Tyrannosaurus rex

Priešistoriniai planetos karaliai: mokslininkai apskaičiavo, kiek tiranozaurų klajojo prieš milijonus metų

Mokslininkai neseniai peržiūrėjo bendrą Tyrannosaurus Rex individų, kurie klajojo po mūsų planetą per visą istoriją, skaičių ir paskelbė apytikslį šių kolosalių dinozaurų valdovų skaičių.

Dar 2021 m. balandį atliktas tyrimas atskleidė, kad prieš 68-65,5 mln. metų Žemėje gyveno net 2,5 mlrd. tiranozauro rekso individų.

Tačiau šių metų balandžio 18 d. paskelbta nauja analizė verčia suabejoti šiuo skaičiumi ir siūlo konservatyvesnį vertinimą - apie 1,7 milijardo, rašo "Live Science".

Vokietijos Mainco Johanneso Gutenbergo universiteto evoliucinės ekologijos specialistė Eva Griebeler, naujojo tyrimo autorė, teigė, kad jos patikslintame modelyje atsižvelgta į anksčiau ignoruotus rūšių aspektus, kurie lėmė tiranozaurų nykimą.

Kalifornijos universiteto Berklyje paleontologas Čarlzas Maršalas (Charles Marshall), vadovavęs 2021 m. tyrimui, atnaujintą tyrimą apibūdino kaip patobulintą pirminės komandos darbą, kuris prisideda prie išsamesnio tyrimo.

Pirminiame tyrime buvo naudojamas sudėtingas Maršalo komandos sukurtas modelis, kuriame atsižvelgta į įvairius veiksnius, pavyzdžiui, vidutinį kūno svorį, populiacijos tankį, apytikslį geografinį arealą, lytinės brandos amžių, sudėtų kiaušinių skaičių, vidutinę gyvenimo trukmę, išgyvenamumą ir kartų kaitos laiką.

Modelis parodė, kad kiekvieną rūšies kartą sudaro apie 20 000 individų, o apie 125 000 kartų apima 2,5 mln. jų egzistavimo metų, taigi iš viso 2,5 mlrd. tiranozaurų.

Tačiau Griebeleris ginčijo kai kuriuos į šį modelį integruotus duomenis. Ji manė, kad Maršalo komanda pervertino išgyvenamumo rodiklius ir kiaušinių dėjimo pajėgumą, taip pat per šį laikotarpį įvykusių kartų skaičių, todėl rezultatai buvo iškreipti.

Po originalaus darbo Griebeler atliko savo tyrimą, kuris parodė, kad šios vertės buvo panašesnės į šiuolaikinių paukščių ir roplių stebimas vertes.

Įtraukus šį tyrimą į atnaujintą modelį, paaiškėjo, kad kiekviena karta apima 19 000 individų, iš viso apie 90 000 kartų, todėl didžiausia populiacija - 1,7 mlrd. individų.

Maršalas pabrėžė, kad pirminį tyrimą paskatino grynas smalsumas ir juo buvo siekiama apskaičiuoti Žemėje gyvenusių tiranozaurų skaičių - tai buvo panašios pastangos, kaip svarstymai apie žvaigždžių skaičių danguje.

Komanda džiaugėsi, kad pavyko gauti pagrįstą apytikslį įvertį, tačiau išreiškė pasitenkinimą neseniai atnaujintame tyrime pateiktu "realistiškesniu" įverčiu.

Nepriklausomai nuo tikslaus skaičiaus, abu tyrimai provokuoja intriguojantį klausimą: kur yra visų šių tiranozaurų palaikai?

Organizatorių nuotr.

Nuotrauka: Keegan Houser / Kalifornijos universitetas, Berklio miestas

Mūsų supratimas apie šią rūšį nuolat evoliucionuoja. Pastaraisiais metais padaryta daug atradimų, kurie apvertė mūsų supratimą apie šiuos seniai išnykusius karališkuosius dinozaurus.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder