Lenkija pradeda rengti piliečius karui su Rusija

(3)

Lenkijos ginkluotosios pajėgos pradėjo vykdyti programą "Atostogos su kariuomene", kuria siekiama parengti civilius gyventojus galimam kariniam konfliktui su Rusija, praneša "Associated Press".

Pasak agentūros, pagrindinis programos tikslas - rasti naujų naujokų Lenkijos kariuomenei, kurioje šiuo metu tarnauja apie 198 tūkst. karių.

"Atostogos" rengiamos vasarą 70-yje Lenkijos vietų, tarp jų ir netoli Rusijos ir Baltarusijos sienos.

Į programą gali registruotis asmenys nuo 18 iki 35 metų.

Mokymai trunka 28 dienas be atostogų, už juos mokama 6000 zlotų (1500 JAV dolerių).

Po tokių kursų naujokas gali išeiti į atsargą arba toliau tarnauti teritorinėje gynyboje.

"Kariuomenė nori apmokyti kuo daugiau piliečių.

Visi supranta grėsmę, kuri kyla iš rytų", - sakė pulkininkas Pawelas Galazka.

Prieš tai "Financial Times" rašė apie kariuomenės deficitą Europos NATO šalyse.

Karinių analitikų teigimu, karo su Rusija atveju jos galės pasiųsti į frontą ne daugiau kaip 300 tūkst. žmonių, nors "ant popieriaus" iš viso turi 1,9 mln. karių.

Gyvosios jėgos problema aktualiausia Vokietijos (trūksta apie 20 tūkst. žmonių), Didžiosios Britanijos (per pastaruosius dešimt metų ginkluotosios pajėgos neteko 19 proc. personalo), Prancūzijos (karių skaičius per tą patį laikotarpį sumažėjo 8 proc.) ir Italijos (neteko apie 40 tūkst. žmonių) kariuomenėse.

Europos šalys mažina karinių kontingentų skaičių, nes kol kas nekalbama apie masinį karių siuntimą, sakė buvęs NATO generalinio sekretoriaus padėjėjas, Europos užsienio santykių tarybos ekspertas Camille'is Grande'as.

Ji pabrėžė, kad Europos šalys turi sutelkti dėmesį į savo kariuomenių gretų papildymą, nes JAV parama šiuo klausimu nėra garantuota.

Šiuo metu Europos šalys daugiausia dėmesio skiria karinių biudžetų didinimui, tačiau tik kelios užsibrėžė tikslą įdarbinti daugiau piliečių, teigė buvęs karininkas, Tarptautinio strateginių studijų instituto (IISS) vyresnysis bendradarbis Benas Baris (Ben Barry).

Pasak jo, kariuomenės jau "pasiekė kritinę masę", t. y. tokį "užburtą ratą", kai dėl žmonių trūkumo krenta bendra darbo kokybė, o galiausiai veikiantys kariai nusivilia ir taip pat išeina.

Anksčiau NATO karinio komiteto vadovas Robas Baueris (Rob Bauer) paragino aljanso valstybes nares ruoštis visaverčiam karui su Rusija, kuris gali prasidėti per artimiausius 20 metų.

Pasak jo, prasidėjus karo veiksmams reikės mobilizuoti daugybę piliečių.

Tam, pasak Bauerio, vyriausybės turi sukurti šio proceso valdymo sistemas, o žmonės turi suprasti, kad "jie turi atlikti tam tikrą vaidmenį".

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder