Rusija bus nepatenkinta: kaip Baltijos šalys nusprendė pakenkti jos energetikos sistemai
(2)Atsižvelgdamos į visišką Rusijos ginkluotųjų pajėgų invaziją Ukrainoje ir baimindamosi dėl savo energetinio saugumo, Baltijos šalys nusprendė paspartinti savo elektros tinklų nesinchronizavimo su Rusija procesą.
Estijos transliuotojo ERR duomenimis, keturios šalys - Estija, Latvija, Lietuva ir Lenkija - su Europos Komisija (EK) pasirašė atitinkamą deklaraciją.
Pažymima, kad Baltijos šalių elektros tinklų atjungimas nuo Rusijos tinklų gali įvykti beveik metais anksčiau nei planuota.
Anksčiau manyta, kad atsijungimas įvyks 2025 m. pabaigoje. Tačiau jau susitarta dėl naujo termino - 2025 m. vasario mėn.
"Estija atsijungs nuo Rusijos elektros energijos sistemos beveik metais anksčiau, nei planuota anksčiau", - sakė Estijos ministrė pirmininkė Kaja Kallas.
Pasak jos, Baltijos šalys nebenori būti priklausomos nuo Rusijos energetikos. Jos teigimu, likti Rusijos elektros tinkle yra rizika Estijos vartotojams.
Tikimasi, kad po desinchronizacijos Baltijos šalys savarankiškai valdys savo elektros tinklus.
Atsijungimo data priklauso nuo "Harmony Link" elektros kabelio tarp Lenkijos ir Lietuvos tiesimo spartos. Iš pradžių jį ketinta tiesti jūros dugnu, tačiau galiausiai jis bus nutiestas lygiagrečiai geležinkelio linijai "Rail Baltic".
"Iš tikrųjų jis bus tiesiamas "Rail Baltic" koridoriumi, kuris yra daug saugesnis, ekonomiškesnis ir techniškai greitesnis", - paaiškino Estijos klimato ministrė Kristen Mihal.
Be to, 2024 m. vasarą, likus šešiems mėnesiams iki sinchronizacijos, Baltijos šalys kartu pasitrauks iš BRELL sutarties, kuri buvo sudaryta su Rusijos ir Baltarusijos operatoriais.
Beje, Estija, Latvija ir Lietuva yra paskutinės trys ES šalys, kurios vis dar sinchronizuojamos su Rusijos elektros tinklais.
Ukraina jau prijungta prie Europos elektros energijos tinklo
Prieš visišką invaziją Ukrainos elektros tinklas buvo prijungtas prie Rusijos ir Baltarusijos elektros tinklų.
Tačiau vasario 24 d. vidurnaktį Ukraina atsijungė nuo šių elektros tinklų. Jau praėjusių metų kovo 16 d. prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė apie susijungimą su ES energetikos sistema.
Tai, be kita ko, leido Ukrainai tapti energetiškai nepriklausoma.
O 2023 m. lapkričio 28 d. paaiškėjo, kad Ukrainos energetikos sistema visiškai sinchronizuota su Europos energetikos sistema ir gali importuoti didelius kiekius elektros energijos.
Tuo tarpu norime priminti, kad Europos Sąjungos šalys yra parengusios planą, pagal kurį numatoma, kad blokas visiškai atsisakys Rusijos energetinių išteklių.
Taigi, numatoma, kad iki 2023 m. pabaigos rusiškų dujų importas sumažės iki 40-45 mlrd. kubinių metrų.
Rašyti komentarą