Suimtieji

Vladimiras Putinas už išdavystę įsakė įkalinti 12 hipergarsinių technologijų kūrėjų

(1)

Rusijoje suimta mažiausiai 12 mokslininkų, kurie tyrinėjo fizikinius procesus hipergarsiniu greičiu, suskaičiavo BBC Rusijos tarnyba. Visi jie buvo apkaltinti valstybės išdavyste (Baudžiamojo kodekso 275 straipsnis). Trys iš sulaikytųjų jau mirė.

 FSB aktyviai domėtis šios srities specialistais pradėjo po 2018 m. - tuometinis prezidentas Vladimiras Putinas pranešime Federaliniam Susirinkimui pristatė "analogų pasaulyje neturinčias" Rusijos hipergarsines raketas.

Jis sakė, kad naujasis ginklas galės įveikti visas šiuolaikines priešraketinės gynybos sistemas ir bus "praktiškai neįveikiamas", grasino Vakarams ir dėkojo kūrėjams.

Vėliau buvo areštuoti keli mokslininkai, tyrinėjantys hipersoniką netoli Maskvos esančiame Centriniame mechanikos tyrimų institute (TsNIImaš), Žukovskio centriniame aerohidrodinamikos institute (TsAGI) ir Rusijos mokslų akademijos Sibiro skyriaus Novosibirsko teorinės ir taikomosios mechanikos institute (IMPM). 

IMPA valstybės išdavystės bylose kaltinamieji buvo direktorius Aleksandras Šipliukas ir vyriausieji mokslo darbuotojai Aleksandras Maslovas bei Valerijus Zvegincevas.

Pirmieji du buvo kaltinami paslapčių perdavimu Kinijai.

V. Zvegincevas, įkūręs instituto greitosios aerodinamikos laboratoriją, bendradarbiavo su buvusiu kolega Vladislavu Galkinu, Tomsko politechnikos universiteto docentu, apie kurio suėmimą tapo žinoma praėjusių metų gruodį.

Pasak TASS šaltinio, bylos mokslininkams galėjo būti iškeltos dėl 2021 m. publikacijos Irano moksliniame žurnale.

Maslovą, Zvegincevą ir Šipliuką taip pat vienija dalyvavimas Europos Sąjungos septintosios bendrosios programos projektuose, pagal kuriuos skiriamos dotacijos kosmoso tyrimams.

Toje pačioje programoje dalyvavo TsAGI ir TsNIImash, kurių šeši darbuotojai taip pat buvo apkaltinti valstybės išdavyste.

Leidinyje nenurodytos dviejų iš jų ir dar vieno, dvylikto suimto asmens, pavardės.

Praėjusių metų spalio 27 d. teismas fiziką Anatolijų Gubanovą, dirbusį TsAGI skyriaus vadovu, nuteisė 12 metų kalėti griežtojo režimo kolonijoje.

Tyrimo duomenimis, jis perdavė Europos valstybei slaptą informaciją apie hipergarsinį civilinį orlaivį HEXAFLY-INT, kurio kūrime, be Rusijos, dalyvavo Belgija, Didžioji Britanija, Vokietija, Italija ir Nyderlandai.

Gubanovo įtėvis, MIPT profesorius, technikos mokslų daktaras Valerijus Golubkinas, gavo panašią bausmę pagal tą patį kaltinimą.

TsNIIMash pagrindinis specialistas, fizikas Vladimiras Kudriavcevas, buvo apkaltintas valstybės išdavyste - jis mirė nesulaukęs teismo.

Pasak jo našlės, vyras dirbo su Maslovu.

Toks pat likimas ištiko ir Romaną Kovaliovą, TsNIIMash Šilumos perdavimo ir aerodinamikos centro vadovą - 2022 m. balandžio 13 d. jis buvo atleistas dėl sveikatos būklės, o po dviejų savaičių mirė nuo vėžio.

Dar vienas miręs tiriamasis buvo Rusijos mokslų akademijos Sibiro filialo Lazerinės fizikos instituto kvantinių optinių technologijų laboratorijos vadovas Dmitrijus Kolkeris, kuris buvo atvežtas į ikiteisminio sulaikymo centrą tiesiai iš ligoninės sergant IV stadijos vėžiu.

Jis mirė po dviejų dienų.

Privačiuose pokalbiuose FSB pareigūnai pripažino, kad areštai dėl kaltinimų pardavus slaptą informaciją apie Rusijos hipergarsinius ginklus atliekami "iš didelės valios", sakė advokatas Jevgenijus Smirnovas iš Pirmojo departamento, gynęs kaltinamuosius valstybės išdavystės bylose, tarp jų ir mokslininkus.

Pasak jo, tyrėjai aiškiai pasakė, kad apie kiekvieną tokią bylą prieš mokslininkus praneša V. Putinui.

FSB darbo tikslas - įrodyti, kad šnipai siekia rusiškų raketų paslapčių, patikslino J. Smirnovas: "Paglostyti ego, parodyti, kad rusiškos raketos yra geriausios ir jas bandoma pavogti."

Jis pažymėjo, kad beveik visi valstybės išdavystės prieš mokslininkus atvejai vystėsi taip pat: FSB pareigūnai ateidavo į institutus ir 10-15 metų tarp jų tarptautinių projektų ieškodavo to, kas jiems "kuo labiau tinka".

"Užduotis buvo ne surasti kaltus, o kiekviename institute pasodinti po kelis žmones į kalėjimą", - pabrėžė A. Smirnovas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder