Tai neįmanoma: jau mirusi galaktika buvo atrasta, kai visata dar buvo visai jauna
Nepaisant to, kad per pirmuosius kelis šimtus milijonų metų visatoje sparčiai kūrėsi naujos žvaigždės, nes ankstyvajame kosmose buvo labai daug reikalingų komponentų, astronomų atrasta galaktika pastatė juos į aklavietę.
Astronomai nustatė, kad galaktikoje JADES-GS-z7-01-QU jau praėjus 700 mln. metų po Didžiojo sprogimo paslaptingai sustojo naujų žvaigždžių formavimosi procesas, nors tai prieštarauja visuotinai priimtai ankstyvosios visatos evoliucijos teorijai.
Pasak mokslininkų, šiuolaikiniai kosmologijos modeliai negali paaiškinti, kaip ši galaktika galėjo labai greitai susiformuoti praėjus mažiau nei 1 mlrd. metų po Didžiojo sprogimo ir taip pat greitai nustoti kurti naujas žvaigždes.
Dabar astronomai bando suprasti, kas nutiko šiai galaktikai ir kokie veiksniai galėjo turėti įtakos jos raidos sustabdymui.
Pasak mokslininkų, tik vėlesniais Visatos istorijos laikotarpiais galime pastebėti, kad galaktikos nustoja kurti naujas žvaigždes veikiamos juodųjų skylių ar kitų reiškinių.
Pavyzdžiui, kitos mirusios galaktikos nustojo kurti naujas žvaigždes tik praėjus maždaug 3 mlrd. metų po Didžiojo sprogimo.
Tai reiškia, kad ankstyvojoje Visatoje galaktikų evoliucija galėjo vykti daug greičiau, nei tikėtasi.
Tyrimo autoriai teigia, kad aptikta galaktika JADES-GS-z7-01-01-QU yra seniausia žinoma negyva galaktika ir kartu jos masė yra daug mažesnė nei panašių objektų.
Remdamiesi stebėjimais astronomai padarė išvadą, kad ši jauna galaktika 30-90 mln. metų turėjo intensyvaus žvaigždžių formavimosi etapą, tačiau vėliau viskas staiga sustojo.
Tačiau kodėl taip atsitiko, vis dar lieka paslaptis.
Pasak mokslininkų, aišku viena - žvaigždžių formavimosi procesas sustojo, nes pritrūko dujų ir dulkių joms kurti.
Galbūt galaktikos centre esanti supermasyvi juodoji skylė sugėrė didžiąją dalį medžiagos, reikalingos žvaigždėms atsirasti.
Galbūt ta pati juodoji skylė savo čiurkšlėmis išstūmė daug materijos už galaktikos ribų. Tačiau yra ir kita įvykių raidos galimybė, kurios mokslininkai neatmeta.
Galbūt pernelyg greitas ir intensyvus žvaigždžių atsiradimo procesas lėmė tai, kad joms atsirasti reikalingos medžiagos atsargos labai greitai išsekusios. kartu astronomai nėra tikri, kad kuri nors iš šių versijų gali paaiškinti tai, ką jie matė. Taigi atsakymo paieškos tęsiasi.
Nors tyrimo autoriai mano, kad Webbo kosminis teleskopas ankstyvojoje Visatoje matė galaktiką tuo metu, kai ji buvo mirusi, tačiau vėliau žvaigždžių formavimosi procesas atsinaujino.
Vadinasi, įmanoma, kad tokios galaktikos galėjo padaryti tam tikrą pertrauką savo evoliucijoje, tačiau tai dar reikia patvirtinti.
Rašyti komentarą