Seismologų prognozė: kovo mėnesį drebės žemė
Prognozuojami nauji žemės drebėjimai
Seismologas iš Nyderlandų Frankas Hugerbetsas (Frank Hoogerbeets), žinomas žemės drebėjimų prognozuotojas ir „Solar System Geometry Survey" (SSGEOS) instituto mokslininkas, perspėjo, kad jau šį mėnesį kai kurios pasaulio šalys gali susidurti su naujais gamtiniais kataklizmais.
Pasak F.Hugerbetso, dėl žemės plokščių suartėjimo didelio seisminio aktyvumo galima laukti kovo 3-7 dienomis. Prognozuojama, kad požeminius smūgius, vietomis siekiančius iki 8,5 balo, gali pajusti 12 planetos vietovių.
Mokslininkas pabrėžė, kad į didžiausio pavojaus zoną patenka Japonijos pietūs, Kurilų salos, Indonezija, Portugalija, Graikija, Pakistanas bei dalis Šiaurės Amerikos. „Netuščiažodžiauju ir nesistengiu pasėti baimės. Tai tiesiog perspėjimas", - patikslino jis.
Kiek anksčiau mokslininkas geologas, Turkijos geologų-naftininkų ir Turkijos nacionalinio inžinierinės geologijos komiteto narys Okanas Tiusiuszas (Okan Tuysuz) perspėjo turistus dėl galimų žemės drebėjimų populiariuose Turkijos kurortuose. Jo nuomone, į naujų žemės drebėjimų rizikos zonas patenka Izmiras, Mugla, Antalija ir Stambulas.
Įvardintos elitinio namo griūties priežastys
Per vasario 6 d. Turkiją sukrėtusį žemės drebėjimą Hatajaus provincijoje sugriuvo elitinis 12-os aukštų namas „Renesans Rezidans".
Pasak ekspertų, tokio tipo namai neturėtų griūti esant tokio stiprumo požeminiams smūgiams, kokie buvo užfiksuoti šiame regione. Namo griūties priežasčių analizę pateikė „Financial Times" (FT).
2011 metais pastatytas namas, kuriame buvo įrengtas baseinas ir veikė parduotuvės, priklauso „Renesans" gyvenamųjų pastatų kompleksui.
Per žemės drebėjimą jis nugriuvo ant šono. Liudininkų teigimu, tai įvyko po pirmųjų smūgių prabėgus 40-iai sekundžių.
Po šio incidento buvo atkreiptas dėmesys, kad net ir tuomet, kai žemės drebėjimo stiprumas siekia 7,5-7,8 balo, tinkamai pasirengus statyboms seisminėje zonoje ir pastačius pastatą pagal visus reikalavimus, jis galėjo būti pažeistas, tačiau neturėjo nugriūti.
Viena griūties, dėl kurios žmonės nebespėjo palikti pastato, priežastimi buvo įvardintas faktinis trijų statinių sujungimas į vieną.
Dėl to pastato ilgis tapo 134 metrai, o statinių seisminiam atsparumui didelę įtaką daro jų simetriškumas, leidiniui sakė Bilkento universiteto statybos ir techninių darbų direktorius Mevliutas Kahramanas (Mevlut Kahraman).
Kita pastato griūties priežastimi buvo įvardintas grunto, taip pat darančio įtaką statinio atsparumui, tipas. Tikėtina, kad pastatų projektuotojai neįvertino to, jog gruntas šioje vietoje buvo minkštas.
Prie priežasčių buvo priskirtas ir „minkštasis aukštas", situacija, kai paaiškėja, kad vienas iš pastato aukštų yra mažiau atsparus požeminiams smūgiams ir būtent jis tampa silpnąja konstrukcijos grandimi.
FT patikslino, kad „Renesans Rezidans" skilo per pirmąjį aukštą, o sienos tiesiog atitrūko nuo pamato.
Regioną vasario pradžioje sukrėtęs žemės drebėjimas Turkijoje pražudė mažiausiai 44 374 žmones, Sirijoje - mažiausiai 5 951.
Rašyti komentarą