Euronews: naftos importas iš Rusijos į Europos Sąjungą sumažėjo 90 procentų

ES nebėra pagrindinė Rusijos naftos vartotoja. Dėl embargo, įvesto prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, naftos produktų tiekimas iš Rusijos į bloko šalis vos per kelis mėnesius sumažėjo 90 %.

Taigi 2022 m. vasario mėnesį - kai prasidėjo visaverčiai karo veiksmai - ES nupirko 15.189 mln. tonų rusiškos naftos ir rafinuotų produktų, tokių kaip dyzelinas, parafinas ir benzinas.

Lygiai po metų - 2023 m. vasarį - importas siekė 1.876 mln. tonų.

Kovo mėn. jis sumažėjo iki 1,445 mln. tonų.

Trūkstamą kiekį užpildė kelios šalys, įskaitant Jungtines Valstijas, Norvegiją, Alžyrą, Braziliją, Angolą ir Jungtinius Arabų Emyratus.

Pirmadienį Eurostato paskelbtoje ataskaitoje atskleidžiamas Rusijos naftos siuntų draudimo, kurį ES vadovai po ilgų derybų susitarė įvesti gegužės pabaigoje, poveikis.

Embargas buvo įvestas dviem etapais: nuo gruodžio 5 d. - žalios naftos tiekimui jūroje, o nuo vasario 5 d. - rafinuotų produktų tiekimui.

Buvo sudarytas tvarkaraštis ir įvestos specialios priemonės, kad valstybės narės galėtų prisitaikyti prie radikalių pokyčių ir kuo mažiau skausmingai atsisakyti pagrindinio energijos tiekėjo.

Tačiau apribojimai nebuvo taikomi naftai, transportuojamai naftotiekiu "Družba": tam nepritarė Vidurio Europos šalys, neturinčios priėjimo prie jūros, visų pirma Vengrija.

Tai ilgam sustabdė ES šalių susitarimo dėl sankcijų paketo procesą.

Iš tiesų, kovo mėn. duomenis suskirsčius pagal šalis, matyti, kad daugiausia rusiškos naftos pateko į tris iš jų - Vengriją, Slovakiją ir Čekiją, per kurias eina maršrutas "Družba".

Tranzitas šiuo naftotiekiu de facto lieka neribotas.

Briuselis pažadėjo iš naujo svarstyti šį prieštaringai vertinamą klausimą, tačiau iki šiol to nepadarė.

"Bendras naftos importas iš Rusijos nepasiekė nulio dėl tam tikrų išimčių, leidžiančių ribotą tiekimą tam tikromis sąlygomis", - teigiama Eurostato pranešime spaudai.

Rusijos karinė invazija į Ukrainą sukėlė chaosą energetikos sektoriuje. ES valstybės narės, siekdamos nuraminti rinką, buvo priverstos išleisti dalį savo atsarginių naftos atsargų.

Eurostato duomenimis, 2023 m. kovo mėn. tik penkios šalys - Bulgarija, Čekija, Airija, Latvija ir Lietuva - strateginių atsargų saugyklose turėjo mažesnių nei minimalus lygis naftos atsargų.

Šaltinis:  Euronews

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder