Atnaujinta 13.03 val.
Kremlius atsisakė patvirtinti, ar B. al Assadas yra Rusijoje, dėl savo bazių statuso tarsis su nauja valdžia
Pirmadienį Kremlius atsisakė patvirtinti pranešimus, kad nuverstas Sirijos prezidentas Basharas al Assadas pabėgo į Maskvą, tačiau atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sakė, kad Maskvą „nustebino“ sukilėlių įvykdytas perversmas.
„Kalbant apie prezidento Assado buvimo vietą, aš neturiu ką jums pasakyti“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas D. Peskovas ir pridūrė: „Tai, kas atsitiko, nustebino visą pasaulį ir šiuo atveju mes nesame išimtis“.
D. Peskovas taip pat sakė, kad Kremlius aptars su naujaisiais valdytojais dviejų Rusijos karinių bazių Sirijoje statusą.
Paklaustas apie bazių ateitį, D. Peskovas atsakė: „Kol kas per anksti kalbėti. Tai yra diskusijų objektas su tais, kurie bus valdžioje Sirijoje“.
Šaltinis Kremliuje sekmadienį Rusijos naujienų agentūroms sakė, kad B. al Assadas ir jo šeima yra Maskvoje, praėjus kelioms valandoms, kai jis pabėgo iš šalies, islamistų vadovaujamiems sukilėliams įžengus į Damaską.
B. al Assado sūnus studijuoja Rusijos sostinėje.
D. Peskovas pirmadienį pareiškė, kad jei Rusija suteiktų prieglobstį B. al Assadui ir jo šeimai, tokį sprendimą priimtų Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
„Žinoma, tokie sprendimai negali būti priimti be valstybės vadovo, ir tai yra jo sprendimas“, – sakė D. Peskovas ir pridūrė, kad V. Putino darbotvarkėje nėra numatytas susitikimas su B. al Assadu.
Rusija suteikė prieglobstį keliems nuverstiems lyderiams, įskaitant buvusį Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovyčių.
Rusija Sirijoje turi strategiškai svarbias kariuomenės ir karinio jūrų laivyno bazes. 2015 m. Rusija pradėjo karinę intervenciją į Siriją, kad paremtų B. al Assadą.
„Dabar dėl nestabilumo bus labai sudėtingas laikotarpis“, – sakė D. Peskovas.
Pasak Kremliaus atstovo, Rusijos karinių bazių saugumas yra „labai svarbus“. „Darome viską, kas įmanoma ir būtina, kad susisiektume su tais, kurie gali užtikrinti saugumą. Mūsų kariškiai taip pat imasi atsargumo priemonių“, – sakoma Kremliaus pareiškime.
Šaltinis Kremliuje, kurį sekmadienį citavo Rusijos naujienų agentūros, sakė, kad B. al Assadą nuvertę sukilėliai „garantavo Rusijos karinių bazių ir diplomatinių institucijų saugumą Sirijos teritorijoje“.
D. Peskovas sakė, kad Rusija palaiko „dialogą“ su Turkija, parėmusia sukilėlių pajėgas Sirijoje. „Svarbu palaikyti dialogą su visomis šalimis. Tvirtai ketiname tai daryti ir analizuoti situaciją“, – sakė D. Peskovas.
Sirijos karo stebėjimo organizacija pranešė apie Izraelio smūgius į šalies karinius objektus
Sirijos karo stebėtojai pirmadienį pranešė, kad Izraelis praėjusią naktį, po to, kai islamistų vadovaujami sukilėliai nuvertė prezidentą Basharą al Assadą, smogė karinėms pozicijoms ir sandėliams keliose šalies dalyse.
„Nuo pirmųjų valandų po pranešimo apie buvusio režimo žlugimą Izraelis pradėjo rengti intensyvius oro smūgius, tyčia naikindamas ginklų ir amunicijos sandėlius“, – sakė Sirijos žmogaus teisių stebėjimo organizacija (SOHR).
Naktinių smūgių taikiniai, be kita ko, buvo ir Sirijos kariuomenei priklausantys „oro gynybos ginklų ir šaudmenų sandėliai“ pakrantės Latakijos ir Tartuso provincijose, teigė SOHR.
Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi organizacija, turinti šaltinių Sirijoje tinklą, teigė, kad Izraelis taip pat sudavė smūgius šalies pietuose, taikydamasis į
Tal al Harą netoli Izraelio aneksuotų Sirijos Golano aukštumų ir karines pozicijas Izraa‘oje, Daraa provincijoje.
Taip pat Izraelis smogė ir sunaikino sandėlius, kuriuose buvo laikomi „prieštankiniai ginklai“ Kalamūno rajone Damasko apylinkėse, pridūrė ji.
Nuo 2011 metų, kai Sirijoje prasidėjo pilietinis karas, Izraelis šalyje surengė šimtus smūgių, daugiausia nukreiptų prieš kariuomenę ir Irano remiamas grupuotes.
Izraelis retai komentuoja pavienius smūgius Sirijoje, tačiau ne kartą yra sakęs, kad neleis Iranui plėsti savo pozicijų šalyje.
Naktiniai reidai buvo surengti po SOHR pranešimų, kad Izraelis sekmadienį smogė karinių, žvalgybos ir muitinės pastatų saugumo kompleksui Damasko mieste.
Pasak organizacijos, Izraelis smogė ir kitur, įskaitant kariuomenės pozicijas ir ginklų sandėlius netoli Mazzeho karinio oro uosto miesto pakraštyje.
Taip pat Izraelis sekmadienį „bombardavo buvusius karinius objektus“ Sirijos pietinėje Kuneitros provincijoje.
Be to, ji teigė, kad „sausumos pajėgos prasiskverbė... ir perėmė buvusių režimo pajėgų stebėjimo punktų kontrolę“ Hermono kalno rajone, esančiame toliau į šiaurę, arčiau Libano sienos.
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu sekmadienį sakė nurodęs Izraelio kariuomenei „užimti“ demilitarizuotą buferinę zoną pasienyje su Sirija po B. al Assado nuvertimo, o Izraelio kariuomenė įvedė komendanto valandą penkių toje teritorijoje esančių Sirijos miestų gyventojams.
Izraelio vadovas sakė, kad 50 metų galiojęs abiejų šalių „susitarimas dėl atsitraukimo“ žlugo ir „Sirijos pajėgos paliko savo pozicijas“.
Dėl šios priežasties jis sakė: „Vakar nurodžiau IDF (kariuomenei) užimti buferinę zoną ir netoliese esančias vadavietes.
Neleisime jokioms priešiškoms pajėgoms įsitvirtinti mūsų pasienyje“.
1967 metais Izraelis iš Sirijos atėmė didžiąją dalį Golano aukštumų, o vėliau jas aneksavo – šio žingsnio tarptautinė bendruomenė iš esmės nepripažino.
Izraelio užsienio reikalų ministras Gideonas Saaras pirmadienį pareiškė, kad buferinės zonos užėmimas yra „ribotas ir laikinas žingsnis“.
Kinija paragino „susijusias šalis“ Sirijoje rasti „politinį sprendimą“ stabilumui atkurti
Kinijos užsienio reikalų ministerija pirmadienį paragino „visas susijusias šalis“ Sirijoje „rasti politinį sprendimą“ po to, kai islamistų vadovaujami sukilėliai perėmė Damasko kontrolę ir nutraukė dešimtmečius trukusį Basharo al Assado valdymą.
Pastaraisiais metais Pekinas stiprino ryšius su Sirija, o B. al Assadas praėjusiais metais lankėsi Kinijoje su valstybiniu vizitu – po 2011 metų, kai šalyje prasidėjo pilietinis karas, tokie vizitai ne Artimuosiuose Rytuose buvo reti.
Pirmadienį Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai, paklausta apie B. al Assado nušalinimą, sakė, kad Pekinas „atidžiai stebi įvykius Sirijoje“.
„Tikimės, kad visos susijusios šalys vadovausis pamatiniais Sirijos žmonių interesais ir kuo greičiau ras politinį sprendimą, kad šalyje būtų atkurtas stabilumas“, – sakė Mao Ning per įprastinę spaudos konferenciją.
Mao tiesiogiai neatsakė į klausimą, ar Kinija palaikė ryšius su B. al-Assadu, kuris, kaip pranešama, su šeima pabėgo į Rusiją.
Per 2023 metų B. al Assado vizitą į Kiniją prezidentas Xi Jinpingas paskelbė apie „strateginę partnerystę“ tarp abiejų šalių.
Pekino ambasada Damaske ketvirtadienį patarė Kinijos piliečiams „kuo greičiau“ išvykti iš Sirijos, sukilėliams judant per šalį.
Užsienio reikalų ministerija paragino naujuosius Sirijos valdytojus „imtis praktinių priemonių Kinijos institucijų ir personalo saugumui užtikrinti“.
Sirijos opozicija kontroliuoja Tartusą, kuriame yra Rusijos karinė bazė, teigia TASS
Sirijos ginkluota opozicija visiškai kontroliuoja Latakijos provinciją, kurioje yra Rusijos karinės bazės. Apie tai Rusijos naujienų agentūrai TASS pranešė šaltinis šioje Sirijos provincijoje.
Pasak jo, ginkluotos formuotės įžengė į Tartuso ir Džeblos teritoriją, kai opozicija paskelbė apie Sirijos prezidento Basharo al Assado nuvertimą.
Šaltinis taip pat pabrėžė, kad opozicijos nariai nebandė įsiveržti į Rusijos bazes Tartuse ir Hmeimime ir šios bazės „veikia įprastu režimu“.
Anksčiau liudininkai sakė TASS, kad Sirijos ginkluotos opozicijos nariai įžengė į Džeblą. Pasak agentūros pašnekovo, sekmadienio popietę kovotojai buvo miesto centre ir šaudė į orą, tačiau Rusijos kariuomenei negrasino.
Lapkričio 27 dieną ginkluotos opozicijos formuotės pradėjo didelio masto puolimą prieš vyriausybinių pajėgų pozicijas Alepo ir Idlibo provincijose.
Iki gruodžio 7-osios vakaro Sirijos prezidento Basharo al Assado priešininkai užėmė kelis didžiuosius miestus. Sekmadienio rytą jie įžengė į Damaską, po to Sirijos kariuomenės daliniai paliko sostinę.
Spalio 7 d. žudynės: žiniasklaida sužinojo apie lemtingą IDF vadų klaidą
Taip pat paaiškėjo, kokias išvadas IDF Generalinio štabo viršininkui Herzi Halevi pateiks spalio 7 d. įvykių tyrimo komisija.
IDF Pietų vadovybė manė, kad dokumentas „Jericho siena“ atspindi „neįmanomą scenarijų“, ir tuo remdamasi į jį rimtai neatsižvelgė, palikdama jį be dėmesio ir nesiimdama atitinkamų veiksmų.
Apie tai pranešė naujienų portalas N12.
Tai viena iš pagrindinių išvadų, kurias padarė karinė tyrimo komisija, atlikusi tragiškų spalio 7 d. įvykių tyrimą.
Pagrindinės išvados, kurios per artimiausias dvi savaites bus pateiktos IDF Generalinio štabo viršininkui generolui leitenantui Herzi Halevi, yra šios:
Klaidingas grėsmės įvertinimas, dėl kurio buvo netinkamai reaguojama į situaciją;
Pietų karinės apygardos vadovybė „Jericho sienos“ planą suvokė kaip neįmanomą scenarijų, o tai prisidėjo prie dokumento ignoravimo ir būtinų veiksmų nesiėmimo;
Buvo rengiamasi tik labiausiai tikėtinam scenarijui, kuris apėmė vienos ar trijų teroristų grupių infiltraciją;
Buvo klaidingai manoma, kad pasienyje su Gazos ruožu esanti saugumo užtvara yra „visiškai neįveikiama“;
Buvo manoma, kad žvalgyba laiku įspės apie bet kokius neįprastus išpuolius, tačiau taip nebuvo;
Per didelis pasitikėjimas technologinėmis priemonėmis, tokiomis kaip stebėjimo postai ir kameros, kurios spalio 7 d. nesuveikė;
Sumažėjusios saugumo pajėgos pasienyje suteikė „Hamas“ teroristams kiekybinį pranašumą.
Sirijos karo stebėjimo agentūra pranešė, kad sukilėliai kontroliuoja „didžiąją dalį“ Alepo
Viena Sirijos karo stebėjimo agentūra šeštadienį pranešė, kad sukilėliai džihadistai kontroliuoja didžiąją Alepo miesto dalį, o kai kurias antrojo pagal dydį Sirijos miesto dalis pirmą kartą nuo 2016 m. bombarduoja rusų aviacija.
„Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS) ir su ja susijusios grupuotės... užėmė didžiąją dalį miesto ir vyriausybės centrų bei kalėjimų“, – pranešė Didžiojoje Britanijoje veikianti Sirijos žmogaus teisių stebėjimo agentūra, pridurdama, kad praėjusią naktį rusų „lėktuvai pirmą kartą nuo 2016 m. vykdė Alepo rajonų antskrydžius“.
Pranešama, kad islamistų sukilėlių aljansas šią savaitę užkariavo virtinę kaimų netoli Idlibpo ir Alepo. Jie siekia kontroliuoti svarbius tiekimo kelius.
Remdami Sirijos kariuomenę, be kita ko, rusų naikintuvai nuo trečiadienio ryto surengė 63 antskrydžius prieš pozicijas Idlibe ir Alepo apylinkėse.
Vakarų Krante per išpuolį prieš autobusą sužeisti keli žmonės
Per ginkluotą išpuolį prieš autobusą netoli vienos Izraelio gyvenvietės Vakarų Krante buvo sužeisti keli žmonės.
Izraelio gelbėjimo tarnyba „Magen David Adom“ penktadienį pranešė, kad šūviai sunkiai sužeidė tris žmones, o dar vienas žmogus patyrė vidutinio sunkumo sužalojimų. Anot tarnybos, kitus žmones sužeidė stiklo šukės.
Izraelio gynybos pajėgos (IDF) platformoje „X“ nurodė, kad įtariamas užpuolikas paleido ugnį į Izraelio autobusą.
Jis esą buvo „neutralizuotas“ įvykio vietoje.
Atsakomybę už išpuolį prisiėmė palestiniečių smogikų grupuotės „Hamas“ ginkluotasis sparnas „Ezzedine‘o Al-Qassamo brigados“.
Pasak Izraelio šaltinių, išpuolis įvyko netoli Arielio gyvenvietės Vakarų Kranto šiaurėje.
Palestiniečiai jau kurį laiką rengia vis daugiau išpuolių Izraelyje ir okupuotame Vakarų Krante.
Tuo pat metu Vakarų Krante smarkiai padaugėjo atvejų, kuomet naujakuriai pasitelkia smurtą prieš palestiniečius.
Žiniasklaida: Izraelis ir Iranas atsidūrė ant plataus masto karo slenksčio
Visapusiškas Izraelio ir Irano karas gali tapti katastrofa visam regionui.
Irano ir Izraelio konfliktas artėja prie pavojingos ribos, grasindamas peraugti į visavertį karą.
Pastaraisiais mėnesiais jų konfrontacija iš „šešėlinio karo“ - pasitelkiant tarpines grupuotes, kibernetines atakas ir slaptas operacijas - perėjo į atvirą etapą.
Apie tai pranešė „AlArabia News“.
Šiandien abi pusės rengia tiesioginius smūgius viena kitos kariniams objektams, taip pradėdamos naują, pavojingesnį ilgametės priešpriešos etapą.
Izraelis aktyviai puola Irano raketų ir dronų kūrimo objektus, o Iranas grasina imtis atsakomųjų veiksmų.
Nors šalys stengiasi neperžengti ribos, dėl kurios kiltų didelio masto konfliktas, klaidų rizika yra didelė.
Net ir vienas incidentas, pavyzdžiui, smūgis, per kurį nukentėtų daug civilių, gali sukelti grandininę reakciją, kurios neįmanoma sustabdyti.
Šalių kariniai pajėgumai rodo akivaizdų Izraelio pranašumą.
Jo modernios oro pajėgos, aprūpintos amerikietiškais naikintuvais F-35 ir pažangiomis gynybos sistemomis, yra pranašesnės už pasenusias Irano oro pajėgas.
Be to, jo priešraketinės gynybos sistema, įskaitant garsiąją „Geležinio kupolo“ sistemą, padeda veiksmingai atremti Irano raketų grėsmes.
Savo ruožtu Iranas remiasi savo balistinėmis raketomis ir sąjungininkų tinklu Sirijoje, Libane ir Irake, grasindamas Izraeliui iš kelių pusių.
Tačiau dėl modernių ginklų trūkumo ir silpnos oro gynybos atviro karo atveju Iranas atsidurtų nepalankioje padėtyje.
Pagrindinis Izraelio pranašumas - JAV parama.
Amerikos karinė pagalba, žvalgyba ir diplomatinė apsauga suteikia Izraeliui didelį pranašumą.
Kita vertus, Iranas remiasi ryšiais su Rusija ir Kinija, tačiau jų pagalba apsiriboja ekonominiais ir ginklų sandėriais, o tai nekompensuoja Teherano karinių trūkumų.
Branduolinis veiksnys išlieka lemiamas. Izraelis, nepatvirtintais duomenimis, turi branduolinį arsenalą, kuris tarnauja kaip galinga atgrasymo priemonė. Iranas, nors ir plėtoja savo branduolinę programą, vis dar yra toli nuo branduolinio ginklo sukūrimo.
Visapusiškas karas tarp šių šalių gali tapti katastrofa visam regionui. Konfliktas grasina įtraukti kaimynines valstybes, pagilinti humanitarinę ir ekonominę krizę.
Nepaisant to, abi pusės ir toliau didina įtampą, rizikuodamos, kad klaidingas apskaičiavimas gali tapti pražūtingų įvykių pradžia.
Šaltinis: „The Cursor“
Penkios Izraelio raketos smogė į gyvenamąjį pastatą Beiruto centre
Penkios Izraelio raketos šeštadienį pataikė į gyvenamąjį pastatą Beiruto centre, pranešė Libano valstybinė žiniasklaida.
„Sostinė Beirutas pabudo nuo siaubingų žudynių, kai priešo Izraelio oro pajėgų penkios raketos visiškai sunaikino aštuonių aukštų gyvenamąjį pastatą Mamouno gatvėje Bastos rajone“, – pranešė Nacionalinė naujienų agentūra.
AFP žurnalistai sostinėje girdėjo mažiausiai tris didelius sprogimus. Antskrydžiai surengti po Libano sostinės pietinių priemiesčių bombardavimo ankstesnę dieną, Izraeliui tęsiant kovą su Libano sukarinta grupuote „Hezbollah“.
Penktadienį per oro antskrydžius pietiniame Beirute buvo sugriautas 11 aukštų pastatas.
Libano sveikatos ministerija pranešė, kad per Izraelio smūgius šalies pietuose žuvo penki su „Hezbollah“ susiję paramedikai.
Gazos ministerija pranešė, kad dėl kuro stokos visos ligoninės „per 48 valandas“ apribos arba nutrauks darbą
„Hamas“ vyriausybės sveikatos apsaugos ministerija penktadienį perspėjo, kad visos Gazos ligoninės dėl kuro trūkumo „per 48 valandas“ turės sustabdyti arba apriboti darbą, apkaltindama Izraelį dėl to, kad neleidžia į ruožą įvežti daugiau degalų.
„Mes skubiai perspėjame, kad visos Gazos Ruožo ligoninės per 48 valandas sustabdys arba apribos veiklą, nes okupantai (Izraelis) neleidžia įvežti kuro“, – kalbėdamas per spaudos konferenciją pasakė Gazos lauko ligoninių vadovas Marwanas al-Hamsas.
Per raketų smūgį Libane nukentėjo keturi italų taikdariai
Per raketų smūgį Libane, Italijos vyriausybės duomenimis, penktadienį nesunkiai sužeisti ketuti JT taikos dalinio (UNIFIL) kariai italai. Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni sakė „su dideliu pasipiktinimu ir susirūpinimu“ reagavusi į žinią apie naujas atakas prieš italų karių UNIFIL bazę Pietų Libane, „per kurias nukentėjo ir keli mūsų kareiviai“.
Šios atakos yra „nepriimtinos“, pabrėžė G. Meloni ir paragino visas puses „bet kuriuo metu užtikrinti UNIFIL karių saugumą bei bendradarbiauti, kad greitai būtų nustatyta, kam už tai tenka atsakomybė“.
Italijos užsienio reikalų ministras Antonio Tajanis žurnalistams sakė, kad raketų ataką greičiausiai surengė Irano remiami „Hezbollah“ kovotojai. Tai „dvi raketos, kurias tikriausiai paleido „Hezbollah“, – teigė jis.
Pasak Italijos gynybos ministro Guido Crosetto, kariai bazėje Šamoje Pietų Libane buvo sužaloti stiklo šukių, kai per apšaudymą išdužo langų stiklai.
Po Izraelio kariuomenės perspėjimo – smūgis pietų Beirute
Sekmadienį ryte Izraelio kariuomenė sudavė smūgį pietiniuose Beiruto priemiesčiuose, pirma perspėjusi trijų rajonų gyventojus evakuotis.
Šios atakos išvakarėse tame pačiame rajone buvo įvykdyta keletas reidų.
Naujienų agentūros AFPTV užfiksuotuose vaizduose buvo matyti dūmų stulpas, kylantis virš priemiesčių, kuriuos dengė dūmai po praėjusios dienos bombardavimo. Izraelio kariuomenės atstovas Avichay‘jus Adraee socialiniame tinkle „X“ pirmiau buvo perspėjęs netoli trijų armijos taikiniais buvusių objektų esančius gyventojus pasitraukti iš antpuolio zonos.
Izraelis nurodė evakuoti tris rajonus į pietus nuo Beiruto
Izraelio kariuomenė sekmadienį nurodė trijų pietinių Beiruto priemiesčių rajonų gyventojams evakuotis, mat šiose vietovėse numatoma atakuoti keletą pastatų.
„Esate netoli su „Hezbollah“ siejamų objektų, kuriuos Izraelio gynybos pajėgos ketina artimiausiu metu pulti“, – socialiniame tinkle „X“ paskelbė kariuomenės atstovas Avichay‘jus Adraee, kartu su šiuo įrašu įkeldamas Libano sostinės žemėlapį su pažymėtomis trimis zonomis.
Libanas: per Izraelio smūgį Bekos slėnyje žuvo šeši žmonės, įskaitant tris vaikus.
Libano sveikatos ministerija pranešė, kad šeštadienį per Izraelio smūgį Bekos slėnyje šalies rytuose žuvo šeši žmonės, įskaitant tris vaikus.
„Per Izraelio priešo smūgį Chraibyje žuvo šeši žmonės, įskaitant tris vaikus, iš kurių vienam buvo treji metai, ir buvo sužeista 11, įskaitant penkis vaikus“, pranešė ministerija. Oficiali Libano nacionalinė naujienų agentūra taip pat pranešė, kad per Izraelio ataką žuvo šeši žmonės iš tos pačios šeimos.
Izraelio prezidentas atšaukė vizitą į JT klimato kaitos konferenciją Azerbaidžane
Izraelio prezidentas Isaacas Herzogas atšaukė savo planuotą vizitą į JT klimato kaitos konferenciją Azerbaidžane dėl „saugumo sumetimų“, šeštadienį pranešė jo biuras, nepateikęs daugiau informacijos.
Izraelio žiniasklaida spėliojo, kad nerimaujama dėl galimų Irano išpuolių prieš Izraelio taikinius Azerbaidžane, kurio sostinėje Baku vyks COP29 derybos.
Pirmą kartą į Azerbaidžaną su valstybiniu vizitu Herzogas atvyko 2023 m. gegužę.
Ši šalis, kurioje daugiausia gyvena musulmonai, yra laikoma svarbia Izraelio vyriausybės geostrategine partnere, nes ji ribojasi su Iranu. Baku ir Teherano santykiai kol as buvo šalti.
Per Izraelio smūgį Sirijoje žuvo du palestiniečių „Islamo džihado“ lyderiai, teigia šaltinis
Per Izraelio smūgį Sirijoje ketvirtadienį žuvo du aukšto rango „Islamo džihado“ veikėjai, pranešė šaltinis iš šios palestiniečių grupuotės, kuri kartu su „Hamas“ kovoja prieš Izraelį Gazos Ruože.
Šaltinis šeštadienį AFP sakė, kad „Islamo džihado“ politinio biuro narys Abdelis Azizas Minawis ir grupuotės užsienio ryšių vadovas Rasmi Abu Issa žuvo per smūgį į Kudsają Damasko teritorijoje.
Tas pats šaltinis teigė, kad per smūgį į pastatą, kuriame buvo įsikūrusi viena iš grupuotės būstinių Sirijoje, taip pat žuvo dar vienas „Islamo džihado“ narys.
Izraelio valdžios institucijos, kurios retai komentuoja pavienius smūgius Sirijoje, ketvirtadienį prisiėmė atsakomybę už šį smūgį ir nurodė, kad jis buvo nukreiptas prieš „Islamo džihadą“.
Tačiau Izraelio kariuomenė, su kuria šeštadienį susisiekė agentūra AFP, atsisakė komentuoti abiejų lyderių žūtį.
Izraelio smūgiai ketvirtadienį Damaske ir jo apylinkėse nusinešė 23 žmonių gyvybes, pranešė Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi karo stebėtojų organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“, turinti šaltinių tinklą Sirijoje.
13 žmonių, įskaitant civilius ir Irano remiamus kovotojus, žuvo per smūgį prabangiame Damasko Mazeho rajone, sakė „Observatory“, papildydama, kad per ataką sostinės pakraštyje žuvo 10 „Islamo džihado“ kovotojų.
Sirijos valstybinė žiniasklaida pranešė, kad penktadienį Izraelis vėl smogė Mazeho rajonui.
Atakos, dėl kurių Izraelis yra kaltinamas arba kurias pats pripažįsta vykdęs, suintensyvėjo Sirijoje, įskaitant teritorijas netoli Libano sienos, ir yra daugiausia nukreiptos prieš Libano judėjimo „Hezbollah“ bastionus.
„Islamo džihadas“ vis dar laiko kelis Izraelio įkaitus, paimtus per 2023 metų spalio 7-osios išpuolį Izraelio pietuose.
Šios savaitės pradžioje grupuotė paskelbė du vaizdo įrašus, kuriuose užfiksuotas įkaitu tapęs 29 metų Rusijos ir Izraelio pilietis Saša Trupanovas.
„Marionetės regione": Izraelis smogė galingus smūgius Iranui
Izraelis pradėjo puolimą prieš Iraną, atsakydamas į spalio 1 d. surengtą masinę raketų ataką. Apie tai pranešė Izraelio gynybos pajėgos.
„Atsakydama į kelis mėnesius besitęsiančias atakas ... Izraelio gynybos pajėgos rengia tikslius smūgius prieš karinius taikinius Irane“, - sakoma IDF pareiškime.
Jame pažymėta, kad Iranas ir „jo įgaliotiniai regione“ puola Izraelį nuo spalio 7 d. - septyniais frontais, įskaitant tiesiogines atakas iš Irano teritorijos.
Izraelio pareigūnas sakė, kad Izraelio saugumo kabinetas smūgiui Iranui pritarė penktadienio vakarą per saugų konferencinį pokalbį.
„Suprantame, kad Izraelis vykdo tikslinius smūgius prieš karinius taikinius Irane savigynos tikslais ir atsakydamas į Irano balistinių raketų ataką prieš Izraelį spalio 1 d.
Dėl išsamesnės informacijos apie šias operacijas kreipiamės į Izraelio vyriausybę“, - sakė Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai Šonas Savetas,
CNN šaltinio teigimu, Izraelis iš anksto įspėjo Baltuosius rūmus apie smūgius.
JAV pareigūnai teigė, kad Bideno administracijai prieš kelias valandas buvo pranešta, jog Izraelio oro smūgis bus surengtas penktadienio vakarą.
Hagari - apie puolimą prieš Iraną: IDF misija baigta
Šeštadienį, spalio 26 d., Izraelio gynybos pajėgų (IDF) atstovas spaudai brigados generolas Danielis Hagari padarė oficialų pareiškimą užsienio žiniasklaidai.
Savo pareiškime jis patvirtino, kad Izraelio oro pajėgos smogė Irano kariniams taikiniams, atsakydamos į balandžio ir spalio mėn. įvykdytus išpuolius.
„Galiu patvirtinti, kad baigėme Izraelio atsaką į Irano atakas prieš Izraelį.
Atlikome tikslius ir kryptingus smūgius prieš Irano karinius objektus, neutralizuodami tiesioginę grėsmę Izraelio valstybei.
IDF misija baigta“, - pareiškė Hagari.
Jis taip pat sakė, kad jei „Irano režimas padarys klaidą ir išprovokuos naują eskalacijos bangą“, Izraelis bus priverstas atsakyti.
Hagari taip pat pažymėjo, kad žinia yra aiški: bet kokie grasinimai Izraelio valstybei ir bandymai įtraukti regioną į platesnę eskalaciją sukels rimtų pasekmių.
Hagari pabrėžė, kad pastarojo meto veiksmai parodė Izraelio pasiryžimą veikti, taip pat jo gebėjimą imtis tiek puolamųjų, tiek gynybinių priemonių valstybei ir jos piliečiams apsaugoti.
IDF atstovo spaudai pareiškime pabrėžiama, kad Iranas pastaraisiais mėnesiais tiesiogiai paleido šimtus raketų į Izraelį ir per savo įgaliotinius Artimuosiuose Rytuose finansuoja ir koordinuoja teroristinę veiklą, siekdamas pakenkti Izraelio valstybei ir jos piliečiams.
Be to, Irano veiksmais siekiama pakenkti regiono saugumui ir pasaulio ekonomikai.
Izraelis užsiminė apie taiką
Žydų valstybė nurodė, kokiomis sąlygomis sutiktų sudaryti taiką, tačiau abejojama, ar joms pritars likęs pasaulis.
Taikos sąlygos
Pasak portalo „Axios" šaltinių tarp JAV valdininkų, Izraelis praėjusią savaitę perdavė Jungtinėms Valstijoms dokumentą, kuriame išdėstytos jo sąlygos diplomatiniam susitarimui, kuris leistų užbaigti karą Libane ir užtikrintų abiejų šalių gyventojų grįžimą į namus.
Viena iš žydų valstybės sąlygų yra ta, kad jos pajėgos galėtų imtis aktyvių priemonių, neleisiančių „Hezbollah" persigrupuoti ir atkurti karinę infrastruktūrą. Be to, Izraelis reikalauja, kad jo oro pajėgos galėtų laisvai veikti Libano oro erdvėje.
JAV valdininkų teigimu, mažai tikėtina, kad Libano ir tarptautinės bendruomenės atstovai sutiks su Izraelio reikalavimais.
Papildomas svertas deryboms
„Hamas" lyderio Jahjos Sinvaro (Yahya Sinwar) kūnas gali būti panaudotas mainams į izraeliečius įkaitus, pranešė CNN, cituodama šaltinius. Dabar radikalų grupuotės lyderio, kurį spalio 16 d. nužudė Izraelio kariškiai, palaikai saugomi slaptoje vietoje.
„Hamas" rankose, pasak kanalo, vis dar lieka daugiau nei 100 Izraelio įkaitų, kurių paleidimas yra vienas iš prioritetinių Jeruzalės tikslų.
Pasak vieno iš CNN šaltinių, Izraelio valdžia svarsto, kaip paspausti „Hamas", kad šis juos paleistų.
„Jei „Hamas" nori iškeisti J.Sinvaro palaikus į izraeliečius, mirusius ar gyvus, tada viskas gerai", - teigė jis. Lyderio kūnas greičiausiai bus vertinamas kaip svertas deryboms, o mainai į įkaitus būtų vienintelis būdas grąžinti palaikus į Gazos Ruožą.
Izraelis neatmeta galimybės, kad J.Sinvaro palaikų grąžinimas į Gazos Ruožą galėtų suburti „Hamas" šalininkus, o jo palaidojimo vieta galėtų tapti pasekėjų kulto vieta.
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanjahu (Benjamin Netanyahu) ir prezidentas Isakas Hercogas (Isaac Herzog) penktadienį, spalio 18 d., surengė susitikimą, kad aptartų galimybes, kurias įkaitų grąžinimui atveria J.Sinvaro nužudymas.
Anksčiau B.Netanjahu paragino įkaitus laikančius „Hamas" narius sudėti ginklus ir grąžinti kalinius, žadėdamas, kad tokiu atveju jie liks gyvi.
„Hamas" lyderio mirtis
CNN, cituodama Izraelio nacionalinio teismo medicinos centro Tel Avive vyriausiąjį patologą Čeną Kugelį (Chen Kugel), nurodė, kad J.Sinvaro kaukolėje buvo rasta kulka, o jo kūne buvo daug skeveldrų.
Medikas įsitikinęs, kad J.Sinvaro mirties priežastis, nepaisant raketų atakos pėdsakų, buvo šūvis į galvą, ir jis buvo nužudytas vėlyvą spalio 16-osios popietę. Savo išvadas jis padarė prieš kariuomenės išplatintą pranešimą. „Hamas" lyderio kūnas patologui buvo pristatytas spalio 17-osios vakarą.
Žuvusieji Gazos Ruože
Palestinos sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, nuo 2023 m. spalio 8 d. iš viso žuvo 42,5 tūkst. žmonės, dar 99,5 tūkst. buvo sužeista. JT duomenimis, mažiausiai 1,9 mln. iš 2,2 mln. palestiniečių buvo priversti palikti savo namus.
Irano aukščiausiasis lyderis Ali Chamenėjus (Ali Khamenei) tinkle „X" J.Sinvaro mirtį pavadino skaudžia netektimi ir pažadėjo, kad kova su Izraeliu bus tęsiama. Pasak jo, „Hamas" lyderiui bet koks likimas, išskyrus kankinystę, būtų jo nevertas.
J.Sinvaras, vienas iš „Hamas" kovotojų sparno įkūrėjų, daugiau nei 22 metus praleido Izraelio kalėjimuose, kol 2011 m. buvo paleistas per mainus.
Rugpjūtį jis tapo naujuoju „Hamas" politinio biuro vadovu po to, kai Teherane buvo nužudytas jo pirmtakas Ismailas Hanija (Ismail Haniyeh). Izraelio valdžia J.Sinvarą vadina vienu pagrindinių 2023 m. spalio 7 d. išpuolio organizatorių.
Kaltinimai prabanga
J.Sinvaro žmona turėjo rankinę, kainuojančią 32 tūkst. JAV dolerių, ir tai įrodo, kad organizacijos lyderiai gyveno prabangiai, kol Gazos Ruožo gyventojai kentė nepriteklių, rašoma oficialiame Izraelio puslapyje socialiniame tinkle „X".
Paskyroje buvo paskelbta nuotrauka, kurioje, pasak valdžios institucijų, matyti, kaip J.Sinvaro žmona 2023 m. spalio 7-osios naktį eina į tunelius, gniauždama „Hermes Birkin" rankinę. „Nors Gazos gyventojai patyrė sunkumų valdant „Hamas", J.Sinvaras ir jo šeima begėdiškai mėgavosi prabanga", - teigė Izraelio pareigūnai.
Pasak pranešimo, minėta rankinė buvo pasiūta Prancūzijoje iš natūralios odos.
Konfliktas plečiasi
Tel Avivas imsis veiksmų prieš Paryžių dėl to, kad šis ginklų parodoje neleido dalyvauti toms Izraelio bendrovėms, kurių įranga naudojama Gazos Ruože ir Libane, socialiniame tinkle „X" rašė užsienio reikalų ministras Israelis Kacas (Israel Katz).
„Paprašiau URM imtis teisinių ir diplomatinių veiksmų prieš Prancūzijos prezidento Emanuelio Makrono (Emmanuel Macron) sprendimą uždrausti Izraelio įmonėms pristatyti savo produkciją kitą mėnesį Paryžiuje vyksiančioje „Euronaval" parodoje", - atviravo I.Kacas.
Jis Prancūzijos sprendimą pavadino antidemokratiniu ir nepriimtinu draugiškų šalių atžvilgiu. I.Kacas kreipėsi į E.Makroną, prašydamas atšaukti minėtas sąlygas.
Izraelio kariuomenė teigia, kad „Hamas“ lyderis Yahya Sinwaras žuvo Gazoje
Sinwaras, kuris, kaip manoma, buvo spalio 7 d. išpuolio prieš Izraelį sumanytojas, tapo „Hamas“ lyderiu Gazos Ruože, pakeitęs Ismailą Haniyeh po jo nužudymo rugpjūčio mėnesį Teherane.
Labai tikėtina, kad „Hamas“ lyderis Yahya Sinwar buvo nužudytas po to, kai Izraelio pajėgos ketvirtadienį per antžemines operacijas Gazoje susikovė su trimis kovotojais ir juos nukovė, sakoma bendrame IDF ir „Shin Bet“ pareiškime.
Teigiama, kad kol kas trijų žuvusiųjų tapatybė nepatvirtinta, tačiau „tikrina galimybę“, kad vienas iš jų yra Sinwaras.
Ant kovotojų kūnų rasta pinigų, dokumentų ir ginklų, teigiama šalies žiniasklaidai išplatintame pareiškime.
Izraelio kariuomenė atgavo kūnus DNR tyrimui atlikti. Izraelis turi Sinwaro DNR bylą nuo to laiko, kai jis praleido Izraelio kalėjime.
Su trimis kovotojais kovoję daliniai nedalyvavo žudymo operacijoje ir nežinojo, kad ten yra Sinwaras.
„Pastate, kuriame buvo likviduoti teroristai, nebuvo jokių požymių, kad ten būtų buvę įkaitų“, - pridūrė IDF.
Chan Juniso skerdikas
Sinwaras, slaptas veikėjas, vadovavęs „Hamas“ griežtosios linijos šalininkams ir artimas Iranui, buvo vienas pagrindinių „Hamas“ išpuolio prieš Izraelį spalio 7 d. sumanytojų.
Po išpuolio, per kurį žuvo 1 200 žmonių ir apie 250 buvo paimti įkaitais, jis buvo Izraelio nužudytųjų sąrašo viršuje.
Sinwaras gimė 1962 m. pabėgėlių stovykloje Chan Junise, Gazos Ruože.
Būdamas ankstyvasis 1987 m. susikūrusios „Hamas“ narys, jis vadovavo šios kovotojų grupuotės saugumo skyriui, kuris garsėjo žiaurumu prieš asmenis, įtariamus šnipinėjimu Izraelio naudai, dėl to buvo pramintas „Chan Juniso skerdiku“.
Pusę suaugusiojo gyvenimo praleidęs Izraelio kalėjimuose, 2011 m. išėjęs į laisvę Sinwaras nuolat kilo į valdžią organizacijoje.
Jis buvo išrinktas vyriausiuoju grupuotės vadovu po to, kai liepos mėn. per akivaizdų Izraelio smūgį Irano sostinėje Teherane buvo nužudytas Ismaelis Haniyeh.
Skirtingai nei I. Haniyeh, kuris daugelį metų gyveno tremtyje Katare, A. Sinwaras liko Gazoje.
Nuo 2017 m. būdamas „Hamas“ lyderiu šioje teritorijoje, jis retai pasirodydavo viešumoje, tačiau išlaikė geležinę „Hamas“ valdymo kontrolę.
Praėjusį mėnesį jam artimi žmonės agentūrai „Reuters“ sakė, kad jis ir toliau nesigaili dėl spalio 7 d. išpuolių ir dėl jų kilusio Izraelio puolimo Gazos Ruože.
Žiniasklaida: „Hezbollah“ elitinis padalinys rengėsi plataus masto invazijai į Izraelį
Hezbollah teroristai ruošėsi užimti žydų gyvenamuosius centrus šiaurėje iki pat Haifos.
IDF pajėgos, vykdydamos antžeminę operaciją pietiniuose Libano kaimuose, rado paruoštas „Radwan Force“ (elitinio „Hezbollah“ padalinio) transporto priemones, aprūpintas įsiveržti į Izraelio teritoriją iki pat Haifos.
Tarp pulkininko leitenanto Yoni Coheno vadovaujamos 890-ojo oro desanto brigados bataliono kovotojų radinių buvo visureigiai su degalais, didelio kalibro ginklais ir visa reikalinga kovine įranga.
Garažuose paslėptos ir visiškai sukomplektuotos transporto priemonės buvo dalis plano, kaip užgrobti Izraelio teritorijas dvigubo smūgio prie šiaurinės ir pietinės sienų atveju.
Karinė infrastruktūra Kylyje priminė po 2006 m. Antrojo Libano karo įkurtus IDF rezervo sandėlius, tik šį kartą priešo pusėje.
Teritorijoje rasta štabų patalpų su posėdžių salėmis, kurias Radvano pajėgos planavo naudoti invazijai valdyti. Šie radiniai, pasak Coheno, rodo Irano remiamo priešo planavimo ir pasirengimo mastą.
„Mes veikėme tikėdamiesi pasislėpti, žinodami, kad ten, kur priešas mūsų nemato, jis mūsų ir nepuls“, - pridūrė Cohenas, pabrėždamas sėkmingą IDF strategiją Kylyje.
Antrąkart apšaudyta žydų mokykla Kanadoje
Toronte šeštadienį, jau antrą kartą šiemet, buvo apšaudyta žydų mokykla, pranešė miesto policija. Skelbiama, kad nuo karo Gazoje pradžios Kanadoje padaugėjo antisemitinių išpuolių.
Pasak valdžios institucijų, šūviai iš automobilio į mergaičių mokyklą „Bais Chaya Mushka“ buvo paleisti apie 4 val. ryto (vietos laiku). Nukentėjusių nebuvo, tik išdužo vienas pastato langas.
Panašus išpuolis prieš mokyklą Toronto Šiaurės Yorko rajone įvyko gegužę, todėl policija mano, kad abu šaudymai yra susiję.
Kanados premjeras Justinas Trudeau sakė esąs „labai sukrėstas“ incidento, kuris įvyko žydams švenčiant Jom Kipurą – svarbiausią metuose judaizmo dieną.
„Kol laukiame daugiau informacijos, visa širdimi esu su mokiniais, darbuotojais ir tėvais, kuriems šiandien baisu ir skauda“, – J. Trudeau rašė socialiniame tinkle „X“.
„Antisemitizmas yra pasišlykštėjimą kelianti pavojinga neapykantos forma – mes neleisime jam kelti galvos“, – pridūrė jis.
Žydų organizacijos „B'nai Brith Canada“ gegužę paskelbtos ataskaitos duomenimis, 2022–2023 m. šalyje antisemitinių veiksmų padaugėjo daugiau nei dvigubai.
2023 m. lapkritį buvo apšaudyta žydų mokykla Monrealyje – dukart per tą pačią savaitę. Sužeistųjų išvengta.
PSO: beveik pusė sveikatos priežiūros centrų Libane uždaryti dėl smurto eskalavimo
Apie 100 iš 207 Libano sveikatos priežiūros centrų šiuo metu yra uždaryti dėl „smurto eskalavimo“, cituodami Pasaulio sveikatos organizaciją praneša „Sky News“.
„Išpuoliai prieš sveikatos priežiūros darbuotojus ir įstaigas, dėl kurių žuvo beveik 100 žmonių, turi liautis, – sakė PSO generalinis direktorius Tedrosas Ghebreyesusas. -Sužeistųjų skaičius didėja. Sveikatos apsaugos sistema sunkiai tvarkosi dėl ribotų žmogiškųjų ir išteklių pajėgumų.“
Pasak jo, penkios ligoninės buvo uždarytos dėl struktūrinių pažeidimų, padarytų po oro antskrydžių.
„Raginame skubiai apsaugoti pacientus ir sveikatos priežiūros darbuotojus. Raginame siekti taikos“, – sakė jis.
Per smūgius pabėgėlių stovykloje Gazos šiaurėje žuvo mažiausiai 22 žmonės
Per Izraelio smūgius pabėgėlių stovyklai Gazos šiaurėje žuvo mažiausiai 22 žmonės, pranešė palestiniečių medikai.
Kaip rašo „Sky News“, vienas iš smūgių vėlų vakarą sugriovė visą pastatą ir pražudė 20 žmonių Džabalijos stovyklos centre, pranešė Sveikatos apsaugos ministerijos greitosios pagalbos ir skubios pagalbos tarnyba.
Per kitą smūgį kitoje stovyklos dalyje, kurioje Izraelio pajėgos per karą surengė kelias operacijas, žuvo motina ir tėvas bei buvo sužeistas jų kūdikis, pridūrė medikai.
Anksčiau šeštadienį Izraelio kariuomenė atnaujino įsakymą šiaurinėje Gazos Ruožo dalyje gyvenantiems palestiniečiams palikti savo namus ir slėptuves, nes kariai tęsia puolimą prieš „Hamas“ kovotojus.
Kariuomenės atstovas Avichay Adraee liepė žmonėms palikti dalį Gazos miesto Šeich Radwan rajono ir kitas Jabaliya ir aplinkines vietoves.
Izraelio kariuomenė: per Jom Kipuro savaitgalį atakavo maždaug 280 „teroristų taikinių“
Izraelio kariuomenė šeštadienį pranešė, kad per Jom Kipuro savaitgalį per kovines operacijas Libane ir Gazoje jos pajėgos atakavo maždaug 280 „teroristų taikinių“.
Izraelio oro pajėgos „smogė maždaug 280 teroristinių taikinių, priklausančių tiek „Hezbollah“ Libane, tiek „Hamas“ Gazos Ruože. Kaip teigiama kariuomenės pranešime: „tarp šių taikinių buvo požeminės teroro infrastruktūros objektai, ginklų saugyklos, kariniai valdymo centrai, teroristų ląstelės ir papildomos teroristinės infrastruktūros objektai“.
Libano krikščionių partijos lyderis: naujo prezidento išrinkimas padės pasiekti paliaubų su „Hezbollah“
Įtakingos Libano krikščionių partijos vadovas šeštadienį pareiškė, kad naujo prezidento išrinkimas yra esminis dalykas siekiant paliaubų tarp Izraelio ir „Hezbollah“.
Libanas beveik dvejus metus neturi valstybės vadovo. Šalį kamuoja ekonomikos krizė, o dabar, kai Izraelis smarkiai bombarduoja Libaną, sakydamas, kad taikosi į „Hezbollah“ objektus, padėtis dar sudėtingesnė.
„Hezbollah“ sąjungininkai ir jų priešininkai, įskaitant krikščioniškųjų Libano pajėgų (LF) partiją, atsidūrė aklavietėje, niekaip nesutardami dėl prezidento psoto.
„Svarbiausia visų pirma yra paliaubos, kad būtų užbaigta katastrofa, kurią išgyvena mūsų žmonės“, – sakė Samiras Geagea, vadovaujantis LF ir didžiausiam parlamento krikščionių blokui.
„Kadangi nėra rimtų tarptautinių iniciatyvų, vienintelė mūsų išeitis pasiekti paliaubas yra prezidento rinkimas“, – spaudos konferencijoje sakė JAV ir Saudo Arabijai artimas S. Geagea.
Irano remiama „Hezbollah“ vienašališkai atidarė, anot jos, „Gazos palaikymo frontą“ iš Libano ir pradėjo tarpvalstybinius išpuolius prieš Izraelį kitą dieną po to, kai 2023 m. spalio 7 d. palestiniečių grupuotės „Hamas“ ataka prieš Izraelį sukėlė karą Gazos Ruože.
Praėjusio mėnesio pradžioje S. Geagea apkaltino „Hezbollah“ įtraukus Libaną į karą su Izraeliu, „tarsi valstybės nebūtų“.
Beveik metus trukęs apsikeistimas ugnimi tarp Izraelio ir „Hezbollah“ rugsėjo 23 d. peraugo į visišką karą, Izraeliui ėmus smarkiai bombarduoti pietų ir rytų Libaną bei pietinius Beiruto priemiesčius. Izraelis teigia, kad taikosi į „Hezbollah“ objektus.
VE.lt, euronews.com, ELTA, BNS inf.
Rašyti komentarą