Londoną apėmė translyčių asmenų protestai: translyčių moterų nuspręsta neleisti į moterų tualetus

Po Jungtinės Karalystės Aukščiausiojo Teismo sprendimo translytės moterys gali būti neįleidžiamos į moterų tualetus, ligoninių palatas ir sporto komandas, pareiškė Lygybės ir žmogaus teisių komisijos pirmininkė.

Tūkstančiai transseksualų teisių protestuotojų šeštadienį mitingavo Londono centre, praėjus kelioms dienoms po to, kai Jungtinės Karalystės Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad moteris yra asmuo, biologiškai gimęs moterimi, ir kad transseksualėms moterims šis teisinis apibrėžimas netaikomas.

Laikraštis „LA Times“ praneša, kad didėjant susirūpinimui dėl to, ką šis sprendimas reiškia transseksualų teisėms, Parlamento aikštėje susirinko protestuotojai, kurie buvo paskelbti „nepaprastąja demonstracija“.

Aktyvistai reikalavo „translyčių išlaisvinimo“ ir „translyčių teisių dabar“, kai kurie mojavo vėliavomis ir laikė transparantus.

Tuo tarpu transseksualų organizacijos svarsto galimas toli siekiančias ir skaudžias pasekmes kasdieniam gyvenimui.

Nors Aukščiausiasis Teismas nepaskelbė aiškaus nugalėtojo ir nusprendė, kad „moteris“ antidiskriminacinių įstatymų kontekste turėtų būti aiškinama kaip „asmuo, gimęs biologiškai moteriškos lyties“, teismas pabrėžė, kad transseksualai vis tiek yra apsaugoti nuo diskriminacijos.

Tačiau transseksualų bendruomenė teigė, kad sprendimas pakenkė jų teisėms ir saugumui.

Lygybės komisijos vadovė Kishwer Faulkner sprendimą pavadino „labai svarbiu“ ir teigė, kad jis suteikė reikiamo aiškumo. 

Jos teigimu, iki vasaros bus atnaujinti valstijų kodeksai, kad būtų atsižvelgta į teismo sprendimą.

„Tos pačios lyties asmenims teikiamos paslaugos, pavyzdžiui, persirengimo kambariai, turėtų būti grindžiamos biologine lytimi“, - sakė K. Faulkner BBC. -

Jei vyrui leidžiama naudotis moteriška erdve, ji nebelaikoma tos pačios lyties, o tampa mišria.“

Teismo sprendimas buvo tiesiogiai susijęs ne su šiomis erdvėmis, o su 2018 m. Škotijos parlamento priimtu įstatymu. 

Šiuo įstatymu buvo reikalaujama, kad ne mažiau kaip 50 procentų Škotijos viešųjų įstaigų tarybų narių būtų moterys. 

Buvo numatyta, kad jis apims ir translytes moteris, turinčias lyties pripažinimo pažymėjimus.

Tačiau teismas nusprendė, kad tokių sertifikatų naudojimas lyčiai nustatyti prieštarauja vyro ir moters apibrėžčiai 2010 m. Lygybės akto kontekste. Todėl šio įstatymo taisyklės gali būti taikomos tik biologinės lyties atžvilgiu.

Naujausio gyventojų surašymo duomenimis, iš 66 milijonų Anglijos, Škotijos ir Velso gyventojų apie 116 000 žmonių yra transseksualai. 

Lyčių pripažinimo pažymėjimai išduoti maždaug 8 500 žmonių.

Žmogaus teisės ir saugumo klausimai

Ieškinį pateikusi feminisčių organizacija sveikino sprendimą kaip „sveiko proto pergalę“, tos pačios lyties erdvių gynimą ir teisinės situacijos išaiškinimą. Tačiau translyčių aktyvistai sprendimą priėmė su siaubu ir susirūpinimu.

Grupės „TransActual“ direktorė, translyčių moterų aktyvistė Jane Fay pavadino sprendimą žingsniu link translyčių moterų „visiškos izoliacijos ir segregacijos“:

„Jokių translyčių moterų moterų persirengimo kambariuose, tualetuose, sporto salėse“, - pareiškė ji. - „Iš daugelio žmonių socialiniuose tinkluose išgirdau: “Kaip man dabar gyventi? Aš ašaroju, esu ant ribos. Esu palūžusi“.

Lyčių įvairovės labdaros organizacija „Gendered Intelligence“ teigė, kad dar nėra tiksliai aišku, kaip bus taikomas šis sprendimas, tačiau jis gali turėti įtakos ne tik galimybei gauti paslaugas išgyvenusiems asmenims, bet ir vienodam darbo užmokesčiui.

„Galiausiai tie, kurie nori išstumti translytes moteris iš moterų erdvių, jausis įgalinti tai daryti“, - sakė organizacija. - „Raginame nepasiduoti nevilčiai ir neleisti, kad susiskaldymas sunaikintų solidarumą“.

Faulkner savo ruožtu pabrėžė, kad joks įstatymas nereikalauja lyčių požiūriu atskirtų erdvių, ir pasiūlė translyčių bendruomenėms siekti neutralių erdvių - pavyzdžiui, bendrų tualetų ir persirengimo kambarių.

Kultūrinis konfliktas dėl lytinės tapatybės

Nors lytinės tapatybės tema karštai diskutuojama JAV, Jungtinėje Karalystėje ji taip pat tampa „kultūrinių karų“ dalimi. 

Žiniasklaida pranešė, pavyzdžiui, apie slaugytojas moteris, kurios padavė į teismą savo darbdavius už tai, kad joms teko dalytis persirengimo kambariu su kolega vyru, kuris save laiko moterimi, ir apie slaugytoją, nušalintą nuo pareigų už tai, kad transseksualą nuteistą pedofilą pavadino „ponu“.

Konservatyvaus laikraščio The Telegraph redaktorius Chrisas Evansas savo rytiniame biuletenyje pažymėjo, kad teismas „teisiškai nusprendė, jog translytės moterys nėra moterys“, ir klausė, kaip tai paveiks viešąsias įstaigas, kurios „paaukojo moterų teises dėl įtraukties“.

Britų transporto policija jau paskelbė peržiūrėsianti savo politiką. 

Laikinai sulaikytų transseksualų kūno apžiūras atliks tos pačios biologinės lyties pareigūnai, kaip ir sulaikytasis gimimo metu.

Apibendrindamas Faulkneris pabrėžė: „Mes ir toliau ginsime transseksualų teises. Jie turi teises ir jos turi būti gerbiamos. 

Tai nėra transfobijos pergalė. Neleisime, kad diskriminacija didėtų“.

Šaltinis: mixnews

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.