Kabulo oro uostas

Baltųjų rūmų teigimu, nužudytas ISIS-K lyderis, organizavęs mirtiną 2021 m. savižudžio sprogdintojo išpuolį Kabulo oro uoste

Baltųjų rūmų teigimu, nužudytas ISIS-K lyderis, organizavęs mirtiną 2021 m. savižudžio sprogdintojo išpuolį Kabulo oro uoste, nužudytas talibų, - paskelbė CNN.

Pasak Nacionalinio saugumo tarybos, ISIS-K lyderį, planavusį mirtiną 2021 m. savižudžio sprogdintojo išpuolį prie Kabulo tarptautinio oro uosto Abbey Gate, nukovė Talibanas.

Administracija neįvardijo ISIS-K lyderio pavardės, tačiau Nacionalinio saugumo tarybos strateginės komunikacijos koordinatorius Johnas Kirby pavadino jį "siaubingo išpuolio," kuris buvo įvykdytas paskutinėmis JAV pasitraukimo iš Afganistano dienomis, sumanytoju.

J. Kirby nepatikslino, kada Talibanas nužudė ISIS-K lyderį, tačiau pavadino tai vienu iš "daugybės aukšto rango vadovų netekčių", kurias ISIS-K patyrė šiais metais.

Savižudžio sprogdintojo išpuolį įvykdęs teroristas Abdul Rehman Al-Loghri buvo paleistas iš kalėjimo vos prieš kelias dienas, kai Talibanas perėmė teritorijos kontrolę. Per išpuolį žuvo 13 JAV karių ir daugiau kaip 170 afganistaniečių.

ISIS-K reiškia ISIS-Khorasan - teroristinės organizacijos filialas, veikiantis Afganistane ir aplinkiniame regione.

Nuo JAV pasitraukimo iš Afganistano 2021 m. rugpjūtį Talibanas bandė susidoroti su ISIS-K visoje šalyje, tačiau teroristinės organizacijos sunaikinti nepavyko.

Tai, kad JAV paskelbė, jog teroristų lyderį nukovė ne amerikiečių pajėgos, o Talibanas - grupuotė, su kuria jos kariavo beveik du dešimtmečius trukusį karą, - rodo, kad JAV galimybės vykdyti operacijas Afganistane po pasitraukimo yra ribotos.

Praėjusį mėnesį JAV Centrinės vadovybės vadas generolas Erikas Kurilla JAV įstatymų leidėjams sakė, kad "Afganistane sumažėjus duomenų rinkimo, analitiniams ištekliams ir žvalgybos, stebėjimo, žvalgybos priemonėms, mūsų kampanija prieš "Al Qaeda" ir ISIS "Khorasan" susiduria su sunkumais; nors galime matyti plačius atakų planavimo kontūrus, mums trūksta detalumo, kad pamatytume visą grėsmės vaizdą".

Pasak jo, teroristinė grupuotė suintensyvino išpuolius regione ir bando planuoti išpuolius už Afganistano ribų prieš JAV tėvynę ir Amerikos interesus užsienyje.

Teksaso respublikonas Maiklas Makolas (Michael McCaul), Atstovų Rūmų Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, gyrė ISIS-K lyderio nužudymą ir kartu tvirtino, kad Bideno administracija lieka atsakinga už nesėkmes, kurios lėmė išpuolį prie Abatijos vartų.

"Bet kuris kartas, kai teroristas pašalinamas iš akiračio, yra gera diena. Tačiau tai nesumažina Bideno administracijos kaltės dėl nesėkmių, lėmusių išpuolį prie Abbey Gate, ir jokiu būdu nesutrukdys komitetui atlikti tyrimą", - pareiškime teigė M. McCaulas.

Per sprogimą žuvusio štabo seržanto Tayloro Huverio tėvas CNN pasakė, ką antradienio rytą kariuomenė jam pranešė:

"Tai puiku, nuo žemės paviršiaus nušlavėme dar vieną teroristą.", - sakė Darinas Huveris (Darin Hoover). "Tačiau tai neatleidžia administracijos, Valstybės departamento ar Pentagono nuo atsakomybės ar atskaitomybės už tai, kas įvyko. Jie nesiėmė veiksmų ir nepasakė, kad mes viską sugadinome ir tai nepasikartos."

"O aš asmeniškai manau, kad tai gali pasikartoti", - pridūrė jis.

Respublikonai Kapitolijaus kalvoje pažadėjo pareikalauti, kad J. Bideno administracija būtų atsakinga už pasitraukimą iš Afganistano, o kai kurie Deputatų partijos nariai per daugelį Kongreso posėdžių pavadino šią operaciją "nevykusia" ir nesėkminga.

Praėjusią savaitę vykusiame Atstovų Rūmų priežiūros komiteto posėdyje Mičigano respublikonė Lisa McClain sakė, kad Bideno administracija "iš visos širdies gynė šį žiaurumą Afganistane".

Tuo tarpu administracija ir jos sąjungininkai ne kartą tvirtino, kad prezidentas Džo Bidenas buvo priverstas pasitraukti iš Afganistano dėl prieš kelis mėnesius buvusio prezidento Donaldo Trampo ir Talibano pasirašyto susitarimo, surišusio Baltiesiems rūmams rankas.

Merilando respublikonas Džeimis Raskinas (Jamie Raskin), vyriausiasis komiteto demokratas, sakė, kad kaltinti tik Bideno administraciją yra "moraliai painu ir politiškai ciniška", nes klaidos, padarytos per 20 karo metų ir abiejų partijų prezidentų, lėmė galutinį ilgiausio Amerikos karo rezultatą.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder