Didėjant įtampai sąsiauryje, Kinija siunčia laivus ir lėktuvus prie Taivano
Ministerija sakė, kad Kinijos liaudies išlaisvinimo armijos pajėgos peržengė vidurio liniją - pusiaukelę tarp salos ir žemyninės Kinijos - ir tai pavadino "labai provokuojančiu veiksmu".
Anksčiau ši linija buvo neoficiali, bet iš esmės gerbiama Pekino ir Taipėjaus kontrolės riba.
Taivano kariuomenė atsakė radijo įspėjimais ir įvedė oro patruliavimo pajėgų, karinių jūrų pajėgų laivų ir kranto raketų sistemų parengtį, pridūrė ministerija.
Penktadienį Taivano premjeras Su Tseng-changas pareiškė, kad sala atstovauja "laisvei ir demokratijai" ir kad "piktoji kaimynė greta mūsų slenksčio įtempė raumenis ir savavališkai sabotavo (vieną iš) judriausių vandens kelių pasaulyje karinėmis pratybomis".
Dangus ir vandenys aplink Taivaną tapo dėmesio centre, nes Pekinas didina įtampą ne tik su Taivanu, bet ir su kaimynine Japonija, kuri pareiškė oficialų protestą Kinijai po to, kai Japonijos išskirtinėje ekonominėje zonoje (IEZ) nukrito penki sviediniai.
Šios raketos buvo vienos iš kelių Pekino ketvirtadienį paleistų (kai kurios iš jų skriejo virš Taivano), kai Pelosi vyko į Tokiją, kur penktadienį susitiko su Japonijos Ministru Pirmininku Fumio Kišida.
Kinija ir anksčiau yra paleidusi raketų į vandenis aplink Taivaną - 24 mln. gyventojų turinčią demokratinę salą, kurią Kinijos komunistų partija laiko savo teritorija, nors niekada jos nekontroliavo - ypač per Taivano sąsiaurio krizę dešimtajame dešimtmetyje.
Tačiau virš salos praskriejusios raketos tapo reikšminga eskalacija, o JAV pareigūnai perspėjo, kad jų gali būti daugiau.
"Mes tikėjomės, kad Kinija gali imtis tokių žingsnių - tiesą sakant, visai neseniai jums juos gana išsamiai aprašiau", - ketvirtadienį žurnalistams Baltuosiuose rūmuose sakė JAV nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai Džonas Kirbis (John Kirby).
"Taip pat tikimės, kad šie veiksmai tęsis ir kad Kinija ir toliau reaguos artimiausiomis dienomis."
JAV lėktuvnešis liks Taivano apylinkėse dar kelias dienas, kad "stebėtų padėtį", pridūrė J. Kirby.
Penktadienį Kišida pareiškė, kad Kinijos karinės pratybos yra "rimta problema, susijusi su mūsų šalies ir jos žmonių saugumu", ir paragino nedelsiant nutraukti pratybas.
Jis pridūrė, kad Japonija ir JAV "dirbs kartu siekdamos išlaikyti stabilumą Taivano sąsiauryje".
Penktadienį kalbėdama Tokijuje N. Pelosi apkaltino Kiniją, kad ši bando "izoliuoti Taivaną", nurodydama, kad sala pašalinta iš tokių tarptautinių grupių kaip Pasaulio sveikatos organizacija.
"Jie gali bandyti neleisti Taivanui lankytis ar dalyvauti kitose vietose, bet jie neizoliuos Taivano neleisdami mums ten keliauti", - sakė ji.
Ji pridūrė, kad jos vizito Taivane tikslas buvo išlaikyti status quo, o ne jį keisti.
Vėliau penktadienį Kinijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad taiko sankcijas Pelosi ir jos artimiausiems šeimos nariams už "rimtą kišimąsi į Kinijos vidaus reikalus (ir) rimtą kenkimą Kinijos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui".
Raketos nekėlė "jokio pavojaus
Ketvirtadienį Kinija pradėjo karines pratybas aplink salą ir kitą dieną po Pelosi išvykimo paleido kelias raketas į vandenis netoli šiaurės rytų ir pietvakarių Taivano.
Kinijos karinis ekspertas per valstybinį transliuotoją CCTV patvirtino, kad įprastinės raketos skriejo virš pagrindinės Taivano salos, įskaitant oro erdvę, kurią dengia Taivano gynybinės raketos.
"Mes pataikėme į taikinius stebint JAV "Aegis" kovos sistemai, o tai reiškia, kad Kinijos kariuomenė išsprendė tolimojo nuotolio taikinių vandenyse pataikymo sunkumus", - sakė generolas majoras Meng Xiangqing, Pekino nacionalinio gynybos universiteto strategijos profesorius.
Vėlyvą ketvirtadienį Taivano gynybos ministerija pareiškime nurodė, kad raketos skriejo virš atmosferos, todėl nekėlė pavojaus salai.
Valdžios institucijos neskelbė oro pavojaus signalų, nes numatė, kad raketos nukris vandenyse į rytus nuo Taivano, teigė ministerija.
Ministerija pridūrė, kad daugiau informacijos apie raketų trajektoriją neskelbs, siekdama apsaugoti savo žvalgybos duomenų rinkimo pajėgumus.
Manoma, kad penkios balistinės raketos nukrito Japonijos išskirtinėje ekonominėje zonoje, įskaitant keturias, kaip manoma, skridusias virš Taivano, ketvirtadienį pranešė Japonijos gynybos ministerija.
"Tai rimta problema, kuri kelia susirūpinimą Japonijos saugumu ir jos piliečių saugumu. Griežtai ją smerkiame", - per spaudos konferenciją žurnalistams sakė Japonijos gynybos ministras Nobuo Kishi.
Rašyti komentarą