Artimųjų Rytų krizė: Gazos ruože žuvusiųjų skaičius viršija 30 tūkstančių

2023-ųjų spalio 7 dieną "Hamas" kovotojai surengė masinę raketų ataką prieš pietų ir centrinę Izraelio dalį ir įsiveržė į šalį. Atsakydamas Izraelis pradėjo antiteroristinę operaciją. Spalio 27 d. Izraelis pradėjo antžeminę operaciją Gazos ruože.

Atsakydamas Izraelis pradėjo antiteroristinę operaciją ir iki lapkričio pradžios visiškai apsupo Gazos ruožą.

Izraelio valdžios institucijos teigė, kad kovos tęsis tol, kol bus visiškai sunaikinta "Hamas" grupuotė. 

Spalio 27 d. Izraelis pradėjo antžeminę operaciją Gazos ruože.

Atnaujinta 15.27 val.

Gazos ruože žuvusiųjų skaičius viršija 30 tūkst.

Sveikatos apsaugos pareigūnų duomenimis, nuo Izraelio ir Hamas karo pradžios prieš beveik penkis mėnesius Gazos ruože žuvo daugiau nei 30 000 palestiniečių. 

Tai paaiškėjo po Izraelio smūgio į pagalbos laukiančių žmonių minią Gazos mieste, anklavo sostinėje, per kurį ketvirtadienį žuvo ir buvo sužeista daugybė žmonių.

Mažiausiai 70 žmonių žuvo, kai palestiniečiai stovėjo eilėje prie humanitarinės pagalbos, sakė Gazos Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas spaudai Ašrafas al Kidra (Ashraf al-Qidra).

Dar 280 žmonių buvo sužeisti, pridūrė jis. 

Po smūgio Gazos sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad palestiniečių, žuvusių per karą šioje teritorijoje, skaičius išaugo iki 30 035, o dar 70 457 buvo sužeisti. 

Dauguma žuvusiųjų - moterys ir vaikai. 

Ministerija neskiria kovotojų ir nekovotojų. 

Izraelis teigia, kad nukovė 10 000 kovotojų, tačiau nepateikia įrodymų. 

Neįmanoma padėti palestiniečiams nesiliaujant konfliktui - JT

Jungtinės Tautos pareiškė, kad dėl nesiliaujančio smurto beveik neįmanoma padėti 2,3 mln. gyventojų Gazos ruože. 

Šias pastabas ji išsakė reaguodama į naujausius Izraelio teiginius, kad pati tarptautinė organizacija nesugeba tiekti civilių gyventojų kovojančiame anklave labai reikalingo maisto, vandens ir medikamentų. 

Trečiadienį JT atstovas spaudai Stephane'as Dujarricas žurnalistams sakė, kad dėl teisėtvarkos Gazos ruože žlugimo ir "nepakankamo koordinavimo" su Izraeliu saugumo klausimais kyla pavojus humanitarinės pagalbos darbuotojų gyvybei. 

"Todėl ne kartą prašėme humanitarinių paliaubų", - sakė jis.

JT pareigūnai teigia, kad Izraelio oro antskrydžiai buvo nukreipti prieš policijos pareigūnus, saugojusius pagalbos sunkvežimius, ir dėl to jie tapo desperatiškų civilių ir nusikalstamų grupuočių plėšikavimo aukomis. 

Į vairuotojus buvo šaudoma, jie buvo puolami kirviais ir laužtuvais, daužomi jų langai, vasario mėn. sakė JT humanitarinės pagalbos koordinatorius Džeimsas Makgoldrikas (James McGoldrick).

Pranešama, kad Izraelio pajėgos taip pat apšaudė JT pagalbos konvojus, gabenančius gyvybiškai svarbias maisto atsargas centrinėje Gazos dalyje.

Izraelio JT ambasadoriaus pavaduotojas Bretas Mileris (Brett Miller) antradienį apkaltino JT, kad jos atsisako pristatyti pagalbą į šiaurinę Gazos ruožo dalį, ir perkėlė kaltę savo šaliai

JT duomenimis, mažiausiai ketvirtadalis Gazos gyventojų - 576 000 žmonių - yra per žingsnį nuo bado ir beveik visiems gyventojams reikia maisto. 

Naujajame kariuomenės šaukimo įstatyme numatyta įtraukti ultraortodoksus žydus
Izraelio gynybos ministras Yoav Gallant paragino savo vyriausybę parengti naują įstatymo projektą, kuris priverstų ultraortodoksus žydus tarnauti kariuomenėje, teigdamas, kad dėl karo Gazoje šalis neturi "kito pasirinkimo".

Karinė tarnyba žydų vyrams yra privaloma, tačiau politiškai įtakingos ultraortodoksų partijos iškovojo išimtis savo bendruomenėms, kad vyrai galėtų siekti religinio išsilavinimo. Tai sukėlė kai kurių sluoksnių pasipiktinimą ir pyktį. 

"Tora saugo judaizmą jau 2 500 metų, tačiau be mūsų fizinės egzistencijos nėra ir dvasinės egzistencijos", - trečiadienio vakarą sakė Gallant. 

"Kiekvienas šalies sektorius turi dirbti kartu, kad apsaugotų mūsų namus", - tęsė jis. 

Galantas sakė, kad jis taip pat pratęs ir kariuomenės šaukimo į kariuomenę ir atsargos tarnybos reikalavimus.

Religinę lygybę skatinančios organizacijos "Hiddush" duomenimis, šiuo metu kariuomenėje netarnauja apie 60 000 karinio amžiaus ultraortodoksų vyrų. Po spalio 7 d. "Hamas" išpuolio Izraelis mobilizavo apie 300 000 rezervistų. 

Ultraortodoksų partijos - pagrindinės ministro pirmininko Benjamino Netanjahu koalicijos partnerės - nori, kad išimtys išliktų. 

Praeityje bandymai peržiūrėti įstatymo projektą, kad jis apimtų ultraortodoksus, sukėlė dešimtis tūkstančių ultraortodoksų į gatves, kur vyko dideli ir smurtiniai protestai, blokavę pagrindinius kelius. 

Pagalbos darbuotojams gresia deportacija iš Izraelio

Dešimtys humanitarinės pagalbos darbuotojų buvo priversti išvykti iš Izraelio ir Palestinos teritorijų, teigia pagalbos agentūroms atstovaujanti grupė.

Tarptautinių plėtros agentūrų asociacija (AIDA) teigė, kad Izraelis nustojo išduoti vizas tarptautiniams humanitarinių organizacijų darbuotojams, o tai trukdo į Gazos ruožą gabenti maistą ir kitus gyvybiškai svarbius reikmenis.

Kiti, įskaitant pagrindinius pagalbos organizacijų veikėjus, viršija vizų galiojimo laiką ir rizikuoja būti deportuoti, kad galėtų tęsti darbą.

AIDA direktorius Faris Arouri sakė, kad ypač nukentėjo skubios pagalbos komandos, turinčios patirties dirbant su Gazos ruožu. 

Izraelio vizų blokavimas reiškia, kad pagalbos grupės negalėjo į Jeruzalę, kur koordinuojama pagalba Gazos ruožui, įvežti jokių ekspertų. 

"Esame priversti advokatauti vien tam, kad darbuotojai galėtų atvykti į Jeruzalę", - sakė Arouri ir pridūrė, kad vizų įšaldymas neturi precedento.

"Visada būta pakilimų ir nuosmukių, ypač nuo antrosios intifados [2000-2005 m.]. Buvo etapų, kai galiojo tam tikri apribojimai arba buvo sunkiau patekti į šalį. Tačiau niekada nebuvo tokio masto."

Arouri sakė, kad tai paveikė daugiau kaip 150 darbo vietų. 

Jis patikslino, kad beveik 100 darbuotojų vizos jau buvo išduotos arba bus išduotos per kelias savaites, ir pridūrė, kad humanitarinės organizacijos negali įdarbinti darbuotojų, reikalingų operacijoms išplėsti, nes padėtis Gazoje darosi vis baisesnė.

Karas brangus: Izraelio BVP 2023 m. ketvirtąjį ketvirtį sumažėjo beveik 20 proc.

Izraelio BVP 2023 m. metinis BVP ketvirtąjį ketvirtį, palyginti su ankstesniais trimis mėnesiais, sumažėjo 19,4%, rašo „Financial Times” leidinys, remdamasis šalies Centriniu statistikos biuru.

Staigus finansinių rodiklių kritimas siejamas su 300 tūkst. rezervistų pašaukimu į karą su „Hamas”, pažymi FT.

Į karą pašauktiems rezervistams teko palikti savo darbo vietas, pažymi FT. Be to, situaciją paveikė lėšų skyrimas daugiau kaip 120 tūkst. izraeliečių, evakuotų iš Izraelio pasienio rajonų, teigia laikraštis.

Izraelio BVP rodiklis nukrito daug žemiau, nei prognozavo analitikai.

2023 m. lapkritį Izraelio verslo leidinys „Calcalist”, remdamasis Finansų ministerijos duomenimis, pranešė, kad operacija prieš „Hamas” Izraeliui kainuos daugiau kaip 50 mlrd. JAV dolerių.

Išlaidos sudarys apie 10% metinio Izraelio BVP su sąlyga, kad kariniai veiksmai truks ne ilgiau kaip 12 mėnesių ir apsiribos tik Gazos ruožu.

Izraelio valdžios institucijos karines išlaidas pavadino svarbiausiu 2024 m. biudžeto prioritetu.

Po atakos prieš bazę Jordanijoje JAV smogė 85 taikiniams Irake ir Sirijoje

JAV kariuomenės Centrinė vadavietė patvirtino, kad, atsakant į ataką prieš bazę Jordanijos ir Sirijos pasienyje, buvo vykdomi antskrydžiai prieš taikinius Sirijoje ir Irake.

Operacijos metu buvo atakuoti daugiau kaip 85 taikiniai, įskaitant al-Quds pozicijas ir proiranietiškas sukarintas grupuotes. Atakoje dalyvavo tolimojo nuotolio bombonešiai, kurie iš viso į taikinius paleido 125 šaudmenis.

JAV prezidentas Joe Bidenas sakė, kad šie veiksmai buvo vykdomi jo įsakymu, ir pabrėžė, kad atsakomieji veiksmai bus tęsiami. Jis pažymėjo, kad JAV nesiekia konfliktų Artimuosiuose Rytuose, bet reaguos į grėsmes JAV interesams.

Pentagono vadovas Lloydas Austinas patvirtino, kad šie veiksmai yra JAV atsako pradžia.

Irako ginkluotosios pajėgos pasmerkė smūgius, pavadindamos juos šalies suvereniteto pažeidimu ir įspėdamos apie galimas neigiamas pasekmes regiono saugumui ir stabilumui.

Informacija apie smūgius Sirijoje anksčiau pasirodė per "ABC News" ir "Al Hadath", žiniasklaida pranešė apie daugiau kaip 13 žuvusiųjų.

Priežastis - smūgis Jordanijos ir Sirijos pasienyje esančiai bazei, per kurį žuvo trys JAV kariai ir dešimtys buvo sužeisti.

Pentagonas pareiškė, kad ketina vykdyti "daugiasluoksnį atsaką".

Nuo Izraelio ir "Hamas" ginkluoto konflikto Gazos ruože pradžios buvo surengta daugiau kaip 160 smūgių JAV objektams Sirijoje ir Irake, tačiau iki sausio pabaigos aukų nebuvo.

Izraelis teigia iki šiol nukovęs 10 000 „Hamas“ teroristų

Organizatorių nuotr.

Tęsiantis pastangoms dėl galimų naujų paliaubų, Izraelio kariuomenė ir islamistinė palestiniečių organizacija „Hamas“ tęsia mūšius Gazos Ruože.

Liudininkai pasakojo apie Izraelio atakas palestiniečių teritorijos pietuose ir centrinėje dalyje.

Be kita ko, kovos vyko Chan Juniso mieste, į kurį Izraelis praėjusiomis savaitėmis sutelkė savo karinę operaciją.

Izraelio gynybos ministras Joavas Gallantas, ketvirtadienį lankydamas pajėgas Gazos Ruože, sakė, iki šiol nukauta 10 000 „Hamas“ teroristų.

Dar 10 000 grupuotės smogikų esą sužeisi ir negali kovoti.

Ministras kalbėjo apie „didelį smūgį „Hamas“ pajėgumams“.

„Šis karas reikalauja nacionalinio atsparumo ir ryžto.

Turime atlaikyti, kol baigsis mūsų misija“, – teigė J. Gallantas.

Organizatorių nuotr.

Šiuo metu tęsiasi pastangos susitarti dėl paliaubų ir Gazos Ruože laikomų įkaitų paleidimo. Tarpininkas Kataras ketvirtadienį pareiškė, kad „Hamas“ teigiamai reagavo į atitinkamą pasiūlymą. Tuo tarpu „Hamas“ šaltinių teigimu, konsensuso kol kas nėra.

Gazos Ruože 17 000 vaikų gyvena be savo artimųjų, pranešė UNICEF

Ekrano nuotr.

Gazos Ruože apie 17 000 palestiniečių vaikų ir jaunuolių gyvena be tėvų ir brolių bei seserų, penktadienį pranešė JT pagalbos vaikams organizacija UNICEF.

Izraelis bombarduoja pakrantės ruožą, siekdamas išnaikinti Gazos Ruožą kontroliuojančią palestiniečių islamistų grupuotę „Hamas“, kuri spalio 7 dieną surengė teroristinius išpuolius prieš Izraelį, per kuriuos žuvo daugiau kaip 1 200 žmonių.

Pasak „Hamas“ kontroliuojamos sveikatos apsaugos institucijos, Izraelio atsakomojo puolimo metu jau žuvo daugiau kaip 27 000 Gazos Ruožo gyventojų.

Gazos Ruože esančių vaikų tėvai žuvo, buvo sužeisti arba turėjo persikelti kitur, Ženevoje per vaizdo ryšį iš Jeruzalės žurnalistams sakė UNICEF atstovas Jonathanas Crickxas.

„Palestiniečių vaikų psichinė sveikata yra smarkiai pažeista, jiems pasireiškia tokie simptomai, kaip itin didelis nuolatinis nerimas, apetito praradimas, jie negali miegoti, patiria emocinius protrūkius arba juos apima panika kaskart išgirdus sprogimą“, – sakė jis.

„Šie vaikai neturi nieko bendro su konfliktu. Tačiau jie kenčia taip, kaip joks vaikas neturėtų kentėti. Nė vienas vaikas, nepriklausomai nuo religijos, tautybės, kalbos ar rasės, joks vaikas niekada neturėtų patirti tokio smurto, kokį matėme spalio 7 dieną, arba tokio, kokį matėme paskui“, – sakė UNICEF atstovas.

Kai kuriais atvejais nėra žinoma, kas yra vaikų artimieji. Jie dar per maži arba yra tokios šoko būsenos, kad negali pasakyti savo vardo. Du giminystės ryšiais susiję vaikai, šešerių ir ketverių metų, gruodžio pradžioje neteko praktiškai visų savo šeimos narių, sakė J. Crickxas, pridurdamas, kad keturmetis yra visiško šoko būsenoje.

Izraelis virš Raudonosios jūros numušė raketą

2Izraelio kariuomenė praneša Raudonosios jūros regione numušusi raketą. Į Izraelio oro erdvę skriejusią raketą atrėmė oro gynybos sistema „Arrow“, penktadienį paskelbė kariuomenė. Kas paleido raketą, kol kas nežinoma.

Izraelio žiniasklaida spėja, kad raketų ataką surengė hučių sukilėliai Jemene.

Nuo Gazos karo pradžios Irano remiami hučiai jau ne kartą Izraelio kryptimi leido dronus ir raketas iš Arabijos pusiasalio pietinės dalies. Jos arba buvo numuštos, arba tikslo nepasiekė.

JT: Gazos Ruože sugriautas arba apgadintas kas trečias pastatas

JT palydovų centro (UNOSAT) duomenys rodo, kad per praėjusius tris mėnesius Gazos Ruože buvo sugriautas arba apgadintas beveik kas trečias pastatas (apie 30 proc.). UNOSAT penktadienį paskelbė antrą savo vertinimą. Organizacija išanalizavo sausio 6 ir 7 dienomis iš palydovų darytas nuotraukas ir palygino jas su 2023 m. gegužės, rugsėjo, spalio ir lapkričio nuotraukomis.

UNOSAT duomenimis, sugriauta daugiau kaip 22 000 įvairiausių pastatų, daugiau kaip 14 000 apgadinta smarkiai, beveik 33 000 – lengvai.

Niujorko miesto ir Oregono valstijos universitetai, anot BBC, šią savaitę nurodė daug didesnius skaičius. Lyginant su pirmuoju UNOSAT įverčiu, paskelbtu lapkričio pabaigoje, nauji sugriovimai ir apgriovimai pirmiausiai fiksuoti Gazos ir Chan Juniso rajonuose.

Izraelis teigia norintis sunaikinti tik ekstremistinių grupuočių infrastruktūrą. Tačiau ekstremistinės grupuotės naudoja civilius objektus, kad iš jų pultų Izraelį ar čia laikytų ginklus.

„Associated Press“: „Hamas“ į pasiūlymą nutraukti ugnį atsakys labai greitai

Organizatorių nuotr.

„Hamas“ atstovas, kurį citavo naujienų agentūra „Associated Press“ (AP), nurodė, kad grupuotė labai greitai atsakys į pasiūlymą, kuriuo siekiama užtikrinti pirmąsias ilgesnes paliaubas nuo Izraelio ir „Hamas“ karo pradžios.

Pasiūlymas pateiktas po Paryžiuje vykusių derybų, kuriose dalyvavo Izraelio, JAV ir Egipto žvalgybos vadovai bei Kataro ministras pirmininkas.

Juo būtų sudarytos sąlygos ilgesnei kovų pertraukai ir laipsniškam „Hamas“ laikomų įkaitų keitimui į Izraelyje įkalintus palestiniečius.

Vienintelės iki šiol sudarytos paliaubos lapkričio pabaigoje truko savaitę.

Jos metu buvo paleista daugiau kaip 100 „Hamas“ laikomų moterų, vaikų ir užsieniečių įkaitų mainais į 240 palestiniečių kalinių.

Manoma, kad iš 136 Gazoje laikomų įkaitų daugiau kaip 100 dar yra gyvi.

Belgija iškvietė Izraelio ambasadorių dėl Gazoje subombarduotų šalies plėtros agentūros biurų

Belgija penktadienį iškvietė Izraelio ambasadorių ir pareiškė smerkianti savo plėtros agentūros Gazoje bombardavimą, pranešė Belgijos užsienio reikalų ministerija.

Karą Gazoje sukėlė spalio 7 dieną „Hamas“ surengtas išpuolis prieš Izraelį, per kurį žuvo apie 1 160 žmonių, daugiausia civilių, rodo AFP duomenys, pagrįsti oficialia informacija.

„Hamas“ valdoma Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad nuo to laiko per Izraelio karinį puolimą Gazos Rruože žuvo 27 131 žmogus.

Briuselis pranešė, kad šiaurinėje Gazos Ruožo dalyje buvo sugriauti Belgijos plėtros agentūros „Enabel“ biurai. Vienas pareigūnas AFP sakė, kad tai įvyko trečiadienį. Kaip pranešama, sprogimo metu pastate darbuotojų nebuvo.

Belgijos užsienio reikalų ministrė Hadja Lahbib ir vystomojo bendradarbiavimo ministrė Caroline Gennez Briuselyje susitiko su Izraelio ambasadoriumi Iditu Rosenzweigu-Abu.

„Ministrės griežtai pasmerkė sprogdinimą ir biurų sunaikinimą, – teigė ministerija. – Civilinės infrastruktūros naikinimas yra absoliučiai nepriimtinas ir neatitinka tarptautinės teisės“.

H. Lahbib ketvirtadienį socialiniuose tinkluose pasidalijo dviem nuotraukomis, viena iš jų – daugiabučio namo su laiko žyma, rodančia, kad nuotrauka daryta 2024 metų sausio 28 d.

Antroje nuotraukoje buvo matyti sugriauto pastato nuolaužos, tačiau informacijos apie tai, kada ji daryta, nebuvo.

Užsienio reikalų ministerija teigė, kad vyriausybė prieš dvi savaites evakavo agentūros darbuotojus ir jų šeimų narius. „Labai tikimės, kad šie žmonės – tarp jų daug vaikų – galės greitai ir nenukentėję palikti Gazą“, – pridūrė ji.

Belgija paragino nedelsiant nutraukti ugnį, kad į Gazą galėtų patekti humanitarinė pagalba.

Ji taip pat kels klausimą dėl kompensacijų už sugadintą Europos Sąjungos ir valstybių narių kartu su ES partneriais finansuojamų projektų infrastruktūrą.

Jungtinių Tautų prekybos ir plėtros konferencija (UNCTAD) apskaičiavo, kad iki lapkričio pabaigos per Izraelio karinį puolimą buvo apgadinti arba sugriauti 37 379 pastatai, t. y. 18 proc. visų Gazos Ruožo pastatų.

UNCTAD ekonomistas Rami Alazzehas, daugiausia dirbantis su parama Palestinos žmonėms, praėjusį mėnesį sakė: „Nauji duomenys rodo, kad 50 proc. pastatų Gazos Ruože yra (apgadinti arba) sunaikinti“.

Irano prezidentas: šalis nepradės karo, bet atsakys į patyčias

Irano prezidentas Ebrahimas Raisi pareiškė, kad jo šalis nepradės jokio karo, bet pažadėjo „griežtai atsakyti“ į patyčias.

„Mes daug kartų sakėme, kad nepradėsime jokio karo, bet jei engiamoji šalis ar jėga norės iš mūsų tyčiotis, Irano Islamo Respublika griežtai atsakys“, – sakė E. Raisi.

Jis teigė, kad Irano regioniniai kariniai pajėgumai nekelia grėsmės jokiai šaliai, o yra patikimas regiono saugumo šaltinis.

„Islamo Respublikos karinė galia stiprina regiono saugumą ir regiono šalys gali ja pasitikėti“, – sakė E. Raisi.

Irano revoliucinė gvardija šį mėnesį raketomis apšaudė taikinius Pakistane, Irake ir Sirijoje. Irano remiamos grupuotės taip pat tęsė savo smūgius: „Hezbollah“ Libane dalyvavo tarpvalstybiniuose susirėmimuose su Izraeliu, o hučiai iš Jemeno kėlė sumaištį Raudonojoje jūroje.

Saugumo tarnyba: Švedija kaip „teroristinį nusikaltimą“ tiria sužlugdytą išpuolį Izraelio ambasadoje

Penktadienį Švedijos žvalgybos tarnyba pranešė, kad šią savaitę sužlugdytas išpuolis prieš Izraelio ambasadą Stokholme tiriamas kaip galimas „teroristinis nusikaltimas“.

„Preliminarų tyrimą, Švedijos policijos pradėtą sausio 31 d., kai Izraelio ambasadoje Stokholme buvo aptiktas pavojingas objektas, perėmė Švedijos saugumo tarnyba“, – sakoma tarnybos pranešime ir priduriama, kad „baudžiamoji klasifikacija pakeista į teroristinį nusikaltimą“.

Pavojingas objektas buvo aptiktas pritvirtintas prie tvoros už ambasados, iškviestas specialusis būrys jį sunaikino. Švedijos žiniasklaida pranešė, jog tai buvo rankinė granata. Izraelio ambasadorius Švedijoje Zivas Nevo Kulmanas padėkojo valdžios institucijoms už greitą reagavimą ir parašė socialiniame tinkle X, kad „teroras mūsų neįbaugins“.

Spalio pabaigoje Švedijos vyriausybė pažadėjo skirti 10 mln. kronų (maždaug milijoną eurų) žydų institucijų ir kongregacijų saugumui sustiprinti, kai Gazos Ruože prasidėjus Izraelio ir „Hamas“ karui šalyje padaugėjo antisemitinių išpuolių. Gruodžio pradžioje ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas dalyvavo eitynėse prieš antisemitizmą Stokholme. Švedijos policija tuo metu pranešė nuo karo pradžios gavusi 120 pranešimų apie antisemitinius nusikaltimus.

Proiranietiškas Irako judėjimas „Al-Nujaba“ pažadėjo tęsti išpuolius prieš JAV karius

Proiranietiškas Irako judėjimas „Al-Nujaba“ penktadienį pareiškė ketinąs tęsti išpuolius prieš JAV karius Vidurio Rytuose, nepaisydamas Vašingtono grasinimų atkeršyti už trijų jo karių žūtį Jordanijoje.

„Bet koks (JAV) išpuolis sulauks atitinkamo atsako“, – pranešime teigė „Al-Nujaba“ lyderis Akramas al-Kaabi, pridurdamas, kad grupuotė savo veiksmus tęs tol, kol bus įvykdyti jos reikalavimai iš Irako išvesti JAV karius ir Gazoje užbaigti Izraelio karą su „Hamas“.

„Al-Nujaba“ priklauso Irako Islamiškojo pasipriešinimo judėjimui, kurį sudaro Irano remiamų ginkluotų grupuočių aljansas, kuriam Jungtinės Valstijos pareiškė kaltinimus praėjusią savaitę kaimyninės Jordanijos pasienio zonoje įvykdžius kruviną dronų ataką.

Dar viena šiam aljansui priklausanti grupuotė, „Kataeb „Hezbollah“ („Hezbollah“ brigados), šią savaitę paskelbė nutraukianti atakas prieš Irake ir Sirijoje dislokuotas JAV pajėgas – „Al-Nujaba“ pranešė suprantantis ir gerbiantis šį sprendimą.

Tačiau „kitos Irako Islamiškojo pasipriešinimo grupuotės tęs savo kovą“, – pridūrė jis.

Judėjimo „Al-Nujaba“ pareiškimas pasirodė tuo metu, kai JAV prezidentas Joe Bidenas netoli Vašingtono esančioje karinių oro pajėgų bazėje rengėsi sutikti žuvusių JAV karių palaikus.

J. Bidenas prisiekė, kad už šį kruviną išpuolį bus atkeršyta, tačiau nei koks tai bus kerštas, nei kada jis įvyks kol kas nenurodyta.

Turkija sulaikė septynis asmenis, įtariamus šnipinėjimu Izraelio „Mossad“ naudai

Penktadienį Turkijos valdžia sulaikė septynis įtariamuosius, neva pardavusius informaciją Izraelio šnipų agentūrai „Mossad“, pranešė valstybinė naujienų agentūra „Anadolu“.

„The Wall Street Journal“ anksčiau skelbė, kad pasibaigus karui Gazos Ruože Izraelio slaptosios tarnybos ketina visame pasaulyje susekti ir nužudyti palestiniečių grupuotės „Hamas“ lyderius. Ankara perspėjo žydų valstybę dėl „rimtų padarinių“, jei ji persekios „Hamas“ Turkijoje.

Kovos su terorizmu ir žvalgybos tarnybos padaliniai surengė reidus į namus Stambule ir Izmiro provincijoje prie Egėjo jūros, gavusios Stambulo vyriausiosios prokuratūros arešto orderius, sakoma „Anadolu“ pranešime.

Dar du įtariamieji anksčiau buvo atskirai suimti atliekant tą patį tyrimą, pridūrė ji. Įtariamieji kaltinami per privačius detektyvus rinkę žvalgybos duomenis apie galimus „Mossad“ taikinius Turkijoje. Pasak „Anadolu“, jie tariamai pardavė „Mossad“ vaizdus ir stebėjimo duomenis.

Neseniai Turkija ėmėsi veiksmų prieš tariamus „Mossad“ agentus šalyje. Ankara baiminasi, kad „Mossad“ Turkijoje verbuoja darbuotojus, kurie taikosi į užsienio piliečius, o žiniasklaida paskelbė, kad šalyje yra „Hamas“ narių. Turkija palaiko ryšius su „Hamas“.

Pasak „Anadolu“, sausį Turkijos policija sulaikė 34 žmones dėl įtariamo „politinio ar karinio šnipinėjimo“ „Mossad“.

JAV ir Europos Sąjunga laiko „Hamas“ teroristine organizacija, tačiau Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas to nepripažįsta.

Sirijos stebėjimo agentūra: per smūgį netoli Damasko žuvo mažiausiai trys kovotojai

Mažiausiai trys proiranietiški kovotojai žuvo per įtariamą Izraelio antskrydį, kurio metu buvo suduotas smūgis jų postams į pietus nuo šalies sostinės Damasko, penktadienį pranešė stebėjimo agentūra.

„Per aštuntąjį išpuolį Sirijoje šiais metais Izraelio antskrydžio taikiniu auštant tapo Libano (šiitų) „Hezbollah“ kovotojų postas Akraboje ir dar vienas postas Al Hazalanjos srityje pekeliui į Damasko oro uostą“, – pranešė Sirijos žmogaus teisių stebėjimo agentūra.

„Visi trys kovotojai buvo nukauti Akrabos poste, tarp jų – vienas iranietis, vienas irakietis ir dar vienas asmuo, kurio pilietybė vis dar yra nežinoma“, – naujienų agentūrai dpa pranešė stebėjimo agentūros vadovas Rami Abdelis Rahmanas.

Jis pridūrė, kad antrajame užpultame al-Hazalanjos punkte antskrydžio metu nieko nebuvo.

Sirijos valstybinė naujienų agentūra SANA, remdamasi šaltinio kariuomenėje suteikta informacija, patvirtino, kad smūgiai tikrai buvo suduoti ir pranešė, jog Sirijos kariuomenės oro gynybos pajėgos atsakė „į Izraelio agresiją į pietus nuo Damasko esančių punktų atžvilgiu ir numušė kelias priešų raketas“.

Šaltinio teigimu, per smūgius tebuvo padaryta materialinė žala.

Sausio 29 d. per Izraelio smūgį ūkiui netoli Sajida Zeinabo į pietus nuo Sirijos sostinės žuvo mažiausiai septyni žmonės, tarp jų – Iranui ištikimi kovotojai.

Izraelio kariuomenė šio įvykio komentuoti nesuskubo. Iranas ir Izraelis vienas kitą laiko nesutaikomais priešais.

Izraelio karinės oro pajėgos nuolat bombarduoja taikinius kaimyninėje Sirijoje. Izraelis nori neleisti Iranui ir jo sąjungininkėms smogikų grupuotėms didinti savo karinę įtaką šioje šalyje.

Iranas yra vienas iš svarbiausių Sirijos sąjungininkų. Izraelio atakos tapo intensyvesnės po to, kai spalio pradžioje Gazoje kilo karas.

Žiniasklaida: Izraelio kariuomenė ketina išplėsti kovas iki Rafos Gazos Ruožo pietuose

Ketvirtadienį Izraelio žiniasklaida pranešė, kad Izraelio gynybos pajėgos nori išplėsti kovą su palestiniečių grupuote „Hamas“ į piečiausią Gazos Ruožo dalį.

Kariuomenė ketina išformuoti „Hamas“ brigadą Rafoje, kaip šiuo metu tai daroma pietinio Kan Juniso miesto rajone, ketvirtadienio vakarą tai sakiusį Izraelio gynybos ministrą Yoavą Galantą citavo laikraštis „Times of Israel“.

Pranešama, kad Rafoje ir miesto apylinkėse gyvena daugiau nei 1,3 mln. žmonių – daugiau nei pusė iš maždaug 2,2 mln. Gazos Ruožo gyventojų. Jie pabėgo iš savo namų ir šiame mieste ieško prieglobsčio nuo kovų. Prieš karą Rafa turėjo maždaug 250 tūkst. gyventojų.

Praėjus beveik keturiems mėnesiams po spalio 7 d. palestiniečių grupuotės „Hamas“ surengtų koordinuotų išpuolių Pietų Izraelyje, per kuriuos buvo nužudyta apie 1 200 žmonių, Izraelio sausumos pajėgos mėgina sutriuškinti „Hamas“ ir juda tolyn į Gazos Ruožą. Tačiau kol kas sausumos kariuomenė dar nepasiekė uždaros pakrantės zonos, kuri ribojasi su Egiptu, piečiausios dalies, kur yra padalinta Rafa ir to paties pavadinimo sienos kirtimo punktas.

„Hamas“ brigada Kan Junise silpsta, trečiadienį sakė Y. Galantas, mieste lankydamas karius, pranešė laikraštis. Kan Junisas laikomas „Hamas“ tvirtove. Y. Galantas sakė, kad operacija ten bus baigta ir Rafa taip pat bus pasiekta siekiant „išnaikinti kiekvieną teroristą, kuris mėgins mums pakenkti“.

Prieš tris savaites „The Wall Street Journal“ rėmėsi neįvardytais Izraelio ir Egipto šaltiniais ir pranešė, kad Izraelio pareigūnai informavo Egiptą apie planuojamą karinę operaciją palei sieną Gazos Ruože.

Rafos sienos kirtimo punktą kontroliuoja Egipto pareigūnai ir „Hamas“ įdarbinti palestiniečiai. Izraelio vadovybė įtaria, kad tuneliai, iškasti po Egipto ir Gazos Ruožo siena, vis dar naudojami kontrabanda įvežant prekes ir ginklus „Hamas“.

„Hamas“ pritarė Gazos paliaubų planui, nors kovos tęsiasi

Penktadienį Gazos Ruože užsitęsė kovos, per naktį žuvo daugybė žmonių, o tarpininkas Kataras pareiškė, kad „Hamas“ davė „pirminį“ sutikimą susitarimui dėl apsikeitimo įkaitais ir kaliniais, kuris sustabdytų karą su Izraeliu.

Kataro užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Majed al-Ansari ketvirtadienį nurodė, kad neseniai Paryžiuje vykusiose Kataro, JAV, Izraelio ir Egipto pareigūnų derybose buvo pateiktas konsoliduotas paliaubų pasiūlymas.

„Šiam pasiūlymui pritarė Izraelio pusė, o dabar turime pirminį teigiamą patvirtinimą iš „Hamas“ pusės“. M. al-Ansari sakė, kad yra vilčių sulaukti „gerų naujienų“ apie naują kovų pertrauką „per artimiausias porą savaičių“.

Tačiau vienas „Hamas“ artimas šaltinis ketvirtadienį naujienų agentūrai AFP pateikė kitą medalio pusę: „Frakcijos turi svarbių pastabų, o Kataro pareiškimas yra skubotas ir neatitinka tikrovės“.

Anksčiau „Hamas“ šaltinis AFP sakė, kad trijų etapų planas prasidės nuo pradinio šešių savaičių kovų sustabdymo, per kurį į Gazos Ruožą būtų tiekiama daugiau pagalbos.

Per šį etapą mainais į Izraelyje laikomus palestiniečių kalinius būtų išlaisvintos tik kovotojų laikomos „moterys, vaikai ir vyresni nei 60 metų sergantys vyrai“, teigė šaltinis, prašęs anonimiškumo dėl derybų jautrumo.

Taip pat vyks „derybos dėl Izraelio pajėgų išvedimo“, o galimi papildomi etapai bus susiję su didesniu apsikeitimu įkaitais ir kaliniais.

„Hamas“: per naktį žuvo 105 žmonės

„Hamas“ sveikatos apsaugos ministerija Gazoje pranešė, kad per naktį iš ketvirtadienio į penktadienį žuvo 105 žmonės, o grupuotės spaudos tarnyba pranešė apie reidus ir apšaudymą aplink Chan Junisą – pagrindinį pietinį Gazos miestą, kuris pastaruoju metu yra karo veiksmų epicentras.

D. Cameronas: Londonas galėtų pripažinti Palestinos valstybę prieš sudarant taikos susitarimą su Izraeliu

Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Davidas Cameronas ketvirtadienį pareiškė, kad jo šalis galėtų oficialiai pripažinti Palestinos valstybę po paliaubų Gazos Ruože, nelaukdama rezultatų, kurie gali būti pasiekti per ilgus metus truksiančias Izraelio ir palestiniečių derybas dėl dviejų valstybių sprendimo.

Kalbėdamas su „The Associated Press“ per vizitą Libane, jis nurodė, kad pripažinimas negalėtų būti atliktas, kol „Hamas“ lieka Gazos ruože, tačiau jis galėtų būti atliktas Izraeliui tęsiant derybas su palestiniečių lyderiais.

„Tai galėtų būti kažkas, ką mes apsvarstysime, kai šis procesas, ši pažanga siekiant sprendimo, taps realesnė, – kalbėjo D. Cameronas. – Mums reikia suteikti Palestinos žmonėms galimybę siekti geresnės ateities, turėti savo valstybę.“

Izraelis ir "Hamas" priartėjo prie dviejų mėnesių paliaubų

Derybininkai parengė laikiną Izraelio ir radikalaus palestiniečių judėjimo "Hamas" paliaubų susitarimą, kuriame raginama du mėnesius nutraukti ugnį mainais į įkaitų paleidimą, pranešė "The New York Times", remdamasis JAV pareigūnais.

Dokumente sujungti abiejų pusių per pastarąsias 10 dienų pateikti pasiūlymai. Šaltiniai teigė, kad derybininkai "atsargiai tikisi", jog galutinis susitarimas gali būti pasirašytas per ateinančias dvi savaites.

Susitarime numatyti du etapai. Pirmiausia 30 dienų bus nutraukta ugnis.

Per tą laiką "Hamas" paleis moteris, pagyvenusius žmones ir sužeistus įkaitus, o šalys suderins antrojo etapo, per kurį karo veiksmai bus sustabdyti dar vienam mėnesiui ir bus apsikeista paimtais į nelaisvę Izraelio kariais ir civiliais vyrais, detales.

Šiuo metu "Hamas" tebelaiko 136 įkaitus - 114 vyrų, 20 moterų ir du vaikus.

Dėl palestiniečių, kuriuos Izraelis mainais paleis iš kalėjimų, skaičiaus dar nesusitarta, tačiau manoma, kad šis klausimas gali būti išspręstas, sakė šaltiniai. Susitarimu taip pat bus padidintas humanitarinės pagalbos srautas į Gazos ruožą.

Siekdamas išspręsti likusius nesutarimus, JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį atskirai telefonu kalbėjosi su Egipto ir Kataro, kurie tarpininkavo derybose su "Hamas", valdovais.

Jis taip pat nusiuntė CŽV direktorių Williamą Burnsą į Paryžių sekmadienį susitikti su šių valstybių ir Izraelio pareigūnais.

Po konsultacijų Izraelio Ministro Pirmininko Benjamino Netanyahu biuras pareiškė, kad dialogas buvo "konstruktyvus", tačiau vis dar išliko "reikšmingų nesutarimų".

Šalys tęs diskusijas papildomuose susitikimuose kitą savaitę.

Derybininkai tikisi, kad paliaubos suteiks galimybę tolesnei diplomatijai, kuri galėtų padėti visam laikui nutraukti Izraelio karą su "Hamas", trunkantį nuo 2023 m. spalio 7 d.

Per tą laiką šalims pavyko susitarti tik dėl vienų paliaubų, kurios truko savaitę ir baigėsi 108 Izraelio įkaitų ir 240 palestiniečių kalinių paleidimu.

Iranas neigia sąsajas su drono smūgiu Jordanijoje, per kurį žuvo trys JAV kariai

Teheranas, sausio 29 d. (AFP-ELTA). Iranas paneigė Jungtinių Valstijų ir Jungtinės Karalystės (JK) kaltinimus, kad jis remia smogikų grupuotes, Jordanijoje surengusias drono smūgį, per kurį žuvo trys JAV kariškiai, pirmadienį pranešė Teherano oficiali naujienų agentūra IRNA.

„Šie pareiškimai skelbiami turint konkrečių politinių tikslų pakeisti regiono realijas“, – IRNA citavo užsienio reikalų ministerijos atstovą Nasserą Kanaanį.

Izraelio protestuotojai užblokavo kelią, skirtą humanitarinės pagalbos sunkvežimiams

Izraelio protestuotojai sekmadienį blokavo kelią, kuriuo humanitarinės pagalbos sunkvežimiai bandė įvažiuoti į karo draskomą Gazos Ruožą, todėl sunkvežimiai buvo priversti apsisukti netoli Palestinos teritorijos.

Šimtai žmonių susirinko į naujausią protestą prie Keremo Šalomo perėjos, nepaisant kariuomenės paskelbimo, kad teritorija yra „uždara karinė zona“.

Demonstrantai, iš kurių kai kurie susiję su Gazos Ruože laikomų įkaitų giminaičiais, kelias dienas protestuoja prieš pagalbą, skirtą teritorijai, kuri, anot JT pareigūnų, yra ant katastrofos slenksčio.

„Mes nenorime, kad kas nors patektų į Gazą, nes viskas, kas patenka į Gazą, eina tiesiai į teroristų rankas, ir mes to nenorime“, – naujienų agentūrai AFP sakė protestuotojas Shoshi Strikowski.

Tarptautinis teisingumo teismas Hagoje nusprendė, kad Izraelis turi padėti teikti „skubiai reikalingą“ humanitarinę pagalbą Palestinos teritorijai, kuri nuo spalio 7 d. yra negailestingai bombarduojama ir apgulta.

Pagalbiai pristatyti naudojami tik du sienos kirtimo punktai – pietų Izraelyje esantis Kerem Šalomas ir Egipte esantis Rafos punktas.

COGAT, Izraelio gynybos ministerijos įstaiga, kuri atsakinga už civilius reikalus okupuotose Palestinos teritorijose, pranešė, kad Keremo Šalomo perėja buvo uždaryta sekmadienį, nes joje demonstravo „maždaug 200“ protestuotojų.

Demonstrantai nepritaria, kad pagalba pasiektų Gazą, kol nebus paleisti visi „Hamas“ ir kitų palestiniečių kovotojų grupuočių laikomi Izraelio įkaitai, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentas ir pridūrė, kad kai kurių mitingo dalyvių artimieji tebėra laikomi įkaitais.

Prancūzija stabdo finansavimą JT Palestiniečų pabėgėlių agentūrai

Sekmadienį Paryžius pranešė stabdantis Jungtinių Tautų (JT) Palestiniečių pabėgėlių agentūros UNRWA finansavimą. Po kaltinimų dėl UNRWA darbuotojų dalyvavimo spalio 7 d. palestiniečių grupuotės „Hamas“ atakoje prieš Izraelį tai padarė dar devynios šalys donorės.

„Prancūzija neplanuoja naujos išmokos pirmąjį 2024 m. pusmetį ir nuspręs, kada ateis laikas imtis veiksmų kartu su Jungtinėmis Tautomis ir pagrindiniais donorais“, – sakoma Užsienio reikalų ministerijos pranešime, jame kaltinimai vadinami „ypač rimtais“.

Britų karo laivas užkirto kelią hučių dronų atakai

Jemeno hučių grupuotė surengė dronų ataką prieš Didžiosios Britanijos karo laivą, kuri buvo sėkmingai atremta, pranešė Jungtinės Karalystės gynybos ministerija.

Šeštadienį laivas „HMS Diamond“ numušė droną naudodamas raketų sistemą „Sea Viper“.

„Šios netoleruotinos ir neteisėtos atakos yra visiškai nepriimtinos, o mūsų pareiga – apsaugoti laivybos laisvę Raudonojoje jūroje, – sakė JK gynybos ministerija. – Norime padėkoti drąsiai „HMS Diamond“ įgulai už tarnybą ginant Didžiosios Britanijos ir tarptautinius interesus.“

IDF: „Hamas“ smogikai likviduoti per visą Gazos Ruožą

Izraelio kariuomenė teigia, kad tęsdama oro ir sausumos puolimą likvidavo teroristus visoje Gazos Ruožo teritorijoje.

Izraelio kariuomenei žengiant į priekį Chan Junise, kur vyksta intensyvūs mūšiai, desantininkai smogė teroristų taikiniams, likvidavo teroristus ir aptiko didelį kiekį ginklų, pranešė IDF.

Izraelio kariuomenė taip pat pridūrė, kad per oro antskrydį šiame mieste žuvo du smogikai.

Pranešama, kad šiaurinėje Gazos Ruožo dalyje IDF kariai sunaikino „Hamas“ tunelio maršrutą ir likvidavo ginkluotus teroristus.

Pasak IDF, smogikai taip pat žuvo per bepiločio lėktuvo smūgį centrinėje Gazos dalyje.

Žiniasklaida: 80 proc. „Hamas“ tunelių sistemos Gazos Ruože vis dar gali būti nepažeista

Leidinys „The Wall Street Journal“ praneša, kad po 114 dienų trukusių kovų net 80 proc. „Hamas“ tunelių sistemos po Gazos Ruožu gali būti nepažeista.

Ataskaitoje cituojami Izraelio ir JAV pareigūnai ir pažymima, kad sunku įvertinti, kiek požeminio labirinto iki šiol sunaikino Izraelio kariai.

Nuo pat antžeminio puolimo pradžios po spalio 7 d. žudynių, per kurias „Hamas“ vadovaujami teroristai nužudė apie 1 200 žmonių ir paėmė 253 įkaitus, Izraelio pajėgos stengėsi sunaikinti tunelius, atidengdamos vis daugiau Gazos Ruožą valdančios teroristinės organizacijos požeminio tinklo.

Kai kurie tuneliai buvo susprogdinti, o kiti užtvindyti. Tačiau pažanga vyksta lėtai, nes prieš Izraelio pajėgoms sunaikinant požeminius tunelius reikia sudaryti jų žemėlapius ir patikrinti, ar juose nėra užminuotų vietų ir įkaitų.

Manoma, kad po žeme slepiasi „Hamas“ lyderis Yahya Sinwaras ir kiti teroristų vadai. Leidinys cituoja Izraelio pareigūnus, kurie teigė, kad „Hamas“ vadas, kaip manoma, kartu su kai kuriais įkaitais yra vadavietėje, esančioje tunelyje po Chan Junisu.

Anksčiau šį mėnesį buvo pranešta, kad, aukštų Izraelio gynybos pareigūnų vertinimu, „Hamas“ Gazos tunelių tinklas yra 350–450 km ilgio, t. y. kur kas ilgesnis, nei manyta anksčiau.

JT vadovas prašo šalių donorių užtikrinti agentūros veiklos tęstinumą Gazos Ruože

Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonio Guterresas paragino valstybes donores „garantuoti Palestiniečių pabėgėlių agentūros (UNRWA) tęstinumą“, kai kelios šalys sustabdė jos finansavimą dėl kaltinimų, kad UNRWA darbuotojai dalyvavo „Hamas“ spalio 7 d. surengtame žiauriame išpuolyje prieš Izraelį.

„Suprantu jų susirūpinimą, pats buvau pasibaisėjęs šiais kaltinimais, tačiau labai prašau vyriausybių, sustabdžiusių savo indėlį, kad bent jau garantuotų UNRWA veiklos tęstinumą“, – sakoma A. Guterreso šeštadienį paskelbtame pranešime.

Izraelis apkaltino kelis UNRWA darbuotojus dalyvavus palestiniečių organizacijos „Hamas“ išpuolyje prieš Izraelį, kai teroristai surengė pasibaisėtinas žudynes ir paėmė kelis šimtus įkaitų, todėl daugelis svarbių donorių sustabdė finansavimą. JT agentūra atleido kelis darbuotojus ir pažadėjo nuodugniai ištirti kaltinimus.

Izraelis pažadėjo po karo nutraukti JT agentūros darbą Gazos Ruože.

„Šių darbuotojų įtariami pasibjaurėtini veiksmai turi turėti padarinių“, – sakė A. Guterresas, bet pridūrė, kad „dešimtys tūkstančių vyrų ir moterų, dirbančių UNRWA, daugelis jų yra pavojingiausiose humanitarinės pagalbos darbuotojams situacijose, neturėtų būti baudžiami“, be to, „būtina patenkinti didžiulius beviltiškoje padėtyje atsidūrusių gyventojų, kuriems jie tarnauja, poreikius“.

A. Guterresas patvirtino, kad JT tiriami kaltinimai liečia 12 UNRWA darbuotojų. Devyni buvo atleisti, vienas žuvo, aiškinamasi dėl „kitų dviejų tapatybės“.

Pareiškus įtarimus, devynios pagrindinės UNRWA donorės pareiškė laikinai stabdančios dabartinį ir būsimą palestiniečių pabėgėlių organizacijos finansavimą, tarp tokių šalių yra JAV, Didžioji Britanija, Kanada, Vokietija, Šveicarija.

Izraelio ambasadorius JT sekmadienį pasmerkė A. Guterresą ir sakė, kad JT vadovas ne kartą ignoravo jam pateiktus „įrodymus“ apie UNRWA dalyvavimą „kurstant terorizmą“.

„Bet kuri šalis, kuri ir toliau finansuoja UNRWA, prieš pradedant išsamų organizacijos tyrimą turėtų žinoti, kad jos pinigai gali būti panaudoti terorizmui remti, o pagalba, kuri bus pervesta UNRWA, gali pasiekti „Hamas“ teroristus, o ne Gazos Ruožo gyventojus“, – sakė Giladas Erdanas.

Izraelio vyriausybės atstovas spaudas Eylonas Levy apkaltino UNRWA „tiesiogiai tarnaujant priedanga „Hamas“.

Žiniasklaida: JAV derybininkai daro pažangą dėl galimo susitarimo sustabdyti Izraelio ir „Hamas“ karą

JAV derybininkai daro pažangą dėl galimo susitarimo, pagal kurį Izraelis dviem mėnesiams sustabdytų karines operacijas prieš „Hamas“ Gazos Ruože mainais į daugiau nei 100 įkaitų, kurie buvo paimti į nelaisvę per spalio 7 d. išpuolį prieš Izraelį, teigia du aukšto rango administracijos pareigūnai, praneša „Associated Press“ (AP).

Pareigūnai, pageidavę likti anonimais, šeštadienį sakė, kad dar nepasiekto susitarimo sąlygos bus nustatytos dviem etapais.

Pirmajame etape kovos būtų nutrauktos, kad „Hamas“ galėtų paleisti likusias moteris, pagyvenusius žmones ir sužeistus įkaitus.

Tuomet Izraelis ir „Hamas“ per pirmąsias 30 pauzės dienų sieks nustatyti antrojo etapo, per kurį bus paleisti Izraelio kariai ir civiliai vyrai, detales. Be to, rengiamame susitarime raginama, kad Izraelis į Gazą įsileistų daugiau humanitarinės pagalbos.

AP nurodo, kad nors siūlomas susitarimas neužbaigtų karo, JAV pareigūnai tikisi, kad jis galėtų padėti pagrindą ilgalaikiam konflikto sprendimui.

Šeštadienį laikraštis „The New York Times“ pirmą kartą pranešė, kad padaryta pažanga siekiant susitarimo dėl kovos veiksmų sustabdymo mainais į likusius įkaitus.

Tikimasi, kad CŽV direktorius Billas Burnsas aptars besiformuojančio susitarimo kontūrus, kai sekmadienį Prancūzijoje susitiks su Izraelio žvalgybos agentūros „Mossad“ vadovu Davidu Barnea, Kataro ministru pirmininku Mohammedu bin Abdulrahmanu Al Thani ir Egipto žvalgybos vadovu Abbasu Kameliu derybose dėl įkaitų.

Jordanijoje per bepiločio lėktuvo smūgį žuvo trys JAV kariai, o 25 buvo sužeisti

JAV kariuomenė pranešė, kad per bepiločio lėktuvo smūgį Jordanijoje, netoli Sirijos sienos, žuvo trys JAV kariai, o dar 25 buvo sužeisti, praneša BBC.

JAV prezidentas Joe Bidenas sakė, kad išpuolį surengė Irano remiamos ginkluotos grupuotės.

„Kol mes vis dar renkame visus faktus apie šią ataką, jau žinome, kad ją įvykdė Sirijoje ir Irake veikiančios radikalios ginkluotos grupuotės, kurias remia Iranas“, – sakė J. Bidenas.

„Galite būti tikri, kad atsakingus asmenis patrauksime baudžiamojon atsakomybėn“, – pridūrė J. Bidenas.

Jis taip pat pareiškė užuojautą žuvusių amerikiečių karių artimiesiems ir draugams.

Baltieji rūmai pranešė, kad gynybos sekretorius Lloydas Austinas ir kiti pareigūnai sekmadienio rytą informavo J. Bideną apie išpuolį.

Tai pirmas kartas, kai regione žuvo JAV kariai po to, kai spalio 7 dieną „Hamas“ užpuolė Izraelį.

Nuo to laiko Amerikos bazės Artimuosiuose Rytuose buvo ne kartą atakuojamos, tačiau JAV kariuomenė nepranešė apie savo karių aukas.

Žuvusių ir sužeistų amerikiečių karių vardai kol kas neskelbtini. Dabar apie tai, kas nutiko, informuojami jų šeimos nariai.

Jordanijoje, šalyje, kuri yra artima JAV sąjungininkė, yra kelios Amerikos karinės bazės, JAV kariškių ten yra apie 3 tūkst.

Gazoje tebesiaučiant kovoms, aukų skaičius auga

ve.lt

Sveikatos apsaugos pareigūnai „Hamas“ valdomame Gazos Ruože šeštadienį pranešė apie didėjantį žuvusiųjų skaičių kovose su Izraeliu, kurio lyderis Benjaminas Netanyahu atmeta raginimus suteikti Palestinai suverenitetą.

Apgultoje teritorijoje siautėjant kovoms, antskrydis Sirijoje, dėl kurio kaltinamas Izraelis, ir raketos, paleistos į JAV vadovaujamos koalicijos pajėgas Irake, dar labiau padidino baimę dėl platesnio konflikto.

Gazos sveikatos ministerija pranešė, kad per pastarąsias 24 valandas žuvo mažiausiai 165 žmonės – daugiau nei dvigubai daugiau nei penktadienį.

AFP korespondentas pranešė apie susišaudymą, oro antskrydžius ir apšaudymą iš tankų, ypač Gazos pietuose.

Izraelis spaudžia „Hamas“ į pietus, po to, kai kariuomenė sausio pradžioje paskelbė, kad kovotojų vadovavimo struktūra šiaurinėje Gazos dalyje buvo išardyta ir liko tik pavieniai kovotojai.

Izraelis pažadėjo sunaikinti „Hamas“, reaguodamas į precedento neturinčius šios palestiniečių grupuotės spalio mėnesį įvykdytus išpuolius, per kuriuos žuvo apie 1 140 žmonių, daugiausia civilių, rodo naujienų agentūros AFP skaičiavimai, pagrįsti oficialiais Izraelio duomenimis.

Pasak „Hamas“ vyriausybės sveikatos ministerijos, per negailestingą Izraelio bombardavimą ir sausumos puolimą Gazoje žuvo mažiausiai 24 927 žmonės, daugiausia moterys ir vaikai.

Per Izraelio smūgį Damaske, atnaujintais duomenimis, žuvo 10 žmonių

Šeštadienį per Izraelio smūgį Damaske žuvo mažiausiai 10 žmonių, pranešė stebėsenos organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR), pateikdama atnaujintą aukų skaičių, į kurį įtrauktas Irano Revoliucinės gvardijos žvalgybos vadas Sirijoje ir jo pavaduotojas.

„Aukų skaičius padidėjo nuo šešių iki 10, ištraukus kūnus, kurie vis dar buvo įstrigę po griuvėsiais“, – naujienų agentūrai AFP sakė SOHR vadovas Ramis Abdelas Rahmanas.

Italijoje kilo smarkūs protestai prieš Izraelio dalyvavimą tarptautiniame renginyje

Šiaurės Italijos mieste Vičencoje demonstrantai pareigūnų kryptimi mėtė petardas ir dūmų bombas bei panaudojo plastikines lazdas. Policija į tai sureagavo vandens patrankomis.

Mitingą prieš Izraelio parodos dalyvius juvelyrinių dirbinių ir brangakmenių mugėje Vičencoje surengė kelios kairiųjų grupės.

Ryte prie parodų centro susirinko apie 500 žmonių nešini dideliais plakatais su užrašais „Laisva Palestina“ arba „Mes blokuojame Izraelį“.

Kai jie pabandė patekti į parodų centrą, policija sustabdė protesto eitynes.

Kaip rašoma mugės tinklapyje, parodoje „VicenzaOro“ Izraelį atstovauja du dalyviai. Kairiųjų pažiūrų organizacijos, dalyvavusios proteste, vaizdo įraše Izraelio parodos dalyviams buvo pasakyta, kad jų buvimas yra nepriimtinas, turint galvoje Gazoje vykstantį karą.

J. Bidenas ir B. Netanyahu pirmą kartą per mėnesį pasikalbėjo apie Gazos Ruožą

JAV prezidentas Joe Bidenas ir Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu penktadienį pasikalbėjo apie Gazos Ruožą ir tai buvo pirmas jų pokalbis per beveik mėnesį, pasirodžius pranešimams apie įtampą tarp abiejų lyderių.

Skambutis įvyko praėjus dienai po to, kai B. Netanyahu pareiškė nurodęs Vašingtonui, jog nepritaria galimybei įtvirtinti Palestinos valstybingumą pasibaigus karui su „Hamas“ – tokia jo pozicija prieštarauja ilgalaikei JAV politikai.

„Prezidentas Bidenas pasikalbėjo su Izraelio ministru pirmininku Benjaminu Netanyahu, kad aptartų naujausius įvykius Izraelyje ir Gazoje. Netrukus bus paskelbta skambučio santrauka“, – sakoma Baltųjų rūmų pareiškime.

Abu lyderiai paskutinį kartą kalbėjosi gruodžio 23 d. Stojus tylai imta kelti klausimus dėl su Izraelio puolimu Gazos Ruože ir ateities planais susijusios nesantaikos tarp J. Bideno ir B. Netanyahu.

Demokrato J. Bideno ir dešiniųjų pažiūrų B. Netanyahu santykiai praeityje buvo sudėtingi, tačiau spalio 7 d. surengtų „Hamas“ išpuolių akivaizdoje JAV prezidentas išreiškė tvirtą paramą Izraeliui.

Nepsisant to, vėliau akivaizdžiai išryškėjo susiskaldymas dėl palestiniečių ateities.

B. Netanyahu ketvirtadienį pareiškė, kad jo šalis „privalo turėti visos teritorijos į vakarus nuo Jordano (upės) saugumo kontrolę“, ir nurodė, jog šią poziciją aiškiai išdėstė Izraelio „draugams amerikiečiams“.

R. Erdoganas sukritikavo „fiurerį“ B. Netanyahu ir Vakarus dėl kampanijos Gazoje

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį užsipuolė Izraelio ministrą pirmininką Benjaminą Netanyahu dėl besitęsiančio Izraelio bombardavimo Gazos Ruože, pavadindamas jį „fiureriu“.

R. Erdoganas B. Netanyahu su nacių lyderiu palygino dar gruodžio gale, kalbėdamas apie Izraelio atsaką į netikėtą ir kruviną spalio 7 d. „Hamas“ ir kitų smogikų išpuolį Izraelyje.

Tuomet Izraelio bendruomenėse netoli Gazos Ruožo buvo nužudyta daugiau nei 1 200 žmonių, dar 240 buvo paimta įkaitais.

Izraelis į tai atsakė plataus masto bombardavimu ir sausumos kampanija Gazoje.

„Hamas“ valdžia Gazoje penktadienį pranešė, kad per karą jau žuvo daugiau nei 24 000 palestiniečių.

R. Erdoganas pareiškė, kad Vakarų šalys tyli, kol Izraelis Gazoje „žiauriai žudo... vaikus, kūdikius ir moteris“.

Ministerija: Pakistanas ir Iranas po smūgių sutarė deeskaluoti įtampą

Pakistanas ir Iranas penktadienį „sutarė deeskaluoti“ įtampą, pranešė Islamabadas, abiem šalims šią savaitę apsikeitus mirtinais smūgiais, nukreiptais į smogikų taikinius viena kitos teritorijoje.

„Abu užsienio reikalų ministrai sutarė, kad turėtų būti stiprinamas bendradarbiavimas darbiniu lygiu ir glaudus veiksmų koordinavimas kovos su terorizmu ir kitais abiem šalims rūpimais aspektais“, – sakoma aukščiausio rango Islamabado ir Teherano diplomatų pokalbio telefonu santraukoje, kurią paskelbė Pakistano užsienio reikalų ministerija.

ES ministrai susitiks su aukščiausio rango Izraelio ir palestiniečių diplomatais

Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai pirmadienį surengs keletą susitikimų su savo kolegomis iš Izraelio, Palestinos savivaldos ir svarbių Arabų šalių, kurių metu bus kalbama apie Gazos karą ir būsimo taikos susitarimo perspektyvas, pranešė pareigūnai.

Nemanoma, kad įvyks Izraelio užsienio reikalų ministro Israelio Katzo ir jo palestiniečių kolegos Riyado al-Malikio susitikimas, kai jie atvyks į Briuselį.

Tvyrant susirūpinimui, kad Artimuosius Rytus gali apimti platesnis konfliktas, su Europos ministrais Briuselyje taip pat susitiks Egipto, Jordanijos ir Saudo Arabijos užsienio reikalų ministrai.

Europos diplomatai sakė, kad jų tikslas yra išgirsti abiejų pusių nuomones dėl galimų būdų sustabdyti smurtą ir tolesnių žingsnių ilgalaikio sprendimo link.

ES sunkiai sekasi užimti vieningą poziciją dėl karo Gazos Ruože, nes tokie ištikimi Izraelio rėmėjai, kaip Vokietija, atmeta tokių šalių, kaip Ispanija ir Airija, reikalavimus nedelsiant nutraukti ugnį.

ES neplanuoja prisidėti prie JAV atakų prieš hučių pozicijas Jemene

Į ES karinės misijos planus apsaugoti komercinę laivybą Raudonojoje jūroje neįeina įgaliojimai prisidėti prie JAV atakų prieš hučių pozicijas Jemene, penktadienį naujienų agentūrai „dpa“ pasakė keletas ES diplomatų.

Karinio jūrų laivyno laivai turėtų patruliuoti ir lydėti laivus bei „sugebėti numušti atskrendančius bepiločius orlaivius ir raketas“, bet sausumos operacijose jie nedalyvaus, paaiškino vienas ES diplomatas.

Po Izraelio karo su „Hamas“ pradžios, Irano remiami hučių sukilėliai Raudonojoje jūroje ne kartą puolė laivus, kuriuos jie įtaria ryšiais su Izraeliu, tokiu būdu priversdami didžiąsias laivybos kompanijas vengti šio svarbaus tarp Europos ir Azijos prekybos maršruto Sueco kanalu.

Atsakydamos į išpuolius, Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir kitos Vakarų sąjungininkės surengė keletą antskrydžių prieš kelias hučių sukilėlių pozicijas Jemene, dar labiau padidindamos įtampą Vidurio Rytuose ir pažadindamos platesnio regioninio konflikto šmėklą.

Esamuose planuose numatyta, kad Europos karo laivai būtų dislokuojami regione, jų misija būtų apginti krovininius laivus, gynybos nuo išpuolių prieš komercinius laivus arba savigynos tikslais naudojant tinklus, nurodė ES diplomatai.

Rusija ragina „Hamas“ paleisti įkaitus

ve.lt

Rusija penktadienį per Maskvoje surengtus pokalbius su „Hamas“ paragino šią smogikų grupuotę paleisti visus jos laikomus įkaitus, pareikšdama, kad humanitarinė padėtis Gazos Ruože pasiekė „katastrofišką“ lygį.

Pasak Rusijos užsienio reikalų ministerijos, rusų diplomatas Michailas Bogdanovas per pokalbius su „Hamas“ politinio biuro nariu Musa Abu Marzouku „pabrėžė būtinybę greitai paleisti per spalio 7-osios išpuolius į nelaisvę paimtus civilius“.

JT: Izraelio pajėgos galimai sulaikė tūkstančius Gazos Ruožo gyventojų

Nuo karo pradžios spalio 7 d. Izraelio pajėgos galimai sulaikė tūkstančius Gazos Ruožo gyventojų vyrų ir jie dažnai patyrė netinkamą elgesį, kuris gali prilygti kankinimui, penktadienį pareiškė Jungtinių Tautų (JT) žmogaus teisių atstovas palestiniečių teritorijose.

Kai kurie paleisti asmenys pranešė, kad jiems buvo užrišamos akys, jie buvo mušami ir galiausiai paleisti dėvintys tik sauskelnes, nurodė Ajithas Sunghay‘us, iš Rafos pietinėje Gazos Ruožo dalyje vaizdo ryšiu kalbėdamas Ženevoje surengtoje spaudos konferencijoje. A. Sunghay‘us sakė, kad susitiko su keliais laisvę atgavusiais sulaikytaisiais, kurie tvirtino, jog Izraelio saugumo pajėgos laikė juos nežinomose vietose nuo 30 iki 55 dienų.

„Jie pasakojo, kad buvo mušami, žeminami, patyrė netinkamą elgesį ir tai, kas gali prilygti kankinimui. Jie pranešė, kad ilgą laiką praleido užrištomis akimis, kai kurie jų – kelias dienas iš eilės“, – tvirtino jis.

„Vienas vyras sakė, kad per 55 sulaikymo dienas prieigą prie dušo gavo tik vieną kartą. Esama pranešimų apie vyrus, kurie buvo paleisti, tačiau tik su sauskelnėmis“, – pridūrė jis.

Po pyktį sukėlusių B. Netanyahu komentarų – Palestinos lyderio pareiškimas: „Izraelio vyriausybė pasiryžusi įstumti visą regioną į bedugnę“

ve.lt

Palestinos prezidento Mahmoudo Abbaso atstovas spaudai atsakė į Benjamino Netanyahu išreikštą nepritarimą dviejų valstybių (Izraelio ir Palestinos) sprendimui.

Palestinos valstybinė naujienų agentūra „Wafa“ citavo atstovą spaudai Nabilą Abu Rdeinehą: „Nesukūrus nepriklausomos Palestinos valstybės su sostine Rytų Jeruzalėje 1967 m. sienomis, regione nebus saugumo ir stabilumo“.

„Visas regionas yra ant ugnikalnio išsiveržimo ribos dėl Izraelio okupacinės valdžios vykdomos agresyvios politikos, nukreiptos prieš Palestinos žmones ir jų legitimias teises“, – pridūrė prezidento atstovas spaudai.

„Vien pasmerkimo ir smerkimo pareiškimų nebepakanka“, – kalbėjo jis.

Nabilas Abu Rdeinehas teigė, kad „JAV yra atsakingos už saugumo ir stabilumo blogėjimą regione dėl savo šališkumo ir aklos paramos Izraelio okupacijai“.

Jis pridūrė, kad Izraelio ministro pirmininko pareiškimai, kuriais atmetamas Palestinos valstybės sukūrimas, „patvirtina, kad ši vyriausybė yra pasiryžusi įstumti visą regioną į bedugnę“.

Sveikatos ministerija „Hamas“ valdomame Gazos Ruože skelbia, kad per karą jau žuvo 24 762 žmonės

ve.lt

Sveikatos ministerija „Hamas“ valdomame Gazos Ruože penktadienį pranešė, kad per karą tarp smogikų ir Izraelio šioje palestiniečių teritorijoje jau žuvo 24 762 žmonės.

Ministerijos pareiškime sakoma, kad į šį skaičių įtraukti 142 asmenys, žuvę per pastarąsias 24 val., o nuo karo pradžios spalio 7 d. suskaičiuoti 62 108 sužeistieji.

„Hezbollah“ pareigūnas: Izraelis nepasirengęs susidurti su tuo, ką mes jam ruošiame

„Hezbollah“ pareigūnas Mohammadas Raadas įspėja, kad Izraelis nepasirengęs karui su Irano remiama Libano smogikų grupuote, sakydamas, kad yra „sutrikęs ir sugėdintas“ dėl patirtų nuostolių kare su „Hamas“ Gazoje, praneša „The Times of Israel“.

M.Raadas sako, kad Libanui garbė, jog šalies „pasipriešinimo“ grupės kovoja prieš Izraelį, ir kaltina žydų valstybę, kad ji yra „arogantiškų žmonių, kurie grobia mūsų turtus, kontroliuoja mūsų vandens kelius, primeta savo valią daugeliui mūsų šalių ir mus valdo, globėja“.

Jis sako, kad Izraelis neva patiria pralaimėjimą Gazos Ruože ir kad jam „nepavyko pasiekti savo tikslų“ visais aspektais, nurodydamas, kad „pasipriešinimo ranka išliks aukščiausia“.

Izraelis praneša nukovęs aukštą „Islamo džihado“ teroristą

Izraelio kariuomenė pranešė Gazos Ruože nukovusi aukštą teroristinės organizacijos „Islamo džihadas“ narį. Waelas Abu Fanuna buvo grupuotės propagandos padalinio vadovo pavaduotojas ir žuvo ketvirtadienį per oro antskrydį prieš vieną namą, penktadienį pranešė kariuomenė. Kartu ji paskelbė iš oro darytą nuotrauką, kurioje matyti galingas sprogimas daugiaaukščio pastato viršutinėje dalyje. W. Abu Fanuna, be kita ko, buvo atsakingas už izraeliečių įkaitų vaizdo įrašus Gazos Ruože. Šių duomenų nepriklausomai patikrinti kol kas nėra galimybės.

Palestiniečių grupuotė „Islamo džihadas“ laikoma viena radikaliausių kovotojų grupuočių Artimuosiuose Rytuose. Jos nariai vis leidžia raketas iš Gazos Ruožo į Izraelį. Tačiau „Islamo džihadas“ nėra tokia stipri grupuotė kaip „Hamas“.

JT specialioji pranešėja kaltina Izraelį pažeidinėjant tarptautinę teisę

Jungtinių Tautų (JT) specialioji pranešėja palestiniečių teritorijų klausimais Francesca Albanese apkaltino Izraelį, kad šis, vykdydamas karinius veiksmus prieš islamistinį „Hamas“ judėjimą Gazos Ruože, pažeidinėja tarptautinę teisę. „Izraelis padarė virtinę dalykų, kurie yra labai neteisėti“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje Madride sakė italų teisininkė.

Ji pažymėjo, kad Izraelis turi teisę gintis, tačiau privalo laikytis humanitarinės tarptautinės teisės, „kad apsaugotų žmones, kurie aktyviai nedalyvauja mūšiuose“. Tai yra „civiliai, karo belaisviai ir ligoniai bei sužeistieji“. Turi būti daromas skirtumas tarp teroristų ir civilių gyventojų, sakė F. Albanese. Tačiau „vietoj to daugiau kaip 100 dienų vyko nuožmus bombardavimas“.

B. Netanyahu: po karo išlaikysime karinę kontrolę Vakarų Krante

Kalbėdamas apie galimus scenarijus pasibaigus Gazos karui, Izraelio ministras pirmininkas Benyaminas Netanyahu pabrėžia, kad Izraelis bet kokiu atveju artimoje ateityje turi išlaikyti viso Vakarų Kranto kontrolę.

Spaudos konferencijoje ketvirtadienį jis pripažino, kad tai prieštarauja Palestinos valstybės suverenumo idėjai. Tačiau kito kelio esą nėra. Šią tiesą jis pasakęs ir savo amerikiečiams draugams, sakė B. Netanyhu.

„Iš kiekvienos teritorijos, iš kurios pasitraukiame, sulaukiame teroro, siaubingo teroro“, – kalbėjo dešinysis politikas. Taip esą atsitiko Pietų Libane, Gazos Ruože ir dalyje Vakarų Kranto. Todėl išlaikyti kontrolę Vakarų Krante, anot B. Netanyahu, yra taip svarbu.

UNICEF atstovas: Gazos Ruožas – „pavojingiausia vieta pasaulyje būti vaiku“

Vaikai Gazoje gyvena „siaubingomis sąlygomis“, o šis regionas yra „pavojingiausia vieta pasaulyje būti vaiku“, pareiškė UNICEF vykdomojo direktoriaus pavaduotojas.

Tedas Chaibanas sakė, kad nuo jo paskutinio vizito prieš du mėnesius situacija „iš katastrofos virto kone žlugimu“.

Jei sąlygos ir toliau blogės, „galime sulaukti mirčių dėl beatodairiško konflikto, prie kurių prisidės mirtys dėl ligų ir bado“, – sakė jis.

T.Chaibanas prisiminė, kad Chan Juniso ligoninėje sutiko 11 metų mergaitę, kuri „žaidė su draugais, kai į juos pataikė bombardavimo šrapnelis“.

„Šrapnelis perrėžė mergaitei pilvą ir dėl to jai buvo atlikta operacija, kurios metu pašalinta blužnis. Ji sveiksta ligoninėje, izoliuota nuo visų aplinkinių, nes karo zonoje, kurioje pilna ligų ir infekcijų, jos imunitetas nusilpęs“, – sakė jis.

Izraelis atakavo taikinius Gazos Ruožo pietuose

Izraelis penktadienį tęsė savo atakas prieš taikinius Gazos Ruožo pietuose. Liudininkai ir palestiniečių Raudonojo pusmėnulio organizacija kalbėjo apie oro antskrydžius ir artilerijos smūgius ankstyvą rytą Chan Juniso mieste.

Palestiniečių naujienų agentūra „Wafa“ pranešė, kad naktį būta daug žuvusiųjų ir sužeistųjų. Raudonojo pusmėnulio duomenimis, „intensyvus apšaudymas iš artilerijos“ vyko netoli al Amalo ligoninės Chan Junise. Pasak „Hamas“ kontroliuojamos Sveikatos ministerijos, per naktines atakas žuvo mažiausiai 77 žmonės.

Izraelis susiginčijo su JAV ir vėl bombardavo Gazos Ruožą

Izraelis penktadienį bombardavo pietinę Gazos Ruožo dalį po viešo ginčo savo pagrindinėmis sąjungininkėmis – JAV – dėl galimybės sukurti Palestinos valstybę, kurią Vašingtonas laiko vieninteliu keliu į ilgalaikę taiką.

Ankstyvą penktadienio rytą liudininkai pranešė apie šaudymą ir oro antskrydžius Kan Junise, pagrindiniame mieste Gazos Ruožo pietuose, kur, Izraelio teigimu, slapstosi daug palestiniečių islamistų judėjimo „Hamas“ narių ir lyderių.

Palestinos Raudonasis pusmėnulis pranešė apie „intensyvų“ artilerijos apšaudymą netoli Al Amalio ligoninės, o Gazos Ruožo „Hamas“ valdoma Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per naktį žuvo 77 žmonės ir dešimtys buvo sužeisti.

Izraelio kariuomenė teigė, kad jos pėstininkų brigada „Givati“ kovoja taip toli pietuose, kaip tik iki šiol kampanijos metu pasiekė jos kariai. „Kariai likvidavo dešimtis teroristų artimose kovose ir su tankų ugnies bei oro parama“, – sakoma pranešime.

Jungtinių Tautų teigimu, dėl karo, kuris prasidėjo spalio 7 dieną „Hamas“ beprecedentėmis atakomis prieš Izraelį, apie 85 proc. iš 2,4 mln. Gazos Ruožo gyventojų buvo priversti palikti savo namus.

Daugelis jų yra susispaudę prieglaudose, kur jiems sunku gauti maisto, vandens, kuro ir medicininės priežiūros. JT agentūros teigia, kad skubiai reikia gerinti pagalbos prieinamumą, nes gresia badas ir ligos.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) praėjusią naktį pranešė, kad suskaičiavo 24 hepatito A atvejus ir „tūkstančius“ geltligės atvejų, tikriausiai susijusių su virusinės kepenų infekcijos plitimu.

„Nežmoniškos gyvenimo sąlygos – beveik nėra geriamojo vandens, švarių tualetų ar galimybės palaikyti švarią aplinką – leis hepatitui A plisti toliau“, – sakė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas platformoje „X“, sveikatos krizę apibūdindamas kaip „sprogstamą“.

Palestinos valstybė?

Vašingtonas remia Izraelio kampaniją Gazos Ruože, tačiau, nepaisant glaudžių ryšių, abi sąjungininkės šią savaitę vėl viešai išreiškė nesutarimus dėl tolesnių veiksmų.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas Pasaulio ekonomikos forume Davose (Šveicarija) dar kartą paragino „rasti kelią į Palestinos valstybę“.

Tačiau B. Netanjahu ketvirtadienį vėl kategoriškai atmetė šį pasiūlymą.

„Izraelis privalo turėti visos teritorijos į vakarus nuo Jordano upės saugumo kontrolę, – sakė jis. – Tai būtina sąlyga, kuri prieštarauja (palestiniečių) suverenumo idėjai“.

B. Netanjahu tvirtino, kad „Izraelio ministras pirmininkas privalo sugebėti pasakyti „ne“, net mūsų geriausiems draugams“.

Vašingtonas mano, kad gyvybingos Palestinos valstybės sukūrimas ir pripažinimas yra būtinas Izraelio saugumui užtikrinti.

„Akivaizdu, kad mes matome dalykus skirtingai“, – sakė Nacionalinės saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby, paklaustas apie B. Netanjahu komentarus.

Atsakydamas į B. Netanjahu žodžius, oficialus Palestinos prezidento Mahmudo Abbaso atstovas spaudai pareiškė, kad be nepriklausomos Palestinos valstybės „regione nebus saugumo ir stabilumo“.

B. Netanyahu: Palestinos suverenitetas kertasi su Izraelio saugumo idėja

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu ketvirtadienį pareiškė, kad Palestinos valstybės sukūrimo idėja prieštarautų Izraelio saugumui.

„Bet kokiame būsimame susitarime ... Izraelis turi saugiai kontroliuoti visą teritoriją į vakarus nuo Jordanijos. Tai kertasi su (palestiniečių) suverenumo idėja. Ką daryti?“ – sakė jis spaudos konferencijoje Tel Avive, paklaustas apie pranešimus, kad jis JAV pareigūnams sakė nepritariantis Palestinos suvereniteto idėjai.

Daugelis šalių, įskaitant JAV, ragino įkurti Palestinos valstybę.

„Šis konfliktas yra ne dėl (Palestinos) valstybės nebuvimo, o dėl valstybės, žydų valstybės, egzistavimo“, – taip pat sakė B. Netanyahu.

Izraelis praneša Vakarų Krante nukovęs aštuonis teroristus

Izraelio kariuomenė praneša per dvi dienas trukusią operaciją okupuotame Vakarų Krante nukovusi kelis teroristus, informuoja agentūra „Reuters“.

Ginkluotosios pajėgos Tulkarmo mieste pasienyje su Izraeliu surengė 35 valandas trukusią antiteroristinę operaciją ir nukovė aštuonis smogikus, sakoma kariuomenės pareiškime. Šis miestas laikomas vienu „Hamas“ ir kitų ginkluotų teroristinių organizacijų bastionų Vakarų Krante.

Be to, suimta 15 įtariamųjų, konfiskuota ginklų ir sunaikinta dešimtys sprogstamųjų užtaisų. Palestiniečių sveikatos tarnyba patvirtino šešių žmonių žūtį.

JAV teigia ne kariaujanti su hučiais, o tik užsiimanti savigyna

JAV vyriausybė ketvirtadienį pareiškė, kad nekariauja su Irano remiama Jemeno hučių kovotojų grupuote, nepaisant pakartotinių smūgių į jų pozicijas.

„Mes nesiekiame karo. Nemanome, kad mes su jais kariaujame. Nenorime regioninio karo“, – ketvirtadienį Vašingtone sakė Pentagono atstovė spaudai Sabrina Singh.

S. Singh sakė, kad hučių kovotojai toliau leidžia sparnuotąsias ir priešlaivines raketas į niekuo dėtus jūreivius ir prekybinius laivus Raudonojoje jūroje.

„Tai, ką mes darome kartu su savo partneriais, yra savigyna. Tikrai nenorime, kad tai peraugtų į regioninį karą, ir nenorime, kad tai tęstųsi“, – pridūrė S. Singh.

Per pastarąją savaitę JAV kariuomenė keturis kartus smogė hučių pozicijoms. Smūgiai pataikė į dvi priešlaivines raketas, kurias hučiai buvo parengę naujoms atakoms Raudonojoje jūroje, pranešė JAV kariuomenė.

Hučių pareigūnas žada saugų praplaukimą Rusijos ir Kinijos laivams

Vienas aukštas hučių pareigūnas pažadėjo saugų Rusijos ir Kinijos laivų plaukimą Raudonąja jūra, kurioje Irano remiama Jemeno sukilėlių grupuotė, solidarizuodamasi su palestiniečiais Gazos Ruože, rengia išpuolius prieš komercinius laivus.

Penktadienį Rusijos laikraštyje „Izvestija“ paskelbtame interviu aukštas hučių pareigūnas Mohammedas al Bukhaitis tvirtino, kad vandenys aplink Jemeną, kurių kai kurios laivybos bendrovės vengia dėl vykstančios agresijos, yra saugūs, jei laivai nėra susiję su tam tikromis šalimis, ypač Izraeliu.

„Kalbant apie visas kitas šalis, įskaitant Rusiją ir Kiniją, jų laivybai regione pavojus negresia, – sakė jis. – Be to, esame pasirengę užtikrinti saugų jų laivų plaukimą Raudonąja jūra, nes laisva laivyba mūsų šaliai turi svarbų vaidmenį“.

Hučiai teigia smogę dar vienam JAV laivui, JAV kariuomenė – kad smūgiai buvo pro šalį

Jemeno hučių sukilėliai pareiškė ankstyvą penktadienio rytą surengę dar vieną ataką prieš JAV laivą po to, kai Jungtinės Valstijos vėl smogė sukilėlių taikiniams dėl jų agresijos prieš laivus Raudonojoje jūroje ir aplink ją.

Nors Irano remiami sukilėliai tvirtino, kad smogė komerciniam laivui Adeno įlankoje, JAV kariuomenė vėliau pranešė, kad grupuotės raketos nepasiekė tikslo.

Socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame pareiškime hučiai teigė, kad jų „karinės jūrų pajėgos... įvykdė operaciją, nukreiptą prieš amerikiečių laivą“ – įvardytą kaip „Chem Ranger“ – „keliomis atitinkamomis jūrinėmis raketomis, kuri baigėsi tiesioginiais smūgiais“. Tačiau nei išpuolio laikas, nei kitos detalės nebuvo nurodytos.

JAV kariuomenės Centrinė vadavietė, atsakinga už Artimuosius Rytus, savo pranešime nurodė, kad hučiai ketvirtadienio vakarą „paleido dvi priešlaivines balistines raketas į tanklaivį „M/V Chem Ranger“, plaukiojantį su Maršalo salų vėliava, priklausantį JAV ir valdomą Graikijos“.

Hučių judėjimo atstovas pažadėjo paversti Jemeną amerikiečių kapinėmis

Po naujausių JAV oro antskrydžių prieš hučių taikinius vienas iš pagrindinių Irano remiamo judėjimo narių pagrasino paversti Jemeną Jungtinių Valstijų „kapinėmis“.

„Jemeno lyderiai, ginkluotosios pajėgos ir žmonės yra visiškai pasirengę pradėti tiesioginį ir plataus masto karą su Didžiuoju šėtonu, kad apgintų Palestiną“, – pirmadienį paskelbtame interviu Irano valstybinei naujienų agentūrai IRNA sakė Ali al Qahoumas, pavartojęs užgaulų epitetą JAV atžvilgiu.

Po naujausių JAV smūgių A. al Qahoumas perspėjo: „Po šios agresijos Jemenas taps amerikiečių kapinėmis, o jie paliks regioną pažeminti“.

Praėjus daugiau nei trims mėnesiams nuo karo Gazos Ruože pradžios, vis labiau nerimaujama, kad konfliktas gali peraugti į regioninį karą. Pastarosiomis savaitėmis šiitų hučių grupuotė ne kartą atakavo Raudonojoje jūroje esančius, į Izraelį plaukiančius laivus. Atsakydamos į tai, JAV su sąjungininkėmis bombardavo kovotojų islamistų grupuotės pozicijas Jemene.

Tuo tarpu Irano užsienio reikalų ministras Hosseinas Amirabdollahianas dar kartą atmetė kaltinimus, kad jo šalis tiesiogiai susijusi su išpuoliais.

„Hamas“ naujame vaizdo įraše pranešė apie dviejų Izraelio įkaitų žūtį

Palestiniečių ekstremistų grupuotė „Hamas“ pirmadienį paskelbė naują vaizdo įrašą, kuriame pranešama apie dviejų Izraelio įkaitų, kurie spalio 7 dieną buvo nugabenti į Gazą, mirtį.

Vaizdo įraše rodoma įkaitė moteris, verčiama kalbėti ir atskleidžianti, kad du vyrai, su kuriais ji buvo kartu laikoma, nelaisvėje ir žuvo.

Kartu su vaizdo įrašu paskelbtame pareiškime „Hamas“ ginkluotasis sparnas „Ezzedine‘o al Qassamo brigados“ teigė, kad abu vyrai žuvo per „sionistų armijos bombardavimą“.

JT vadovas ragina „nedelsiant“ nutraukti ugnį Gazos Ruože

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas pirmadienį paragino Gazos Ruože „nedelsiant paskelbti humanitarines paliaubas“, karui tarp Izraelio ir „Hamas“ peržengus 100 dienų ribą.

„Mums reikia skubių humanitarinių paliaubų. Kad būtų užtikrinta, jog pakankamai pagalbos nukeliautų ten, kur jos reikia. Kad būtų palengvintas įkaitų paleidimas. Kad būtų nuslopintos didesnio karo liepsnos, nes kuo ilgiau tęsiasi konfliktas Gazos Ruože, tuo didesnė eskalacijos ir klaidingų apskaičiavimų rizika“, – sakė A. Guterresas Niujorke surengtame spaudos brifinge.

JT organizacijos įspėja dėl bado katastrofos Gazoje

2,2 mln. žmonių Gazos Ruože, anot Jungtinių Tautų (JT), gresia badas ir epidemijos. Humanitarinės pagalbos, patenkančios į teritoriją, toli gražu nepakanka, kad būtų užkirstas kelias „mirtinai bado, neprievalgio ir ligų kombinacijai“, pirmadienį bendrame pareiškime pareiškė kelios JT pagalbos organizacijos. Į Gazą esą turi būti gabenami didesni prekių kiekiai ir saugiai paskirstomi kenčiantiems žmonėms. Pareiškimą pasirašė Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), JT Maisto programa (WFP) ir JT Vaikų fondas (UNICEF).

Organizacija atkreipė dėmesį į tai, kad veikia tik du sienos kirtimo punktai, Izraelis ilgai tikrina sunkvežimius. Be to, tęsiasi mūšiai. Kyla pavojus, kad „žmonės, esantys tik už kelių kilometrų nuo sunkvežimių su maistu, mirs iš bado“, sakė FWP direktorė Cindy McCain.

B. Netanyahu susitiko su Čekijos prezidentu P. Pavelu

Ministras Pirmininkas Benjaminas Netanyahu privačiai susitiko su Čekijos prezidentu Petru Pavelu, o po to surengė platesnį susitikimą su patarėjais.

Britų saugumo agentūra: į JAV priklausantį laivą netoli Jemeno krantų pataikė raketa

Pirmadienį į JAV priklausantį krovininį laivą netoli Jemeno krantų pataikė raketa, pranešė viena Didžiosios Britanijos saugumo agentūra ir jūrų rizikos vertinimo bendrovė. Dieną prieš tai hučių sukilėliai paleido balistinę raketą į JAV eskadrinį minininką.

Jungtinės Karalystės jūrų prekybos operacijų saugumo agentūra savo svetainėje pranešė, kad „į laivą iš viršaus pataikė raketa“, tačiau daugiau informacijos nenurodė.

Britų jūrų rizikos vertinimo bendrovės „Ambrey“ teigimu, po Maršalo Salų vėliava plaukiančio JAV priklausančio sausakrūvio denyje kilo gaisras, tačiau laivas tebėra tinkamas plaukti, o apie nukentėjusiuosius nepranešama.

Bendrovė „įvertino, kad tai buvo išpuolis prieš JAV interesus, įvykdytas keršijant už JAV kariuomenės smūgius hučių smogikų pozicijoms Jemene“, – nurodė „Ambrey“, pridurdama, jog buvo nustatyta, kad laivas „nėra susijęs su Izraeliu“.

Irano remiami hučiai, sekmadienį į JAV karinį laivą paleidę balistinę raketą, kuri buvo sėkmingai numušta, šio įvykio komentuoti nepuolė. Sukilėliai su Izraeliu siejamus laivus puldinėja protestuodami prieš Izraelio karą su „Hamas“.

JAV ir britų pajėgos penktadienį sudavė keletą smūgių sukilėlių taikiniams visame Jemene, pakurstydamos nuogąstavimus, kad Izraelio karas su Palestinos smogikų grupuote „Hamas“ gali apimti visą regioną.

Per spėjamą išpuolį prie Tel Avivo žuvo moteris, dar keliolika žmonių buvo sužeisti

Per spėjamą išpuolį netoli Tel Avivo pirmadienį žuvo moteris ir keliolika žmonių buvo sužeista. 70-metė mirė nuo sunkių sužalojimų, pranešė vietos ligoninė. Gelbėjimo tarnybos „Magen David Adom“ duomenimis, Ranoje nukentėjo iš viso 19 žmonių. Policija pradžioje nurodė, kad sužeistųjų yra 13.

Pateiktais duomenimis, sulaikyti du įtariamieji palestiniečiai, Hebrono miesto gyventojai. Jie automobiliu taranavo žmones. Pasak sanitarų, keliems žmonėms suteikta pagalba dėl durtinių žaizdų.

Saugumo padėtis Izraelyje ir Vakarų Krante nuo Gazos karo pradžios dar labiau paaštrėjo.

JAV nurodė Izraeliui, kad pats laikas pradėti operaciją Gazoje vykdyti tikslingiau

Aukšto rango JAV pareigūnas pakartojo, kad Izraelis turėtų pereiti prie tikslingesnių smūgių Gazoje, tuo leisdamas suprasti, kad Vašingtonas jaučia vis didesnę frustraciją dėl Izraelio karinio atsako į spalio 7 d. „Hamas“ išpuolius.

Paklaustas, ar Jungtinės Valstijos turėtų daryti didesnį spaudimą Izraeliui, Nacionalinio saugumo tarybos komunikacijų direktorius Johnas Kirby žurnalistams atsakė: „Mes su jais (Izraeliu) intensyviai kalbame apie tai, kad būtų pereita prie mažesnio intensyvumo operacijų“.

„Manome, dabar yra pats laikas tai padaryti“, – sekmadienį transliuotojui CBS pasakė jis.

Izraelis „atliko keletą parengiamųjų veiksmų, kad tam tikra prasme pasiektų šį tašką“, be kita ko, „kiek sumažindamas antskrydžių skaičių“, – pasakė jis.

Po to jis pareiškė, kad „manome, jog atėjo laikas įvykdyti tokį perėjimą.“

Izraelio operacijos, kurios metu siekiama sunaikinti Gazą nuo 2007 m. valdančią islamo teroristų grupuotę „Hamas“, metu didėjant civilių palestiniečių aukų skaičiui, paliaubų ėmė reikalauti vis daugiau šalių vadovų ir aukščiausio rango pareigūnų.

Australijos užsienio reikalų ministrė Penny Wong pirmadienį pasisakė už „ilgalaikes paliaubas“ Gazoje.

JAV prezidento Joe Bideno ir jo patarėjų teigimu, Izraelis nesiima pakankamai veiksmų, kad užtikrintų humanitarinės pagalbos pristatymą civiliams Gazos Ruožo gyventojams.

Jiems taip pat kelia frustraciją tai, kad Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu nepritarė JAV planui dėl to, kaip įvykiai turėtų klostytis po karo.

Kaip teigiama JAV naujienų portale „Axios“ publikuotame straipsnyje, kuriame cituojami „keturi JAV pareigūnai, tiesiogiai susipažinę su šiuo klausimu“, J. Bidenas norėjo, kad Izraelis greičiau pakeistų savo strategiją.

Straipsnyje rašoma, kad vienas pareigūnas pasakė, jog J. Bideno „kantrybė baigiasi“.

Husių pareigūnas: išpuoliai prieš „Izraelio laivus“ Raudonojoje jūroje tęsis

Jemeno husių vyriausiasis derybininkas pirmadienį pareiškė, kad grupuotės pozicija nepasikeitė po JAV vadovaujamų oro antskrydžių Jemene, ir perspėjo, kad išpuoliai prieš į Izraelį plaukiančius laivus tęsis.

„Išpuoliai, kuriais siekiama užkirsti kelią Izraelio laivams arba laivams, vykstantiems į okupuotos Palestinos uostus, tęsis“, – pareiškė Mohammedas Abdulsalamas agentūrai „Reuters“.

Jis pridūrė, kad grupuotė vis dar reikalauja nutraukti Izraelio puolimą Gazos Ruože ir leisti teikti humanitarinę pagalbą į Gazos šiaurę ir pietus.

Žiniasklaida: aukšti „Hamas“ vadai bėga iš Libano

Keli aukšti teroristinės organizacijos „Hamas“ vadai, iki šiol gyvenę Libane, paliko šalį ir pabėgo į kaimynines valstybes. Tai pranešė Izraelio visuomeninis transliuotojas „Kan“.

Metų pradžioje per spėjamą Izraelio ataką Libano sostinėje Beirute žuvo „Hamas“ vado pavaduotojas Salehas Arouris.

Po S. Arourio mirties, anot pranešimo, keli „Hamas“ atstovai pabėgo į Turkiją ir Siriją. Tuo tarpu teroristinės grupuotės atstovas spaudai Ghazis Hamadas nuo tada negrįžo iš Kairo ir esą planuoja ten likti.

S. Arourį pražudęs sprogimas ir toliau priskiriamas Izraeliui. Šis to nėra patvirtinęs. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad ataka surengta Beiruto kvartale, kuris tvirtai yra šiitų teroristinės organizacijos „Hezbollah“ rankose. Be S. Arourio žuvo dar šeši aukšti teroristai.

JT agentūros pranešė Izraeliui, kad prieiga prie šiaurinio uosto labai svarbi teikiant pagalbą Gazos Ruožui

Trys Jungtinių Tautų agentūros paragino Izraelį leisti įplaukti į Ašdodo uostą, esantį į šiaurę nuo Gazos Ruožo, kad būtų galima skubiai pristatyti humanitarinę pagalbą.

Maisto produktų ir atsargų pristatymas apsiaustiems Gazos gyventojams, kuriems vis labiau gresia badas, taip pat priklauso nuo to, ar bus atverti nauji įvažiavimo į teritoriją keliai, – bendrame pareiškime teigė Pasaulio maisto programa (WFP), UNICEF ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO).

Jos teigė, kad pagalbos agentūroms „kritiškai reikia naudotis Ašdodu, esančiu maždaug už 40 km į šiaurę nuo Gazos sienos“, ir ragino „iš esmės pakeisti humanitarinės pagalbos srautą į Gazą“.

Leidus humanitarinėms agentūroms naudotis šiuo uostu, „būtų galima įvežti daug didesnį kiekį pagalbos, kuri vėliau sunkvežimiais būtų gabenama tiesiai į smarkiai nukentėjusius šiaurinius Gazos regionus, kuriuos iki šiol pavyko pasiekti tik keliems konvojams“, – sakė jie.

Izraelio gynybos ministras sako, kad „Hamas“ bando išplėsti karą į Vakarų Krantą

Izraelio gynybos ministras Yoavas Gallantas tvirtina, kad islamistinis judėjimas „Hamas“ nori išplėsti Gazos Ruože vykstantį karą į Vakarų Krantą.

„Hamas“ tikslas yra padegti Judėją ir Samariją bei, jei įmanoma, Šventyklos kalną“, – sekmadienį susitikime su kariuomenės vadais iš Izraelio okupuoto Vakarų Kranto pareiškė Y. Gallantas.

Pasak jo, spalio 7-ąją „Hamas“ surengti teroristiniai išpuoliai prieš Izraelį nedemoralizavo izraeliečių ir neįkalė pleišto tarp Izraelio ir JAV. Y. Gallantas sakė, kad būtent dėl to smogikai dabar nori „padegti“ Vakarų Krantą ir Šventyklos kalną – vietą, kuri yra šventa tiek žydams, tiek musulmonams.

Y. Gallantas nurodė savo vadams „ruoštis karui“, laikyti karius parengtyje ir rinkti atitinkamą žvalgybinę informaciją.

Nuo karo Gazos Ruože pradžios Vakarų Krante taip pat suintensyvėjo įtampa ir konfliktai. Praėjusį penktadienį Izraelio kariuomenė nušovė tris palestiniečius, kurie netoli Hebrono bandė pulti žydų gyvenvietę. Vakarų Krante esantys palestiniečiai kenčia nuo stiprėjančio žydų naujakurių smurto, nukreipto prieš jų kaimus ir alyvmedžių giraites.

Turkija paleido Izraelio futbolininką, sulaikytą dėl užrašo apie karą Gazos Ruože

Pirmadienį Turkijos teismas paleido teismo proceso laukiantį Izraelio futbolininką, sulaikytą dėl to, kad per pirmojo diviziono rungtynes parodė užrašą apie Izraelio ir „Hamas“ karą, pranešė naujienų agentūra DHA.

Sekmadienį per „Antalyaspor“ ir „Trabzonspor“ rungtynes įvartį įmušęs 28 metų Sagivas Jehezkelis parodė ant riešo raištį, kuriame buvo parašyta „100 dienų. 07/10“ ir Dovydo žvaigždė. Tai nuoroda į spalio 7 d. palestiniečių ekstremistų grupuotės „Hamas“ Izraelyje surengtas žudynes, išprovokavusias karą Gazos Ruože.

Sveikatos ministerija „Hamas“ valdomame Gazos Ruože: per karą jau žuvo 24 100 žmonių

Sveikatos ministerija „Hamas“ valdomame Gazos Ruože pirmadienį pranešė, kad per daugiau kaip tris mėnesius trunkantį karą tarp palestiniečių smogikų ir Izraelio šioje teritorijoje žuvo mažiausiai 24 100 žmonių.

Ministerijos pranešime sakoma, kad į šį skaičių įtraukti 132 asmenys, žuvę per pastarąsias 24 val., o po griuvėsiais vis dar yra įstrigę daugybė žmonių. Be to, nuo spalio 7 d. suskaičiuoti 60 834 sužeistieji.

Izraelis teigia, kad Libane smogta „Hezbollah“ vadovybės centrams

Izraelio gynybos pajėgos pranešė, kad per kelis smūgius Libane buvo smogta keliems „Hezbollah“ operatyviniams valdymo centrams, rašo „Sky News“.

Be to, buvo smogta ir kitai kovotojų grupuotei priklausančiai infrastruktūrai.

„Izraelio gynybos pajėgos ir toliau gins savo sienas nuo bet kokios grėsmės“, – sakoma pranešime.

Žiniasklaida šio pranešimo nepriklausomai nepatikrino.

Izraeliui minint 100 karo dienų, B. Netanyahu pareiškė: niekas mūsų nesustabdys

Karui Gazos Ruože sekmadienį peržengus 100 dienų ribą, Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pareiškė, kad Izraelio niekas nesustabdys nuo „Hamas“ sunaikinimo.

Jo komentarai leidžia manyti, kad Izraelis nesilaikys Tarptautinio Teisingumo Teismo, kuriame jis kaltinamas genocidu ir kuriam gali būti nurodyta nutraukti puolimą.

„Niekas mūsų nesustabdys – nei Hagos teismas, nei blogio ašis, nei niekas kitas“, – sakė jis.

Izraelio gynybos ministras Yoavas Gallantas sekmadienį pakartojo B. Netanyahu pažadus, sakydamas, kad Izraelio kariuomenė „kariauja teisingiausią karą mūsų istorijoje“ ir nesustos, kol nenugalės „Hamas“.

„Hamas“ Sveikatos ministerija teigia, kad Gazos Ruože per smūgius žuvo daugiau kaip 60 žmonių

„Hamas“ kontroliuojama Gazos Ruožo Sveikatos ministerija ankstų pirmadienį pranešė, kad naktį šioje teritorijoje per Izraelio smūgius žuvo daugiau kaip 60 palestiniečių.

Pasak ministerijos, suskaičiuota dar kelios dešimtys sužeistųjų.

Smogikų grupuotės žiniasklaidos biuras kalbėjo apie „intensyvius“ Izraelio smūgius ir bombardavimą Gazos Ruože. Biuras nurodė, kad smūgiu taikiniu tapo pietiniai Kan Juniso ir Rafos miestai, taip pat teritorijos aplink Gazos miestą. Be kita ko, esą buvo nusitaikyta į dvi ligonines, mergaičių mokyklą ir „dešimtis“ namų.

Nuo karo pradžios Gazos Ruože nuo Izraelio smūgių ne kartą nukentėjo ligoninės, kurios yra saugomos pagal tarptautinę humanitarinę teisę. Izraelio kariuomenė kaltina „Hamas“, kad ši grupuotė po ligoninėmis turi tunelių ir naudojasi civiline infrastruktūra savo veiklai apsaugoti. „Hamas“ tai neigia.

Karas Gazos Ruože prasidėjo po to, kai spalio 7 d. „Hamas“ smogikai užpuolė Izraelį ir ten pražudė apie 1 140 žmonių bei pagrobė apie 250 įkaitų. Izraelis skaičiuoja, kad 132 pagrobti asmenys vis dar yra nelaisvėje, tačiau 25 iš jų, kaip manoma, yra negyvi.

Po „Hamas“ išpuolių Izraelis pažadėjo sunaikinti šį islamistinį judėjimą ir inicijavo negailestingą karinę kampaniją, per kurią, anot Gazos Ruožo Sveikatos ministerijos, iki šiol žuvo mažiausiai 23 968 žmonės.

JAV numušė į amerikiečių karo laivą iš Jemeno paleistą raketą

JAV kariuomenė sekmadienį pranešė, kad jos pajėgos numušė į amerikiečių eskadrinį minininką iš hučių kontroliuojamų Jemeno teritorijų paleistą sparnuotąją raketą.

Ši ataka, regis, yra pirmoji, nukreipta prieš kurį nors JAV eskadrinį minininką, svarbiame Raudonosios jūros prekybos kelyje fiksuojant vis daugiau hučių rengiamų raketų ir dronų atakų prieš laivus, susijusius su Izraeliu.

„Sausio 14 d. apie 16 val. 45 min. (Sanos laiku) iš Irano remiamų hučių smogikų teritorijų Jemene link pietinėje Raudonosios jūros dalyje veikusio „USS Laboon“ (DDG 58) buvo paleista priešlaivinė sparnuotoji raketa“, – sakoma JAV ginkluotųjų pajėgų centrinės vadovybės (CENTCOM) pareiškime.

„Raketą netoli Chudaidos pakrantės numušė JAV naikintuvas, – nurodė CENTCOM. – Apie sužeistus žmones ar žalą nepranešta.“

Hučiai yra sakę, kad jie veikia solidarizuodamiesi su Gazos Ruožu, kur „Hamas“ smogikai jau daugiau kaip tris mėnesius kaunasi su Izraeliu.

Kiek anksčiau Jungtinės Valstijos paneigė Jemeno sukilėlių pranešimus, kad sekmadienį jos surengė naujas atakas prieš sukilėlių taikinius Jemene.

Hučių žiniasklaidos priemonės skelbė, kad sukilėlių kontroliuojama Chudaida tapo JAV ir Jungtinės Karalystės (JK) smūgių taikiniu, tačiau su anonimiškumo sąlyga kalbėjęs vienas JAV gynybos pareigūnas nurodė, kad „šiandien nebuvo jokio JAV ar koalicijos smūgio“.

Amerikiečių ir britų pajėgos penktadienį pranešė, kad Jemene smogė į daugybę sukilėlių taikinių, o tai pakurstė nuogąstavimus, jog Izraelio karas su „Hamas“ smogikais gali apimti visą regioną.

„Hamas“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti trys gyvi įkaitai

„Hamas“ sekmadienį paskelbė vaizdo medžiagą, kurioje, pasak šios palestiniečių smogikų grupuotės, matyti trys gyvi Gazos Ruože laikomi įkaitai.

Vaizdo įraše viena moteris ir du vyrai prabyla hebrajų kalba ir paragina Izraelio valdžios institucijas imtis veiksmų, kad jie galėtų grįžti namo. Kada ši medžiaga buvo nufilmuota, neaišku.

 

 

„Hezbollah“ grupuotė Libane teigia nuo Gazos karo ir mūšių pasienyje su Izraeliu pradžios pademonstravusi tik mažytę dalį savo pajėgumų. Vykdomosios tarybos vicepirmininkas Ali Damushas sakė: „Pasipriešinimas savo operacijoje panaudojo tik mažytę dalį savo pajėgumų – ginklų, raketų ir žinių“.

Jis pridūrė: „Tačiau jei priešas primes mums karą, parodysime jam visus savo gebėjimus ir savo galią“. Šis pareiškimas ketvirtadienį buvo paskelbtas „Telegram“ kanale.

Taip A. Damushas kalbėjo prieš JAV pasiuntinio ir tarpininko Amoso Hochsteino vizitą Libano sostinėje Beirute. Šis, anot vyriausybės šaltinių, išvyko į Libaną derybų dėl galimų paliaubų Izraelio ir Libano pasienyje.

„Hezbollah“ vadas Hassanas Nasrallahas penktadienį savo kalboje pareiškė, kad derybos dėl susitarimo pasienyje vyks tik nutraukus „agresiją Gazoje“.

Nuo Gazos karo pradžios spalio 7 d. Izraelio ir Libano pasienyje kasdien vyksta konfrontacija tarp Izraelio kariuomenės ir „Hezbollah“ smogikų. Abiejose pusėse jau yra žuvusiųjų.

Tai rimčiausia eskalacija nuo antrojo Libano karo 2006 m. Baiminamasi, kad konfliktas gali išplisti.

Izraelio kariuomenė: plečiame operaciją Chan Junise ant žemės ir po žeme

ve.lt

Izraelio kariuomenė pareiškė plečianti savo operaciją Chan Junise Gazos Ruožo pietuose ant žemės ir po žeme.

Iki šiol vien tik Chan Juniso teritorijoje sunaikinta per 300 įėjimų į tunelius ir daugiau kaip 100 tunelių, ketvirtadienį pranešė kariuomenė. Taip pat nukauta teroristų.

Viename tunelyje, kuriam įrengti akivaizdžiai reikėjo daug sąnaudų, prieš tai buvo laikomi izraeliečiai įkaitai, sakoma pranešime, tačiau detalės nenurodomos.

Po Gazos Ruožu daug kilometrų driekiasi visas tunelių tinklas. Kad atlaikytų Izraelio bombardavimus, kai kurie jų išrausti dešimčių metrų gylyje. Teroristai tunelius kartu naudoja tam, kad išnirtų tarsi iš niekur ir pultų karius.

Brigados generolas Danas Goldfusas, leidinio „The Times of Israel“ duomenimis, sakė, kad kariuomenė jau atitinkamai pakeitė savo strategiją. Pradžioje buvo ieškoma tik įėjimų į tunelius ir jie naikinami, o dabar į tunelius siunčiami kariai. „Hamas“ branduolys esą yra požemyje. „Ten mes juos nugalėsime“, – pabrėžė D. Goldfusas.

Spėjama, kad „Hamas“ vadeiva Gazos Ruože Jihija al Sinwaras slepiasi Chan Junyje. Izraelio žiniasklaida neseniai rašė, jog Izraelis žino, kur yra J. Sinwaras, tačiau negali imtis veiksmų, nes jis dengiasi įkaitais.

Gazoje kasdien daugiau nei 10 vaikų netenka kojų, o sveikatos krizė vis didėja

Nuo spalio 7 d. Gazos Ruože kasdien vidutiniškai daugiau kaip 10 vaikų netenka vienos arba abiejų kojų, daugelis jų amputuojamos be narkozės, sekmadienį pranešė labdaros organizacija, pabrėždama sunkią humanitarinę padėtį palestiniečių anklave po daugiau kaip tris mėnesius trukusio Izraelio bombardavimo.

Organizacijos "Gelbėkit vaikus" direktorius okupuotoje Palestinos teritorijoje Jasonas Lee, remdamasis Jungtinių Tautų statistiniais duomenimis, pareiškime teigė, kad "vaikų kančios šiame konflikte yra neįsivaizduojamos, o dar labiau - nereikalingos ir visiškai išvengiamos".

"Vaikų žudymas ir žalojimas yra smerkiamas kaip sunkus pažeidimas prieš vaikus, o kaltininkai turi būti patraukti atsakomybėn", - sakė jis.

Organizacija "Gelbėkit vaikus" rėmėsi UNICEF atstovo spaudai Jameso Elderio pastabomis, kuris grįžęs iš Gazos ruožo gruodžio 19 d. pareiškė, kad nuo spalio 7 d., kai "Hamas" pradėjo Izraelio puolimą ir prasidėjo karas, apie 1 000 vaikų neteko vienos arba abiejų kojų.

Labdaros organizacija taip pat citavo Pasaulio sveikatos organizacijos pareiškimą, kuriame agentūra teigė, kad daugelis šių operacijų vaikams buvo atliktos be anestezijos, nes Gazoje labai trūksta medicinos priemonių ir pagrindinių prekių.

Lee sakė matęs, kaip "gydytojai ir slaugytojos buvo visiškai priblokšti", kai vaikai atvežami su sprogimo žaizdomis.

"Net patyrusiems specialistams yra per sunku matyti, kad vaikai kenčia tokį didelį skausmą ir neturi įrangos, vaistų jiems gydyti ar skausmui malšinti", - sakė jis.

Labdaros organizacijos duomenimis, vaikai nuo sprogimo sužeidimų miršta beveik septynis kartus dažniau nei suaugusieji, nes jie yra labiau pažeidžiami ir jautresni sužeidimams.

Izraelio gynybos pajėgos (IDF) ne kartą yra sakiusios, kad jos nesitaiko į civilius gyventojus ir kad "Hamas" naudoja civilinę infrastruktūrą, įskaitant ligonines, kaip skydą savo atakoms prieš Izraelį.

Nuo spalio 7 d. Gazos ruože žuvo mažiausiai 22 835 palestiniečiai ir dar 58 416 buvo sužeisti, sekmadienį pranešė "Hamas" valdoma Palestinos sveikatos apsaugos ministerija Gazos ruože.

CNN negali nepriklausomai patikrinti ministerijos paskelbtų skaičių.

Jungtinių Tautų pagalbos ir darbų agentūros duomenimis, beveik 90 % daugiau kaip 2 mln. gyventojų Gazos ruože dėl Izraelio karo su "Hamas" buvo priverstinai perkelti iš šalies.

Mirtinas ciklas

JT vaikų agentūra taip pat įspėjo, kad Gazos vaikams gresia triguba grėsmė - ne tik siautėjančio konflikto, bet ir prastos mitybos bei ligų pavojus.

UNICEF teigimu, jaunesnių nei 5 metų amžiaus vaikų viduriavimo atvejų padaugėjo apie 2 000 %, palyginti su laikotarpiu prieš karą.

"Žymus atvejų padidėjimas per tokį trumpą laiką yra rimtas ženklas, kad vaikų sveikata Gazos ruože sparčiai blogėja", - teigė agentūra.

Be to, pasak jos, 90 % jaunesnių nei 2 metų amžiaus vaikų šiuo metu patiria "didelį maisto trūkumą", palyginti su 80 % vos prieš dvi savaites.

"Kai prasta mityba ir ligos yra kartu ir negydomos, susidaro mirtinas ratas", - įspėjo UNICEF ir pridūrė, kad perkeltos šeimos susiduria su prastomis higienos sąlygomis, neturėdamos prieigos prie saugaus vandens ar vandentiekio.

Perpildytose prieglaudose plintant kanalizacijai ir infekcinėms ligoms, kyla visuomenės sveikatos katastrofa.

Šiame chaose kasdien gimdo apie 180 palestiniečių moterų.

"Gazos ruožas tapo tiesiog negyvenamas. Jos gyventojai kasdien patiria grėsmę savo egzistencijai, o pasaulis tai stebi", - sakė Griffithsas.

ve.lt

Izraelio kariuomenė praneša sunaikinusi daugiau kaip 100 taikinių Chan Junise

Izraelio kariuomenė praneša sunaikinusi daugiau kaip 100 palestiniečių teroristų taikinių smarkių mūšių alinamame Chan Juniso mieste Gazos Ruožo pietuose. Be to, čia nukauta dešimtys teroristų, sekmadienį pranešė kariuomenė.

Anot duomenų, kariai Chan Junise, be kita ko, sunaikino tunelių, stebėjimo postų bei „Hamas“ būstinę. Šią islamistinė organizacija esą naudojo ir planuodama spalio 7 d. žudynes Izraelio pasienio vietovėse. Kariai, be to, konfiskavo ginklų, teigiama pranešime.

Nepriklausomai šių duomenų patikrinti nėra galimybės.

Radikalūs palestiniečiai sekmadienį vėl paleido raketų Izraelio kryptimi. Pasienio vietovėse netoli Gazos Ruožo buvo paskelbtas raketų pavojus.

Kataras: „Hamas“ lyderio S. al-Arourio nužudymas apsunkins derybas dėl įkaitų paleidimo

„Hamas“ lyderio Saleho al-Arourio nužudymas, pasak Artimųjų Rytų konflikte tarpininkaujančio Kataro, apsunkins tolesnes derybas dėl įkaitų paleidimo.

Apie tai rašo žinių portalas „Axios“, remdamasis neįardytu Izraelio šaltiniu ir vienu Kataro pareigūnu. Kataro ministras pirmininkas Mohammedas bin Abdulrahmanas Al Thanis, Dohoje susitikęs su Izraelio įkaitų artimaisiais, esą pareiškė, kad dabar sudaryti naują susitarimą bus sunkiau.

Kataras ir Egiptas pastaruoju metu tęsė pastangas išjudinti derybas tarp Izraelio ir „Hamas“ dėl ekstremistų rankose Gazos Ruože laikomų įkaitų paleidimo.

B. Netanyahu įspėja „Hezbollah“: nė vienas teroristas nėra apsaugotas

Dėl įtemtos padėties Izraelio ir Libano pasienyje Izraelio vyriausybės vadovas Benyaminas Netanyahu įspėjo „Hezbollah“ teroristus kaimyninėje šalyje. „Siūlau „Hezbollah“ išmokti tai, ką pastaraisiais mėnesiais jau išmoko „Hamas“: nė vienas teroristas nėra apsaugotas“, – sakė jis kabineto posėdyje, premjerą cituoja jo biuras.

B. Netanyahu taip pat paragino sudaryti sąlygas Šiaurės Izraelio gyventojams grįžti į savo namus. „Tai nacionalinis tikslas, kurio visi siekiame ir dėl kurio įgyvendinimo visi atsakingai dirbame. Jei galėsime, padarysime tai diplomatiškai.

O jei ne, imsimės kitokių priemonių“, – kalbėjo B. Netanyahu. Jis kartu pabrėžė: „Tai, kas atsitiko spalio 7 d., daugiau nepasikartos“.

IDF atskleidė penkis karinės kampanijos šiaurinėje Gazos Ruožo dalyje uždavinius

Naktį IDF atstovas spaudai Danielis Hagari pareiškė, kad „užbaigė „Hamas“ karinės struktūros išardymą“ šiaurinėje Gazos dalyje.

Jis teigė, kad žuvo 8 000 „Hamas“ smogikų, tačiau nepateikė jokių įrodymų.

Pasak jo, kampanijai šiaurėje buvo iškelti penki uždaviniai:

Eliminuoti „Hamas“ vadus

Išvalyti teritoriją nuo teroristų

Rinkti žvalgybinę informaciją

Rasti ir sunaikinti raketas

Pašalinti požeminius pajėgumus (tunelius)

Jis sakė, kad dabar pajėgos „daugiausia dėmesio skiria „Hamas“ centrinės ir pietinės Gazos Ruožo dalies likvidavimui“.

„Tai darysime kitaip, kruopščiai, remdamiesi pamokomis, kurias išmokome iš ligšiolinių kovų“, – sakė jis.

D.Hagari teigė, kad Džabalijos rajone IDF „likvidavo bataliono vadą“.

„Džabalija yra tankiai apgyvendinta vietovė. Prieš įžengdami į tokią tankiai apgyvendintą teritoriją kovai, mes evakuojame gyventojus, siekdami išvengti žalos ir apsaugoti civilius gyventojus“, – pridūrė jis.

Palestiniečiai: Gazoje žuvo du žurnalistai

„Hamas“ valdomo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad Sekmadienį per Izraelio antskrydį žuvo du žurnalistai, informuoja AFP.

Medikų teigimu, važiuodami automobiliu žuvo naujienų agentūrai AFP dirbantis video operatorius Mustafa Thuria ir „Al Jazeera“ žurnalistas Hamza Waelis Dahdouhas.

AFP kreipėsi į Izraelio kariuomenę komentaro, bet ši paprašė atsiųsti įvykio vietos koordinates.

Hamzos tėvas Waelis al Dahdouhas yra „Al Jazeera“ Gazos biuro vadovas. Jis neseniai buvo sužalotas per oro antskrydį, o jo žmona ir kiti du vaikai žuvo Izraeliui bombarduojant Gazą karo pradžioje.

M. Thuria, dirbo AFP nuo 2019 m., o anksčiau darbavosi naujienų agentūros AP, „Reuters“, „Al Jazeera“ ir CNN.

Anksčiau sekmadienį abu vyrai nuvyko filmuoti subombarduoto namo Rafoje, o jų automobilis susprogdintas jiems begrįžtant iš įvykio vietos.

IDF teigia, kad smogė keliems „Hezbollah“ taikiniams, įskaitant ginklų sandėlius

IDF teigia, kad šiandien surengė oro antskrydžius prieš kelis „Hezbollah“ taikinius Libane.

Karinės pajėgos smogė „Hezbollah“ grupuotei, pastebėtai netoli pietinio Libano Marvahino miesto, o naikintuvai smogė keliems „Hezbollah“ naudojamiems pastatams Labbūne, Majdal Zoune ir Bint Jbeile, teigia IDF.

Ji teigia, kad kai kuriuose pastatuose, į kuriuos buvo smogta, buvo pastebėti antriniai sprogimai, o tai rodo, kad jie buvo naudojami kaip ginklų sandėliai.

IDF taip pat skelbia, kad praėjusią naktį priešlėktuvinė gynyba perėmė „priešišką oro taikinį“, įskridusį į Izraelio oro erdvę iš Libano, netoli šiaurinės Even Menachemo bendruomenės.

Jordanijos karalius Abdullah sako, kad JAV turi spausti Izraelį susitarti dėl paliaubų Gazos Ruože

Jordanijos karalius Abdullah perspėjo vizito atvykusį JAV valstybės sekretorių Antony Blinkeną dėl „katastrofiškų pasekmių“, jei Izraelis tęs karinę kampaniją Gazos Ruože, sakoma rūmų pareiškime.

Monarchas taip pat sakė A. Blinkenui, kad Vašingtonui tenka svarbus vaidmuo darant spaudimą Izraeliui, kad šis sutiktų nedelsiant nutraukti ugnį Gazos Ruože.

IDF teigia, kad mirtinas šaudymas Vakarų krante buvo teroro išpuolis

IDF teigia, kad šį rytą Vakarų krante įvykęs mirtinas šaudymas buvo teroro išpuolis.

IDF pareiškime teigiama, kad ji pradėjo teroristų, įvykdžiusių išpuolį 465-ojo kelio greitkelyje, netoli Ofros gyvenvietės, paiešką ir toje vietovėje įrengė kelio užkardas.

Per išpuolį žuvo izraelietis, kuris, kaip praneša žiniasklaida, yra 33 metų Rytų Jeruzalės gyventojas.

Vakarų krante žuvo Izraelio policininkė

Sekmadienį Vakarų Krante sprogus pakelės bombai žuvo Izraelio policininkė, praneša AFP.

Smurtas Vakarų Krante pasiekė du dešimtmečius nematytą lygį po to, kai spalio mėnesį „Hamas“ teroristai iš Gazos Ruožo įsiveržė į Izraelį, o pastarasis, atsakydamas į tai, surengė karinę operaciją Gazoje. Izraelio pajėgos nuolat rengia reidus Vakarų Krante, ypač Dženino mieste, kuris tapo palestiniečių kovotojų tvirtove, ir greta esančioje pabėgėlių stovykloje.

Sekmadienį per operaciją Dženino pabėgėlių stovykloje žuvo Izraelio policijos pareigūnė, o dar trys policininkai buvo sužaloti. Policija paskelbė, kad ji buvo tarnybiniame automobilyje, prie kurio sprogo bomba.

Anksčiau sekmadienį pranešta, kad Vakarų Krante per drono antskrydį buvo nukauti šeši palestiniečiai, keturi iš jų broliai. Kol kas neaišku, ar policininkė žuvo tos pačios operacijos metu.

Palestiniečių naujienų agentūra „Wafa“ anksčiau pranešė, kad sekmadienį Dženine dislokuotos gausios Izraelio pajėgos.

IDF smogė „Hamas Nukhba“ pajėgoms, aptiko Gazos Ruožo ginklų, tunelių, sunaikino raketų paleidimo įrenginius

Apibendrindama karines operacijas Gazos Ruože per naktį ir vakar, IDF teigia, kad centrinėje Gazos al-Bureij dalyje Golani brigados kariai pastebėjo kelis „Hamas Nukhba“ pajėgų narius, kraunančius ginklus į automobilį.

Dronas pastebėjo į automobilį įsėdančius grupuotės narius ir smogė jiems.

Tame pačiame rajone dronas pastebėjo dar vieną ginkluotą „Hamas“ veikėją, artėjantį prie pajėgų. IDF teigia, kad „Golani“ kariai surengė oro smūgį ginkluotam asmeniui.

Šalia esančiame al-Maghazi rajone, IDF teigia, kad „Golani“ kariai rado tunelio šachtą su joje paslėptais ginklais.

Taip pat centrinėje Gazos dalyje 646-oji atsargos desantininkų brigada aptiko ginklų gamyklą, o netoliese – dvi tunelių šachtas. IDF teigia, kad per mūšius šioje teritorijoje kariai nukovė kelis „Hamas“ smogikus.

IDF skelbia, kad baigė naikinti „Hamas“ vadovybės struktūrą šiaurinėje Gazos Ruožo dalyje

Šeštadienį Izraelio gynybos pajėgos (IDF) pareiškė, kad baigė naikinti „Hamas“ vadovybės struktūrą šiaurinėje Gazos Ruožo dalyje.

IDF atstovas spaudai Daniel Hagari sakė, kad dabar IDF daugiausia dėmesio skiria „Hamas“ centrinėje ir pietinėje Gazos Ruožo dalyse.

D.Hagari spaudos konferencijoje sakė, kad šiaurinėje Gazos dalyje nukauta apie 8 000 „Hamas“ smogikų.

CNN negali nepriklausomai patikrinti IDF teiginio, kad ji išardė „Hamas“ vadovybės struktūrą šiaurinėje Gazos dalyje arba kad buvo nukauta 8 000 „Hamas“ smogikų.

Pasak „Hamas“ valdomos Sveikatos apsaugos ministerijos, dėl Izraelio karinių operacijų, kurios prasidėjo po spalio 7 d. „Hamas“ išpuolio prieš Izraelį, Gazoje žuvo mažiausiai 22 438 žmonės.

Beveik 70 proc. Gazoje žuvusių asmenų yra moterys ir vaikai, gruodžio mėn. paskelbtoje ataskaitoje teigė Jungtinių Tautų Humanitarinių reikalų koordinavimo biuras (OCHA).

D.Hagari sakė, kad IDF toliau stengsis išardyti „Hamas“, tačiau tam prireiks laiko.

JT agentūra: dėl karo su „Hamas“ beveik 90 proc. Gazos Ruožo gyventojų neteko namų

Jungtinių Tautų pagalbos ir darbo agentūros (UNRWA) duomenimis, beveik 90 proc. palestiniečių Gazos Ruože buvo priverstinai perkelti dėl Izraelio karo su „Hamas“.

„Šeimos ieško saugumo ten, kur jo nėra, nes gresia badas. Labai svarbu, kad humanitarinis paliaubų susitarimas suteiktų skubią pagalbą ir nutrauktų šį priverstinį, nuolatinį perkėlimą“, – šeštadienį rašė UNWRA socialiniame tinkle „X“, anksčiau vadintame „Twitter“.

Gazos Ruože gyvena apie du milijonai žmonių. Ten esantiems civiliams „trūksta visko“, teigė UNRWA.

Per Izraelio reidą Vakarų Krante žuvo 6 žmonės

Ankstų sekmadienio rytą šeši palestiniečiai žuvo Vakarų Krante per Izraelio pajėgų reidą Dženine, praneša naujienų agentūra AFP.

„Izraelio okupantams Dženine subombardavus gyventojų grupę šeši žmonės žuvo“, – paskelbė Vakarų Krante įsikūrusi palestiniečių Sveikatos apsaugos ministerija.

Palestiniečių oficiali naujienų agentūra „Wafa“ informavo, kad sekmadienį Dženine buvo įvestos gausios Izraelio kariuomenės pajėgos.

Smurtas Vakarų Krante paaštrėjo po to, kai 2023 m. spalio 7 d. „Hamas“ surengė beprecedentį išpuolį prieš Izraelį iš Gazos Ruožo. Pagal AFP skaičiavimus, kurie remiasi oficialiais Izraelio duomenimis, teroristų atakos metu žuvo apie 1 140 žmonių, daugiausiai civilių.

Atsakydamas į tai Izraelis bombarduoja Gazą ir ten įvedė savo karius. Anot „Hamas“ vadovaujamos Gazos sveikatos apsaugos ministerijos, per Izraelio operaciją žuvo mažiausiai 22 722 žmonės, daugiausiai moterys ir vaikai.

Tuo metu Vakarų Krante žuvusiųjų skaičius pasiekė mažiausiai 327, remiantis palestiniečių Sveikatos apsaugos duomenimis.

Izraelis praneša nukovęs „Hamas“ vadą, daug prisidėjusį prie spalio 7 d. atakų

Izraelio kariuomenė pranešė Gazos Ruože nukovusi vieną islamistinio „Hamas“ judėjimo vadų, svariai prisidėjusį prie teroro atakos prieš Izraelį spalio 7 d. „Hamas“ dalinio „Nuchba“ (liet. Elitas) vadas žuvo per oro smūgį Dair al Balahe centrinėje Gazos Ruožo dalyje, pirmadienį pranešė kariuomenė. „Hamas“ kol kas į šį pranešimą nereagavo.

Kariuomenės pranešime sakoma, kad nukautas vadeiva spalio 7 d. „davė įsakymus „Hamas“ teroristams, surengusiems brutalią ataką Kisufimo kibuce“.

Jis taip pat vadovavo užpuolikams ir kitose pasienio vietovėse, pavyzdžiui, Beryje ir Nirime. Nukautas islamistas esą ir po spalio 7 d. žudynių dalyvavo mūšiuose prieš Izraelio karius Gazos Ruože.

Izraelis praneša apie daugiau išpuolių iš pietų Libano

Izraelio kariuomenė „neįvykdė savo misijos“ išgelbėti tris įkaitus, kuriuos anksčiau šį mėnesį per klaidą Gazos Ruože nužudė jos kariai, ketvirtadienį pareiškė Izraelio generalinio štabo viršininkas, kai kariuomenė paskelbė savo tyrimo išvadas.

Išvadose teigiama, kad Izraelio vadovybė turėjo informacijos, jog teritorijoje yra įkaitų, ir „netgi ėmėsi veiksmų, kad užkirstų kelią smūgiams į vietas, kuriose, kaip įtariama, yra įkaitų“, sakoma ataskaitoje.

Izraelio kariškiai penktadienį pranešė radę ir sunaikinę vieną iš „Hamas“ lyderio Jehya`os al Sinwaro slėptuvių Gazos Ruože. Jis yra laikomas vienu iš atakos, per kurią palestiniečių judėjimo „Hamas“ ir kitų organizacijų nariai spalio 7 d. Izraelyje nužudė apie 1 200 žmonių, planuotojų.

Izraeliui išplėtus savo puolimą apsiaustos teritorijose centrinėje ir pietinėje dalyje, per Izraelio artilerijos apšaudymą Gazos ligoninės prieigose per pastarąsias dvi dienas žuvo 41 žmogus, pranešė Palestinos Raudonojo pusmėnulio organizacija.

B. Netanyahu: Izraelis turi visišką moralinę teisę tęsti karą Gazos Ruože

Sekmadienį ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pareiškė, kad Izraelio karas Gazos Ruože yra visiškai „moralus“ ir atmetė Pietų Afrikos Respublikos (PAR) kaltinimus „genocido“ veiksmais palestiniečių teritorijoje.

„Mes tęsime savo gynybinį karą, jo teisingumas ir moralumas nekelia jokių abejonių“, – per ministrų kabineto posėdį Tel Avive sakė B. Netanyahu.

Jis pasisakė po to, kai PAR penktadienį Tarptautiniame Teisingumo Teisme (TTT) iškėlė bylą Izraeliui dėl, pasak jos, „genocido“ veiksmų Gazoje.

„Ne, Pietų Afrika, ne mes atėjome vykdyti genocido, o „Hamas“, – sakė B. Netanyahu. „Jie nužudytų mus visus, jei galėtų. Atvirkščiai – IDF (Izraelio kariuomenė) elgiasi kiek įmanoma moraliau“, – pabrėžė jis.

Izraelis pradėjo karinę kampaniją prieš „Hamas“ Gazos Ruože po spalio 7 d. palestiniečių teroristų surengtų precedento neturinčių žudynių pietiniuose Izraelio pasienio miestuose. Izraelio duomenimis, per išpuolį žuvo maždaug 1 140 žmonių, daugiausia civilių.​

Izraelis tęsia karines operacijas Gazos Ruožo šiaurėje ir pietuose

Sekmadienį Izraelio gynybos pajėgos (IDF) toliau atakavo taikinius visame Gazos Ruože, žmonėms uždarytoje pakrantės zonoje lieka vis mažiau vietų, kur pasislėpti.

Pasak kariuomenės, naikintuvai atnaujino atakas prieš teroristus teritorijos šiaurėje netoli Gazos miesto, juos likviduoti padėjo sausumos kariai. Pasak pranešimo, kariai aptiko ir sunaikino sprogstamuosius užtaisus vaikų darželyje.

Teroristai buvo nukauti ir Gazos Ruožo pietuose, ten aptikta daugiau šachtų į tunelius, sakoma kariuomenės pranešime. Pranešta, kad Chan Juniso mieste Izraelio kariuomenė įsiveržė į palestiniečių ekstremistinės organizacijos „Hamas“, 2007 m. jėga perėmusios Gazos Ruožo kontrolę ir Izraelio, Europos Sąjungos bei JAV priskiriamos teroristinėms organizacijoms, būstinę. Ten buvo įsikūrusi ir „Hamas“ žvalgybos būstinė, šeštadienio vakarą sakė Izraelio pareigūnas.

IDF pajėgos toliau intensyvina kampaniją sunaikinti „Hamas“. Iš pradžių sutelkus dėmesį į šiaurę, įskaitant Gazos miestą, oro ir antžeminės operacijos dabar priartėjo prie pakrantės ruožo vidurio ir pietų. IDF ne kartą perspėjo Gazos gyventojus trauktis į pietus, kad išvengtų kovų, ten glaudžiasi šimtai tūkstančių palestiniečių.

Izraelio kariuomenė teigia visiškai kontroliuojanti Gazos Ruožo šiaurę. Pasak kariuomenės atstovo, operacija šiuo metu nukreipta į paskutinę likusią „Hamas“ tvirtovę Gazos mieste – Tufos rajoną.

Karą Gazos Ruože išprovokavo „Hamas“ ir kitų grupuočių žiaurūs teroro išpuoliai Izraelyje spalio 7 d., kai Izraelio pasienio miestuose buvo nužudyta maždaug 1 200 žmonių, daugiausia civilių.

„Hamas“ ir su ja susijusios organizacijos tvirtina, kad per bombardavimus Gazos Ruože žuvo daugiau nei 21 tūkst. žmonių, tačiau šių skaičių neįmanoma patikrinti, juos kartoja Jungtinės Tautos ir kiti stebėtojai, tikinantys, kad praeityje teroristų pateikti skaičiai neva buvo patikimi.

JAV kariuomenė pranešė Raudonojoje jūroje nuskandinusi tris krovininį laivą puolusius hučių laivus

JAV karinio jūrų laivyno sraigtasparniai nuskandino tris laivus, valdomus Irano remiamų Jemeno hučių sukilėlių, Raudonojoje jūroje užpuolusių krovininį laivą, sekmadienį pranešė kariuomenė.

Hučiams apšaudžius JAV sraigtasparnius, šie „gindamiesi atsakė ugnimi ir paskandino tris iš keturių mažų laivelių bei nukovė įgulas. Ketvirtasis laivas pabėgo“, sakoma JAV centrinės vadovybės (CENTCOM) pranešime.

JAV eskadrinis minininkas numušė iš Jemeno paleistas priešlaivines raketas

Amerikiečių eskadrinis minininkas šeštadienį numušė dvi iš Jemeno paleistas priešlaivines balistines raketas, reaguodamas į krovininio laivo, nukentėjusio per kitą smūgį, pagalbos šauksmą, pranešė JAV kariuomenė.

Raketos buvo paleistos iš Irano remiamų hučių sukilėlių kontroliuojamos teritorijos, nuo lapkričio 19 d. tai jau 23-ia neteisėta hučių ataka prieš tarptautinę laivybą, sakoma socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame JAV centrinės vadovybės (CENTCOM) pranešime.

Hučiai nuolat apšaudo laivus gyvybiškai svarbiame laivybos kelyje Raudonojoje jūroje ir teigia tai darantys, kad paremtų palestiniečius Gazos Ruože, kur Izraelis kaunasi su grupuote „Hamas“.

CENTCOM pranešė, kad minininkai „USS Gravely“ ir „USS Laboon“ atsiliepė į laivo „Maersk Hangzhou“, plaukiojančio su Singapūro vėliava ir priklausančio bei eksploatuojamo Danijos, pagalbos prašymą, kai laivui plaukiant per Raudonąją jūrą į jį pataikė į raketa. „Gravely“ numušė „į laivus“ paleistas raketas, sakoma pranešime.

Jemeno sukilėliai teigia, kad taikosi į Izraelio ir su Izraeliu susijusius laivus, jų atakos kelia pavojų tranzito maršrutui, kuriam tenka iki 12 proc. pasaulio prekybos, todėl, siekdamos apsaugoti laivybą Raudonojoje jūroje, Jungtinės Valstijos šį mėnesį įsteigė daugianacionalinę karinio jūrų laivyno darbo grupę.

Palestiniečių žūtys per Izraelio atsakomuosius veiksmus Gazos Ruože, pradėtus po spalio 7 d. „Hamas“ teroristų išpuolio ir žudynių Izraelyje, sukėlė pyktį Artimuosiuose Rytuose ir paskatino Izraeliui priešiškas ginkluotas grupuotes rengti atakas visame regione. JAV pajėgos Irake ir Sirijoje taip pat ne kartą buvo apšaudytos dronais ir raketomis, pasak Vašingtono, šias atakas vykdo Irano remiamos ginkluotos grupuotės.

B. Netanyahu: Izraelio karas su „Hamas“ tęsis kelis mėnesius

Šeštadienį Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pareiškė, kad Izraelio karas prieš „Hamas“ yra „aukščiausio lygio ir tęsis kelis mėnesius“, pranešė Izraelio kariuomenės radijas, kuriuo remiasi CNN.

Kreipdamasis į žurnalistus Tel Avive premjeras taip pat sakė, kad Izraelio kariuomenė „kovoja jėga ir naujomis sistemomis virš žemės ir po žeme“.

„Mes turime persvarą, nukovėme daugiau kaip 8 000 teroristų“, – teigė jis.

Izraelio ir Libano pasienyje – nauji apsišaudymai

Izraelio ir Libano pasienyje šeštadienį vėl vyko apsišaudymai. Izraelio kariuomenė pareiškė užfiksavusi kelis raketų paleidimus iš kaimyninės šalies. Vienas įtartinas objektas, kuris iš Libano pateko į Izraelio teritoriją, buvo numuštas.

Izraelio pajėgos, jų pačių duomenimis, iš oro atakavo tris teroristų grupuotes Libane. Kariai esą taip pat apšaudė „Hezbollah“ operatyvinę infrastruktūrą“.

Proiranietiški šiitų kovotojai pranešė atakavę Izraelio karius. „Hezbollah“ esą dronu atakavo ir vieną Izraelio poziciją.

Grupuotės šeštadienio duomenimis, vėl žuvo keli jos nariai. Kada tiksliai jie žuvo, kol kas nėra aišku.

Libano naujienų agentūra NNA pranešė apie Izraelio artilerijos smūgius Pietų Libane.

Sirija: Izraelis smogė Alepo oro uostui

Izraelis surengė oro ataką prieš Alepo oro uostą, teigė Sirijos gynybos ministerija, rašo „Sky News“.

„Izraelis įvykdė oro agresiją iš Viduržemio jūros krypties, į vakarus nuo Latakijos, taikydamasis į kelis taškus į pietus nuo Alepo miesto“, – sakoma jos pareiškime.

Izraelis atsisakė pateikti komentarus.

Oro uostas anksčiau buvo tapęs tariamų Izraelio smūgių taikiniu. Spalio mėnesį dėl atakų prieš Alepo ir Damasko oro uostus neveikė abu oro uostai.

Tarptautinis spaudos institutas: Gazos kare iki šiol žuvo 65 žurnalistai

Per Gazos karą, Tarptautinio spaudos instituto (IPI) duomenimis, iki šiol žuvo mažiausiai 65 žurnalistai.

„Ta didžiausias skaičius žurnalistų, žuvusių šiuolaikiniame kare ar konflikte per tokį trumpą laiką“, – šeštadienį Vienoje pranešė institutas. Jis paragino Izraelį ir tarptautinę bendruomenę užtikrinti, kad žiniasklaidos atstovai galėtų laisvai ir saugiai dirbti.

2022-aisiais, IPI duomenimis, per visus metus žuvo 66 žiniasklaidos atstovai, o metais anksčiau – 45.

Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija: karo aukų skaičius pasiekė 21 672

„Hamas“ kontroliuojamo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija šeštadienį pranešė, kad nuo spalio 7 d., kai prasidėjo karas su Izraeliu, palestiniečių teritorijoje žuvo mažiausiai 21 672 žmonės.

Į naujausią aukų skaičių įtraukti 165 žmonės, žuvę per pastarąsias 24 valandas, pažymėjo ministerija. Vykstant mūšiams buvo sužeisti 56 165 žmonės.

Pasak Jungtinių Tautų atstovų, nuo spalio 7 d., kai prasidėjo karas, kurį išprovokavo kruvini „Hamas“ išpuoliai prieš Izraelį, savo namus paliko daugiau kaip 80 proc. Gazos Ruožo gyventojų.

Izraelio kariškiai Gazos Ruože nukovė dešimtis „Hamas“ smogikų

Izraelio armijos atstovai šeštadienį pranešė, kad Gazos Ruože nukauta keliasdešimt „Hamas“ smogikų.

Izraelio karinės jūrų ir oro pajėgos atakavo smogikų grupes ir infrastruktūrą Gazos Ruože. Įvyko keli susirėmimai.

Sunaikinti du pastatai Beit Lahijos mieste šiaurinėje Gazos Ruožo dalyje, kuriais naudojosi „Hamas“. Ten rasta daug karinės įrangos, taip pat bombų, ginklų ir ryšio priemonių.

Palestiniečių atstovai pranešė apie intensyvią Izraelio tankų ugnį ir Chan Juniso miesto pietinėje Gazos Ruožo dalyje bombardavimą naktį iš penktadienio į šeštadienį. Izraelio pajėgos taip pat surengė daug antskrydžių prieš Nusairato palestiniečių pabėgėlių stovyklą centrinėje Gazos Ruožo dalyje.

Izraelio gynybos ministras Yoavas Gallantas pareiškė, kad šalies pajėgos atakuoja „Hamas“ vadavietes ir ginklų sandėlius. Izraelio kariškiai tvirtina, kad jiems pavyko sunaikinti tunelių kompleksą vieno iš „Hamas“ lyderių namuose Gazos mieste.

Palestinos žiniasklaida pranešė, kad jau 106 palestiniečių žurnalistai žuvo per Izraelio puolimą, prasidėjusį po „Hamas“ atakos prieš Izraelį spalio 7 d. „Reuters“ primena, kad savo namus jau paliko apie 2,3 milijono Gazos Ruožo gyventojų.

J. Bidenas, apeidamas Kongresą, patvirtino ginklų pardavimą Izraeliui

Antrą kartą šį mėnesį JAV prezidentas Joe Bidenas apeina Kongresą, kad patvirtintų skubų ginklų pardavimą Izraeliui.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pranešė Kongresui, kad antrą kartą priėmė skubų sprendimą dėl 147,5 mln. dolerių vertės pardavimo.

Gruodžio 9 d. A. Blinkenas priėmė panašų sprendimą, kuriuo patvirtino beveik 14 000 šaudmenų tankams pardavimą už daugiau nei 106 mln. dolerių.

JAV valstybės departamentas pareiškė, kad Amerika yra „įsipareigojusi užtikrinti Izraelio saugumą“, ir pridūrė, kad „JAV nacionaliniams interesams gyvybiškai svarbu užtikrinti, kad Izraelis galėtų apsiginti nuo jam kylančių grėsmių“.

Nepaprastosios padėties nustatymas reiškia, kad pirkimas bus vykdomas nesilaikant Kongreso reikalavimo peržiūrėti užsienio karinius pardavimus.

Tokie sprendimai priimami retai, tačiau nėra precedento neturintis atvejis, kai administracijos mano, kad reikia skubiai tiekti ginklus.

IDF: kariai dalyvauja įnirtinguose mūšiuose

Šeštadienio rytą Izraelio kariuomenė pranešė, kad jos karinis laivynas ir oro pajėgos smogė taikiniams visame Gazos Ruože, o kariai dalyvavo įnirtinguose mūšiuose.

Kariuomenė pranešime nurodė, kad jos pajėgos Gazos mieste per praėjusią dieną keliuose mūšiuose nukovė dešimtis teroristų. Kariai taip pat sunaikino du „Hamas“ naudojamus pastatus Beit Lahijos mieste Gazos šiaurėje.

Palestiniečiai naktį pranešė apie intensyvų Izraelio tankų apšaudymą ir bombardavimą Chan Junise, pietinėje Gazos dalyje.

Gazos Ruožo „Hamas“ valdoma Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per 24 valandas dėl smūgių žuvo 187 žmonės.

Izraelis plečia puolimą Gazos Ruože

Penktadienį Izraelio gynybos pajėgos (IDF) pareiškė, kad plečia operacijas ir naikina „Hamas“ infrastruktūrą Chan Juniso rajone Gazos pietinėje dalyje, tačiau Jungtinių Tautų pareigūnai išreiškė susirūpinimą dėl to pasekmių Gazos Ruožo gyventojams.

JT Paramos ir darbo agentūra (UNRWA) ketvirtadienį socialiniame tinkle X paskelbtame pranešime teigė, kad daugiau kaip 150 000 žmonių neturi kur eiti po naujausio IDF įspėjimo evakuoti didelę dalį centrinės Gazos Ruožo dalies.

Organizacija pažymėjo, kad net ir slėptuves pasiekusiems civiliams ne visada pavykdavo išvengti žalos. Penktadienį UNRWA pranešė, kad nuo spalio 7 d., kai anklave prasidėjo naujausi mūšiai, žuvo mažiausiai 308 žmonės, kurie rado prieglobstį jos prieglaudose, ir dar mažiausiai 1 095 buvo sužeisti.

Ketvirtadienį JT pagalbos vadovas apibūdino, kaip sunku gauti pagalbą anklave, kur milijonus žmonių kamuoja ūmi bado krizė. JT generalinio sekretoriaus pavaduotojas humanitariniams reikalams ir skubios pagalbos koordinatorius Martinas Griffithsas teigė, kad anklave vyksta nuolatiniai bombardavimai ir nėra tinkamo susisiekimo, jog laiku būtų pristatyta pagalba.

Izraelio ir Libano pasienyje – nauji apsišaudymai

Izraelio ir Libano pasienyje šeštadienį vėl vyko apsišaudymai. Izraelio kariuomenė pareiškė užfiksavusi kelis raketų paleidimus iš kaimyninės šalies. Vienas įtartinas  objektas, kuris iš Libano pateko į Izraelio teritoriją, buvo numuštas.

Izraelio pajėgos, jų pačių duomenimis, iš oro atakavo tris teroristų grupuotes Libane. Kariai esą taip pat apšaudė „Hezbollah“ operatyvinę infrastruktūrą“.

Proiranietiški šiitų kovotojai pranešė atakavę Izraelio karius. „Hezbollah“ esą dronu atakavo ir vieną Izraelio poziciją.

Grupuotės šeštadienio duomenimis, vėl žuvo keli jos nariai. Kada tiksliai jie žuvo, kol kas nėra aišku.

Libano naujienų agentūra NNA pranešė apie Izraelio artilerijos smūgius Pietų Libane.

Tarptautinis spaudos institutas: Gazos kare iki šiol žuvo 65 žurnalistai

 Per Gazos karą, Tarptautinio spaudos instituto (IPI) duomenimis, iki šiol žuvo mažiausiai 65 žurnalistai.

„Ta didžiausias skaičius žurnalistų, žuvusių šiuolaikiniame kare ar konflikte per tokį trumpą laiką“, – šeštadienį Vienoje pranešė institutas. Jis paragino Izraelį ir tarptautinę bendruomenę užtikrinti, kad žiniasklaidos atstovai galėtų laisvai ir saugiai dirbti.

2022-aisiais, IPI duomenimis, per visus metus žuvo 66 žiniasklaidos atstovai, o metais anksčiau – 45.

„Hamas“ kontroliuojamo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad karo aukų skaičius pasiekė 21 672

 „Hamas“ kontroliuojamo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija šeštadienį pranešė, kad nuo spalio 7 d., kai prasidėjo karas su Izraeliu, palestiniečių teritorijoje žuvo mažiausiai 21 672 žmonės.

Į naujausią aukų skaičių įtraukti 165 žmonės, žuvę per pastarąsias 24 valandas, pažymėjo ministerija. Vykstant mūšiams buvo sužeisti 56 165 žmonės.

Pasak Jungtinių Tautų atstovų, nuo spalio 7 d., kai prasidėjo karas, kurį išprovokavo kruvini „Hamas“ išpuoliai prieš Izraelį, savo namus paliko daugiau kaip 80 proc. Gazos Ruožo gyventojų.

Izraelio kariškiai teigia radę vieną iš „Hamas“ lyderio al Sinwaro slėptuvių

Izraelio kariškiai pranešė radę ir sunaikinę vieną iš „Hamas“ lyderio Jehya`os al Sinwaro slėptuvių Gazos Ruože.

Namas buvo netoli Gazos miesto, šiaurinėje uždaro pakrantės ruožo dalyje, penktadienio vakarą pranešė kariuomenės atstovai.

Manoma, kad dabar al-Sinwaras yra Chan Juniso mieste, Gazos Ruožo pietryčiuose. „Hamas“ tvirtovę šiuo metu atakuoja Izraelio sausumos pajėgos.

Spėjama slėptuvė netoli Gazos miesto buvo rasta ir sunaikinta „pastarosiomis savaitėmis“, sakoma pareiškime, kuriame Izraelio kariuomenė pirmą kartą pranešė šią naujieną. Izraelio kareiviai namo rūsyje aptiko tunelį, kuris vedė į 20 metrų gylio ir 218 metrų ilgio požemines perėjas.

Pranešama, kad tunelyje buvo elektra, ventiliacija ir nuotekų sistema. Taip pat buvo maldos ir poilsio kambariai. Objektas buvo skirtas ilgalaikiam buvimui ir taip pat galėjo būti naudojamas kaip vadavietė. Nuodugniai ištyrus tunelį, kariuomenės dalinys jį sunaikino.

Šios informacijos kol kas neįmanoma patikrinti remiantis nepriklausomais šaltiniais.

Al Sinwaras yra laikomas vienu iš atakos, per kurią palestiniečių judėjimo „Hamas“ ir kitų organizacijų nariai spalio 7 d. Izraelyje nužudė apie 1 200 žmonių, planuotojų. Dėl šio didžiausio kraujo praliejimo Izraelio istorijoje prasidėjo Gazos karas.

Organizatorių nuotr.

VE.lt, euronews.com, ELTA, BNS inf.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder