"Mano administracija laikosi politikos, kad daugiau jokie Amerikos mokesčių mokėtojų doleriai nebūtų nukreipiami sienos pasienyje statybai", - rašoma 2021 m. sausio 20 d. J. Bideno įsakyme.
Kitą dieną statybų bendrovės nutraukė darbus ir paliko statybvietes, o nuo to laiko medžiagų krūvos dūla.
Dabar norima visa tai už simbolinę kainą parduoti į metalo laužą. Plieniniai tvoros plokščių stulpeliai užpildyti betonu.
Betoninės pertvaros tiesiog guli numestos. Į žemę jau yra įkastas šviesolaidis, kuris lieka nepajungtas ir gali tapti nebepanaudojamu, jei artimiausiu metu nebus tinkamai įjungtas ir nepradės veikti.
Senato respublikonų 2021 m. liepos mėn. paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad statybos sustabdymas mokesčių mokėtojams kasdien kainuoja 3 mln. dolerių.
Buvusio prezidento D.Trumpo administracija skyrė didelį dėmesį sienos su Meksika statybai. 2021 m. sausio 8 d., prieš pat J. Bidenui pradedant eiti pareigas, buvo statoma maždaug 211 mylių tvoros.
D.Trumpas sienos statybai ir priežiūrai skyrė maždaug 16 mlrd. dolerių, iš kurių 10 mlrd. skyrė Pentagonas.
Tai turėjo būti 30 pėdų aukščio plieninė tvora su visomis reikiamomis saugumo priemonėmis - kelkraščiais, apšvietimu, vaizdo kameromis ir judesio jutikliais.
Nelegalūs migrantai, atvykstantys į JAV iš Meksikos daugiausia yra jauni, vieniši vyrai, nuo galvos iki kojų apsirengę kamufliažiniais drabužiais, veidus prisidengę kaukėmis ir darantys viską, kad išvengtų teisėsaugos.
Jie dažniausiai yra iš kurios nors Centrinės Amerikos šalių - Gvatemalos, Hondūro ar Salvadoro.
Perėjusius sieną migrantus pasitinka nelegalaus žmonių gabenimo kartelio atstovai, kurie juos nuveža į šalies gilumą.
Tai veikia tarsi koks nelegalaus migrantų gabenimo „Uberis“, kurio vežėjai stovi palei visus kelius ir laukia, kol jiems paskambins, kad paimtų nelegalus.
Pernai, kai JAV valdymą perėmę demokratai faktiškai nustojo stabdyti nelegalią migraciją, Arizonos valstijoje nelegalių migrantų pagausėjo 350 proc. lyginant su 2020 m.
Respublikonų valdomų pasienio valstijų gubernatoriai pagal galimybes bando savarankiškai kovoti su nelegalia migracija. Teksaso valstija ketina savarankiškai statyti sieną ir renka tam lėšas.
O štai Arizonos generalinis prokuroras ėmėsi gan originalaus veiksmo. Jis pasitelkė aplinkosauginius argumentus, jog nelegalūs migrantai teršia valstijos teritoriją.
Pernai jis pateikė ieškinį šalies federalinės administracijos pareigūnams, teigdamas, kad sustabdžius pasienio tvoros statybą buvo pažeistas Nacionalinės aplinkosaugos politikos įstatymas, pagal kurį federalinės agentūros, prieš imdamosi bet kokių svarbių federalinių veiksmų, turi įvertinti aplinkosaugos aspektus.
O Arizonos aplinkos kokybės departamentas apskaičiavo, kad kiekvienas sieną kertantis nelegalas po savęs palieka vidutiniškai nuo šešių iki aštuonių kilogramų šiukšlių.
Rašyti komentarą