Tarptautinis strateginių studijų institutas (IISS) paskelbė ataskaitą, kurioje įspėja apie galimus Rusijos veiksmus po karo Ukrainoje pabaigos.
Analitikų nuomone, karo veiksmų nutraukimas gali leisti Maskvai atkurti karinį potencialą ir sutelkti dėmesį į priešpriešą su NATO.
Ataskaitoje pažymima, kad Rusija gali perkelti savo ginkluotąsias pajėgas į padidintos kovinės parengties režimą ir patikrinti aljanso reakciją, aktyvuodama NATO statuto 5 straipsnį, kuris numato, kad puolimas prieš vieną narę yra puolimas prieš visas.
IISS ekspertai taip pat išreiškia susirūpinimą dėl galimo Rusijos dėmesio perkėlimo į Baltijos šalis ir Lenkiją po konflikto Ukrainoje pabaigos.
Jie įspėja, kad kai kurių tarptautinių veikėjų remiamos kalbos apie ugnies nutraukimą gali sustiprinti Putino pozicijas ir destabilizuoti Europą.
Papildomą nerimą kelia palydovinės nuotraukos, kuriose matyti sustiprintas Rusijos kariuomenės ir technikos judėjimas prie sienų su Suomija.
Tai gali liudyti apie pasirengimą galimoms veiksmams šiaurės kryptimi.

Atsižvelgiant į šias grėsmes, kyla klausimas, ar Europa yra pasirengusi savarankiškai gintis, jei JAV sumažintų savo dalyvavimą NATO veikloje.
Jei Vašingtonas sumažintų paramą, Europos šalys turėtų investuoti didžiules lėšas – iki trilijono dolerių per 25 metus – siekdamos kompensuoti nuostolius ir užtikrinti saugumą.
Šiuo metu JAV turi apie 128 tūkst. karių Europoje, taip pat nemažai karinės technikos.
Šių pajėgų išvedimas taps rimtu išbandymu Europos šalims.
Be to, svarstoma galimybė perskirstyti amerikiečių pajėgas iš Europos į Aziją, siekiant priešintis augančiai Kinijos įtakai.
Tai gali dar labiau susilpninti NATO pozicijas Europos žemyne.
Šie įvykiai vyksta taikos derybų tarp Rusijos ir Ukrainos, kurios prasidėjo Stambule, fone.
Rusijos pusę atstovauja aukšto rango delegacija, įskaitant prezidento patarėjus, diplomatus ir karininkus.
Paties Putino nebuvimas gali rodyti taktinį Rusijos dalyvavimo derybose pobūdį.
Taigi, nepaisant galimo karo Ukrainoje pabaigos, Europa susiduria su naujais iššūkiais ir turi būti pasirengusi galimai Rusijos eskalavimui.


Šaltinis: cursorinfo.co.il
Rašyti komentarą