Įdomus mokslininkų paaiškinimas, kodėl sunkioji Žemės atmosfera negali nužudyti žmonių
(2)Kaip paaiškino Anthony Broccoli iš Rutgerso universiteto (JAV), oras iš tikrųjų yra lengvesnis už žmogaus kūną. Tačiau didžiulė oro masė, supanti Žemę dešimtis kilometrų, sukuria didelį slėgį.
Priežastis, kodėl Žemės atmosfera nesutraiško žmonių, yra ta, kad šis slėgis pasiskirsto.
Oras supa žmogaus kūną iš visų pusių, todėl slėgis tolygiai veikia visas kūno dalis. Tai ne tik žemyn spaudžianti jėga. Kartu atmosferos slėgis, nors ir tolygiai pasiskirstęs po kūną, yra gana didelis - apie 1 kilogramą viename kvadratiniame centimetre.
Kaip pažymi Maiklas Vudas (Michael Wood) iš Kanizijaus universiteto (JAV), žmonės nepatiria gniuždančio atmosferos slėgio poveikio, nes laikui bėgant mūsų kūnai evoliucionavo taip, kad prisitaikė prie šio slėgio ir jį atlaikė.
Kaip paaiškino Brokolis, oro slėgis žmogaus kūno viduje yra beveik toks pat kaip ir išorėje, o tai subalansuoja išorinio ir vidinio slėgio jėgas. Ši pusiausvyra įmanoma tik tada, jei oras gali patekti į visas kūno dalis.
Pastebėta, kad didėjant aukščiui oras vis labiau retėja ir dėl to mažėja atmosferos slėgis. Štai kodėl lėktuve skrendantys žmonės, kildami ir kildami, gali jausti „spengimo“ pojūtį ausyse.
Taip yra todėl, kad vidinis oro slėgis žmogaus kūne ne iš karto susilygina su išoriniu slėgiu, o „spragtelėjimas“ jaučiamas tada, kai oro slėgis abiejose ausies būgnelio pusėse pagaliau susilygina.
Vudas teigia, kad vienas iš paaiškinimų, kodėl be skafandro negalime būti kosmose, yra slėgio skirtumas. Kosmose beveik nėra slėgio, o jei nėra išorinio slėgio, dėl vidinio slėgio žmogaus kūnas išsipučia kaip kamuolys. Tai neišvengiamai sukels mirtinas pasekmes.
Anksčiau Kūrėjas rašė, kad jei Žemėje staiga dingtų oras, pasekmės būtų pražūtingos. Pirma, išnyks garsas, nes jo sklidimas vakuume neįmanomas. Be to, dangus patamsės, nes būtent atmosfera išsklaido saulės spindulius, suteikdama jam mėlyną atspalvį.
Šaltinis: cursorinfo.co.il
Rašyti komentarą