Ar Liz Tras taps „antrąja Margaret Tečer“?

2022 m. rugsėjo 5-ąją pasikeitė Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovas. Premjere, trečiąja šalies istorijoje ministre pirmininke tapo Liz Tras (Liz Truss). Ją išrinkus pagaliau baigėsi valdžios kolapsas po vieno ryškiausių britų premjerų Boriso Džonsono (Boris Johnson) atsistatydinimo. Ponia L.Tras, pakeitusi B.Džonsoną, jau spėjo pelnyti pravardę „antroji geležinė ledi". Pirmoji buvo legendinė „geležinė ledi" Margaret Tečer (Margareth Thatcher), o - likimo ironija - L.Tras savo kelią politikoje pradėjo demonstracijose, kuriose buvo reikalaujama jos atsistatydinimo.

„Labai kairių pažiūrų" šeima

Liz Tras gimė universiteto matematikos dėstytojo ir medicinos sesers šeimoje. Nesutrumpintas jos vardas - Meri Elizabet Tras (Mary Elizabeth Truss), bet pirmojo vardo ji niekada nemėgo.

Nuo vaikystės Liz buvo įtraukta į politiką: jos tėvai palaikė leiboristus ir nuo ankstyvos vaikystės ugdė dukros neapykantą toriams (Konservatorių partijai), o ypač - konservatorių premjerei Margaret Tečer, kurios vietą Liz Tras užima dabar.

L.Tras yra sakiusi, kad jos šeima buvo „labai kairių pažiūrų". Premjerės mama buvo judėjimo už branduolinį nusiginklavimą aktyvistė ir neretai vesdavosi dukrą į demonstracijas.

Per vieną tokią akciją, prisimena politikė, ji narsiai skandavo „Megi, lauk!": „Kartą mes iš senų susuktų kilimų net pasigaminome atominės bombos maketą ir nešėmės į demonstraciją".

Politikė prisipažino: jai tapus konservatore, tėvams tokia naujiena sukėlė šoką. O ir ji pati mokydamasi mokykloje nepažinojo nė vieno konservatyvių pažiūrų žmogaus, visi mokytojai palaikė leiboristus.

Trasų šeimoje augo keturi vaikai, Liz buvo vyresnioji trijų brolių sesuo. Ji nuo vaikystės pasižymėjo ambicingumu ir lyderės savybėmis, mėgo sveiką konkurenciją, bet pralaimėti jai nepatikdavo.

Kartą interviu politikės brolis prisiminė, kad Liz dažnai nenorėdavo su šeimos nariais žaisti stalo žaidimų, nes labai bijodavo, kad jai nepavyks laimėti.

Baigusi mokyklą būsimoji politikė įstojo į Oksfordo universitetą, kuriame studijavo filosofiją, politiką ir ekonomiką. Tada L.Tras politinės pažiūros pradėjo slinkti į dešinę.

Galbūt dabar ji norėtų pamiršti, kad dar studijuodama Oksforde spėjo įstoti universiteto liberalų demokratų gretas ir čia pasisakė už monarchijos nuvertimą ir marihuanos legalizavimą...

Baigusi universitetą Liz Tras įsidarbino kompanijoje „Shell", o paskui perėjo į telekomunikacijų bendrovę „Cable & Wireless", kurioje laikui bėgant užėmė ekonomikos direktorės pareigas. Bet toliau ją traukė politika. Tėvų leiboristų siaubui, vos baigusi universitetą Liz įstojo į Konservatorių partiją. Pasak jos, susipažinusi su tikrais konservatoriais suprato, kad tarp jų yra gerų žmonių.

Trijų premjerų ministrė

Gebėjimas greitai ir staigiai keisti pažiūras ir sąjungininkus padėjo L.Tras daryti sėkmingą politikės karjerą, kurią pradėjo 2010 m. Iš trečio bandymo jai pavyko tapti parlamento nare ir tai jai buvo puikus startas. Jau po 2 metų ji gavo pirmąsias pareigas vyriausybėje - švietimo ministro padėjėjos.

O dar po dvejų metų, 2014-aisiais, L.Tras pradėjo vadovauti Aplinkos, maisto ir žemės ūkio ministerijai ir pagarsėjo kaip jauniausia ministrė per visą D.Britanijos istoriją.

Beje, ji įsiminė ne vien tuo: į istoriją įėjo jos kalba Konservatorių partijos konferencijoje 2014 m. Politikė džiugiai pasakojo apie ekonomikos laimėjimus, bet pareiškusi, kad D.Britanija gamina daugiau rūšių sūrio negu Prancūzija, o vis tiek jį importuoja, nutaisė tragišką veido išraišką ir perdėtai dramatiškai, kapodama žodžius ištarė:

„Tai tikra gėda". Kalbos fragmento įrašai iškart pasklido internete ir tapo memu. Dabar L.Tras su humoru vertina šią situaciją. Kartą per konferenciją ji pajuokavo, kad organizatoriai jai uždraudė kalbėti apie sūrį.

Po to Liz karjera staigiai šovė aukštyn. Iki išrinkimo ministre pirmininke ji spėjo padirbėti šešiose labai aukštose pareigose Džeimso Kamerono (James Cameron), Terezos Mei (Theresa May) ir Boriso Džonsono vyriausybėse: vadovavo Užsienio prekybos, Moterų ir lygybės reikalų, Teisingumo ministerijoms, buvo Iždo sekretorė, o 2021 m. rugsėjį gavo bene svarbiausias - užsienio reikalų ministrės pareigas.

Antimonarchinė praeitis

Studijų metais, kai ji dalyvavo liberalų demokratų partijos veikloje, jos pažiūros visiškai sutapo su šios politinės jėgos pasaulėžiūra. Pavyzdžiui, ji aktyviai pasisakydavo už marihuanos legalizavimą.

Bet ir ne tai buvo jos garsiausias pareiškimas: paaiškėjo, kad Liz buvo arši antimonarchistė. 1994 m. per liberalų konferenciją Braitone ji pasakė plačiai pagarsėjusią kalbą, kai jai plojo visa salė. Tada mergina pareiškė netikinti, kad kai kurie žmonės gimsta valdyti.

Baigusi universitetą, ji labai greitai pakeitė ideologiją. Gavusi Konservatorių partijos narės bilietą, Liz visiškai pakeitė savo retoriką: ji ne kartą akcentavo, kad britų karališkoji šeima šaliai yra tiesiog būtina. Suprantama, pasisakymai prieš monarchiją ir karūną jai buvo priminti.

Bet ji visada atremia esanti profesionali diskutuotoja, neva labai norėjusi taip supurtyti nusistovėjusią tvarką. Nesenuose interviu į klausimus apie jos antimonarchistines pažiūras ji savo 1994 m. kalbą tiesiog vadina klaida ir labai gailisi, kad ją kadaise pasakė.

Esą dėl visko kalta jaunystė. Kadangi Liz Tras pažiūros pasižymi savybe periodiškai keistis, spauda ją jau praminė „vėtrunge".

Naujoji M.Tečer

Liz Tras yra trečioji D.Britanijos premjerė, todėl neišvengiamai yra lyginama su pirmąja moterimi, vadovavusia šalies vyriausybei, Margaret Tečer, praminta „geležine ledi".

Jau keletą metų politikės komanda stengėsi kurti „naujosios geležinės ledi" įvaizdį. Ministrė mėgdžiojo M.Tečer viskuo - nuo retorikos iki stiliaus. 2021 m. gruodį apsilankiusi Estijoje L.Tras pasivažinėjo tanku su D.Britanijos vėliava, taip pamėgdžiodama M.Tečer 1986 m. Vokietijoje.

Liz Tras stengiasi daug kuo būti panaši į savo legendinę pirmtakę, tai ypač pastebima aprangos stiliuje. 2022 m. vasario pradžioje politikė visiškai nukopijavo M.Tečer įvaizdį jos vizito į Maskvą 1987 m. metu, fotosesijai Raudonojoje aikštėje „rusišku stiliumi" pasipuošdama kailiniais ir kailine kepure.

Ir rinkimų kampanijos metu L.Tras griebėsi tokios pačios taktikos: per debatus su R.Sunaku vilkėjo juodą kostiumėlį ir baltą palaidinę su dideliu kaspinu - lygiai taip pat per vieną garsiai nuskambėjusį interviu televizijoje buvo apsirengusi M.Tečer.

Kurdama savo įvaizdį, M.Tečer aktyviai eksploatavo mėlyną spalvą, kuri yra oficiali D.Britanijos konservatorių spalva, o šiandien tai daro L.Tras. Tiesa, kalbų apie M.Tečer kopijavimą ji nepalaiko sakydma esanti „iš visai kitokios aplinkos".

Rugpjūtį infliacija D.Britanijoje viršijo 10 proc. Paskutinį kartą taip buvo prieš 40 metų, kaip tik M.Tečer laikais.

Todėl L.Tras, „geležinę ledi" laikydama savo idealu, stengiasi pamėgdžioti ją ir ekonominėje politikoje, bet ekonomikos procesus, kaip mano specialistai, supranta labai paviršutiniškai ir ribotai.

O užsienio politikoje premjerė L.Tras tęs kursą, pasirinktą jos pirmtako: kuo didžiausia parama Ukrainai ir maksinalus spaudimas Rusijai.

Svarbu paminėti, kad L.Tras aktyviai diegia liberalias vakarietiškas vertybes. Net būdama konservatorė, pasisako už vienos lyties asmenų santuokas ir LGBT teises, prieš griežtus azartinių žaidimų ribojimus, bet pasiryžusi didinti mokesčius alkoholiniams gėrimams. Liz jau sukėlė didelį ekologų susirūpinimą, mat ji - iškastinio kuro gerbėja.

Dabar, kai Europoje ir pasaulyje kilo tikra energetikos krizė, jos nuomone, yra būtina didinti skalūnų dujų gavybą ir įsisavinti naujus naftos telkinius Šiaurės jūroje. Be to, ji pasisako už dotacijų atsinaujinantiems energijos šaltiniams mažinimą.

Požiūris į „Brexit"

Kaip minėta, Liz Tras mėgsta dažnai kaitalioti savo politines pažiūras, ir tai vyksta labai greitai. Taip buvo ir su „breksitu". 2016 m. Dž. Kamerono vyriausybėje Liz Tras buvo viena iš nepalaikiusiųjų „breksito"- ji nenorėjo, kad D.Britanija išstotų iš Europos Sąjungos.

Tada ji sakė, kad britai yra protingi ir supranta, jog jų šaliai ekonomiškai yra daug naudingiau likti ES. Apie tai ji kalbėjo likus vos 2 savaitėms iki referendumo.

Bet kai iš referendumo rezultatų paaiškėjo, kad dauguma britų nebenori būti ES, ji pradėjo keisti poziciją, vis dažniau teigiamai pasisakydama apie D.Britanijos nepriklausomumą.

Galutinai į kitą stovyklą perėjo tapusi tapo B.Džonsono, pagrindinio „breksito" ideologo ir organizatoriaus, vyriausybės nare. Išstojimas iš ES, pasak L.Tras, šaliai suteikė daugiau laisvės ir lankstumo, kurių ji iki tol neturėjo.

Liz Tras šeimoje



• L.Tras vyras - finansininkas Hju O‘Liris (Hugh O‘Learey), pora augina dvi dukras. Jie susipažino 1997m., o per pirmąjį pasimatymą nuėjo čiuožti ant ledo, kur H.O‘Liris išsinarino kulkšnį.

Po trejų metų jie susituokė. Dar po 5 metų L.Tras užmezgė romaną su Parlamento nariu Marku Fildu (Mark Field), kuris taip pat buvo vedęs.

Spauda gardžiavosi bręstančiu skandalu, o M.Fildo žmona neištvėrė viešo vyro žygių aptarinėjimo ir po 12 santuokos metų jie išsiskyrė.

O L.Tras šeimą išsaugoti pavyko, nors jos karjera kaip tik dėl to skandalo vos nežlugo. Neseniai politikė žurnalistams prisipažino, kad santuokoje yra tikrai laiminga, o vyrą vadina viso gyvenimo meile.

• Vienu geriausių būdu stresui įveikti L.Tras laiko galimybę ką nors iškepti: bandelių, kruasanų, tortą. Tai yra jos hobis.

• L.Tras mėgsta 9-ojo deš. muziką ir karaokę.

• Šeima gyvena Tetforde, turi nekilnojamojo turto Londone ir dar vieną nam ą Kente.

• „Telefono sargybinė" - taip ji vadina save, slėpdama telefoną nuo dukters, kad ta per dažnai juo nesinaudotų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder