Vitjieras (JAV)
Vitjiero miestas yra Aliaskoje, sunkiai pasiekiamoje vietoje. Klimatas čia yra labai atšiaurus. Į miestą patekti galima tik kalnų tuneliu. Keistas ir neįprastas miestas yra tuo, kad jame - tik vienas namas. Tame name ir įsikūrė visa infrastruktūra - ligoninė, mokykla, policijos nuovada, gaisrinė. Čia ir gyvenama. Miesto gyventojų - vos 200. Visi gyvena labai draugiškai, o kitaip tokioje vietoje yra tiesiog neįmanoma.
Anksčiau Vitjere gyventojų buvo daugiau, bet po žemės drebėjimo ir sugriovimų dalis žmonių išvyko į Didžiąją žemę, o remontuoti niekas nieko neskubėjo. Dabar neįprastas „vieno namo miestas" yra aktyviai atstatinėjamas.
Kolma (JAV)
Dar vienas itin neįprastas Amerikos miestas yra vadinamas „tylos miestu" arba „mirusiųjų miestu". Mat Kolma - tai miestas kapinės: 73 proc, miesto teritorijos užima kapinės, kiek aprėpia žvilgsnis - kapai ir antkapiai. Mieste gyvena apie 1500 gyventojų, o palaidota - 1,5 mln., bet ne tik vietinių. Kolma yra netoli didelio San Francisko miesto, kur laidoti yra labai brangu.
Sentreilija (JAV)
Sentreilija - degantis miestas, esantis Pensilvanijoje, po kuriuo jau daugiau kaip pusšimtį metų dega anglis. Kadaise čia nieko netrūko, kad būtų galima patogiai gyventi - šiuolaikinių gyvenamųjų namų, mokyklų, parduotuvių, bažnyčių. Dauguma vietos gyventojų dirbo anglies šachtose miestelio apylinkėse. 1962 m. po miestu užsidegė anglies klodai. Buvo bandoma gaisrą užgesinti, bet pasirodė, kad tai yra neįmanoma, o anglies po žeme užteks dar 250 lėto smilkimo metų. Tada vyriausybė nutarė žmones iškeldinti, buvo uždaryti keliai į miestą, jame uždarytos visos parduotuvės ir įstaigos.
Dabar tai yra miestas vaiduoklis, į kurį kai kada atklysta turistai ekstremalai ir kur kuriami filmai apie Apokalipsę. Bet yra žmonių, nepanorusių jo palikti, ir jie gyvena savo rūkstančiuose namuose, kasdien rizikuodami nukentėti namui sugriuvus. Yra mieste ir bažnyčia.
Sleb Sitis (JAV)
Kalifornijos plynaukštėje įsikūręs neįprastas Sleb Sičio miestas yra vadinamas paskutiniuoju laisvuoju miestu Žemėje arba hipių komuna. Čia galima apsigyventi visiškai nemokamai ir nemokėti nei būsto nuomos, nei už automobilio stovėjimą, vandenį ir elektrą. Tiesa, vandentiekio ir elektros čia ir nėra, o vandens atsargų ir maisto produktų tenka atsivežti iš Nilando miesto, esančio už 2,5 mylių.
Kadaise šioje vietoje buvo įsikūrusi karinė bazė. Vėliau kariškiai ją perkėlė toliau į šiaurę, o likusiuose betoniniuose pastatuose ir bunkeriuose apsigyveno skvoteriai - žmonės, likę be būsto, turintys problemų su teisėsauga ir tiesiog labiausiai vertinantys laisvę, nenorintys būti tokie, kaip visi.
Policija čia nekiša nosies, čia galioja savi įstatymai ir tvarka, grindžiama savitarpio parama, nes visų gyvenimo sąlygos yra vienodos. Nors vietos bendruomenė yra marginalai, Sleb Sityje neužregistruota nė vieno nusikaltimo.
Čia nuolatos gyvena keli šimtai žmonių, vasarą daugelis išvyksta, nes ištverti alinančią kaitrą dykumoje pajėgia ne visi, juolab be elementarių buitinių patogumų. Nors civilizacija po truputį ateina ir čia. Dabar Sleb Sitis primena didelį vagonėlių parką su koncertų scena, biblioteka, vaikų žaidimų aikštele, o elektros problema sprendžiama naudojant generatorius ir saulės baterijas.
