijos gelbėtojas“, kuris prasideda balsu, klausiančiu: „Ar mes vis dar galime išgelbėti Vokietiją?“
Pagal gerai žinomo galvosūkių žaidimo „Candy Crush Saga“ pavyzdį sukurtas žaidimas „Germany Rescuer“ ragina žaidėjus gelbėti šalį nuo „chaoso“ ir „masinės imigracijos“, pavyzdžiui, suorganizuojant juodaodžio avataro įsodinimą į deportacijai skirtą lėktuvą.
Sėkmingai suderintos vaivorykštės vėliavos, kurios reiškia LGBT pride, konvertuojamos į Vokietijos vėliavas, kurios vietoj to suteikia nacionalinį pasididžiavimą.
Žaidimą sukūrė AfD jaunimo organizacija.
„Vargu ar kuris nors jaunuolis „WhatsApp“ grupėje skelbtų valstybinių rinkimų programą“, – interviu dešiniosios pakraipos žiniasklaidos priemonei sakė Anna Leisten, viena iš AfD jaunimo sparno Brandenburge vadovių.
„Tačiau aukštu rezultatu deportacijos žaidime dalytis daug lengviau.“
Rašyti komentarą