Grybai

Gyvybė Žemėje pasikeis visiems laikams: jos klestėjimui būtini grybai atsidūrė ties išnykimo riba

(1)

Po miško paklote visą parą tyliai veikia sudėtingas tinklas, palaikantis ekosistemas ir gyvybę tokiais būdais, kurie dažnai lieka nepastebėti. Grybai, kuriems priklauso mielės ir pelėsiai, yra nepakeičiami maistinių medžiagų apykaitos, augalų sveikatos ir pačios gyvybės dalyviai. 

Dabar šiems svarbiems visų gyvų būtybių sąjungininkams iškilo pavojus.

Taip teigia „GMA News Online“.

Tarptautinė gamtos apsaugos sąjunga (IUCN) neseniai atkreipė dėmesį į šią rimtą problemą, įvertinusi 1300 grybų rūšių ir nustačiusi, kad beveik trečdaliui jų, t. y. 411 rūšių, gresia išnykimas. 

IUCN Raudonosios knygos skyriaus vyresnioji programų koordinatorė Caroline Pollock pabrėžė: „Grybai yra labai svarbūs visoms gyvoms būtybėms. 

Be jų visa planetos ekosistema gali greitai suirti“.

Grybai yra natūralūs perdirbėjai, skaidantys sudėtingas organines medžiagas į paprastesnius junginius ir taip palengvinantys augalams ir kitiems organizmams prieigą prie maistinių medžiagų. 

Jie ne tik skaidosi, bet ir užmezga simbiotinius santykius su augalais per tokias struktūras kaip mikorizė, gerindami vandens ir maistinių medžiagų pasisavinimą, kuris yra gyvybiškai svarbus augalų augimui ir dirvožemio sveikatai.

Be to, grybai prisideda prie žmogaus veiklos, dalyvaudami antibiotikų gamyboje, maisto produktų ir gėrimų fermentacijoje ir net bioremediacijoje, kuria siekiama išvalyti užterštą aplinką.

Nepaisant jų svarbos, grybai dažnai ignoruojami gamtosaugos programose, kuriose tradiciškai daugiausia dėmesio skiriama augalijai ir gyvūnijai. 

Šis aplaidumas kelia ypač didelį nerimą, atsižvelgiant į tai, kad iš maždaug 2,2-3,8 mln. grybų rūšių yra nustatyta tik nedidelė dalis, todėl daugelis jų yra neištirtos ir nesaugomos.

Pripažindamos šią spragą, pasaulinės organizacijos jau ėmėsi iniciatyvų, kad grybai būtų labiau įtraukti į gamtosaugos politiką. 

Pavyzdžiui, Jungtinė Karalystė ir Čilė pasiūlė grybams suteikti tokį patį apsaugos statusą kaip gyvūnams ir augalams, pripažįstant jų nepakeičiamą vaidmenį ekosistemose.

Grėsmės, su kuriomis susiduria grybai, yra daugialypės. Buveinių nykimas dėl miškų kirtimo, žemės ūkio plėtros ir miestų plėtros tiesiogiai veikia grybų populiacijas.

Dėl žemės ūkio nuotekų taršos į ekosistemas taip pat patenka perteklinis azoto ir amoniako kiekis, pažeidžiantis subtilią grybų palaikomą pusiausvyrą. 

Klimato kaita dar labiau gilina šias problemas, nes keičiasi aplinkos sąlygos, reikalingos grybams klestėti.

Grybų rūšių nykimas kelia didelį pavojų pasaulio ekosistemoms. Be jų gebėjimo skaidyti organines medžiagas, jos kaupsis, o tai lems pusiausvyros sutrikimus. 

Nykstant mikoriziniams ryšiams, blogės augalų sveikata, o tai turės įtakos žemės ūkiui ir natūralioms augalų bendrijoms. 

Grybų išnykimas taip pat gali sutrukdyti vystyti mediciną ir pramonę, kurios remiasi jų unikaliomis savybėmis.

Sprendžiant šiuos iššūkius reikia sutelktai stengtis įtraukti grybus į gamtosaugą, išsamiai įvertinti grybų biologinę įvairovę ir imtis priemonių buveinių naikinimui ir taršai mažinti. 

Pripažindami ir saugodami grybų karalystę, išsaugosime sudėtingą gyvybės tinklą, kuris priklauso nuo šių nuostabių organizmų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.