Kolumbijos pirminiuose rinkimuose pirmauja buvęs kairiųjų partizanas

Sekmadienį rinkėjai Kolumbijoje didele persvara balsavo už senatorių ir buvusį partizaną Gustavo Petro, kairiųjų kandidatą į prezidentus – jis tapo rinkimų favoritu ir gegužę gali tapti pirmuoju šalies kairiųjų lyderiu.

Kaip ir prognozuota, 61 metų G. Petro gavo daugiausia balsų per pirminius rinkimus, vykusius kartu su Senato ir Atstovų rūmų, kurie šiuo metu yra dešiniųjų partijų rankose, rinkimais. Prognozuojama, kad kairiųjų kandidatai laimės daugiausia vietų Kolumbijos Senate, taip pat kovos dėl antros vietos parlamento žemuosiuose rūmuose, rodo daliniai rezultatai.

Remiantis rinkimų institucijos duomenimis, suskaičiuoti balsai daugiau nei 90 proc. balsavimo apylinkių, kairiųjų Istorinio pakto koalicija turėtų laimėti 17 iš 102 vietų parlamento aukštuosiuose rūmuose. Panašu, kad žemuosiuose rūmuose ji gaus 25 iš 165 vietų, maždaug tiek pat laimės konservatoriai, po jų seka liberalai.

Beveik 39 mln. iš 50 mln. Kolumbijos gyventojų turėjo teisę balsuoti sudėtinguose, bet svarbiuose rinkimuose šalyje, kamuojamoje smurto ir didėjančio skurdo. Kadenciją baigiantis prezidentas Ivanas Duque ragino kolumbiečius balsuoti „prieš smurtą“ ir už „demokratijos triumfą“, rinkimai vyko prezidentui ir įstatymų leidėjams turint žemiausią visuomenės paramos lygį.

Kolumbiją visada valdė politinė dešinė. Tačiau apklausos rodo, kad G. Petro – buvęs partizanas, taip pat buvęs Bogotos meras ir senatorius – turi realią galimybę laimėti. Centristė Ingrid Betancourt, kadaise dabar jau nebeegzistuojančių Kolumbijos revoliucinių ginkluotųjų pajėgų (FARC) partizanų šešerius metus laikyta įkaite džiunglėse, sekmadienį laimėjo savo koalicijos nominaciją. Ji save pristato kaip alternatyvą ir valdančiajai dešinei, ir G. Petro.

Šeši finalininkai susikaus per pirmą prezidento rinkimų ratą gegužės 29 d., jei niekas nelaimės visiškos daugumos, birželio 19 d. vyks antrasis ratas.

Kolumbijoje nepasitikėjimas kairiaisiais plačiai siejamas su FARC ir kitomis sukilėlių grupuotėmis, kovojusiomis su vyriausybe per beveik šešis dešimtmečius trukusį pilietinį konfliktą. „Kai vyriausybė nepopuliari, įvyksta pasikeitimas ir laimi opozicija, bet Kolumbijoje tai nauja: kairieji niekada nebuvo pajėgūs laimėti rinkimų“, – sakė analitikas Yannas Bassetas iš Rosario universiteto Bogotoje.

Kolumbijos prezidentai renkami ketverių metų kadencijai ir ji neatnaujinama.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder