Brangs „Ikea“, „Electrolux“ ir kitų gamintojų produkcija – kaltę verčia husiams

Baldų milžinė „Ikea“ pareiškė, kad stringa jos gaminių tiekimas dėl husių išpuolių, o dėl to brangs ir patys baldai.

Kiti garsių prekės ženklų gamintojai taip pat įspėja apie kainų augimą dėl išaugusių transportavimo sąnaudų po to, kai buvo sustabdyta prekybos laivyba Raudonojoje jūroje, o kroviniai nukreipti aplinkiniu keliu per Pietų Afriką.

Aziją ir Europą jungiantis jūrų kelias per Raudonąją jūrą šiuo metu yra nesaugus, nes prekybos laivus koviniais dronais iš šiaurės Jemeno atakuoja husių sukilėliai. 

Sutrikimai iki vasario 

„Ikeos“ atstovas pareiškė, kad dėl situacijos Artimuosiuose Rytuose gali būti „apribotas kai kurių „Ikeos“ produktų prieinamumas“. 

Įmonė dabar ieško kitų galimybių užtikrinti, kad jos produktai būtų prieinami klientams.

Alternatyvus laivybos maršrutas aplink Gerosios Vilties kyšulį užtrunka apie 10 papildomų dienų.

Analitikai prognozuoja, kad laivybos krizė Raudonojoje jūroje pakels ir prekių kainas: nafta jau brangsta, o padidėjusios draudimo ir degalų sąnaudos galiausiai bus perkeltos ant vartotojų pečių. 

Tiekimo grandinės tyrimų bendrovė „Project 44“ teigė, kad prekių lentynose gali pradėti trūkti iki vasario mėnesio. 

Be to, ilgesnės kelionės padidins siuntimo išlaidas, o tai gali turėti įtakos kainoms, kurias moka klientai.

Logistikos analitikai skaičiuoja, kad kiekviena kelionė tarp Azijos ir Šiaurės Europos gali papildomai kainuoti 1 mln. JAV dolerių (USD). Šios išlaidos neabejotinai bus perkeltos vartotojams. 

Transporto išlaidos sudaro gana nedidelę daugumos gaminių bendrų sąnaudų dalį, todėl vartotojai didžiulio kainų augimo tikėtis neturėtų, tačiau kaip situacija plėtosis, šiuo metu niekas nedrįsta prognozuoti.

Naftos milžinė BP ir kitos tanklaivių kompanijos taip pat laikinai sustabdė žalios naftos siuntas per Raudonąją jūrą. Jų sprendimas ieškoti alternatyvių maršrutų paskatino nuogąstavimus, kad naftos kainos kils, o tai turės neigiamą poveikį energijos kainoms vartotojams.

Tačiau kol kas naftos kainos pokyčiai buvo kuklūs. „Brent“ rūšies naftos kaina šiuo metu yra apie 79,5 USD už barelį, kai prieš savaitę siekė 77 USD.

Kiti didieji tiekėjai taip pat atidžiai stebi situaciją Artimuosiuose Rytuose. 

Buitinių elektros prietaisų gamintoja „Electrolux“ su prekių vežėjais sudarė darbo grupę, kuri tirs įvairias galimybes, tarp jų maršruto keitimą prekėms, kurių galiojimo laikas baigiasi.

Vis dėlto kompanija iš anksto pareiškė, kad jos produkcijos kainų augimas turėtų būti „ribotas“. 

Įvedė papildomas pajėgas 

Husių išpuoliams nesiliaujant JAV pradėjo tarptautinę karinio jūrų laivyno operaciją Raudonojoje jūroje plaukiojantiems laivams apsaugoti. Prie amerikiečių prisijungė Jungtinė Karalystė, Kanada, Prancūzija, Bahreinas, Norvegija ir Ispanija.

Paskutinę 2023 m. savaitę Danijos laivybos milžinė „Maersk“ paskelbė atnaujinanti laivybą Raudonojoje jūroje, nepaisydama Irano remiamų husių išpuolių prieš prekybos laivus. 

Kompanija paaiškino, kad tokį sprendimą priėmė po to, kai patruliavimą regione sustiprino JAV vadovaujama tarptautinė „saugumo koalicija“. 

Kitos didžiosios laivybos kompanijos, pavyzdžiui, Vokietijos laivybos milžinė „Hapag-Lloyd“, ir toliau nukreips laivus iš Azijos į Europą aplinkiniu keliu per Pietų Afriką. 

Šiuo metu laivybą Raudonojoje jūroje yra sustabdžiusios 7 iš 10 didžiausių pasaulio laivybos kompanijų, tarp jų „Mediterranean Shipping Company“ (MSC), Prancūzijos „CMA CGM“, Vokietijos „Hapag-Lloyd“ ir kitos. 

Dažnėjantys husių išpuoliai turi pasekmių už regiono ribų, nes Raudonoji jūra jungia Europą ir Aziją. 

Kelias į Viduržemio jūrą per Sueco kanalą yra vienas svarbiausių naftos ir degalų, konteinerių ir plataus vartojimo prekių maršrutų pasaulyje. 

Šiuo jūros keliu vyksta apie 12–15 proc. pasaulinės jūrų prekybos.

„Dievo šalininkais“ pasivadinę husiai yra ginkluota islamistų grupuotė, kontroliuojanti didžiąją dalį šiaurės Jemeno.

Jie bepiločiais orlaiviais ir raketomis atakuoja Izraelio ir Amerikos taikinius nuo spalio 7 d., kai „Hamas“ surengė išpuolį prieš Izraelį, per kurį žuvo 1200 žmonių. 

Husiai teigia neleisiantys Izraelio laivams plaukti Raudonąja jūra, kol Izraelis nenutrauks karo prieš Gazą valdantį „Hamas“. Ir husius, ir „Hamas“, kaip ir Libano „Hezbollah“, remia Iranas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder