Zelenskis reikalauja, kad rusų pajėgos paliktų Zaporižios branduolinę elektrinę

Rusija siekia atimti iš Ukrainos užgrobtą atominę elektrinę

Rusija leido suprasti, kad siekia atkirsti Ukrainą nuo didžiausios Europoje atominės elektrinės, jei Kyjivas nemokės Maskvai už elektrą.

Rusijos kariuomenė užėmė Zaporižios elektrinę prezidentui Vladimirui Putinui vasario 24 d. pradėjus karinę invaziją į Ukrainą. „Jei Ukrainos energetikos sistema yra pasirengusi priimti ir mokėti, tada (elektrinė) dirbs Ukrainai.

Jei ne, ji dirbs Rusijai“, – sakė Rusijos ministro pirmininko pavaduotojas Maratas Chusnulinas per trečiadienio kelionę į regioną, pranešė Rusijos naujienų agentūros.

Jis pasisakė po to, kai Rusijos pareigūnai nurodė, kad Maskva ketina likti savo kontroliuojamose teritorijose Pietų Ukrainoje, pavyzdžiui, Chersono srityje ir didelėse Zaporižios dalyse.

„Turime didelę darbo su atominėmis elektrinėmis patirtį, Rusijoje turime įmonių, kurios turi tokią patirtį“, – sakė M. Chusnulinas. Jo teigimu, „nėra jokių abejonių“, jog Zaporižios elektrinė ir toliau veiks.

Ukrainos branduolinės energetikos agentūra „Energoatom“ ketvirtadienį pranešė, kad jėgainė ir toliau maitina nacionalinį elektros tinklą. Rusai „neturi techninių galimybių tiekti energiją iš Zaporižios atominės elektrinės į Rusiją ar Krymą“, naujienų agentūrai AFP sakė „Energoatom“ atstovas Leonidas Olijnykas.

„Tai reikalauja išlaidų ir laiko (...) O po mėnesio ar dviejų vėl viską turėsime Ukrainos kontrolėje“, – pridūrė jis. L. Olijnykas teigė, kad Rusija neturi galimybių nutraukti elektros tiekimo Ukrainai, nes „Ukraina kontroliuoja visą reikalingą įrangą“.

2021 m., prieš prasidedant konfliktui, elektrinė gamino penktadalį Ukrainos metinės elektros energijos ir beveik pusę šalies atominių elektrinių pagaminamos elektros energijos.

Rusijos kareiviai kovo pradžioje perėmė jėgainės kontrolę Enerhodaro mieste, kurį nuo vis dar Kyjivo kontroliuojamos regiono sostinės Zaporižios skiria Dnipro upė.

Pirmosiomis karo dienomis elektrinėje vyko susirėmimai, sukėlę būgštavimų dėl galimos branduolinės nelaimės šalyje, kurioje 1986 m. Černobylio elektrinėje sprogo branduolinis reaktorius.

M. Chusnulinas toliau leido suprasti, kad Rusija čia pasiliks. „Manau, kad šio regiono ateitis yra dirbti draugiškoje Rusijos šeimoje. Dėl to ir atvykau čia, kad galėčiau padėti integruotis“, – sakė jis.

Rusijos pareigūnai ir Maskvos paskirtos valdžios institucijos praėjusią savaitę pareiškė, kad Ukrainos Chersono regionas, sausuma susisiekiantis su aneksuotu Krymo pusiasaliu, greičiausiai taps Rusijos dalimi.

Pradėjęs karą Ukrainoje V. Putinas tikino, kad Rusija nesiekia okupuoti Ukrainos teritorijų.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder