Sibire sparčiai atsiveria milžiniška skylė: tai gali padėti mokslininkams „pažvelgti į ateitį“

Sibire sparčiai auga paslaptinga milžiniška skylė žemėje, o ją užfiksavo nuotraukos iš kosmoso. Jos tūris kasmet padidėja maždaug 1 mln. kubinių metrų. 

Tai - Batagajaus krateris, kartais vadinamas Batagaika arba „vartais į pragarą“, kuris yra daug didesnė, dažnai nematoma problema, daranti įtaką visai planetai, rašo „Business Insider“.

„Duobė primena rają, mečiaus uodegą arba milžinišką peteliškę. Pirmiausia tai buvo dryželis, vos matomas išslaptintose septintojo dešimtmečio palydovinėse nuotraukose. 

Dabar tai stačių uolų bedugnė, aiškiai matoma iš kosmoso. JAV geologinės tarnybos duomenimis, nuo 1991 iki 2018 m. skylė patrigubėjo“, - rašoma leidinyje.

Pažymima, kad Batagėjaus krateris iš tikrųjų apskritai nėra krateris.

Tai didžiausia pasaulyje „regresyvaus atšilimo griūtis“ - skylė, kuri susidaro, kai dėl amžinojo įšalo tirpimo griūva žemė ir susidaro nuošliauža, nes žemė palei jos kraštus krenta į skylę.

Nurodoma, kad Arktyje yra tūkstančiai atšilimo griūčių, tačiau Batagajų „kraterio“ dydis pelnė jam lyderio titulą.

Vašingtono universiteto Sent Luise geofizikas Rogeris Michaelidis pažymėjo, kad „amžinasis įšalas nėra pats, sakytume, fotogeniškiausias objektas“.

„Daugiausia kalbama apie įšaldytą žemę po žeme, kurios pagal apibrėžimą dažnai neįmanoma pamatyti, nebent ji būtų kaip nors atidengta, kaip šiame megafroste.“

Batagėjaus krateris / Corona Satellite/USGS nuotr.

Dėl to Batagėjaus krateris yra savotiška amžinojo įšalo įžymybė ir ženklas, kas laukia ateityje, rašo „Business Insider“.

„Tirpstant amžinajam įšalui, visi negyvi augalai ir gyvūnai, kurie šimtmečius buvo įšaldyti jo viduje, pradeda irti, į atmosferą išskirdami anglies dioksidą ir metaną. 

Dėl šių galingų šilumą sulaikančių dujų pasaulinė temperatūra dar labiau kyla, o amžinasis įšalas tirpsta dar greičiau. 

Šis užburtas ratas gali turėti skaudžių pasekmių. 

Amžinasis įšalas dengia 15 proc. šiaurės pusrutulio sausumos ir jame yra dvigubai daugiau anglies nei atmosferoje“, - teigiama dokumente.

Mokslininkai apskaičiavo, kad iki 2100 m. tirpstantis amžinasis įšalas gali išmesti tiek planetą šildančių dujų, kiek jų išmeta didžioji pramoninė valstybė, jei šiandien pramonės įmonės ir šalys aktyviai nesiims riboti savo išmetamų dujų kiekio.

Batagėjaus megapelkė per metus išskiria apie 4 000-5 000 tonų anglies dioksido.

„Tirpstantis amžinasis įšalas gali greitai pagilinti klimato krizę. 

Tačiau tai vis dar paslaptingas procesas. 

Ekstremalių vietų, tokių kaip Batagajų megaplyšys, tyrimas gali padėti mokslininkams suprasti amžinojo įšalo tirpimą ir pažvelgti į ateitį“, - nurodoma leidinyje.

Sibire sparčiai atsiveria milžiniška skylė
Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder