„SpaceX“ surengė pirmą išėjimą į atvirą kosmosą privačiame skrydyje

Neprofesionalių astronautų įgula ketvirtadienį pirmą kartą istorijoje privačiame bendrovės „SpaceX“ skrydyje išėjo į atvirą kosmosą.

Išėjimai į atvirą kosmosą, laikomi viena rizikingiausių kosminių skrydžių dalių, yra išimtinai profesionalių astronautų sritis nuo tada, kai 1965 metais tai atliko buvusi Sovietų Sąjunga, o po jos sekė JAV.

Misijos „Polaris Dawn“ vadas milijardierius Jaredas Isaacmanas (Džeredas Aizekmenas) pirmasis atidarė erdvėlaivio „Dragon“ liuką ir išėjo į atvirą kosmosą. Jis ten praleido apie 10 minučių.

J. Isaacmanui saugiai grįžus į vidų, į atvirą kosmosą taip pat išėjo „SpaceX“ inžinierė Sarah Gillis (Sara Džilis).

J. Isaacmanas bendradarbiavo su bendrove „SpaceX“, norėdamas užsakomojo skrydžio metu išbandyti visiškai naujus skafandrus.

Misija buvo kelis kartus atidėta – iš pradžių dėl techninių problemų, o vėliau dėl oro sąlygų.

Šis išėjimas į atvirą kosmosą buvo paprastas ir greitas – truko trumpiau nei dvi valandas, palyginti su ilgai trunkančiu JAV kosmoso agentūros NASA pasiruošimu šiai užduočiai.

Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) dirbantiems astronautams dažnai tenka judėti po visą erdvų kompleksą, kad galėtų atlikti remonto darbus. Jie visada keliauja po du ir nešiojasi įrangą. Išėjimai į atvirą kosmosą TKS gali trukti nuo septynių iki aštuonių valandų.

„Šiandienos sėkmė yra didžiulis komercinės kosmoso pramonės šuolis į priekį“, – sakė NASA administratorius Billas Nelsonas (Bilas Nelsonas) socialiniame tinkle „X“.

„Grįžę namo visi turėsime daug darbo. Bet iš čia jis tikrai atrodo kaip tobulas pasaulis“, – sakė J. Isaacmanas, kai kapsulė pakilo virš vandenyno. Erdvėlaivyje esančios kameros užfiksavo jo siluetą prie liuko ir po juo mėlynuojančią Žemę.

Komercinis skrydis į kosmosą buvo pagrindinis penkių dienų skrydžio, kurį finansavo J. Isaacmanas ir Elono Musko (Ilono Masko) bendrovė, akcentas ir daugelį metų trukusio kūrimo, skirto Marso ir kitų planetų apgyvendinimui, kulminacija.

41 metų J. Isaacmanas, saugių mokėjimo sprendimų JAV kompanijos „Shift4 Payments“ įkūrėjas ir vadovas, atsisakė atskleisti, kiek investavo į skrydį.

Be kita ko, J. Isaacmanui priklauso Lietuvoje veikianti bendrovė „Shift4 Payments Lithuania“. 2017 metais įkurtas Vilniaus biuras yra pirmasis bendrovės filialas ne JAV rinkoje, ten dirba daugiau kaip 550 žmonių.

Prieš kelerius metus J. Isaacmanas į kosmosą išskraidino lietuvišką trispalvę. Kosmose pabuvusi Lietuvos vėliava saugoma Etnokosmologijos muziejuje.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder