Artimųjų Rytų krizė: Benjaminas Netanyahu liepė kariuomenei parengti Irano taikinių sąrašą

(1)

2023-ųjų spalio 7 dieną "Hamas" kovotojai surengė masinę raketų ataką prieš pietų ir centrinę Izraelio dalį ir įsiveržė į šalį. Atsakydamas Izraelis pradėjo antiteroristinę operaciją. Spalio 27 d. Izraelis pradėjo antžeminę operaciją Gazos ruože.

Atsakydamas Izraelis pradėjo antiteroristinę operaciją ir iki lapkričio pradžios visiškai apsupo Gazos ruožą.

Izraelio valdžios institucijos teigė, kad kovos tęsis tol, kol bus visiškai sunaikinta "Hamas" grupuotė. 

Spalio 27 d. Izraelis pradėjo antžeminę operaciją Gazos ruože.

Atnaujinta 12.46 val.

Benjaminas Netanyahu liepė kariuomenei parengti Irano taikinių sąrašą

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu paprašė kariuomenės parengti taikinių, į kuriuos būtų galima smogti Iranui, atsakant į raketų ataką, sąrašą, pranešė "The Washington Post".

Su diskusijomis susipažinęs pareigūnas leidiniui sakė, kad Izraelis svarsto atsaką, kuris "pasiųstų signalą" Iranui, bet nesukeltų aukų. Izraelio karinis ir politinis ministrų kabinetas svarsto du variantus: galimą smūgį Teherano objektams arba kibernetinę ataką.

"Visi sutinka, kad Izraelis turi atsakyti. Kaip atsakyti, kada atsakyti - štai koks klausimas", - sakė šaltinis.

Tel Avivo universiteto Politikos mokslų mokyklos ir Niujorko miesto universiteto profesorius Udi Sommeris (Udi Sommer) mano, kad santūrus Izraelio atsakas į Irano agresiją pelnytų šaliai taškų pasaulio arenoje ir padėtų pataisyti santykius su kaimyninėmis arabų valstybėmis.

"Nors dabar sunkūs laikai, tai didžiulė galimybė. Kartais gyvenime gauni antrą šansą, ir Izraelis jį ką tik gavo", - sakė profesorius, pridurdamas, kad šalis turi "retą progą" suburti prieš Iraną nukreiptą koaliciją.

Buvęs kariuomenės generalinio štabo viršininko pavaduotojas Yairas Golanas (Jairas Golanas) sakė, kad Izraelis turi veikti išmintingai ir sutelkti sąjungininkus kovai su Iranu.

"Izraelis su Iranu kariauja su įvairiu intensyvumu jau daugelį metų. Jis nesibaigs nei rytoj, nei poryt. Ir nesibaigs, jei Izraelis atsakys dabar. Iranas eskalavo karą", - užbaigė jis.

Dieną prieš tai JAV prezidentas Joe Bidenas pokalbyje su B. Netanyahu pareiškė, kad Vašingtonas nedalyvaus puolamosiose operacijose prieš Iraną.

Savo ruožtu aukšti prezidento administracijos ir JAV gynybos ministerijos pareigūnai pažymėjo Vašingtono susirūpinimą, kad Izraelis gali imtis atsakomųjų veiksmų prieš Iraną nepagalvojęs apie galimas pasekmes.

Didžioji Britanija, Prancūzija ir Vokietija taip pat paragino Izraelio vadovybę susilaikyti nuo atsakomųjų smūgių Iranui, nes tai gali sukelti didelio masto karą Artimuosiuose Rytuose.

Balandžio 14 d. naktį Iranas ir jo kontroliuojamos grupuotės surengė plataus masto kruizinių raketų ir kamikadzių dronų smūgių seriją į Izraelio teritoriją. Izraelio gynybos pajėgų (IDF) duomenimis, iš viso buvo paleista apie 350 dronų ir raketų, iš kurių 99 % buvo numušta. Ši ataka buvo atsakas į Izraelio smūgį Irano konsulatui Damaske (Sirija).

JAV Prezidentas Joe Bidenas ir G7 šalių vadovai pasmerkė Irano veiksmus ir dar kartą patvirtino paramą Izraeliui.

Taip pat buvo planuota, kad po incidento J. Bidenas kreipsis į Amerikos žmones, tačiau "Politico" sužinojo, kad Baltieji rūmai nusprendė atsisakyti šio sumanymo, siekdami "nepakelti temperatūros" ir dar labiau neaštrinti situacijos.

Pasak leidinio gerai informuotų šaltinių, šiuo metu Amerikos prezidentas daugiausia dėmesio skiria diplomatinio konflikto sprendimo būdo paieškoms ir siekia atgrasyti Izraelį nuo plačių atsakomųjų priemonių, kartu sulaikydamas Iraną.

The Telegraph: Užpuolęs Izraelį Teheranas parodė savo bejėgiškumą

Ekrano nuotr.

Kad įgyvendintų savo planus, Iranui vis dar trūksta karinės galios, teigia Vakarų kariniai ekspertai, išsamiai išnagrinėję Teherano išpuolį prieš Izraelį.

Vidutiniškai tik vienas kamikadzių dronas ir viena raketa pasiekė taikinį, rašo "The Telegraph".

Tuo pat metu dauguma priešo oro taikinių buvo numušti dar nepriartėjus prie Izraelio sienos. Ekspertai teigia, kad pirmasis Teherano bandymas konfrontuoti su Jeruzale baigėsi pralaimėjimu.

Dronai kamikadzės parodė savo neveiksmingumą, nes Izraelio priešlėktuvinės gynybos sistemai nebuvo sunku su jais susidoroti.

Taip pat verta paminėti, kad atakos dieną Izraelis nebuvo vienas: JAV, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos ir Jordanijos kariškiai sugebėjo padėti sunaikindami daugybę oro taikinių.

Irano aukščiausiajam lyderiui Ali Khamenei taip ir nepavyko įgyvendinti savo grasinimų Izraeliui. Šeštadienio ataka prieš Izraelį parodė pasauliui, kokia iš tikrųjų yra Teherano "karo mašina".

Iki šiol Teheranas vengė tiesioginės konfrontacijos su Jeruzale slėpdamasis už teroristų.

Dabar Vakarai puikiai supranta, kas yra Iranas, grasinantis neislamiškoms valstybėms.

Balandžio 14-osios naktį Iranas paleido daugiau kaip 300 oro taikinių prieš Izraelį. Izraelis ir sąjungininkai numušė 99 % jų.

Iranas surengė beprecedentę dronų ir raketų ataką prieš Izraelį (atnaujintas)

Iranas vėlų šeštadienį surengė beprecedentę dronų ir raketų ataką prieš Izraelį, pranešė šios šalies kariuomenė.

Taip labai paaštrinamas ilgai besitęsiantis netiesioginis konfliktas tarp nesutaikomų priešininkų.

Pasak naujienų agentūros AFP žurnalistų, sekmadienį apie 1 val. 45 min. (vietos ir Lietuvos laiku) sprogimai buvo girdimi virš Jeruzalės.

AFP žurnalistas taip pat girdėjo sprogimus iš Jericho okupuotame Vakarų Krante, o Izraelio kariuomenė pranešė, kad  sirenos aidėjo pietiniame Negevo regione.

Teheranas pažadėjo imtis atsakomųjų veiksmų po to, kai balandžio 1 dieną drono smūgis sugriovė Irano konsulato priestatą Damaske. Per išpuolį žuvo septyni Irano revoliucijos gvardijos korpuso nariai, įskaitant du generolus.

Vašingtonas pastarosiomis dienomis skelbė, kad Irano atakos grėsmė yra reali.

„Iranas iš savo teritorijos paleido bepiločių orlaivių į Izraelio valstybės teritoriją“, – sakė kariuomenės atstovas spaudai Danielis Hagari (Danielis Hagaris) per televiziją transliuotame pareiškime.

„Glaudžiai bendradarbiaujame su Jungtinėmis Valstijomis ir mūsų partneriais regione, kad galėtume veikti prieš paleidžiamus prietaisus ir juos perimti“, – sakė jis.

Amerikiečių žiniasklaida pranešė, kad JAV pajėgos numušė kažkiek į Izraelį paleistų dronų.

Irano revoliucijos gvardija patvirtino surengusi dronų ir raketų ataką keršydama už minėtą smūgį Sirijos sostinėje.

Gvardija tvirtino, kad paleido balistinių raketų praėjus maždaug valandai po to, kai paleido lėčiau judančių dronų.

Pasak vieno izraeliečių kariškio, Iranas į Izraelį paleido daugiau kaip 100 dronų, bet jų gali būti dar daugiau.

„Tikimės, kad dronų čia bus ir artimiausiomis valandomis, o laikui bėgant galime sulaukti dar kelių dronų bangų“, – nurodė jis.

Saugumo agentūros „Ambrey“ duomenimis, prie atakos prisijungė Irano sąjungininkai regione: Jemeno sukilėliai husiai taip pat paleido dronų į Izraelį, o Libano judėjimas „Hezbollah“ raketomis apšaudė Izraelio pozicijas aneksuotose Golano aukštumose.

Tebesitęsianti ataka

Baltieji rūmai anksčiau pareiškė, kad prognozuoja, jog Irano dronų ataka „įvyks per kelias valandas“, vis dar tęsiantis ilgiau kaip pusmetį trunkančiam Izraelio ir palestiniečių grupuotės „Hamas“ karui Gazos Ruože.

Amerikiečių pareigūnai teigė, kad Vašingtonas „palaikys Izraelio žmones“.

Irano nuolatinė misija prie Jungtinių Tautų pareiškė, kad Jungtinės Valstijos turi nesikišti į Teherano konfliktą su Izraeliu.

„Tai konfliktas tarp Irano ir nesąžiningo Izraelio režimo, nuo kurio JAV PRIVALO PASITRAUKTI!“ – teigė misija.

JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) nutraukė savaitgalio kelionę į savo gimtąją Delavero valstiją, kad galėtų dalyvauti skubiose konsultacijose Vašingtone, pranešė Baltieji rūmai.

Izraelio užsienio reikalų ministras Israelis Katzas (Israelis Kacas) atidėjo planuotą vizitą į Vengriją ir Austriją, sakė jo atstovas spaudai.

Tuo metu premjeras Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) sušaukė karo meto kabineto posėdį Tel Avive.

Irano aukščiausiojo lyderio patarėjas teigė, kad Izraelis yra „visiškoje panikoje“ dėl gresiančio Teherano atsako.

„Jie nežino, ką Iranas nori padaryti, todėl jie ir jų šalininkai yra išsigandę“, – sakė vyresnysis patarėjas Yahya Rahimas (Jahja Rahimas).

Britų premjeras Rishi Sunakas (Rišis Sunakas) pasmerkė Irano surengtą dronų ir raketų ataką prieš Izraelį kaip neapgalvotą ir pridūrė, kad Britanija „ir toliau gins Izraelio saugumą“.

Tuo metu Prancūzijos užsienio reikalų ministras Stephane'as Sejourne (Stefanas Sežurnė) pareiškė Iraną pasiekus naują grėsmės saugumui lygį.

Uždaryta oro erdvė

B. Netanyahu prieš pat dronų ir raketų paleidimus pareiškė, kad Izraelis yra pasirengęs „tiesioginei Irano atakai“.

„Mūsų gynybos sistemos parengtos, esame pasirengę bet kokiam scenarijui – tiek gynybai, tiek puolimui“, – sakė Izraelio premjeras per televiziją transliuotame pareiškime ir pridūrė, kad Izraelį remia Jungtinės Valstijos ir daugelis kitų šalių.

Irano revoliucijos gvardija anksčiau šeštadienį Persijos įlankoje užgrobė su Izraeliu susijusį konteinerinį laivą.

Izraelis pranešė, kad visoje šalyje uždaro mokyklas, o Jordanija, Irakas ir Libanas paskelbė laikinai uždarantys savo oro erdvę.

Izraelis pranešė, kad nuo 21 val. 30 min. Grinvičo (0 val. 30 min. Lietuvos) laiku uždaro savo oro erdvę.

Netrukus po laivo užgrobimo Izraelio kariuomenė įspėjo Iraną, kad jis patirs „pasekmes, jei nuspręs toliau eskaluoti situaciją“.

Dėl balandžio 1 dieną suduoto smūgio Damaske, per kurį žuvo 16 žmonių, įskaitant du Irano generolus, plačiai kaltinamas Izraelis. Iranas ne kartą žadėjo atsakyti, bet nenurodė, kaip.

Irano revoliucijos gvardija šeštadienį Hormūzo sąsiauryje užgrobė, jos teigimu, su Izraeliu susijusį konteinerių laivą, kuris dabar plaukia Irano vandenų link, pranešė iraniečių valstybinė žiniasklaida.

Laivo operatorė, Italijos ir Šveicarijos grupė MSC, sakė, kad bendradarbiauja su atitinkamomis institucijomis, siekdama užtikrinti 25 laive esančių įgulos narių saugumą.

Tiek Izraelis, tiek Jungtinės Valstijos pasmerkė šį užgrobimą kaip piratavimą, o Izraelis taip pat pareikalavo, kad Europos Sąjunga paskelbtų gvardiją „teroristine organizacija“.

JAV Nacionalinio saugumo tarybos atstovė Adrienne Watson (Edrien Votson) paragino Iraną „nedelsiant paleisti laivą ir jo tarptautinę įgulą“.

„Civilinio laivo užgrobimas be provokacijos yra akivaizdus tarptautinės teisės pažeidimas ir piratavimo aktas“, – sakė ji.

Įstrigusios derybos dėl paliaubų Gazos Ruože

Karas Gazos Ruože prasidėjo beprecedenčiu „Hamas“ išpuoliu prieš Izraelį spalio 7 dieną, per kurį, Izraelio duomenimis, žuvo 1 170 žmonių, daugiausia civilių.

Per išpuolį „Hamas“ kovotojai pagrobė apie 250 įkaitų, iš kurių 129, Izraelio teigimu, tebėra Gazos Ruože, įskaitant 34, kariuomenės teigimu, žuvusius.

Per Izraelio atsakomąjį puolimą Gazos Ruože žuvo mažiausiai 33 686 žmonės, daugiausia moterys ir vaikai, teigia teritorijos sveikatos apsaugos ministerija.

„Hamas“ pranešė, kad pateikė atsakymą dėl paliaubų Gazos Ruože plano, kurį šią savaitę Kaire vykusiose derybose pateikė tarpininkai iš JAV, Kataro ir Egipto.

Palestiniečių kovotojų grupuotė teigė, kad laikosi savo ankstesnių reikalavimų, reikalaudama „nuolatinių paliaubų“ ir „okupacinės kariuomenės išvedimo iš viso Gazos Ruožo“.

Izraelio ministro pirmininko biuras apkaltino „Hamas“ žlugdant pastangas apsikeisti įkaitais ir kaliniais.

„Iki šios dienos „Hamas“ atsisakė bet kokio susitarimo ir bet kokio kompromisinio pasiūlymo“, – teigė jis.

Tuo metu Vašingtonas didina spaudimą B. Netanyahu, kad šis išplėstų pagalbos srautus į Gazos Ruožą, Jungtinėms Tautoms įspėjant apie gresiantį badą.

Izraelis toliau atakuoja taikinius Gazos Ruože ir pietų Libane

Izraelis toliau atakavo taikinius Gazos Ruože ir pietų Libane, šeštadienį pranešė pareigūnai, po Irano grasinimų didėjant baimei dėl padėties eskalacijos Artimuosiuose Rytuose.

Vienas Izraelio rezervistas buvo sunkiai sužeistas šeštadienį per sprogmenų prikrauto drono iš Libano išpuolį, pranešė kariniai šaltiniai.

Iranui palanki „Hezbollah“ anksčiau paskelbė bepiločiais orlaiviais užpuolusi karinį pastatą netoli šiaurės Izraelyje esančio Hanitos kibuco. Dėl šios ir tolesnių raketų ir artilerijos atakos prieš karius Izraelis patyrė aukų.

Savo ruožtu Izraelio artilerija apšaudė Gazos Ruože esančias raketų paleidimo vietas po to, kai penktadienio vakarą buvo perimtos kelios į Izraelį paleistos raketos, šeštadienį pranešė šalies kariuomenė.

„Hezbollah“ pareiškė, kad į Izraelio pozicijas paleido „dešimtis“ raketų

Irano remiama Libano grupuotė „Hezbollah“ pareiškė, kad penktadienį į Izraelio artilerijos pozicijas paleido „dešimtis raketų „Katiuša“.

Tai esą yra atsakas į Izraelio smūgius pietuose.

„Hezbollah“ smogikai „dešimtimis raketų „Katiuša“ nusitaikė į „priešo artilerijos pozicijas“, pranešime nurodė grupuotė ir pridūrė, kad tai yra „atsakas į priešo atakas prieš... pietinius kaimus ir civilių namus“.

Izraelis į Irano grasinimus atsakys ryžtingais puolamaisiais veiksmais

Izraelio valdžios institucijos pažadėjo griežtą atsaką Iranui, jei Teheranas nuspręstų surengti vadinamąjį "atsakomąjį smūgį" ir pulti Izraelio teritoriją. Tokiu atveju IDF atsakys ryžtingais puolamaisiais veiksmais Irano teritorijoje.

Tai matyti iš Izraelio užsienio reikalų ir gynybos ministerijų vadovų Yisrael Katz ir Yoav Galant pareiškimų. 

Taigi užsienio politikos vadovas socialiniame tinkle X rašė, kad "jei Iranas užpuls iš savo teritorijos, Izraelis atsakydamas užpuls Iraną".

Savo ruožtu Gynybos ministerijos vadovas, kalbėdamas prieš Izraelio kariuomenę, pareiškė, kad IDF yra pasirengusios ryžtingiems puolamiesiems veiksmams šalies, kuri užpuls Izraelį, teritorijoje. 

"Vienas iš dalykų, kuriuos ištobulinome per daugelį metų, yra tai, kad priešas niekada nežino, kokius siurprizus jam ruošiame", - pridūrė gynybos ministras. 

Atkreipkite dėmesį, Irano valdžios institucijos apkaltino Izraelį dėl smūgio savo "konsulatui" Damaske. Anksčiau žiniasklaida rašė: Izraelio šaltiniai patvirtina ataką, tačiau neigia, kad atakuotas objektas turėjo diplomatinį statusą. Irano ajatola Ali Khamenei pagrasino "nubausti" Izraelį už šią operaciją. 

Priminsime, kad JAV žvalgyba mano, jog Irano raketų smūgis Izraeliui yra neišvengiamas. Žiniasklaidos šaltiniai JAV žvalgyboje teigia, kad dabar darbotvarkėje svarstoma ne ar, bet kada įvyks Irano ataka prieš Izraelio teritoriją. 

Anksčiau žiniasklaida rašė, kad Irano smūgis Izraeliui gali būti surengtas balandžio 9 d., tačiau tai neįvyko. 

Izraelis skelbia Gazos Ruože nukovęs svarbų „Hamas“ finansuotoją

Izraelis praneša per oro antskrydį Gazos Ruože nukovęs svarbų islamistinės palestiniečių organizacijos „Hamas“ finansuotoją. Nasseras Jakubas Jabberas Nasseras buvo atsakingas už didelės dalies karinės veiklos finansavimą Rafoje palestiniečių teritorijos pietuose, ketvirtadienį pranešė kariuomenė.

Gruodį N. J. Jaberras Nasseras esą pervedė „Hamas“ šimtus tūkstančių dolerių grupuotės karinei veiklai. Izraelio kariuomenės duomenimis, jis „eliminuotas“ per ataką Rafoje.

Rafoje glaudžiasi daugiau kaip milijonas pabėgėlių. Nepaisant tarptautinių perspėjimų, Izraelis ten planuoja karinę operaciją, kad, anot Izraelio, sunaikintų paskutiniuosius „Hamas“ batalionus.

Izraelis: Gazos Ruože sutaisyta svarbi vandentiekio linija

Oficialių Izraelio asmenų teigimu, pietinėje Gazos Ruožo dalyje sutaisyta svarbi vandentiekio linija.

Užbaigus remonto darbus Bani Suhailos mieste, vandeniu bus aprūpinti maždaug 400 000 centrinės izoliuoto pakrantės ruožo dalies gyventojų, pranešė už palestiniečių reikalus atsakinga Izraelio agentūra „Cogat“.

Palestiniečių miesto valdžia patvirtino, jog Izraelis leido atlikti remonto darbus, kad į šį rajoną būtų pradėtas tiekti vanduo.

Netrukus po spalio 7 d. Izraelyje įvykdytų precedento neturinčių skerdynių, per kurias teroristai iš „Hamas“ ir kitų grupuočių nužudė apie 1 200 žmonių, Izraelis nutraukė vandens tiekimą į Gazos Ruožą. Vėliau, pasigirdus tarptautinių partnerių kritikai, vandentiekis buvo atstatytas.

Tačiau Pasaulio banko ir kitų šaltinių duomenimis, kai kurios vandentiekio infrastruktūros dalys Gazoje buvo apgadintos arba sunaikintos.

Agentūros „Cogat“ teigimu, sutaisius vandentiekį, vienas asmuo per dieną gaus po maždaug 42 litrus švaraus vandens.

Šaltiniai iš Bani Suhailos savivaldybės pranešė, kad Izraelio valdžios institucijos vandentiekį paleisti turėtų ateinančiomis dienomis.

B. Netanyahu kartoja: „Hamas“ batalionai bus sunaikinti ir Rafoje

Izraelio ministras pirmininkas Benyaminas Netanyahu antradienį patvirtino, kad kariuomenė sunaikins visus islamistinės palestiniečių organizacijos „Hamas“ batalionus. Tai bus padaryta ir su batalionais Rafos mieste pasienyje su Egiptu, sakė jis šauktiniams karinėje bazėje prie Tel Avivo. „Jokia pasaulio galia mūsų nesustabdys“, – pažymėjo premjeras.

Yra „daug jėgų, kurios mėgina tai padaryti, tačiau tai nieko neduos“, kalbėjo B. Netanyahu, kurį cituoja jo biuras. Izraelis esą privalo neleisti pasikartoti tokiam „Hamas“ išpuoliui kaip praėjusių metų spalio 7 d.

Anot B. Netanyahu, pergalė prieš „Hamas“ bus ne tik pergalė prieš pačią teroristinę organizaciją, tačiau kartu prieš „Irano, kuris nori mus sunaikinti, blogo ašį“. „Visi Artimuosiuose Rytuose ir už jų ribų sėdi žiūrovų tribūnoje ir stebi, kas šiame lauke laimės – Izraelis, Iranas ar jo atšakos“, – sakė B. Netanyahu.

Svarbiausia Izraelio sąjungininkė JAV ne kartą įspėjo Izraelį dėl didelio puolimo Rafoje. Tačiau B. Netanyahu pirmadienio vakarą pareiškė, kad karinės operacijos data jau nustatyta.

Izraelio požiūriu, pergalė prieš „Hamas“ be operacijos mieste prie Egipto sienos yra neįmanoma. Čia nedidelėje erdvėje glaudžiasi per milijonas pabėgėlių iš kitų Gazos Ruožo dalių. Todėl pagalbos organizacijos įspėja dėl daugybės civilių aukų. Izraelis užsiminė, kad prieš puolimą evakuos civilius.

Pusmetis karo Gazos Ruože: kol kas be prošvaisčių, bet derybos tęsiasi

Ekrano nuotr.

Sekmadienį sueina šeši mėnesiai, kai tęsiasi Izraelio ir palestiniečių islamistų judėjimo „Hamas“ karas Gazos Ruože, nusinešęs dešimtis tūkstančių gyvybių. Iki šiol vykę tarpininkų bandymai nutraukti karinius veiksmus baigdavosi nerezultatyviai.

Kaire sekmadienį tęsiamos derybos dėl paliaubų ir „Hamas“ laikomų įkaitų paleidimo, o Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu patiria vis didesnį spaudimą tiek tarptautiniu mastu, tiek savo šalyje.

Dešimtys tūkstančių žmonių šeštadienio vakarą Tel Avive ir kituose Izraelio miestuose išėjo į gatves protestuodami prieš B. Netanyahu vyriausybę. Jie reikalauja, kad būtų dedama daugiau pastangų „Hamas“ pagrobtiems įkaitams išlaisvinti.

Praėjusią savaitę Izraelio pajėgų įvykdytas išpuolis prieš pagalbos konvojų sukėlė kai kurių ištikimiausių Izraelio tarptautinių sąjungininkų pasipiktinimą. Per oro antskrydį Gazos Ruože balandžio 1 d. žuvo septyni JAV įsikūrusios maisto labdaros organizacijos „World Central Kitchen“ darbuotojai.

Palestiniečių grupuotės „Hamas“ delegacija sekmadienį planuoja vykti į Kairą derėtis dėl galimų paliaubų. Pastarosiomis savaitėmis derybos vis žlugdavo.

„Hamas“ tvirtina, kad jo pagrindiniai reikalavimai išlieka visiškas ugnies nutraukimas ir Izraelio pajėgų išvedimas. Šias sąlygas Izraelis anksčiau atmetė.

Vašingtonas dėl nepavykstančių derybų kaltina „Hamas“, kuri atsisakė paleisti sergančius ir kitus pažeidžiamus įkaitus, o Kataras teigė, kad pagrindinė kliūtis yra Izraelio prieštaravimai dėl perkeltųjų Gazos gyventojų grąžinimo.

Prieš derybas JAV prezidentas Joe Bidenas raštu kreipėsi į Egiptą ir Kataro vadovus ir paragino juos užtikrinti „Hamas“ įsipareigojimą „sutikti su susitarimu ir jo laikytis“, AFP sakė aukšto rango administracijos pareigūnas.

JAV Nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby informavo, kad J. Bidenas pokalbyje su B. Netanyahu telefonu ketvirtadienį taip pat aptarė „įgaliojimų suteikimą jo derybininkams“ siekiant susitarimo.

Nuo sekmadienio Kaire vyksiančiose netiesioginėse Izraelio ir „Hamas“ delegacijų derybose kartu su Egipto pareigūnais dalyvaus JAV Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) direktorius Billas Burnsas ir Kataro premjeras šeichas Mohammedas bin Abdulrahmanas bin Jassimas Al-Thanis, pranešė Egipto naujienų agentūra „Al-Qahera News“.

Karo veiksmai prasidėjo praėjusių metų spalio 7 d., kai šimtai teroristų, daugiausia iš „Hamas“, taip pat iš kitų Gazos Ruože įsikūrusių grupuočių, įsiveržė per griežtai saugomą sieną su Izraeliu ir išžudė žmones netoliese esančiose bendruomenėse ir muzikos festivalyje.

Izraelyje buvo nužudyta apie 1 200 žmonių, dar 250 žmonių buvo paimti įkaitais ir nugabenti į Gazą. Nuo to laiko dešimtys jų buvo paleisti, dar keli buvo rasti negyvi arba buvo išlaisvinti Izraelio kariuomenės.

Šis precedento neturintis išpuolis sukėlė masinę Izraelio oro antskrydžių operaciją, po kurios prasidėjo karinis antžeminis puolimas šiaurėje ir apėmęs visus didžiuosius miestus, išskyrus Rafą piečiausioje dalyje.

Pasak „Hamas“ valdžios institucijų Gazoje, per Izraelio atakas žuvo daugiau kaip 32 500 palestiniečių.

Izraelis apkaltino Turkiją „vienašališkai pažeidžiant“ prekybos susitarimus ir pažadėjo atsaką

Izraelis antradienį pažadėjo imtis veiksmų prieš Turkiją ir apkaltino ją pažeidžiant dvišalius prekybos susitarimus.

„Turkija vienašališkai pažeidžia prekybos susitarimus su Izraeliu. Izraelis prieš ją imsis būtinų veiksmų“, – pareiškime nurodė užsienio reikalų ministerija.

Apie tai pranešta po to, kai Turkija Izraeliui įvedė prekybos apribojimus.

Buvęs „Hamas“ vadas: nepalesime įkaitų, kol nepasibaigs karas

Jis pabrėžė, kad „Hamas“ derybų kova yra ne mažiau sunki nei ginkluota kova“. Islamistas davė suprasti, jog grupuotė rengiasi Izraelio operacijos suintensyvėjimui, kai pasibaigs ramadanas.

Kh. Mashaalas patikino, kad „Hamas“ tęs kovą vietoje. Kartu jis paragino musulmonus visame pasaulyje paremti kovą, „kad jūsų kraujas susimaišytų su palestiniečių krauju“. Funkcionierius taip pat ragino finansiškai paremti „Hamas“ Gazoje.

Izraelis vėl siunčia aukšto rango delegaciją netiesioginių derybų su „Hamas“ dėl įkaitų paleidimo

Po pastarosios krizės netiesioginėse derybose su islamistiniu „Hamas“ judėjimu dėl įkaitų paleidimo ir paliaubų Gazos kare Izraelis ketina tęsti pokalbius.

Aukšto rango delegacija ateinančiomis dienomis vyks į Katarą ir Egiptą, penktadienį pranešė ministro pirmininko Benyamino Netanyahu biuras.

Premjeras Izraelio derybininkams, vadovaujamiems užsienio žvalgybos „Mossad“ ir vidaus slaptosios tarnybos „Shin Bet“ vadų esą pažadėjo manevro laisvę derybose. Tačiau detalių B. Netanyahu biuras nenurodė.

Jau daug savaičių JAV, Kataras ir Egiptas tarpininkauja derybose tarp Izraelio ir palestiniečių organizacijos „Hamas“, kad būtų pasiektas susitarimas dėl paliaubų Gazos Ruože ir čia laikomų įkaitų paleidimo mainais į palestiniečių kalinius.

Beveik visi Izraelio derybininkai, anot žiniasklaidos, prieš kelias dienas buvo atšaukti iš Kataro. Tai esą padaryta po to, kai „Hamas“ atmetė kompromisinį JAV pasiūlymą.

Teroristinė organizacija reikalauja plačių paliaubų, įskaitant visišką Izraelio karių išvedimą iš Gazos Ruožo. Izraelis su tuo nesutinka.

Šalis baiminasi, kad „Hamas“ gali išlaikyti valdžią palestiniečių teritorijoje ir vėl surengti žudynes Izraelyje. Izraelis yra užsibrėžęs tikslą sunaikinti „Hamas“.

Protesto dėl Gazos vardan susideginusį JAV karo lakūną „Hamas“ pavadino „nemariu“

„Hamas“ antradienį pareiškė, kad prie Izraelio ambasados Vašingtone susideginęs JAV karo lakūnas dėl savo šokiruojančio protesto prieš karą „išliks nemariu“.

Susideginimo vaizdo įrašas plačiai išplito internete, o smogikų grupuotė pasakė, jog tai yra „išraiška, rodanti vis didėjantį Amerikos žmonių pyktį“ dėl Gazoje vykstančio Izraelio karo su „Hamas“.

Karą sukėlė netikėtas spalio 7 d. Palestinos smogikų grupuotės įvykdytas išpuolis pietų Izraelyje, per kurį, oficialiais duomenimis grindžiamu naujienų agentūros AFP skaičiavimu, žuvo 1 160 žmonių, dauguma civilių.

Atsakydama į šį išpuolį, Izraelio kariuomenė pradėjo niokojamą kampaniją, kurios tikslas – sunaikinti „Hamas“. Per mažiau nei penkis šios kampanijos mėnesius Gazos Ruože jau žuvo beveik 30 000 žmonių, dauguma jų – moterys ir vaikai, nurodo „Hamas“ kontroliuojamos teritorijos sveikatos apsaugos ministerija.

Karo lakūnas „išliks nemariu palestiniečių ir laisvų pasaulio žmonių atmintyje ir taps pasaulio žmonių solidarumo su mūsų tauta ir jos teisingu reikalu simboliu“, – anglų kalba išplatintame pranešime teigė „Hamas“.

Socialiniuose tinkluose pasirodžiusiame vaizdo įraše, kuriame užfiksuotas sekmadienį įvykęs protestas, karinę uniformą dėvintis vyriškis pareiškia „nedalyvausiąs genocide“ ir apsišlaiksto skysčiu, tuomet padega save, šaukdamas „Laisvę Palestinai!“, kol galiausiai pargriūna ant žemės.

Pirmadienį pranešta, kad karys neišgyveno.

Keletas JAV prezidento Joe Bideno demokratų partijos narių bando daryti jam spaudimą dėl Izraeliui teigiamos paramos, o kai kurie arbų kilmės amerikiečiai Mičigano valstijoje antradienį vyksiančių pirminių rinkimų metu žada rinkimų biuleteniuose įrašyti „neutralus“ arba „Laisvę Palestinai“.

Baltieji rūmai mėgino kiek apmalšinti arabų ir musulmonų rinkėjų nerimą, teigdami, kad prezidentas yra nusivylęs Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu vyriausybe.

„Hezbollah“ teigia nutrauksianti Izraelio apšaudymą, jei Gazos Ruože bus paskelbtos paliaubos

 „Hezbollah“ grupuotė Libane, anot šaltinių, nutrauks Izraelio apšaudymą, jei radikalus islamo judėjimas „Hamas“ pritars pasiūlymui dėl paliaubų su Izraeliu Gazos Ruože, praneša agentūra „Reuters“.

„Kai tik „Hamas“ paskelbs, kad pritaria paliauboms, ir kai paliaubos bus paskelbtos, „Hezbollah“ laikysis ugnies nutraukimo ir nedelsdama nutrauks savo veiksmus pietuose, kaip tai buvo pastarąjį kartą“, – sakė grupuotei artimas asmuo.

Tačiau jei Izraelis toliau apšaudys Libaną, „Hezbollah“ nedels tęsti kova, teigė šaltinis.

Nuo Gazos karo pradžios Izraelio ir Libano pasienyje beveik kasdien vyksta apsišaudymai.

JT: yra ženklų, kad Gazai skirtą pagalbą grobsto gaujos ir juodojoje rinkoje perpardavinėja gaujos

Yra ženklų, kad Gazos Ruože griūna viešoji tvarka, o gaujos mėgina praturtėti, vogdamos tiekiamą pagalbą ir perparduodamos ją juodojoje rinkoje, antradienį pranešė JT pagalbos nelaimės atveju organizacija.

Pagalbą vežantys sunkvežimiai neretai sustabdomi vos už kelių šimtų metrų nuo sienos ir ištuštinami, teigė JT Humanitarinių reikalų koordinavimo organizacijos (OCHA) atstovas Jensas Laerke.

„Suprantama, kad į neviltį patekę žmonės pasiima, ką gali“, – kalbėdamas Ženevoje sakė jis.

Tačiau atrodo, kad regione veikia ir gaujos, kurios apiplėšinėja vilkstines, o jų krovinys vėliau pasirodo juodojoje rinkoje.

„Savaime suprantama, to neturėtų būti“, – sakė J. Laerke. Jo teigimu, tokie įvykiai yra susiję su Gazoje, kur beveik penkis mėnesius vyksta karas, vis labiau griūvančia viešąja tvarka.

Nuo likusio pasaulio atkirstoje Palestinos pakrantės teritorijoje praktiškai nebėra policijos. Tačiau J. Laerke atmetė galimybę JT vilkstines siųsti su ginkluota palyda. Jungtinės Tautos taip nedaro, sakė jis.

Pakrantės regione gyvenantys 2,2 milijonai žmonių neturi nei pakankamai maisto, nei geriamo vandens. OCHA ir kitos pagalbos organizacijos negaili Izraeliui kritikos dėl to, kad į ruožą praleidžia nepakankamą pagalbos kiekį.

JT teigimu, Izraelis „sistemingai“ blokuoja į Gazą tiekiamą pagalbą

Izraelio pajėgos „sistemingai“ blokuoja galimybes pasiekti Gazos gyventojus, kuriems reikalinga pagalba, apsunkindamos pagalbos tiekimą karo zonoje, kurioje nebegalioja jokie įstatymai, antradienį pranešė JT.

Šiaurinėje Gazos dalyje beveik nebeįmanoma evakuoti sergančių ir sužeistųjų bei pristatyti pagalbą, tą padaryti darosi vis sunkiau ir pietuose, sakė Jungtinių Tautų humanitarinės pagalbos agentūros OCHA atstovas Jensas Laerke.

Pastarosiomis savaitėmis Izraelio valdžia į šiaurinę regiono dalį neleido patekti nė vienai iš suplanuotų vilkstinių – paskutinė iš jų buvo praleista sausio 23 d., nurodo Pasaulio sveikatos organizacija.

Padėtį dar labiau blogina tai, kad ne kartą buvo blokuojamos ar apšaudomos tos vilkstinės, dėl kurių buvo iš anksto susitarta su Izraelio valdžios atstovais.

J. Laerke paminėjo praėjusį sekmadienį įvykusį incidentą, kai PSO ir Palestinos Raudonojo pusmėnulio (PCRS) bendrai organizuota vilkstinė pacientams iš apsiaustos Chan Junio Al Amalo ligoninės evakuoti buvo kelioms valandoms užblokuota, o kartu vykę medikai buvo sulaikyti.

„Nepaisant to, kad su Izraeliu buvo iš anksto susitarta dėl visų darbuotojų ir transporto priemonių, Izraelio pajėgos daugeliui valandų užblokavo PSO vadovaujamą vilkstine, vos ši išvyko iš ligoninės“, – Ženevoje kalbėdamas su žurnalistais sakė J. Laerke.

„Izraelio kariai išvarė pacientus ir personalą iš skubiosios pagalbos automobilių, o medikus išrengė“, – pasakojo jis, pridurdamas, kad vilkstinė, kuria vyko 24 pacientai, buvo užblokuota septynioms valandoms.

„Po to trys PRCS medikai buvo sulaikyti, nors jų asmens duomenys buvo iš anksto nurodyti Izraelio pajėgoms“, – pasakė J. Laerke, pridurdamas, kad ligi šiol buvo paleistas vos vienas iš jų.

„Tai nėra pavienis incidentas“, – pabrėžė jis.

„Vilkstinės su pagalba yra apšaudomos, joms neleidžiama pasiekti tų, kuriems reikia pagalbos.“

Tokios „nepakankamos pastangos užtikrinti pagalbos tiekimą visoje Gazoje reiškia, kad humanitarinę pagalbą teikiantys darbuotojai patiria nepriimtiną riziką, kad juos gali sulaikyti, sužeisti ar jiems gali nutikti kas nors dar blogesnio – riziką, kurios galima išvengti“, – aiškino J. Laerke.

Per karą sukėlusį „Hamas“ išpuolį, oficialiais duomenimis grindžiamu naujienų agentūros AFP skaičiavimu, Izraelyje žuvo maždaug 1 160 žmonių, pagrinde civilių.

Teroristai taip pat įkaitais paėmė maždaug 250 izraeliečių ir užsienio šalių piliečių – Izraelio teigimu, 130 iš jų vis dar yra laikomi Gazoje, o 31 yra laikomas mirusiu arba žuvusiu.

„Hamas“ valdomos teritorijos sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, per Izraelio karinę kampaniją Gazoje jau žuvo mažiausiai 29 878 žmonės, dauguma jų – moterys ir vaikai.

Dauningo gatvė: paliaubos – „yra pasiekiamos“

JK mano, kad paliaubos Gazos Ruože „yra pasiekiamos“.

Paklaustas apie Joe Bideno komentarus, kad paliaubos gali būti pasiektos iki pirmadienio, oficialus ministro pirmininko atstovas spaudai atsakė: „Mes tikrai norime, kad nedelsiant būtų paskelbta humanitarinė pertrauka, kuri leistų saugiai paleisti įkaitus ir gerokai padidinti į Gazą teikiamą pagalbą, o tai paskatintų tikrai ilgalaikes ir tvarias paliaubas.

Nors tai ir sudėtinga, tikime, kad derybų būdu paliaubos yra pasiekiamos, ir raginame visas šalis pasinaudoti galimybe ją pasiekti.“

Atstovas spaudai atsisakė komentuoti, ar pertrauką būtų galima pasiekti iki kitos savaitės.

JT vyriausiasis maisto teisių ekspertas: Izraelis sąmoningai marina palestiniečius badu

Vyriausiasis JT maisto teisių ekspertas pareiškė, kad Izraelis sąmoningai marina palestiniečius badu ir dabar vykdo genocidą.

JT specialusis pranešėjas teisės į maistą klausimais Michaelas Fakhri laikraščiui „The Guardian“ sakė, kad „viskas rodo“, jog Gazos Ruože žmonės badu marinami sąmoningai, o tai pagal tarptautinę teisę būtų laikoma karo nusikaltimu.

„Nėra jokios priežasties tyčia blokuoti humanitarinės pagalbos judėjimą ar tyčia sunaikinti mažus žvejybos laivus, šiltnamius ir sodus Gazos Ruože – išskyrus tai, kad būtų atimta galimybė žmonėms gauti maisto“, – sakė jis.

„Tyčinis maisto atėmimas iš žmonių yra akivaizdus karo nusikaltimas. Izraelis paskelbė ketinantis visiškai ar iš dalies sunaikinti palestiniečių tautą vien dėl to, kad ji yra palestinietė. Mano, kaip JT žmogaus teisių eksperto, nuomone, tai jau yra genocidas.

„Tai reiškia, kad visa Izraelio valstybė yra kalta ir turėtų būti patraukta atsakomybėn – ne tik atskiri asmenys, ta ar kita vyriausybė ar tas ar kitas asmuo.“

Izraelio kariai per reidą Vakarų Krante nukovė tris palestiniečius

Izraelio kariai per naktinį reidą vienoje pabėgėlių stovykloje okupuotame Vakarų Krante nukovė tris palestiniečius, antradienį pranešė palestiniečių Sveikatos ministerija Ramaloje.

Pasak jos, trys vyrai žuvo nuo „okupantų izraeliečių kulkų“ per susirėmimus Faros pabėgėlių stovykloje netoli Tubaso miesto Vakarų Kranto šiaurėje.

Izraelio kariuomenė į prašymus pakomentuoti kol kas neatsakė.

Socialiniuose tinkluose pasirodžiusioje vaizdo medžiagoje matyti, kaip tamsoje į Faros stovyklą įvažiuoja Izraelio karinės transporto priemonės.

„Dešimtys jaunų ir ginkluotų vyrų iš stovyklos stojo į akistatą su pajėgomis, kurios vėliau paprašė didesnio pastiprinimo, įskaitant buldozerius, kurie iškasė stovyklos gatves ir smogė vandens bei nuotekų tinklams“, – sakė populiaraus stovyklos komiteto vadovas Assemas Mansouras. Pasak jo, vienas iš trijų žuvusių vyrų buvo smogikas, o kiti du buvo civiliai.

Izraelio kariuomenės reidai Vakarų Krante yra dažni.

Po praėjusių metų spalio 7 d. prieš Izraelį surengtų netikėtų išpuolių, per kuriuos islamistinis judėjimas „Hamas“ pražudė 1 160 žmonių ir paėmė apie 250 įkaitų, saugumo padėtis Izraelio okupuotame Vakarų Krante smarkiai pablogėjo.

Palestiniečių Sveikatos ministerija skaičiuoja, kad nuo Gazos karo pradžios Izraelio kariai arba naujakuriai Vakarų Krante pražudė mažiausiai 403 palestiniečius.

Palestiniečių smogikai Izraelyje ir Vakarų Krante taip pat yra surengę daugybę atakų prieš Izraelio kariškius ir civilius, per kuriuos žuvo mažiausiai 15 žmonių, rodo Izraelio duomenys.

Izraelis 1967 m. perėmė Vakarų Kranto ir Rytų Jeruzalės kontrolę. Palestiniečiai šių teritorijų nori savo nepriklausomai valstybei su sostine Rytų Jeruzale.

IDF patvirtino smūgius prieš „Hezbollah“ objektus po raketų antskrydžio

IDF patvirtina, kad atsakydama į šį rytą ant Merono kalno paleistą raketų ugnį, ji smogė „Hezbollah“ objektams pietų Libane.

Pasak IDF, naikintuvai smogė į „Hezbollah“ kompleksą ir kitą teroristinei grupuotei priklausančią infrastruktūrą Džibchito, Mansūrio ir kituose kaimuose Libano pietuose.

IDF taip pat teigia, kad artilerija apšaudė vietovę netoli Jarouno, kad „pašalintų grėsmę“.

Maždaug 35 raketų užtaisas buvo paleistas į oro eismo kontrolės bazę Merono kalno viršūnėje. Pasak kariuomenės, bazei žalos nepadaryta, sužeistųjų nėra.

Sveikatos ministerija „Hamas“ valdomame Gazos Ruože skelbia, kad per karą jau žuvo 29 878 žmonės

Sveikatos ministerija „Hamas“ valdomame Gazos Ruože antradienį pranešė, kad per karą tarp smogikų ir Izraelio šioje palestiniečių teritorijoje jau žuvo mažiausiai 29 878 žmonės.

Ministerijos pranešime sakoma, kad šį skaičių įtrauktos mažiausiai 96 mirtys, užfiksuotos per pastarąsias 24 val., o nuo karo pradžios spalio 7 d. suskaičiuota 70 215 sužeistųjų.

„Hamas“ teigia, kad oficialaus pasiūlymo dėl visapusiškų paliaubų negauta

„Hamas“ pareigūnas „Sky News“ sakė, kad po paskutinių Paryžiuje vykusių derybų jie dar negavo oficialaus pasiūlymo dėl visapusiškų paliaubų.

Pareigūnas pridūrė, kad „Hamas“ pranešė tarpininkams, jog nesutiks su B. Netanyahu bandymais „manipuliuoti derybomis, kad gautų daugiau laiko savo planams įgyvendinti, ypač bado karui prieš Palestinos žmones, ir kad derybų procesas nebus neribotas“.

„Hezbollah“ į vieną Izraelio bazę paleido naują raketų salvę

Irano remiama Libano smogikų grupuotė „Hezbollah“ pareiškė, kad antradienį į vieną Izraelio oro kontrolės bazę paleido raketų salvę.

Tai esą yra atsakas į mirtinus Izraelio smūgius Rytų Libane.

„Hamas“ sąjungininkė „Hezbollah“ nuo karo Gazos Ruože pradžios spalio mėnesį praktiškai kasdien apsikeičia ugnimi su Izraelio kariuomene, tačiau smūgiai dažniausiai vyksta pasienio zonoje.

„Hezbollah“ nurodė, kad nusitaikė į Merono oro kontrolės bazę ir tam pasitelkė „didelę raketų salvę iš keleto paleidimo įrenginių“.

Grupuotė tvirtino, kad raketų ugnis yra atsakas į pirmuosius Izraelio smūgius Libano rytuose nuo Gazos karo pradžios.

Izraelis smogė į „Hezbollah“ taikinius netoli Balbeko miesto ir nukovė du grupuotės smogikus, sakė saugumo šaltiniai. Izraelio kariuomenė teigė, kad po to, kai ši grupuotė numušė vieną jos droną, buvo nusitaikyta į „Hezbollah“ oro gynybą.

Reaguodama į tai, „Hezbollah“ pirmadienį jau buvo paleidusi 60 raketų į vieną Izraelio bazę aneksuotose Golano aukštumose.

Nuo spalio per apšaudymus Libano pusėje žuvo mažiausiai 284 žmonės, rodo naujienų agentūros AFP skaičiavimai. Tai daugiausiai „Hezbollah“ smogikai, tačiau į šį skaičių taip pat įtraukti 44 civiliai.

Tuo metu Izraelio pusėje, anot šios šalies kariuomenės, žuvo 10 kariškių ir šeši civiliai.

Izraelyje vyksta dėl karo Gazos Ruože atidėti savivaldos rinkimai

Antradienį izraeliečiai balsuoja per du kartus atidėtus savivaldos rinkimus, galinčius parodyti visuomenės nuotaikas karui su „Hamas“ Gazos Ruože vykstant jau beveik penkis mėnesius.

Kariai jau balsavo praėjusią savaitę specialiose rinkimų apylinkėse, įrengtose kariuomenės stovyklose Gazos Ruože toliau vykstant kovai. Daugiau nei septyni milijonai žmonių turi teisę balsuoti per vietos rinkimus, rengiamus beveik visame Izraelyje, žydų gyvenvietėse okupuotame Vakarų Krante, Jeruzalėje ir kai kur aneksuotose Golano aukštumose.

Iš pradžių balsavimą planuota surengti spalio 31 d., tačiau jis buvo nukeltas į 2024 m. lapkritį miestuose ir kaimuose, besiribojančiuose su apgultu Gazos Ruožu arba Libanu, kur „Hamas“ sąjungininkė „Hezbollah“ prasidėjus karui Gazos Ruože beveik kasdien raketomis apšaudo Izraelį. Tose srityse dėl karo veiksmų buvo perkelti beveik 150 tūkst. izraeliečių.

Rinkimai visoje šalyje buvo atidėti po spalio 7 d. „Hamas“ atakos Pietų Izraelyje, per kurią žuvo mažiausiai 1 160 žmonių, dauguma civiliai. Per spalio 7 d. išpuolį žuvo du kandidatai į tarybos vadovus Gazos Ruožo pasienio zonose: Ofiras Libšteinas ir Tamar Kedem Siman Tov, ji buvo nušauta savo namuose Nir Oze kartu su vyru ir trimis mažais vaikais.

Keliuose didžiuosiuose miestuose, tokiuose kaip Jeruzalė, kraštutinių dešiniųjų ir ultraortodoksų žydų kandidatai, susiję su ministro pirmininko Benjamino Netanyahu politiniais sąjungininkais, varžosi su vyriausybės kritikais ir nuosaikesniais kandidatais. B. Netanyahu patiria vis didesnį visuomenės spaudimą dėl Gazos Ruože tebelaikomų įkaitų likimo ir iš atgimstančio antivyriausybinio protesto judėjimo.

Savivaldybių ir regionų tarybų rinkimai iš esmės laikomi vietos reikalu, nors kai kurios varžybos gali tapti tramplinu nacionalinių ambicijų turintiems politikams.

Opozicijos lyderis Yairas Lapidas, trumpai ėjęs ministro pirmininko pareigas prieš B. Netanyahu sugrįžimą į valdžią 2022 m. pabaigoje, sakė, kad antradienio balsavimas rodo, jog „nėra jokių problemų“ surengti rinkimus net karo metu. Socialinės žiniasklaidos platformoje X paskelbtame įraše Y. Lapidas paragino „kuo greičiau“ surengti parlamento rinkimus, kad B. Netanyahu būtų pakeistas.

Dauguma palestiniečių Rytų Jeruzalėje turi teisę balsuoti savivaldos, bet ne parlamento rinkimuose. Palestiniečiai sudaro apie 40 proc. miesto gyventojų, tačiau daugelis jų ne kartą boikotavo savivaldos rinkimus.

Pirminių rezultatų tikimasi vėlai antradienį, antrasis balsavimo ratas, kur jo prireiks, numatytas kovo 10 dieną.

Skelbia apie „Hamas“ išsiųstą pasiūlymą dėl 40 dienų paliaubų: numatytas apsikeitimas įkaitais

„Reuters“ praneša, kad palestiniečių grupuotei „Hamas“ buvo išsiųstas Paryžiuje vykstančių derybų dėl paliaubų Gazos Ruože pasiūlymo projektas, kuriame numatyta 40 dienų sustabdyti visas karines operacijas ir pakeisti palestiniečių kalinius Izraelio įkaitais santykiu 10:1.

Šį rytą naujienų agentūrai naujienų agentūrai sakė deryboms artimas aukšto rango šaltinis, kad pagal siūlomas paliaubas Gazos Ruože būtų suremontuotos ligoninės ir kepyklos, kasdien į Gazos Ruožą įvažiuotų 500 pagalbos sunkvežimių ir būtų pristatyta tūkstančiai palapinių ir karavanų perkeltiesiems asmenims apgyvendinti.

Projekte taip pat teigiama, kad „Hamas“ išlaisvins 40 Izraelio įkaitų, įskaitant moteris, vaikus iki 19 metų, vyresnius nei 50 metų žmones ir ligonius, o Izraelis paleis apie 400 palestiniečių kalinių ir jų iš naujo nesuims, sakė „Reuters“ šaltinis.

Derybos dėl paliaubų Gazos Ruože yra rimčiausias pastarųjų savaičių bandymas sustabdyti kovas nukentėjusiame palestiniečių anklave ir užtikrinti Izraelio ir užsienio įkaitų paleidimą.

Tarpininkai suintensyvino pastangas užtikrinti paliaubas Gazos Ruože, tikėdamiesi užkirsti kelią Izraelio puolimui prieš pietinį Rafos miestą, kuriame prieglobstį randa daugiau kaip milijonas perkeltųjų asmenų.

JAV Prezidentas Joe Bidenas sakė, kad Izraelis sutiko Gazos Ruože nedalyvauti kariniuose veiksmuose Ramadano metu, kuris turėtų prasidėti kovo 10 d. vakare ir baigtis balandžio 9 d. vakare.

J. Bidenas: pagal paliaubų susitarimą per ramadaną Izraelis susilaikys nuo veiksmų Gazos Ruože

JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį pareiškė, kad Izraelis sutiko sustabdyti puolimą Gazos Ruože per musulmonams šventą ramadano mėnesį pagal susitarimą dėl ugnies nutraukimo, dėl kurio deramasi.

„Artėja ramadanas ir izraeliečiai taip pat sutiko nevykdyti veiksmų per ramadaną, kad turėtume laiko išlaisvinti visus įkaitus“, – sakė J. Bidenas interviu komiko Setho Meyerso vėlyvo vakaro laidai JAV tinkle NBC.

Badaujantys vaikai Gazoje svajoja apie agurko griežinėlį

Ekrano nuotr.

Vaikai ir jaunuoliai Gazos Ruože grimzta į vis didesnę neviltį dėl maisto stygiaus palestiniečių teritorijoje. Vaikai svajoja apie agurko griežinėlį arba maldauja pomidoro, antradienį iš Gazos Ruožo pasakojo JT Vaikų fondo (UNICEF) atstovas Jamesas Elderis.

Jaunuoliai esą UNICEF darbuotojams pasakojo, jog nori žūti per artimiausią ataką, kad baigtųsi jų gyvenimo košmaras. Ligoninėse guli visiškai sulysę vaikai, o nedaugelis veikiančių inkubatorių yra pilni neišnešiotų kūdikių, kurių gyvybės kabo ant plauko.

Bado krizė Gazos Ruože yra „sukelta žmogaus“, pažymėjo J. Elderis. Šimtai sunkvežimių su maisto produktais stovi pasienyje, tačiau negali įvažiuoti. „Neleidžiama patekti gyvybiškai svarbiai pagalbai“, – kalbėjo UNICEF atstovas.

JT Pagalbos palestiniečių pabėgėliams agentūros (UNRWA) duomenimis, Izraelis šiuo metu atsisako išduoti leidimus įvažiuoti bet kokiai jos vilkstinei. Be JT pagalbos prekes, be kita ko, dalija ir Raudonojo Pusmėnulio organizacija. J. Elderis paragino Izraelio institucijas atidaryti pasienio perėjimo postus šiaurėje. Taip bado krizę esą būtų galima suvaldyti per kelias dienas.

Skubią pagalbą koordinuojanti Izraelio atstovė praėjusią savaitę Ženevoje pareiškė, kad ribojimų pagalbos vilkstinėms nėra. Problemų esą kyla Gazos Ruože, nes ten negebama pristatyti pagalbos prekių žmonėms.

Tai komentuodamas, JT humanitarinių reikalų koordinavimo biuro (OCHA) atstovas antradienį Ženevoje sakė, jog Izraelio, kaip konflikto šalies, pareiga yra pasirūpinti, kad maisto produktai civiliams gyventojams galėtų būti dalijami nekliudomai.

J. Elderio duomenimis, Rafoje šalies pietuose vienu tualetu dalijasi 800 žmonių. Standartas katastrofų situacijose yra bent vienas tualetas 20 žmonių.

Izraelis patvirtino: nukautas trečiasis pagal rangą „Hamas“ pareigūnas M. Issa

„Patikrinome visą žvalgybos informaciją ir pasiekėme užtikrintumą“, – antradienio vakarą pareiškė kariuomenės atstovas Danielis Hagaris. Anot jo, M. Issa ir dar vienas „Hamas“ lyderis žuvo per „sudėtingą ir precizišką“ Izraelio oro pajėgų ataką.

Izraelis prieš dvi savaites pranešė, kad jo oro pajėgos atakavo tunelį, kuriame, kaip įtariama, buvo M. Issa, tačiau tada nepatvirtino jo žūties. Kiek daugiau nei prieš savaitę JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake‘as Sullivanas pareiškė, kad Izraelio kariuomenė nukovė M. Issą.

M. Issa buvo islamistinės „Hamas“ organizacijos ginkluotojo sparno „Qassam“ brigadų vado pavaduotojas. Izraelis teigia, kad jis buvo atsakingas už žudynių, per kurias teroristai iš „Hamas“ ir kitų ekstremistinių grupuočių Pietų Izraelyje spalio 7 dieną nužudė 1 200 žmonių ir paėmė 250 įkaitų, planavimą.

„Hamas“ dar nekomentavo pranešimų apie M. Issa mirtį.

 Organizatorių nuotr.

VE.lt, euronews.com, ELTA, BNS inf.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder