Išgarsėjo ji visai ne savo kūryba, nors ši ir buvo verta dėmesio, o dėl romano su legendiniu muzikantu. Japonės menininkės ir „The Beatles" lyderio meilės istorija yra plačiai nušviesta, bet Džonas Lenonas, nors ir labai svarbus Joko Ono gyvenime, jai buvo ne vienintelis ir ne paskutinis.
Jokios aistros
Joko Ono gimė 1933 m. Tokijuje, Eisukės ir Isokos Ono šeimoje, tiesa, mergaitės tėvas dirbo JAV banke, tad dukros auklėjimu rūpinosi daugiausia mama. Mažoji Joko niekada nejautė ypatingos tėvų meilės ir rūpesčio, priešingai, namuose jautėsi nereikalinga.
O ir mokslai mokykloje pasitikėjimo savimi nepridėjo. Ji žinojo tėvų šeimos sukūrimo istoriją - jie tapo vyru ir žmona iš išskaičiavimo ir jų santykiai buvo gana šalti. Suprantama, ir dukrai jie negalėjo pademonstruoti, kas yra laiminga šeima. Užtat jie užtikrino jai pasiturimą gyvenimą ir gerą išsilavinimą.
Tėvai su Joko elgėsi griežtai ir reikalavo, kad ji laikytųsi nustatytų taisyklių. Pavyzdžiui, mergaitei iki pilnametystės buvo neleidžiama bendrauti su priešingos lyties atstovais. Užtat vėliau Joko Ono pasijuto visiškai laisva. Tėvai tikėjosi, kad suaugusi
Joko ištekės, bet mergina visai neketino klausyti tėvų nurodymų. Priešingai, būdama 23-ejų, ji ištekėjo už žmogaus, kurio kandidatūrai jie niekada nebūtų pritarę.
Beje, jokios ugningos aistros savo išrinktajam ji nejautė. Kompozitorius Tosis Icijanagis (Toshi Ichiyanagi) buvo neturtingas, užtat turėjo ryšių tarp menininkų. Būtent tuo jis ir sudomino Joko. O dar tuo, kad buvo galima paerzinti tėvus.
1952 m. ji persikėlė į JAV ir įstojo į „Sarah Lawrence" koledžą, ketindama mokytis vokalo - ją viliojo dar ir dainininkės karjera, JAV ji tikėjosi išgarsėti. Tėvai pritarė jos pasirinkimui studijuoti, tačiau smerkė gyvenimo būdą ir draugystę su „netinkamais" žmonėmis. 1956 m.
Joko metė koledžą ir pabėgo su T.Icijanagiu. Joko Ono atvirai flirtavo su reikalingais žmonėmis, o vyro buvimas šalia jos nė kiek netrikdė. Vėliau buvo prieita ir iki neištikimybės, apie kurią Tosis, aišku, žinojo.
Bet Joko sutuoktinis taip pat tikėjosi gauti naudos iš santuokos, todėl kentėjo jos intrigėles, manydamas, kad ateityje ji per pažintis padės jam daryti karjerą. Mergina leidosi į romanus su dailininkais ir skulptoriais, tikėdamasi, kad kuris nors iš jų pastebės jos talentą.
Tačiau J.Ono darbai nieko pernelyg nedomino, o performansai didelės sėkmės nesulaukdavo. Joko Ono pasitikėjimas savimi vis tirpo, po truputį ją apėmė depresija. Kai Endis Vorholas (Andy Warhol) pasakė, kad ji visąlaik painiojasi po kojomis ir vis kažką mėgdžioja, Joko, kai nustodavo raudoti, kelis kartus pabandė nusižudyti.
Abipusis išgelbėjimas
Sužinoję, kaip sekasi dukrai, tėvai primygtinai pareikalavo grįžti į Japoniją ir ją paguldė į psichiatrijos kliniką. Mergina buvo gydoma stipriai veikiančiais vaistais ir, regis, prarado bet kokius valios likučius. Joko visą laiką gulėjo lovoje ir visiškai nesidomėjo tuo, kas vyksta aplinkui.
Bet kartą ją aplankė jaunas vyras ir pareiškė, kad seniai žavisi jos kūryba ir atvyko iš Niujorko asmeniškai susipažinti. Entonis Koksas (Anthony Cox), amerikietis muzikantas, kino prodiuseris ir meno žinovas, nedelsdamas atsiliepė į Joko prašymą ją išgelbėti: nuvyko pas merginos tėvus, įtikino juos, kad ją būtina išrašyti ir pasiekė, kad jos nebegirdytų trankvilizatoriais.
Joko Entonį vertino kaip savo gelbėtoją, visiškai juo susižavėjo ir net neketino domėtis jo praeitimi. O Tonio praeityje buvo prekyba draudžiamomis medžiagomis JAV, iš ten jis ir pabėgo į Japoniją, kad jo nepasiektų teisingumo ranka.
Pas Joko Ono jis nuvyko sužinojęs, kad jos tėvai yra labai įtakingi. Kad ir kaip ten buvo, Joko greitai išsiskyrė su pirmuoju vyru ir iškart ištekėjo už Entonio Kokso.
Pradėjusi lauktis, ji ketino atsikratyti nepageidaujamo vaiko, kaip jau darė ne kartą, bet gydytojai jai kategoriškai uždraudė net galvoti apie nėštumo nutraukimą. Beje, gimus Kioko, jos mamos gyvenime niekas nepasikeitė. Mažylę prižiūrėjo auklės, o Joko visą laiką skyrė kūrybai.
Vėliau Joko su vyru ir dukra išvyko į Ameriką, paskui - į Dž.Britaniją. Be auklių tėvams kildavo sunkumų dėl mergaitės priežiūros, o ir jų santykiai toli gražu nebuvo idealūs. Nepaisydamas nieko, Tonis padėdavo žmonai, organizuodavo jos parodas ir kiek įmanydamas ją reklamavo.
Galop pora vis dėlto nutarė skirtis. Tuo metu Joko Ono gyvenime jau pasirodė Džonas Lenonas, todėl T.Koksui nesunkiai pavyko gauti teisę vienam auginti dukterį. Netrukus jis vėl vedė ir su nauja žmona išvyko į Kaliforniją, o Joko Ono nematė dukters 20 metų, nes buvęs vyras Kioko slėpė.
Atkakli meilė
Santuoka su Džonu Lenonu neabejotinai buvo sėkmingiausias Joko Ono „projektas". Žinoma, jai teko dėti daug pastangų, kad užkariautų muzikanto širdį, bet visos jos paskui šimteriopai atsipirko.
Dailininkė savo garbinimo objektą užversdavo romantiškais laiškeliais, tykojo visur, kur galėjo jį sutikti, o kartą nuvyko į jo namus, pasinaudojusi tuo, kad žmonos Sintijos nebuvo namie.
Dž.Lenonas visiškai pametė galvą dėl Joko Ono ir išsiskyrė su Sintija. Ir interviu visada pasakodavo, kad svajojo būtent apie ją - tamsiaplaukę, paslaptingą, protingą ir artimą jam sielą. Jie drauge rengė visokias akcijas, protestuodavo prieš karą, gulėdami lovoje dalino interviu, įrašinėjo dainas ir apskritai buvo neperskiriami.
Niekas nesuprato, kuo muzikantą išvis patraukė ta keista japonė. Dėl jos projektų jis pradėjo praleidinėti repeticijas, o Joko Ono pradėjo kištis į grupės „The Beatles" kūrybos procesą, vis labiau nuteikdama prieš save jos narius. Iki jos grupėje galiojo nerašyta taisyklė: jokių pašalinių studijoje.
O dabar kiekviena repeticija baigdavosi skandalu. Praėjus vos metams po Dž.Lenono ir Joko Ono vedybų „The Beatles" iširo. Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad Polas Makartnis (Paul McCartney) viename iš savo vėlyvųjų interviu papasakojo: grupė jau buvo pradėjusi byrėti prieš pasirodant Joko Ono.
Gimus sūnui Šonui, Dž.Lenonas visai apleido kūrybą, stengėsi visą laiką skirti šeimai. Deja, 1980 m. muzikantas žuvo, o Joko Ono praėjus vos keletui mėnesių po jo mirties pradėjo aukcionuose pardavinėti vyro asmeninius daiktus, laiškus, neskelbtas natas, juodraščius ir nuotraukas.
Po šlovės
Vyrui mirus, Joko užmezgė romaną su vengrų kilmės interjero dizaineriu iš Niujorko Samueliu Havatoju (Samuel Havadtoy). Savo ketvirtąją, neoficialią, santuoką dailininkė slėpė, apie ją visuomenė sužinojo tik tada, kai pora išsiskyrė.
Šis romanas labai paglostė Joko savimeilę: už savo išrinktąjį ji buvo vyresnė 18 metų ir vis dėlto jų santykiai truko beveik du dešimtmečius. Joko Ono nemėgo prisiminti ketvirtojo gyvenimo draugo ir interviu niekada apie jį nekalbėdavo. Ji ir toliau rengė parodas ir įrašė keletą solinių albumų, scenoje pasirodydavo iki 2018 metų.
Daugiau ji netekėjo. Joko Ono niekada neslėpė, kad legendinis muzikantas padėjo jai įgyvendinti visas svajones, ir nepamiršdavo pridurti: ji tikrai jį mylėjusi. Jų santykiai ir jausmai buvo labai permainingi: jie negalėjo vienas be kito, bet kai kada išsiskirdavo, nepajėgdami būti šalia vienas kito vienoje erdvėje. Ir vis dėlto jie buvo laimingi ir dar daug metų būtų gyvenę drauge, jeigu ne tragiška muzikanto mirtis.
Joko iki šiol gyvena tame pačiame name Niujorke, kuriame gyveno su Džonu. Šis iš savo testamento buvo išbraukęs sūnų Džulijaną iš pirmosios santuokos, ir Joko keletą metų su juo teisėsi. Dabar Joko Ono jaučiasi ne itin gerai, juda neįgaliojo vežimėlyje, bet jai visur padeda sūnus Šonas. Ir kasmet jai surengia gimtadienio šventę.
Rašyti komentarą