Jandzinas (Kinija)
Jandzinas - siauriausias miestas pasaulyje. Jo plotis siauriausioje vietoje - vos 30 m, o plačiausioje - 300 m.
Namai ant aukštų polių stovi siauroje naudojamos žemės juostoje abiejuose upės krantuose, juose gyvena apie 400 tūkst. žmonių. Nors dėl dažnų potvynių gyventi čia nėra lengva, žmonės iš čia nenori išsikelti, o turistai mėgsta lankytis dėl nepaprastai gražių vaizdų.
Setenil de las Bodegasas - miestas uolose (Ispanija)
Šiame nedideliame miestuke Kadiso provincijoje pietvakarių Ispanijoje gyvena apie tris tūkstančius gyventojų. Dalis miesto yra pastatyta tarpeklyje ir yra tarsi po žeme, nuolatinėje prietemoje, o dalis - tiesiog įsirėžia į uolas. Namų fasadus nuolatos apšviečia saulė, o pagrindinės patalpos yra uolų gilumoje.
Virš namų ir gatvių kybo didžiuliai uolų luitai, kurie, regis, bet kurią akimirką gali nugriūti miestiečiams ir turistams ant galvų. Kai kuriuose namuose uolos pakeičia stogą, kai kuriuose - sienas ir tampa interjero dalimi. Bet vietos gyventojams tai yra įprasta.
Kuber Pedis (Australija)
Australijos pietuose, Viktorijos dykumos pakraštyje įsikūrė neįprastas miestas - Kuber Pedis, kurio neįžiūrėsi net iš paukščio skrydžio aukščio. Šis miestas - po žeme.
Šioje vietoje yra didžiausias Žemėje opalų telkinys, kuriame išgaunama iki 90 proc. šių brangiųjų akmenų planetoje. Kuber Pedis - pasaulinė opalų sostinė. Prieš daugiau kaip šimtą metų jį pradėjo statyti opalų kasėjai, kai šiose vietose buvo aptikti jų telkiniai. Gelbėdamiesi nuo karščio, persikėlėliai iš įvairių šalių įsirengdavo sau būstus po žeme.
Tai yra karščiausia Australijos vieta, temperatūra čia neretai siekia 50 laipsnių, o požeminiai būstai gelbsti nuo nepakeliamos kaitros ir dulkių audrų.
Laikui bėgant miestas išsiplėtė, čia buvo įrengtos požeminės parduotuvės, viešbučiai, bažnyčia, yra ir pramogų kompleksų. Žemės paviršiuje - tik technika, supama iškastų žemių kalnų, mat opalų gavyba čia nenutrūko, nors dabar jų gerokai sumažėjo. Iš šalies Kuber Pedis atrodo keistokai. Neįprastas kraštovaizdis puikiai tinka fantastiniams filmams kurti. Požeminiame mieste gyvena ne daugiau kaip du tūkstančiai žmonių. Įsigijus čia būstą, galima pasakiškai praturtėti. Yra buvę atvejų, kai žmogus plėtė patalpą ir aptiko opalų klodą.
Lagosas (Nigerija)
Lagosas - turtingas miestas, bet tie turtai - tik išrinktiesiems. Daugiausia tai yra užsienio pramonės korporacijų darbuotojai ir valdininkai. Vietos gyventojai gyvena baisiose lūšnose miesto pakraštyje, vietovė vadinama Makoko arba „juodąja Venecija".
Namai čia yra pastatyti vandenyje ant polių, nėra jokių patogumų, geriamojo vandens, elektros, kanalizacijos, dėl antisanitarinių sąlygųs plinta visokiausios ligos. Senukų čia apskritai nėra, nes garbingo amžiaus niekas tiesiog nesulaukia. Transporto priemonė - medinės valtys, atliekos pilamos tiesiai į vandenį, kuriame pliuškenasi vietos vaikai.
Geriamąjį vandenį tenka pirkti, vaikai yra neraštingi ir nuo vaikystės dirba. Didžiausia svajonė Makoke ir vienintelis geresnio gyvenimo šansas - susitaupyti pinigų bilietui į Europą. Į vieną pusę. Ten nigeriečiai dirba už menkiausią atlyginimą, bet jų pajamos daug kartų pranoksta drąsiausias svajones apie uždarbį tėvynėje.
Nigerijos valdžia kartą susiruošė nugriauti tas lūšnas vandenyje ir taip sunaikinti ligų peryklą. Tik apgyvendinti sausumoje niekas nieko nesiruošė, ir žmonės sukilo. Konfliktas vos neperaugo į ginkluotą susirėmimą ir vyriausybės savo idėjos atsisakė.
Čongčingas (Kinija)
Čongčingas - didžiausias pasaulyje megapolis. Kol Holivude tik kuriami filmai apie ateities miestus, Kinijoje jie jau yra pastatyti. Čongčingas primena fantastinio filmo iliustraciją: ultrašiuolaikiniai pastatai ir įrenginiai, sudėtingiausia pasaulyje greitkelių sankryža, 5 lygių estakada... 2020 m. surašymo duomenimis Čongčingo aglomeracijoje gyvena per 32 mln. žmonių. Taupant miesto erdvę čia įrengtos daugiaaukštės automobilių stovėjimo aikštelės su liftais ir elektroniniu valdymu.
Manšijat Nasiras (Egiptas)
Daugiamilijoninio Kairo pakraštyje yra neįprasta vieta, vadinama „šiukšlininkų miestu". Čia yra miesto sąvartynas ir vadinamųjų zabalinų - žmonių, besiverčiančių gan pelningu „šiukšlių verslu" - gyvenvietė. Zabalinai čia apsigyvena šeimomis dviejų aukštų būstuose, kurių pirmajame aukšte yra šiukšlių rūšiavimo patalpos, o antruosiuose - gyvenamosios patalpos. Visa šeima rūšiuoja šiukšles, o maisto atliekomis šeria paršelius, kuriuos augina čia pat, uždaruose aptvaruose.
Tai bene bjauriausios lūšnos pasaulyje, kuriose tvyro nuolatinis puvėsių kvapas, o žmonės gyvena baisiomis antisanitarinėmis sąlygomis. Dauguma Kairo gyventojų šios vietos šalinasi, bet vietos zabalinai, kurių ne viena karta gyvena iš šiukšlių, jokiais būdais nenori jos palikti.
La Rinkonada (Peru)
La Rinkonada - Peru miestas, neįprastas pirmiausia tuo, kad yra labai aukštai kalnuose, 5100 m virš jūros lygio. Tai aukščiausiai įsikūręs pasaulio miestas. Oras čia yra labai išretėjęs ir žmonės nuolatos patiria stiprų deguonies badą.
Ši vieta atrodo it fantastinio filmo reklamos kadras. Kalnų miestas dar yra vadinamas „pragaru Žemėje". Mat jis ne tik izoliuotas nuo likusio pasaulio, trūksta deguonies, bet dar ir įsikūrė ant užgesusio ugnikalnio. Klimatas jame - labai atšiaurus, vidutinė metinė temperatūra - 1 laipsnis Celsijaus.
Mieste gyvena apie 40 tūkst. žmonių. Nepaisant sunkių gyvenimo sąlygų, gyventojų ne tik nemažėja, bet ir daugėja, kadangi čia galima labai gerai užsidirbti. La Rinkonada - kalnakasių miestas, čia kasamas auksas, oficialiais duomenimis - apie 10 tonų per metus.
Skaičiai tikriausiai gerokai sumažinti, nes klesti šešėlinė rinka. Mieste tvyro anarchija, jokių valdžios atstovų ar teisėsaugos čia nėra. Išgaunamo tauriojo metalo niekas nekontroliuoja, o apie darbų saugą čia niekas net negirdėjo.
Šioje vietovėje mirtingumas yra nepaprastai didelis, žmonės retai sulaukia 50 metų. Ir ne tik dėl sunkaus darbo ir nepalankių gyvenimo sąlygų. Auksas yra kasamas senoviniais metodais, naudojant gyvsidabrį, kuris nuodija aplinką, o tai ir prisideda prie didelio šachtininkų mirtingumo.
Savo sunkiai uždirbtus pinigus jie išleidžia vietos užeigose alkoholiui ir parsiduodančioms moterims. Savo kūnais čia dažnai prekiauja nepilnametės. Nusikalstamumas La Rinkonadoje - didžiulis, o gatvės užverstos šiukšlėmis. Miesto namai - apgailėtinos lūšnos iš geležies lakštų.
Rašyti komentarą