Europos Parlamentas pripažino Holodomorą „genocidu“
Tekste sakoma, kad Europos Sąjungos įstatymų leidėjai „pripažįsta Holodomorą, dirbtinį 1932–1933 m. badą Ukrainoje, sukeltą sąmoningos sovietų režimo politikos, kaip genocidą prieš ukrainiečių tautą“.
Rezoliucija priimta po kelių dienų, kai Rusijos pajėgų puolama Ukraina minėjo 90 metų nuo bado. Kyjivas paragino tarptautinę bendruomenę oficialiai paskelbti šį badą, per kurį mirė milijonai žmonių, „genocidu“.
Dabar šalis susiduria su šiuolaikine Maskvos agresija. Europos Parlamento sprendimas tikriausiai sukels Rusijos pyktį. Valdant prezidentui Vladimirui Putinui Rusijoje vis dažniau siekiama reabilituoti J. Stalino įvaizdį.
ES įstatymų leidėjai paragino „visas šalis ir tarptautines organizacijas, kurios dar nepripažino Holodomoro genocidu, tai padaryti“. Jie taip pat pasmerkė „dabartinio Rusijos režimo manipuliavimą istorine atmintimi, siekiant režimo išlikimo“.
Vokietijos įstatymų leidėjai praėjusį mėnesį priėmė rezoliuciją, kurioje Holodomoras paskelbtas genocidu.
1932–1933 m. Holodomoras Kyjivo vertinamas kaip J. Stalino režimo tyčinis genocido aktas, kuriuo buvo siekiama sunaikinti valstiečius. Per J. Stalino priverstinės „kolektyvizacijos“ kampaniją buvo konfiskuojami grūdai ir kiti maisto produktai, milijonai žmonių buvo pasmerkti badauti.
Holodomoras seniai kelia nesantaiką Rusijos ir Ukrainos santykiuose. Maskva atmeta Kyjivo teiginius ir siekia įvilkti šiuos įvykius į platesnį Vidurinės Azijos ir Rusijos regionus siaubusio bado kontekstą.
Rusijos sukeltas dabartinis karas sukėlė būgštavimus, kad istorija gali pasikartoti. Rusija nusitaikė į grūdų saugyklas ir užblokavo Ukrainos eksportą iš Juodosios jūros uostų, todėl Maskva kaltinama maistą naudojanti kaip karo ginklą.
Rašyti komentarą