Karas Ukrainoje: gynėjai pirmą kartą užgrobė rusų tanką - tvartą su visa įgula

Karas Ukrainoje. 2022-ųjų vasario 24 d. Rusija, neapsiribojusi Donecko ir Luhansko liaudies respublikų įsteigimu ir Krymo aneksija, užpuolė Ukrainą. Sekite naujausių įvykių kroniką kartu su didžiausiu Vakarų Lietuvoje naujienų portalu VE.lt.

Atnaujinta 12:38 val.

Ukrainos ginkluotosios pajėgos pirmą kartą užgrobė ir pagrobė rusų tanką - tvartą: - pasirodė vaizdo įrašas

Ukrainos kariuomenė užgrobė rusišką tanką su milžinišku antidroniniu metaliniu šarvu.

Taip pat buvo paimta į nelaisvę visa rusiškos kovinės transporto priemonės įgula. Internete paskelbtas priešo tanko paėmimo vaizdo įrašas.

Sprendžiant iš filmuotos medžiagos, tankas su iš skardos ir tinklų pagamintu antstatu iš pradžių buvo naudotas vienoje iš fronto linijų, o paskui jį paėmė į nelaisvę Ukrainos kariai.

Metalinis antstatas skirtas apsaugoti rusų tankus nuo atakos dronų per puolamąsias operacijas.

Grupė ukrainiečių kovotojų įlipo į antstato vidų, kur jiems pasidavė tanko įgula. Į kadrą pateko du okupantai. Po to trofėjinis tankas pasiekė ukrainiečių pozicijas.

Tokias "pastoges" rusai ant savo tankų pradėjo montuoti prieš puolimą, jos yra rėmo formos, išklotos metalo lakštais, dengiančiais viršutinę ir šonines bei galines kovinės transporto priemonės iškyšas nuo bepiločių lėktuvų smūgių.

Paprastai AFU atakuoja rusų tankus "tvartus" pačioje pažeidžiamiausioje jų vietoje: kovinių šovinių srovė pradegina šarvus ir padega transporto priemonę. 

Ekrano nuotr.

Po smūgių Kryme – rusų atsakas: dislokavo eksperimentinę karinę techniką

Ekrano nuotr.

„Rusija Kryme dislokavo universalią priešlėktuvinės gynybos sistemą S-500, nes Ukraina intensyvina atakas prieš okupuotą pusiasalį“, – kiek ankščiau pranešė K. Budanovas.

Pažangi sistema S-500, kurią K. Budanovas apibūdino kaip „eksperimentinę“, dar niekada nebuvo naudojama kovos lauke, pažymi ukrainiečių naujienų portalas UNIAN.

Rusija dislokavo S-500, kad apsaugotų Kerčės tiltą ir taip pat sustiprintų Rusijos oro gynybos tinklą okupuotame Kryme. Tiltas yra ir supaprastintas kelias, kuriuo Rusijos kariai gali pasiekti teritoriją, ir Rusijos pusiasalio kontrolės simbolis.

Į Krymą ne kartą taikėsi Ukrainos bepiločiai lėktuvai ir raketos, tuo tarpu pastarosiomis savaitėmis ypač suintensyvėjo ukrainiečių atakos prieš Rusijos priešlėktuvinės gynybos sistemas.

Kas yra žinoma apie S-500?

S-500, dar vadinama „Prometheus“, yra mobili priešlėktuvinės gynybos sistema, skirta perimti balistines raketas ir kitus tolimojo nuotolio ginklus. Ši sistema yra „iš esmės modernizuota S-300 versija“, rašo JAV įsikūręs Karo tyrimų institutas (ISW).

Ši sistema buvo išbandyta keletą kartų, tačiau S-500 dar niekada nedalyvavo realioje kovoje. Rusijos gynybos ministerija tikino, neva ji gali perimti visus ginklus, įskaitant hipergarsines raketas, kurios yra labai greitos ir skrenda nenuspėjamais maršrutais nedideliame aukštyje. Tačiau, tokie sistemos pajėgumai vis dar lieka neaiškūs.

S-500 turėjo didelį kiekį gamybos trikdžių – pradedant projekto pradžia 2010 m. ir baigiant dideliais vėlavimais per ateinantį dešimtmetį. Tai sukėlė daug klausimų dėl S-500, kaip oro gynybos sistemos, gyvybingumo.

2021 m. ši oro gynybos sistema buvo pradėta naudoti Rusijos kariuomenėje, tačiau jų kiekis buvo ribotas. 2024 m. balandį tuometinis Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu paskelbė, kad S-500 veiks dviem tikslams, kaip priešraketinės gynybos ir oro gynybos sistema.

Naujas S-500 vaidmuo saugant Kerčės tiltą ir stiprinant Rusijos oro gynybos pajėgumus Kryme atsirado tuo metu, kai Ukraina pusiasalyje rengia smūgius, siekdama padaryti šią teritoriją netinkamą naudoti Rusijos kariuomenei.

Ukrainos atakos Kryme

Nuo gegužės pabaigos Ukrainos pajėgos padidino atakų kiekį Kryme, ypač prieš Rusijos priešlėktuvinę gynybą. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas pranešė apie plataus masto smūgius, įskaitant šios savaitės smūgius prieš S-300 ir S-400 sistemas.

Įtariama, kad Ukraina, be kitų priemonių, šiems smūgiams naudojo JAV suteiktas kariuomenės taktines raketų sistemas ATACMS.

Kol Ukraina toliau taikosi į pusiasalio priešlėktuvinės gynybos sistemas, Rusija gali ten dislokuoti daugiau tokio tipo sistemų – jos taps pažeidžiamos tolimesnių Ukrainos smūgių. Tokio pobūdžio atakos galėtų įtempti ir išsekinti Rusijos oro gynybos arsenalą, rašo UNIAN.

Ukrainos smūgius Kryme ilgą laiką rėmė JAV ir kitos Vakarų sąjungininkės, o jie prasidėjo po to, kai JAV prezidentas Joe Bidenas ir kiti NATO vadovai sutiko leisti Ukrainai naudoti tolimojo nuotolio ginklus smogti Rusijos taikiniams okupuotose teritorijose.

Kaip pažymi ISW analitikai, Ukraina galėtų pakartoti savo smūgių Kryme sėkmę kitose okupuotose teritorijose, jei Vakarų sąjungininkai pritartų tokiems smūgiams, taip sudarydama galimybes Ukrainai ir mažindama Rusijos pajėgumus.

Rusijos kariuomenei apšaudžius 18 gyvenviečių Chersono srityje, vienas žmogus žuvo, dar vienas sužeistas

Rusijos kariai smogė 18-ai gyvenviečių Chersono srityje, vienas žmogus žuvo, dar vienas buvo sužeistas.

Apie tai „Telegram“ žinutėje pranešė Chersono srities karinės administracijos vadovas Oleksandras Prokudinas.

Praėjusią parą priešo atakas patyrė Novokairiai, Tiahyncai, Dudčanai, Stanislavas, Veletenskė, Kačkarivka, Oleksandrivka, Bilozerka, Beryslavė, Jantarnė, Burhunka, Kizomysas, Olhivka, Lvovė, Tokarivka, Prydniprovskė, Novodmytrivka ir Chersonas.

Rusijos kariuomenė atakavo regiono gyvenviečių rajonus, ypač apgadindama septynis privačius namus. Taip pat nukentėjo automobilių plovykla, garažas, ekskavatorius ir privatus automobilis.

Kaip anksčiau pranešė „Ukrinform“, per praėjusią parą Rusijos kariuomenė Zaporižios sritį apšaudė daugiau kaip 430 kartų.

Rusijos kariuomenė per pastarąją dieną sužeidė šešis Donecko srities gyventojus

Per pastarąją dieną, birželio 14-ąją, Rusijos kariuomenė sužeidė šešis Donecko srities gyventojus.

Apie tai „Telegrame“ pranešė Donecko srities karinės administracijos vadovas Vadymas Filaškinas.

„Birželio 14 dieną rusai sužeidė šešis Donecko srities gyventojus: keturis Hirnyke, po vieną Zaričnėje ir Pryčiuose“, – rašė srities vadovas.

Administracijos duomenimis, bendras Rusijos kariuomenės aukų skaičius Donecko srityje yra 1 996 žuvusieji ir 5 024 sužeistieji, tačiau šie skaičiai neapima Mariupolio ir Volnovachos.

Kaip pranešama, Donecko regionas šiuo metu yra nuolat apšaudomas Rusijos kariuomenės, priešas beveik kasdien žudo ir žaloja civilius gyventojus, griauna namus, įmones, energetikos, dujų ir įvairius infrastruktūros objektus.

Donecko sritis turi ilgiausią, apie 300 kilometrų, fronto liniją. Vyriausybės kontroliuojamose regiono teritorijose tebėra apie 472 000 žmonių.

Diena anksčiau, birželio 13-ąją, Rusijos kariuomenė sužeidė devynis Donecko srities gyventojus.

Į Kubą, kur švartuojasi JAV ir Rusijos branduoliniai povandeniniai laivai, atplaukė Kanados karinis laivas

Kanados karinių jūrų pajėgų patrulinis laivas penktadienį prisišvartavo Kuboje, kurioje taip pat yra du branduoliniai povandeniniai laivai – amerikiečių ir rusų.

Laivas „HMCS Margaret Brooke“ Havanoje prisišvartavo grįždamas iš „sėkmingos misijos Karibų jūros baseine“, feisbuke pranešė Kanados karališkasis karinis jūrų laivynas.

Jis „bus Havanos uoste 2024 metų birželio 14–17 dienomis, taip pripažįstant ilgalaikius dvišalius Kanados ir Kubos santykius“, sakoma pranešime. Tai pirmasis Kanados karinio laivo vizitas į Havaną nuo 2016 metų, o į Kubą – nuo 2018 metų, priduriama jame.

Pentagonas ketvirtadienį pranešė, kad į Kubą atplaukė JAV branduolinis povandeninis laivas, o diena anksčiau ten taip pat prisišvartavo Rusijos branduolinis povandeninis laivas.

Greitaeigis povandeninis laivas „USS Helena“ į Gvantanamo įlanką atvyko iš anksto suplanuoto įprastinio vizito į uostą, pranešė JAV Pietų vadavietė.

Rusijos branduolinis povandeninis laivas „Kazan“, kuris, Kubos teigimu, neturi branduolinių ginklų, į Kubos sostinę atplaukė trečiadienį. Jį lydėjo fregata „Admiral Gorškov“, taip pat naftos tanklaivis ir gelbėjimo vilkikas.

Rusijos laivo buvimas taip arti JAV – vos už 90 mylių nuo Floridos krantų – neįprastas tvyrant didelei įtampai dėl karo Ukrainoje, kur Vakarų remiama vyriausybė kovoja su Rusijos invazija.

JAV kariuomenė teigė, kad stebi Rusijos laivus ir kad jie nekelia tiesioginės grėsmės.

Šaltojo karo metais Kuba buvo svarbi Sovietų Sąjungos satelitinė valstybė.

Sovietų branduolinių raketų dislokavimas saloje 1962 metais sukėlė Kubos raketų krizę, kai Vašingtonas ir Maskva buvo atsidūrę prie karo slenksčio.

Rusijos kariuomenė Ukrainoje per pastarąją parą neteko dar 1 090 kareivių

Rusijos kariuomenės koviniai nuostoliai Ukrainoje nuo 2022 metų vasario 24 iki 2024 metų birželio 15 dienos pasiekė 525 150 kareivių, įskaitant dar 1 090, kurie žuvo arba buvo sužeisti per pastarąją parą.

Apie tai feisbuko paskyroje pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Ukrainos gynėjai taip pat sunaikino 7 956 priešo tankus (+20 per pastarąją parą), 15 263 šarvuotas kovos mašinas (+29), 13 855 artilerijos sistemas (+37), 1 103 daugkartinio paleidimo raketų įrenginius (+2), 853 oro gynybos sistemas (+4), 359 orlaivius, 326 sraigtasparnius, 11 148 bepiločius orlaivius (+51), 2 293 sparnuotąsias raketas (+7), 28 karo laivus / katerius, 1 povandeninį laivą, 18 911 motorinių transporto priemonių (+57) ir 2 322 specialiosios įrangos vienetus (+12).

Informacija apie priešo nuostolius atnaujinama.

Kaip pranešė „Ukrinform“, per praėjusią parą fronto linijose įvyko 81 kovinis susirėmimas.

ES „iš principo“ susitarė dėl Ukrainos ir Moldovos stojimo derybų pradžios

Europos Sąjungos 27 valstybių narių ambasadoriai penktadienį „iš principo susitarė“ dėl stojimo derybų su Ukraina ir Moldova pradžios birželio 25 dieną, pranešė ES Tarybai pirmininkaujanti Belgija.

„Ambasadoriai iš principo susitarė dėl Ukrainos ir Moldovos stojimo derybų pagrindų. Pirmininkaujanti Belgija birželio 25 dieną sušauks pirmąsias tarpvyriausybines konferencijas“, – sakoma pranešime.

ES ministrai turėtų oficialiai patvirtinti sprendimą birželio 21 dienos posėdyje. Nyderlandų parlamentas taip pat turi duoti sutikimą.

Ukraina ir Moldova pateikė prašymus įstoti į ES netrukus po to, kai 2022 metų vasarį Rusija pradėjo plataus masto invaziją.

Daugelis ES šalių spaudė bloką oficialiai pradėti derybas birželio 25 dieną po to, kai vadovai gruodį priėmė lemiamą sprendimą pradėti derybas.

Tačiau Vengrijos, kuri yra Rusijai draugiškiausia ES šalis, pasipriešinimas grasina sužlugdyti šį žingsnį, kuriam reikia vieningos valstybių narių paramos.

Vengrija liepos mėnesį rotacijos tvarka perima pirmininkavimą ES Tarybai ir baiminamasi, kad tai gali stabdyti pažangą.

Taip pat priešintis gali ir naujoji dešiniojo sparno Nyderlandų vyriausybė.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles‘is Michelis socialinės žiniasklaidos platformoje „X“ paskelbtoje žinutėje palankiai įvertino susitarimą. „Laikomės savo pažadų ir remsime jus kelyje į narystę“, – rašė jis.

Didysis septynetas: Rusija turi sumokėti 486 mlrd. dolerių už Ukrainai padarytą žalą

Didžiojo septyneto (G7) šalys ieško teisinių būdų, kaip priversti Rusiją atlyginti Ukrainai mažiausiai 486 mlrd. dolerių žalą, patirtą dėl karo.

Pasak „Ukrinform“, tai sakoma G7 aukščiausiojo lygio susitikimo baigiamajame komunikate.

„Rusija privalo nutraukti savo neteisėtą agresijos karą ir atlyginti Ukrainai padarytą žalą. Pasaulio banko teigimu, ši žala dabar viršija 486 mlrd. dolerių. Rusija neturi teisės spręsti, ar ji sumokės už Ukrainai padarytą žalą ir kada tai padarys. Rusijos įsipareigojimai pagal tarptautinę teisę kompensuoti padarytą žalą yra aiškūs, todėl toliau svarstome visus galimus teisėtus kelius, kaip priversti Rusiją įvykdyti šiuos įsipareigojimus“, – rašoma dokumente.

Šiuo tikslu G7 šalių vadovai oficialiai susitarė pradėti teikti Ukrainai nepaprastąsias paskolas (Extraordinary Revenue Acceleration (ERA)), kad „iki metų pabaigos Ukrainai būtų suteikta maždaug 50 mlrd. dolerių papildomo finansavimo“.

„Patvirtiname, kad laikantis visų taikytinų įstatymų ir mūsų atitinkamų teisinių sistemų, Rusijos suverenus turtas mūsų jurisdikcijose bus įšaldytas tol, kol Rusija nutrauks savo agresiją ir atlygins Ukrainai padarytą žalą. Mes išlaikysime solidarumą savo įsipareigojimuose teikti šią paramą Ukrainai“, – sakoma komunikate.

„The New York Times“: JAV ir Ukrainos saugumo susitarime – spraga, kurią gali išnaudoti D.Trumpas

„The New York Times“ (NYT) paskelbė, kad Ukrainos ir JAV saugumo susitarime yra spraga, kuria, jeigu laimėtų 2024 metų prezidento rinkimus, galėtų pasinaudoti Donaldas Trumpas. Ja pasinaudojęs D.Trumpas galėtų tiesiog atsitraukti nuo paties susitarimo.

Kaip rašoma NYT straipsnyje, susitarime yra nurodyta, kad bet kuri pusė gali jį nutraukti raštišku įspėjimu, kuris įsigaliotų per 6 mėnesius. Pabrėžiama, kad tokia spraga buvo palikta ir branduoliniame susitarime su Iranu. D.Trumpas 2018 metais ja pasinaudojo ir JAV atsitraukė nuo susitarimo su Iranu.

Rašoma, kad Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir visi Europos lyderiai jaučia nerimą, kad saugumo susitarimas „gali neišgyventi Amerikos prezidento rinkimų rezultatų ir pastarųjų rinkimų Europoje.“

Kaip rašo nv.ua, pasirodžius publikacijai Ukrainos prezidento biuro vadovo pavaduotojas Ihoris Žovkva „One News“ atskleidė, kad saugumo susitarime yra nurodyta, kad JAV Ukrainai stabilia finansine parama susitarimo metu padės kaip valstybė, o tai reiškia – nepaisant rinkimų rezultatų.

V.Zelenskis ir JAV prezidentas Joe Bidenas 10 metų saugumo susitarimą pasirašė birželio 13 dieną.

Padėjęs parašą V.Zelenskis pabrėžė, kad susitarime yra detali teisinė dalis, kur saugumo garantijų sąraše įtraukta parama ne tik karo metu, bet ir po jo.

Šveicarijoje prasideda Ukrainos taikos viršūnių susitikimas, lydimas V. Putino reikalavimų šešėlio

Pasaulio lyderiai šeštadienį atvyksta į Šveicariją, į pirmąjį viršūnių susitikimą dėl taikos Ukrainoje, o diena anksčiau Rusijos vadovas Vladimiras Putinas pareikalavo, kad Kyjivas faktiškai pasiduotų, jei ilgainiui nori derybų su Maskva.

Dvi dienas truksiančiame susitikime prabangiame Burgenštoko kurorte dalyvauja Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir daugiau kaip 50 kitų valstybių ir vyriausybių vadovų, bet Rusijos jame nėra.

Šveicarija teigia, kad susitikimo tikslas yra padėti pirminius pamatus keliui į taiką, kuriame galiausiai dalyvaus ir Maskva, tačiau V. Putinas penktadienį šį aukščiausiojo lygio susitikimą pavadino „triuku, kuriuo siekiama atitraukti visų dėmesį“.

Jis teigė, kad Maskva, 2022 metų vasarį pradėjusi plataus masto invaziją į Ukrainą, „nedelsdama“ nutrauks ugnį ir pradės taikos derybas, jei Kyjivas išves savo karius iš okupuotų rytų bei pietų ir atsisakys savo siekio tapti NATO nare.

V. Zelenskis pasmerkė V. Putino reikalavimus kaip teritorinį „ultimatumą“, primenantį nacistinės Vokietijos diktatoriaus Adolfo Hitlerio laikus, o NATO ir Jungtinės Valstijos taip pat iškart atmetė tokias bekompromises sąlygas.

Šaltinis: rusų nuostoliai Charkove yra „astronominiai“

Ekrano nuotr.

Rusijos pajėgos, verždamosi į Charkovo sritį, patyrė „astronominių“ nuostolių. Apie tai rašo leidinys „European Pravda“, remdamasis NATO atstovu, nenorėjusiu skelbti savo pavardės.

„Rusijos nuostoliai gegužę tikriausiai siekė beveik 1 000 žmonių per dieną. Tai gana astronominis skaičius“, – sakė pareigūnas, turėdamas omenyje žuvusiuosius.

Ukrainos duomenimis, Rusijos puolime nuo gegužės 10 d. dalyvavo iki 30 000 karių. Rusų pajėgos iki šiol į Ukrainos teritoriją įsiskverbė mažiau nei 10 km. Joms nepavyko perimti Vovčansko kontrolės.

NATO atstovas leidiniui „European Pravda“ kalbėjo: „Noriu pridurti, kad laimėjimai Charkovo srityje Rusijai, regis, kainavo labai brangiai“.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis gegužės pabaigoje teigė, kad Rusijos nuostoliai per puolimą yra aštuonis kartus didesni nei ukrainiečių.

Anot V. Putino, kad būtų pradėtos taikos derybos, Ukraina turi išvesti karius, atsisakyti narystės NATO

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį pareiškė, kad Maskva „tuojau pat“ nutrauktų ugnį ir pradėtų taikos derybas, jei Ukraina iš keturių regionų išvestų savo karius ir atsisakytų planų įstoti į NATO.

„Kai tik Kyjivas praneštų, kad yra pasirengęs tai padaryti ir tikrai pradės išvesti karius bei oficialiai atsisakys planų įstoti į NATO, mes tuojau pat, tą pačią minutę nutrauktume ugnį ir pradėtume derybas“, – Maskvoje susitikęs su Rusijos diplomatais pasakė V. Putinas.

V. Putinas „vagyste“ vadina įšaldyto Rusijos turto naudojimą Ukrainai paremti

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „vagyste“ pavadino Rusijos turto užsienyje įšaldymą ir jo naudojimą Ukrainai paremti.

Vakarų valstybės mėgina rasti „kažkokį teisinį pagrindą“, penktadienį aukštiems Rusijos užsienio reikalų ministerijos pareigūnams sakė V. Putinas. „Tačiau nepaisant visų gudrybių, vagystė visada yra vagystė ir už ją neliks nenubausta“, – teigė Kremliaus vadovas.

Klabant apie globalų saugumą, „Vakarų modelis“ žlugo, tęsė V. Putinas. Šiuo metu esą galima stebėti, kaip žlunga Europos ir transatlantinė sistema. Pasaulis šiuo požiūriu, anot V. Putino, pasiekė tašką, kai kelio atgal nebėra.

Seulas teigia, kad Šiaurės Korėja į Rusiją gali išsiųsti iki 5 mln. artilerijos sviedinių

Gynybos ministras Shin Won-sik sakė, kad iš Šiaurės Korėjos į Rusiją išsiųsta mažiausiai 10 000 konteinerių. Pchenjanas taip pat atsiuntė dešimtis balistinių raketų, kurios buvo panaudotos prieš Ukrainą, sakė jis.

„Politico“: tarp Ukrainos ir Vakarų – nesutarimai dėl F-16 pilotų mokymų

Ukraina ir jos Vakarų sąjungininkės diskutavo dėl F-16 naikintuvų pilotų mokymo spartos ir masto. Kijevas reikalauja, kad jo partneriai plėstų programą, tačiau sąjungininkai teigia, kad ukrainiečių pilotai dar nėra pasirengę masiškai skraidyti su F-16, rašo „Politico“.

Pasak Ukrainos pareigūnų, Ukraina turi 30 pilotų, kurie yra pasirengę pradėti mokytis skraidyti šiais lėktuvais, tačiau dėl nepakankamo vietų skaičiaus mokymo centruose Jungtinėse Valstijose ir Danijoje jie negali to daryti. Pareigūnai teigė, kad jiems skubiai reikia daugiau pilotų, kurie būtų pasirengę skraidyti šiais lėktuvais ir padėtų kovoti su Rusijos okupantais mūšio lauke.

Tačiau JAV pareigūnai pažymėjo, kad lėktuvai atvyks dalimis, o Arizonoje esantis mokymo centras vienu metu gali apmokyti tik 12 pilotų.

„Kai jie įdiegia šiuos pajėgumus, norite, kad jie galėtų juos efektyviai naudoti. F-16 nieko gero neduos, jei bus sunaikintas pirmąją dieną“, – anonimiškai paaiškino aukštas JAV gynybos departamento pareigūnas.

Tuo pat metu Gynybos ministerijos atstovas paneigė Ukrainos pareiškimą, kad 30 pilotų laukia, kol galės pradėti mokymus. Pasak jo, eilėje esantys ukrainiečiai turi problemų su anglų kalba ir skrydžių programa.

„F-16 mokymų apimtis yra gana menka“, – sakė pareigūnas.

Be to, Vakarų pareigūnai Briuselyje teigė, kad Ukrainai reikia ne tik pilotų, bet ir techninės priežiūros bei infrastruktūros specialistų.

„Reikia ne tik pilotų. Techninė priežiūra taip pat yra svarbi šio proceso dalis ir technikų mokymas“, – sakė JAV Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas generolas K. C. Brownas, pats būdamas F-16 pilotas.

Rusija pareiškė, kad JAV ir Ukrainos saugumo susitarimas yra tik „popiergaliai“

Penktadienį Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė „tiesiog popiergaliais“ pavadino JAV ir Ukrainos saugumo susitarimą, pasirašytą per Didžiojo septyneto (G7) viršūnių susitikimą Italijoje.

Rusijos naujienų agentūros citavo Mariją Zacharovą, sakiusią, kad „šie susitarimai yra apie nieką, jie neturi teisinės galios“.

Ketvirtadienį Ukraina pasirašė saugumo susitarimus su JAV ir Japonija, o anksčiau – su kitomis Vakarų sąjungininkėmis, įskaitant Didžiąją Britaniją ir Prancūziją. Dokumentuose žadama ilguoju laikotarpiu tęsti karinę ir finansinę paramą Ukrainai Rusijos karinio puolimo akivaizdoje.

M. Zacharova sakė, kad šiais susitarimais daugiausia siekiama „parodyti Ukrainoje likusiems piliečiams (...) kad pasaulio bendruomenė, atrodo, vis dar juos palaiko“. „Iš tikrųjų jie vengia bet kokios teisinės atsakomybės už Ukrainos ateitį“, – sakė ji.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį pareiškė, kad su Vašingtonu pasirašyta 10 metų trukmės sutartis yra „tiltas“ į jo šalies narystę NATO.

Regione prie Kijevo pasigirdo sprogimas

Pasak „Reuters“ liudininkų, regione prie sostinės Kijevo per oro pavojaus signalą, įspėjantį apie galimą Rusijos oro ataką, girdėjosi sprogimas.

Neaišku, ar sprogimas buvo priešlėktuvinės gynybos priemonių, nukreiptų į taikinį, garsas.

Visuomeninis transliuotojas „Suspilne“ taip pat citavo vietos gyventojus, sakančius, kad jie girdėjo sprogimus vakariniame Chmelnyckio regione.

Nuo metų pradžios suintensyvėjo oro antskrydžiai tarp Ukrainos ir Rusijos, abiem pusėms stengiantis įveikti aklavietę.

JAV analitikai: dėl Ukrainos smūgių Krymas gali prarasti Rusijos kariuomenės placdarmo vaidmenį

Jei Ukraina toliau smūgiuos į Rusijos oro gynybos išteklius Kryme ir neseniai į pusiasalį iš Rusijos perkeltus įrenginius, ši teritorija gali netekti Rusijos kariuomenės placdarmo vaidmens, sakoma Vašingtone įsikūrusio Karo tyrimų instituto (ISW) pranešime.

Panašu, kad nesiliaujantys Ukrainos smūgiai į Rusijos karinius objektus Kryme verčia Rusijos kariškius dislokuoti pusiasalyje papildomus oro gynybos pajėgumus, kad būtų apsaugotos esamos bazės ir tiekimo maršrutai. Jei Ukraina tęs smūgius į tokius oro gynybos objektus, Krymas gali netekti Rusijos kariuomenės placdarmo vaidmens.

ISW remiasi Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos vadovo Kyrylo Budanovo pranešimais, kad Rusijos kariuomenė dislokuoja Kryme modernizuotą oro gynybos sistemą S-500. Rusai ėmėsi šio žingsnio siekdami sustiprinti oro gynybos skėtį virš Krymo. K. Budanovas pridūrė, kad anksčiau Rusijos kariuomenė kovinėse operacijose nenaudojo oro gynybos sistemų S-500.

Žurnalas „Forbes“ birželio 12 d. pranešė, kad po kelių sėkmingų Ukrainos smūgių į oro gynybos sistemas aplink Belbeko aerodromą Kryme šis aerodromas tapo spąstais, sekinančiais Rusijos oro gynybą. Pasak „Forbes“, vien per pastaruosius smūgius Ukraina galėjo sunaikinti keturių ar penkių sistemų S-400 elementus, nors Rusijos kariuomenė turi daugiau nei 50 tokių sistemų.

Be to, socialiniame tinkle X pasirodė OSINT analitikų duomenys, įskaitant naujas palydovų nuotraukas, rodančiais, kad Rusijos kariuomenė dislokavo 17 baržų prie Krymo tilto, jungiančio okupuotą Krymą su Rusijos Krasnodaro sritimi. Veikiausiai Rusijos kariuomenė tikisi, kad baržos apsaugos tiltą nuo Ukrainos jūrų dronų. Anksčiau dėl tų pačių priežasčių pietinėje tilto pusėje buvo dislokuotos aštuonios tokios baržos.

Analizuodami Ukrainos pastangas susilpninti Rusijos oro gynybą Kryme, ISW ekspertai teigia, kad tokios priemonės gali būti paveikios. Tai gali priversti Rusiją perkelti į Krymą daugiau oro gynybos išteklių, kuriuos Ukraina ir toliau puls. ISW vertinimu, Ukraina jau vykdo ilgalaikę kampaniją, kuria siekia susilpninti Rusijos oro gynybą, kad ateityje galėtų veiksmingiau panaudoti pilotuojamus orlaivius (naikintuvus F-16).

Vakarai leidžia Ukrainai smūgiuoti į Rusijos karinius taikinius okupuotame Kryme, Ukrainos ginkluotosios pajėgos galėtų pakartoti tokius pačius sėkmingus smūgius ir į karinius objektus Rusijos teritorijoje, jei Vakarai leistų juos suduoti toli į Rusijos užnugarį, o ne tik pasienį, mano analitikai.

ES iki 2026 m. kovo pratęsė laikinosios apsaugos taikymą Ukrainos karo pabėgėliams

Karo pabėgėliai iš Ukrainos dar mažiausiai iki 2026 m. kovo galės be problemų likti Europos Sąjungoje (ES). ES šalys ketvirtadienį Liuksemburge nusprendė pratęsi laikinosios apsaugos taikymą ukrainiečiams. „Toliau gelbėsime žmonių gyvybes“, – sakė Vokietijos vidaus reikalų ministrė Nancy Faeser.

Eurostato duomenimis, 27 ES šalyse pastaruoju metu buvo registruota apie 4,2 mln. pabėgėlių iš Ukrainos, dauguma jų – 1,3 mln. – Vokietijoje. Tačiau, lyginant pagal gyventojų skaičių, Ukrainos pabėgėlių skaičius tokiose šalyse, kaip Čekija, Lietuva ir Lenkija yra daug didesnis. Čekijoje, pavyzdžiui, 1 000 gyventojų tenka maždaug 32 pabėgėliai.

Rusijai tęsiant atakas prieš civilinę ir kritinę infrastruktūrą visoje Ukrainoje, šiuo metu, pasak Europos Komisijos, nėra sąlygų saugiam, ilgalaikiam žmonių grįžimui į Ukrainą. Todėl Komisija antradienį oficialiai pasiūlė pratęsti laikinosios apsaugos taikymą ukrainiečiams.

Šios priemonės privalumas yra tas, kad asmenims netaikoma ilga prieglobsčio suteikimo procedūra. Jie iš karto turi teisę į socialines išmokas, švietimą, būstą ir leidimą dirbti.

Rusija pranešė naktį numušusi 87 Ukrainos dronus

Penktadienį Rusija pranešė naktį numušusi 87 Ukrainos bepiločius orlaivius, 70 jų buvo nukreipti į pietinę Rostovo sritį, ten yra Maskvos karinės operacijos prieš Kyjivą štabas.

Rusijos gynybos ministerijos pranešime sakoma, kad „naktį buvo sužlugdytas Kyjivo režimo bandymas surengti teroristinį išpuolį bepiločiais orlaiviais“.

„Iš viso virš Rusijos regionų buvo numušti 87 Ukrainos bepiločiai orlaiviai“, – sakoma pranešime ir priduriama, kad 70 dronų buvo numušti virš Rostovo, po šešis virš Kursko ir Voronežo ir po du – virš Volgogrado ir Belgorodo srities, besiribojančios su Ukraina.

Rostove žmonių aukų nebuvo, tačiau keliose vietovėse nutrūko elektros tiekimas, „Telegram“ kanale pranešė regiono gubernatorius Vasilijus Golubevas.

Su Ukraina besiribojančiame Voroneže nedidelę žalą degalų rezervuarui padarė krintančios nuolaužos, teigė regiono gubernatorius Aleksandras Gusevas.

Ukraina numušė septynias Rusijos sparnuotąsias raketas, 17 dronų „Shahed“

Naktį Ukrainos oro gynybos pajėgos numušė septynias Rusijos sparnuotąsias raketas Kh-101/Kh-555 ir 17 dronų „Shahed-131/136“, pranešė oro pajėgų vadas Mykola Oleščiukas.

Rusai surengė raketų ir bepiločių orlaivių ataką, panaudoję įvairių tipų raketas ir „Shahed“ tipo dronus, jie paleido 14 oro ir antžeminių raketų bei 17 nepilotuojamų orlaivių, iš viso 31 vienetą.

10 sparnuotųjų raketų Kh-101/Kh-555 iššovė strateginiai bombonešiai Tu-95 MS iš zonos virš Saratovo srities; trys balistinės raketos „Iskander-M“ paleistos iš Krymo ir Krasnodaro, aerobalistinė raketa „Kh-47M2 Kinžal“ – iš oro erdvės virš Tambovo srities, 17 „Shahed-131/136“ kovinių dronų – iš Jeisko paleidimo zonos.

Ataką atrėmė naikintuvai, Ukrainos oro pajėgų priešlėktuvinių raketų daliniai, mobiliosios ugnies grupės ir elektroninio karo padaliniai. Iš viso virš Chmelnickio, Charkivo, Mykolajivo, Odesos, Zaporižios, Dnipropetrovsko ir Kirovohrado sričių buvo numušti 24 įskridę taikiniai.

Dėl dronų atakos Rostovo srityje nutrūko elektros energijos tiekimas, kilo gaisras

Rusijos priešlėktuvinės gynybos daliniai susidūrė su „masine dronų ataka“ srities Morozovsko rajone, pranešė gubernatorius Vasilijus Golubevas. Dėl atakos kilo gaisras, o kai kuriose srities dalyse liko be elektros energijos.

NATO šaltinis: rusų nuostoliai Charkive yra „astronominiai“

Rusijos pajėgos, verždamosi į Charkivo sritį, patyrė „astronominių“ nuostolių. Apie tai rašo leidinys „European Pravda“, remdamasis NATO atstovu, nenorėjusiu skelbti savo pavardės.

„Rusijos nuostoliai gegužę tikriausiai siekė beveik 1 000 žmonių per dieną. Tai gana astronominis skaičius“, – sakė pareigūnas, turėdamas omenyje žuvusiuosius.

Ukrainos duomenimis, Rusijos puolime nuo gegužės 10 d. dalyvavo iki 30 000 karių. Rusų pajėgos iki šiol į Ukrainos teritoriją įsiskverbė mažiau nei 10 km. Joms nepavyko perimti Vovčansko kontrolės.

NATO atstovas leidiniui „European Pravda“ kalbėjo: „Noriu pridurti, kad laimėjimai Charkivo srityje Rusijai, regis, kainavo labai brangiai“.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis gegužės pabaigoje teigė, kad Rusijos nuostoliai per puolimą yra aštuonis kartus didesni nei ukrainiečių.

IFU tieks Ukrainai 152 mm pabūklų už 376 mln. dolerių

Birželio 13 d. Ukrainos gynybos ministerija pranešė, kad Tarptautinis fondas Ukrainai (IFU) suteiks Ukrainai 152 mm kalibro sviedinių už 350 mln. eurų (apie 376 mln. dolerių).

J. Bidenas suteikė vilties, kad Ukraina sulauks daugiau „Patriot“ sistemų

JAV prezidentas Joe Bidenas G7 viršūnių susitikimo kuluaruose suteikė vilties Ukrainai, kad ji jau netrukus savo oro gynybą galės sustiprinti papildomomis „Patriot“ sistemomis iš užsienio. Penkios šalys pažadėjo „Patriot“ baterijų ir kitų oro gynybos sistemų, sakė J. Bidenas spaudos konferencijoje Pietų Italijos Fazano mieste. Vašingtonas, be to, šalims, kurioms yra pažadėjęs tokių sistemų, pranešė, kad jos dar turės palaukti. „Viskas, ką turime, keliaus į Ukrainą, kol bus patenkintas jos poreikis“, – kalbėjo J. Bidenas. O Tada JAV esą įvykdys įsipareigojimus kitoms šalims.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, jog partneriai žino, kad Ukrainai reikia mažiausiai septynių tokių sistemų. „Aptarėme galimybes penkias jų gauti. Tai tiesa, ir partneriai dėl to dirba“, – teigė jis. Sistemų esą nesitikima jau rytoj, tačiau netolimoje ateityje. J. Bidenas pabrėžė: „Kelias gausite pakankamai greitai“.

„Patriot“ oro gynybos sistema yra viena moderniausių pasaulyje. Ji gali atremti priešo lėktuvus, balistines ir sparnuotąsias raketas.

Ukrainos Vakarų sąjungininkės šiuo metu mėgina Rusijos užpultai šaliai suorganizuoti daugiau „Patriot“ sistemų.

J. Bidenas ir V. Zelenskis pasirašė „istorinį“ 10 metų saugumo susitarimą

Ketvirtadienį prezidentai Joe Bidenas ir Volodymyras Zelenskis pasirašė 10 metų trukmės JAV ir Ukrainos saugumo susitarimą. Ukrainos lyderis sakė, jog tai istorinė diena kovoje su Rusijos invazija.

Pagal šį susitarimą Jungtinės Amerikos Valstijos per ateinantį dešimtmetį suteiks Ukrainai įvairią karinę pagalbą ir mokymus. V. Zelenskis sakė, kad jo šaliai ši sutartis yra tiltas į narystę NATO.

Sutartis pasirašyta netrukus, kai Didžiojo septyneto (G7) šalių grupė per susitikimą Italijoje susitarė suteikti Ukrainai 50 mlrd. JAV dolerių paskolą panaudojant pelną iš įšaldytų Rusijos lėšų.

„Šiandien tikrai istorinė diena“, – sakė V. Zelenskis per bendrą spaudos konferenciją su Joe Bidenu, kai jiedu pasirašė saugumo susitarimą prabangiame kurorte netoli G7 viršūnių susitikimo vietos pietų Italijoje.

Susitarime sakoma, kad Jungtinės Amerikos Valstijos ir Ukraina „aukščiausiu lygiu“ surengs konsultacijas per 24 valandas po bet kokios būsimos Rusijos ginkluotos atakos. JAV taip pat įsipareigojo stiprinti Ukrainos kariuomenę, bendradarbiauti rengiant mokymus ir padėti kurti Ukrainos ginklų pramonę.

„Mūsų saugumo susitarimas yra tiltas į Ukrainos narystę NATO“, – per spaudos konferenciją sakė V. Zelenskis. JAV anksčiau sakė, kad Ukraina turėtų tapti NATO nare, bet tai neįmanoma, kol ji vis dar kariauja su Rusija, nes pagal NATO abipusės gynybos sutartį tai reikštų, kad su Rusija kariauti turėtų ir Vakarų sąjungininkės.  

J. Bidenas gynė savo sprendimą leisti Ukrainai naudoti trumpojo nuotolio JAV ginklus smūgiams į Rusijos pasienio regionus, kad apgintų Charkivo sritį, bet pakartojo, kad JAV pozicija draudžiant Ukrainai rengti ilgesnio nuotolio atakas Rusijos teritorijoje nepasikeitė.

JAV ir Ukrainos susitarimas panašus į Vašingtono sudarytąjį su Izraeliu. JAV tiekia ginklus Izraeliui, nuo spalio 7 d. Gazos Ruože kovojančiam su išpuolį surengusia palestiniečių grupuote „Hamas“, JAV ir Europos Sąjungos laikoma teroristine organizacija.

Susitarimu siekiama įpareigoti būsimas JAV administracijas remti Ukrainą, tačiau teoriškai Donaldas Trumpas galėtų jį nutraukti, jei lapkritį laimėtų antrąją kadenciją.

Per G7 viršūnių susitikimą panašų saugumo paktą su Ukraina pasirašė ir Japonija. Per pastaruosius metus Kyjivas jau pasirašė mažiausiai 15 panašių sutarčių su svarbiausiomis rėmėjomis.

„Su saugumu susiję įsipareigojimai šiame susitarime yra skirti palaikyti Ukrainos pastangas laimėti šiandieninį karą ir atgrasyti nuo būsimos Rusijos karinės agresijos“, – sakoma JAV ir Ukrainos susitarime.

Ukrainos ginkluotosios pajėgos žengia į priekį Charkovo regione, Rusija pritraukia rezervus

Ukrainos kariai susigrąžino prarastas pozicijas į šiaurę nuo Charkovo ir kontratakuoja palei Hlubokoje.

Remiantis Karo tyrimų instituto (ISW) pranešimu, Rusijos „karo korespondentai“ teigė, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos kontratakavo aplink Hlubokoje. Vienas blogeris pažymėjo, kad ukrainiečių kontratakos apsunkina okupantų padėtį šiame rajone.

Keli Rusijos šaltiniai taip pat pranešė apie ukrainiečių kontratakas Volčanske ir jo apylinkėse, tačiau teigė, kad rusai esą pasistūmėjo 1,8 km išilgai 4,5 km pločio fronto į šiaurę nuo Volčansko ir pasiekė laimėjimų netoli agregatų gamyklos.

Rusijos ir Ukrainos šaltiniai teigė, kad Rusijos Federacija pritraukė atsargų Charkovo srities „šiaurinėje ašyje“. Rezervų įtraukimo mastas kol kas nežinomas.

Rusijos šaltinis teigė, kad netoli Volčansko veikia Rusijos 155-osios atskirosios jūrų pėstininkų brigados (Ramiojo vandenyno laivynas) daliniai. ISW neseniai užfiksavo šios brigados dalinius Marijinsko kryptimi.

„Jei tai tiesa, 155-osios OMSBr dalinių pasirodymas netoli Volčansko gali reikšti persidislokavimą iš Donecko krypties į Charkovo kryptį, siekiant sustiprinti Rusijos grupuotę Charkovo srityje, o tai taip pat gali iš dalies paaiškinti diskusijas apie į šį regioną atvykstančius Rusijos rezervus“, – teigiama pranešime.

AFU kariuomenės Charkovo grupės atstovas spaudai Jurijus Povchas sakė, kad okupantai taip pat bando statyti įtvirtinimus aplink užimtas pozicijas regione. Ukrainos generalinis štabas pranešė, kad birželio 12 ir 13 d. okupantai surengė nesėkmingas antžemines atakas netoli Hlubokoje, Volčanske ir Tichoje.

Rusija smogė Ukrainai raketomis iš Tu-95MS

Penktadienio naktį Rusijos okupacinės pajėgos vėl atakavo Ukrainą raketomis iš strateginių bombonešių Tu-95MS. Apie paleidimus pranešė AFU oro pajėgos.

Apie priešo padarytą žalą informacijos kol kas nėra.

Raketos buvo pastebėtos keliose srityse.

V. Zelenskis: Kinijos prezidentas Xi Jinpingas man pažadėjo, kad neparduos ginklų Rusijai

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį per spaudos konferenciją su JAV prezidentu Joe Bidenu pareiškė, jog Kinijos lyderis Xi Jinpingas jam „davė žodį“, kad neparduos ginklų Rusijai.

„Telefonu kalbėjausi su Kinijos lyderiu. Jis pasakė, kad Rusijai ginklų neparduos. Pamatysime“, - sakė V. Zelenskis ir pridūrė: „Jis man davė žodį“.

Kiek sistemų S-400 ir S-300 liko Rusijai: ekspertas įvardijo tikslius skaičius

Organizatorių nuotr.

Ukraina sistemingai išveda iš rikiuotės Rusijos tolimojo nuotolio priešlėktuvinės gynybos sistemas, ypač Kryme. Ir šis darbas duoda apčiuopiamų rezultatų. 

Karinis apžvalgininkas Oleksandras Kovalenka straipsnyje, paskelbtame OBOZ.UA, apskaičiavo, kiek oro gynybos sistemų šiuo metu yra likę agresoriui.

„Nuo balandžio vidurio Ukrainos gynybos pajėgos iki sisteminio lygio privedė smūgius laikinai okupuoto Krymo pusiasalio teritorijoje balistinėmis raketomis M39A1 (ATACMS Block I), kurių viena kainuoja vos ne pusantro milijono, bet garantuotai padaro žalos daugiau nei milijardo dolerių vertės priešlėktuvinės gynybos kompleksams“, - rašo jis.

Kovalenkos skaičiavimais, vien Kryme buvo sunaikintos, apgadintos ir apskritai išvestos iš kovinės parengties mažiausiai trys S-400 divizijos. 

Apskritai, atvirais duomenimis, metų pradžioje Rusijos ginkluotosiose pajėgose buvo 44 S-400 divizionai. Be to, rusai turi 63 ankstesnės kartos S-300 SAM divizionus.

Ekspertas pastebi, kad Rusijos tolimojo nuotolio SAM skaičius tik iš pirmo žvilgsnio atrodo milžiniškas. 

Turint omenyje didžiulę Rusijos teritoriją, kurią reikia dengti, rusams reikia daugiau nei tūkstančio tokių divizionų. O jų yra tik apie šimtą.

"Dėl birželio 10 d. naktį suduoto smūgio netoli Džankojaus buvo išvesti iš rikiuotės ne tik kompleksai S-400, bet ir S-300. 

Tai reiškia, kad po balandžio mėnesio nuostolių 18-ojo priešlėktuvinės gynybos raketinio pulko divizija bandė skubiai atkurti, tačiau papildomų S-400 po ranka nebuvo", - situaciją iliustruoja Kovalenko.

Anot analitiko, 2024 m. Ukrainos gynybos pajėgos „be perstojo“ išveda rusiškus S-300 ir S-400 SAM. 

Taip ne tik sukuriama Ukrainos sparnuotųjų raketų „skrydžio“ zona virš Krymo, bet ir organizuojamas didėjantis oro gynybos sistemų, kurių gamyba yra labai brangi ir ilgai trunkanti, ypač esant Vakarų sankcijoms, trūkumas Rusijoje.

Rusijos priešlėktuvinės gynybos nuostoliai kare su Ukraina

Kaip rašė UNIAN, birželio 10 d. naktį AFU Kryme iš karto smogė trims tolimojo nuotolio SAM - vienam S-400 divizionui prie Džanskojaus ir dviem S-300 divizionams prie Černomorsko ir Jevpatorijos. 

Generalinio štabo duomenimis, nuo visaverčio karo pradžios Rusija iš viso neteko daugiau kaip 840 visų tipų oro gynybos sistemų. 

Vien per pastarąją parą sunaikinti dar penki šio tipo ginkluotės vienetai.
Maskvos regione – sabotažo aktas: partizanai paviešino vaizdus

Rusija ir Baltarusija antradienį pradėjo antrąjį taktinio branduolinio ginklo pratybų etapą. Kremlius tai pavadino atsaku į tariamas JAV ir jų sąjungininkių provokacijas.

„Šios provokacijos vyksta kasdien, todėl tokios pratybos ir kovinio pajėgumo išlaikymas mums yra labai svarbu“, – antradienį pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas, kurį cituoja rusų naujienų agentūros.

Anot Lenkijos užsienio reikalų ministro Radosławo Sikorskio, Rusija kelia grėsmę tiek Ukrainai, tiek Lenkijai. Ji mano, kad Maskva gali laikyti Kaliningrado srityje, netoli Lenkijos sienos, 100 branduolinių kovinių galvučių. Taip pat R. Sikorskis pabrėžia, kad Rusijos ataka prieš ES nėra kažkas neįmanomo.

Tuo tarpu JAV veikiantis Karo studijų institutas skelbia, kad Ukrainos smūgiai prieš Rusijos karinius ir logistikos objektus, susiję su JAV draudimo amerikietiškais ginklais smogti taikiniams Rusijos teritorijoje panaikinimu, galėjo priversti Rusijos pajėgas pakeisti savo dislokavimo ir transportavimo schemas.

Kryme įsikūręs Ukrainos partizanų judėjimas „Ateš“ pranešė, kad Rusijos pajėgos neseniai perkėlė oro gynybos sistemas iš okupuoto Krymo į Belgorodo sritį ir kad dėl to Rusijos oro gynyba ne visiškai dengia Krymą.

Organizatorių nuotr.

VE.lt, Moscow Times, BNS, ELTA, unian.net 

Gemius

Sidebar placeholder