Tutanchamono sarkofagas

Tutanchamono prakeiksmas: mokslininkas įvardijo naują dešimčių mirčių priežastį

(4)

Tutanchamono prakeiksmas jaudina egiptologų ir istorijos mėgėjų protus nuo tada, kai 1922 m. atradus berniuko karaliaus kapą mirė daugiau kaip 20 žmonių, tarp jų ir Hovardas Krateris, pirmasis žmogus, patekęs į jį.

Yra daugybė teorijų, kodėl taip atsitiko, ir vienai iš jų pritarė profesorius Robertas Temple'as, rašo "Journal of Scientific Exploration".

Temple'as, kaip ir daugelis jo pirmtakų, kalba apie didelį radiacijos lygį kapavietėje. Panašus buvo užfiksuotas ir Senosios karalystės kapų griuvėsiuose dviejose Gizos vietovėse, įskaitant Ozyrio kapą.

Moksliniame žurnale paskelbtame tyrime teigiama, kad "stiprus radioaktyvumas buvo susijęs su dviem akmeninėmis skryniomis, ypač iš vidaus".

Pasak profesoriaus Temple'o, skrynios buvo pagamintos iš bazalto.

Buvo galima nustatyti, kad jos "buvo taškinis radiacijos šaltinis, skirtingai nuo įprastų natūralaus lygio (radono) pėdsakų iš aplinkinių kalkakmenio uolienų".

Radono dujos yra tarpinis urano skilimo produktas, kurio pusėjimo trukmė yra 3,8 dienos.

Kitais tyrimais buvo tiesiogiai išmatuotas radono lygis įvairiose Sakkaros kapavietėse ir nustatyta, kad jo yra Pietų kapavietėje, Džosero piramidės požemiuose ir Serapeumo kapavietės tuneliuose.

Tūkstančiuose puodų, XX a. septintajame dešimtmetyje iškastų po Pakopų piramide, buvo iki 200 tonų neidentifikuotų medžiagų, kurių tapatybė dar nenustatyta, todėl galima manyti, kad toksinai buvo palaidoti kartu su mumifikuotais palaikais.

"Pranešimai apie stiprią radiaciją (pvz., radoną) kapaviečių griuvėsiuose paprastai aiškinami natūraliu fonu iš pamatinių uolienų.

Tačiau lygis yra neįprastai aukštas ir lokalizuotas, o tai neatitinka kalkakmenio plutos savybių, bet leidžia manyti apie kokį nors kitą nenatūralų šaltinį (-ius)", - teigiama dokumente.

Šimtmečio atradimas

1922 m. lapkričio 4 d. Hovardo Karterio komanda rado laiptus, vedančius į Tutanchamono kapavietę, ir kelis mėnesius praleido kataloguodama prieangį.

Kapavietę archeologai atrado tik kitų metų vasarį, tuomet jie taip pat aptiko sarkofagą.

Tutanchamono kapavietė iki šiol laikoma viena puošniausių ir turtingiausių kada nors atrastų kapaviečių.

Iš dalies taip yra dėl to, kad plėšikai nepateko į gerai paslėptą faraono laidojimo kamerą, kurioje buvo daugybė papuošalų ir daiktų iš brangiųjų metalų bei medžiagų.

Laidojimo inventoriaus lobyną sudarė 5 000 daiktų, įskaitant gryno aukso laidojimo batus, statulėles, žaidimus ir keistus gyvūnus. Karterio komandai prireikė 10 metų, kad išvalytų kapavietę nuo lobių.

Kas yra Tutanchamonas

Tutanchamonas, vadinamas berniuku karaliumi, buvo XVIII dinastijos Egipto faraonas, valdęs 1332-1323 m. pr. m. e. Jis buvo Ehnatono sūnus ir į sostą atėjo būdamas maždaug 10 metų. Įžengęs į sostą, į žmonas paėmė savo pusseserę Ankhesenpaaten.

Tutanchamono gyvenimas buvo trumpas. Jis mirė būdamas maždaug 18 metų, tačiau kas lėmė jo ankstyvą mirtį, iki šiol nežinoma.

Gali būti, kad jis turėjo didelių sveikatos problemų dėl incesto, nes jo motina ir tėvas buvo brolis ir sesuo.

Remiantis paskelbtomis rekonstrukcijomis, Tutanchamonas turėjo kreivus dantis, jam buvo iškrypę klubo kauliai, dėl kurių jis turėjo judėti su lazdomis, taip pat deformuoti klubai.

"Virtuali autopsija", kurią sudaro daugiau kaip 2 000 kompiuterinių skenuočių, buvo atlikta tuo pat metu, kai buvo atliekami Tutanchamono šeimos genetiniai tyrimai, patvirtinantys įrodymus, kad jo tėvai buvo kraujo giminaičiai.

Londono imperatoriškojo koledžo chirurgijos dėstytojas Houtanas Ašrafianas (Houtan Ashrafian) sakė, kad keli šeimos nariai, atrodo, kentėjo nuo ligų, kurias galima priskirti hormonų disbalansui.

Tutanchamono fizinių apribojimų įrodymus patvirtino ir jo kape rastos 130 naudotų lazdų.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder