"Webb" kosminis teleskopas pirmą kartą užfiksavo anglies dioksido kiekį egzoplanetoje

Jameso Webbo kosminis teleskopas pirmą kartą Saulės sistemai nepriklausančios planetos atmosferoje aptiko anglies dioksido. Kaip rašo "The Independent", daugiau nei 30 mokslininkų komanda, analizavusi egzoplanetos "Wasp 39b" spektrą, aptiko aiškų signalą, kad jos atmosferoje yra daug anglies dioksido.

Ankstesniuose Hubble'o ir Spitzerio kosminių teleskopų tyrimuose egzoplanetos atmosferoje užfiksuoti tik vandens garai, kalis ir natris.

"Kai pirmą kartą pažvelgėme į duomenis, jau buvo aišku, kad turime reikalą su stulbinančiu atradimu", - sakė vienas iš tyrimo autorių Ženevos universiteto mokslininkas Dominique Petit dit de la Roche.

Organizatorių nuotr.

Iliustracijoje parodyta, kaip gali atrodyti WASP-39b, remiantis netiesioginiais stebėjimais Webb teleskopu, taip pat kitais kosminiais ir antžeminiais teleskopais. NASA nuotrauka

Mokslininkai pažymėjo, kad šis rezultatas yra vienas iš pirmųjų "Webb" stebėjimų rezultatų ir rodo, kad naujasis kosminis teleskopas gali padėti atskirti mažesnių, uolėtų, be to, į Žemę panašių egzoplanetų atmosferos komponentus. 

Be to, tyrėjai mano, kad tiksliai nustačius dujų koncentraciją tokių planetų atmosferose, būtų galima aptikti ateivių gyvybės požymius, jei ji egzistuoja.

"Wasp 39b" spektras buvo vienas iš penkių pirmųjų vaizdų.

Webbo teleskopas infraraudonųjų spindulių spektrometru matuoja žvaigždžių šviesos "praėjimą" pro tolimų planetų atmosferą.

Kadangi skirtingi elementai ir molekulės sugeria skirtingo bangos ilgio šviesą, gautas "kritimų" ir "viršūnių" vaizdas parodė, kokių cheminių medžiagų yra tarpinėje atmosferoje, paaiškino tyrėjai.

"Kai tik ekrane pasirodė duomenys, mano dėmesį patraukė didžiulis anglies dioksido kiekis. Tai buvo ypatinga akimirka, kai buvo peržengta svarbi egzoplanetų mokslo riba", - sakė Johnso Hopkinso universiteto doktorantas Zafaras Rustamkulovas.

Egzoplaneta (planeta už Saulės sistemos ribų) WASP-39b vadinama "karštuoju Jupiteriu". Jis yra Mergelės žvaigždyne, maždaug 700 šviesmečių atstumu nuo Žemės. 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder