Naujuoju Sakartvelo prezidentu turėtų tapti buvęs „Manchester City“ puolėjas

Buvęs Sakartvelo futbolininkas Micheilas Kavelašvilis, vėliau tapęs kraštutinių dešiniųjų pažiūrų politiku, per netiesioginius rinkimus, kuriuos dabartinė proeuropietiškoji šalies vadovė pasmerkė kaip „neteisėtus“, turėtų tapti naujuoju nominaliu Tbilisio prezidentu.

Šis buvęs Anglijos aukščiausios lygos futbolo klubo „Manchester City“ puolėjas, kurį valdančioji „Sakartvelo svajonės“ partija pasirinko dėl jo lojalumo jai, garsėja keiksmažodžiais prisodrintais pasisakymais parlamente ir prieš vyriausybės kritikus bei LGBTQ bendruomenę nukreiptomis tiradomis.

Prognozuojama, kad po to, kai 2017 m. „Sakartvelo svajonė“ patvirtino prieštaringai vertinamus konstitucijos pakeitimus, kuriais buvo atsisakyta visuotinio balsavimo renkant prezidentą, jį į šias pareigas turėtų išrinkti šios partijos kontroliuojama rinkikų komisija.

M. Kavelašvilis į šalies vadovo pareigas skiriamas dramatišku metu, kai Tbilisio gatvėse jau kelinta savaitė vyksta tūkstantiniai protestai prieš vyriausybę, kurių dalyviai neslepia įniršio dėl „Sakartvelo svajonės“ sprendimo sustabdyti derybas dėl šalies stojimo į ES.

Protestuotojai M. Kavelašvilį vadina „Sakartvelo svajonės“ steigėjo milijardieriaus Bidzinos Ivanišvilio „marionete“. Pastarasis savo ruožtu jį yra pavadinęs „tikro kartvelo įsikūnijimu“.

Šio ūsuočio sulaižytais atgal plaukais pasisakymai apie LGBTQ bendruomenę kelia nerimą, mat „Sakartvelo svajonė“ yra priėmusi Kremliaus stiliaus įstatymų, kuriais varžomos šios bendruomenės narių teisės.

Buvęs futbolo žaidėjas kritikuoja Vakarus, neva šie nori, kad „kuo daugiau žmonių būtų neutralūs arba tolerantiški LGBTQ ideologijai, kuri turėtų ginti silpnuosius bet iš tiesų yra nusikaltimas žmogiškumui“.

Su futbolu susijusi praeitis

Gimęs 1971 m. Bolnisio miestelyje Sakartvelo pietvakarinėje dalyje, M. Kavelašvilis praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio gale pradėjo profesionalus futbolininko karjerą, žaidė Sakartvelo ir Rusijos klubuose bei tapo šalies nacionalinės rinktinės puolėju.

Nuo 1995 m. iki 1997 m. šis 53-ejų metų politikas atstovavo futbolo klubui „Manchester City“ ir per savo debiutines rungtynes pelnė įvartį prieš savo komandos nuožmią varžovę iš to paties miesto – „Manchester United“.

Po to jis perėjo į Šveicarijos klubą „Grasshoppers“, kur didžiąją laiko dalį praleisdavo ant atsarginių suolelio, po to žaidė įvairiuose Ciūricho, Liucernos, Siono, Arau ir Bazelio klubuose.

2015 m. M. Kavelašviliui buvo neleista kandidatuoti į Sakartvelo futbolo federacijos prezidentus, mat neturi šioms pareigoms eiti būtino aukštojo išsilavinimo.

Nuo 2016 m. jis dirbo parlamente, jame atstovaudamas „Sakartvelo svajonei“. Į šį įstatymų leidžiamąjį organą šios partijos sąrašuose pateko ir per 2024 m. spalį įvykusius rinkimus, kuriuos opozicinės frakcijos pavadino suklastotais, atsisakydamos pripažinti jų rezultatus.

2022 m. M. Kavelašvilis kartu su kitais parlamentarais iš „Sakartvelo svajonės“ partijos įsteigė „Liaudies galios“ parlamentinę frakciją – antivakarietišką grupuotę, kuri atsiskyrė nuo valdančiosios partijos, tačiau yra laikoma jos satelite.

Jo politinės pažiūros linksta prie kraštutinės dešinės ideologijų.

„Oligarcho marionetė“

Jis garsėja nešvankiais pasisakymais prieš oponentus ir yra apkaltinęs Vakarų šalių lyderius dėl to, kad jie nori įtraukti Sakartvelą į Rusijos karą Ukrainoje.

„Sakartvelo svajonė“ M. Kavelašvilio kandidatūrą į šį iš esmės formalų postą iškėlė lapkričio pabaigoje, siekdama sustiprinti savo galią.

Tačiau jo kandidatūra papykdė daugelį Sakartvelo gyventojų – ypač tuos, kurie jau dvi savaites kiekvieną dieną eina į gatves, protestuodami prieš „Sakartvelo svajonės“ sprendimą atsiriboti nuo šalies siekio įstoti į ES.

Šią savaitę keturioliktąją masinių protestų dieną demonstrantai atvirai reiškė savo panieką M. Kavelašviliui.

„Negaliu įsivaizduoti nieko kito, kuris būtų mažiau tinkamas eiti valstybės vadovo pareigas“, – naujienų agentūrai sakė istorikas Nika Gobronidzė.

Jo teigimu, B. Ivanišvilis – verslininkas, daugelio manymu savo rankose laikantis Sakartvelo politikos vadžias – M. Kavelašvilį pasirinko kaip priemonę, kurią galėtų kontroliuoti.

„Kaligula norėjo savo arklį paskirti konsulu, o mūsų oligarchas nori, kad prezidentu būtų jo marionetė M. Kavelašvilis“, – kalbėjo jis, omenyje turėdamas žymųjį Romos imperatorių.

„Neteisėta“

Naujasis rinkimų procesas užtikrina, kad kitu prezidentu taps būtent M. Kavelašvilis, o šiuo metu šias pareigas einanti Salomė Zurabišvili bus nuo jų nušalinta.

Tačiau M. Kavelašvilio teisėtumu bus abejojama nuo pat pradžių – konstitucinės teisės ekspertai, tarp jų ir Sakartvelo konstitucijos autorius Vachtangas Chmaladzė jau dabar teigia, kad rinkimai bus „neteisėti“.

Tbilisį šiuo metu yra apėmusi konstitucinė krizė, o S. Zurabišvili reikalauja pakartoti spalį įvykusius parlamento rinkimus.

Parlamentas savo įgaliojimus patvirtino pažeisdamas įstatymuose nustatytą reikalavimą sulaukti teismo sprendimo dėl S. Zurabišvili prašymo anuliuoti rinkimų rezultatus.

S. Zurabišvili yra paskelbusi naująjį parlamentą ir vyriausybę „neteisėta“ ir pažadėjo gruodžio 29 d., kai pasibaigs jos kadencija, nesitraukti iš posto, jei „Sakartvelo svajonė“ nesurengs naujų rinkimų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder