Žiniasklaida: Ką Putinas laimės ir praras dėl paskelbtos mobilizacijos

Vladimiro Putino paskelbta dalinė mobilizacija nebuvo didelė staigmena. Pastarųjų dienų politiniai įvykiai - su karu susijusių įstatymų pataisos, pasirengimas "referendumams" okupuotose Ukrainos teritorijose - daugelio iš karto buvo įvertinti kaip pasirengimas šiam žingsniui.

V. Putino dekrete teigiama, kad mobilizacija bus dalinė.

Pasak Rusijos prezidento, kuriam antrino ir gynybos ministras Sergejus Šoigu, mobilizuoti bus tie, kurie tarnavo kariuomenėje ir turi karinę profesinę specializaciją.

Be to, bus mobilizuoti kovinės patirties turintys asmenys.

Šoigu teigė, kad tai turės įtakos vienam procentui visų mobilizacijos išteklių.

Ministro teigimu, iš viso į kariuomenę bus pašaukta 300 000 žmonių.

Tuo tarpu dekreto tekste niekaip nenurodomi visi apribojimai, apie kuriuos kalbėjo V. Putinas ir A. Šoigu.

Jame tik teigiama, kad mobilizacija bus dalinė.

Jau gegužės pradžioje buvo daug kalbama apie visiškos ar dalinės mobilizacijos Rusijoje galimybę.

Tuomet buvo manoma, kad Vladimiras Putinas gali paskelbti karą Ukrainai gegužės 9-ąją, kai bus minima Pergalės diena, ir iš karto po to paskelbti mobilizaciją. Tačiau taip neatsitiko.

Daugelis tai aiškino valdžios institucijų baime, kad toks žingsnis gali sukelti Rusijos visuomenės nepasitenkinimą.

Kas nutiks, jei Vladimiras Putinas oficialiai paskelbs karą Ukrainai

Tačiau daugelis "patriotiškai nusiteikusių" politikų, žurnalistų, tinklaraštininkų ir ekspertų ragino Putiną visuotinai ar bent iš dalies mobilizuoti Rusiją.

Šie reikalavimai kartais būdavo skelbiami gana griežta ir net Kremlių įžeidžiančia forma.

"Visapusiško karo" paskelbimo šalininkų argumentas buvo toks: be mobilizacijos Rusijai grėsė pralaimėjimas fronte.

Iš dalies jų prognozės išsipildė: nors Rusijos kariuomenė nebuvo nugalėta, Ukraina sugebėjo pasinaudoti gyvosios jėgos trūkumu fronte, surinkti ir apmokyti pakankamai karių, kad galėtų surengti sėkmingą kontrpuolimą prie Charkovo.

Nors daugelis provyriausybiškai nusiteikusių Rusijos komentatorių sutiko žinią apie paskelbtą mobilizaciją su džiaugsmu, net ir tarp jų yra manančių, kad ši priemonė mažų mažiausiai nėra tokia reikalinga ir net žalinga.

Didžiausia Rusijos karių problema kare su Ukraina buvo personalo trūkumas.

Ekspertų vertinimu, Rusijos kariuomenė turi kiekybinį pranašumą karinės technikos, fronto ir strateginės aviacijos, jūrų pajėgų srityse, tačiau labiausiai jai trūksta karių.

Apskritai vertinama, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos yra pranašesnės už Rusijos pajėgas ryšių, didelio tikslumo taktinės ginkluotės, žvalgybos ir bendros organizacijos srityse, tačiau svarbiausia, kad Ukraina turi kiekybinį pranašumą žmonių skaičiumi.

Ji puikiai ja pasinaudojo per neseniai vykusį puolimą netoli Charkovo.

Ukrainiečių smūgiui pasirinktame fronto ruože rusų kariuomenės tankis buvo itin mažas, todėl Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms pavyko pasiekti pranašumą pralaužiant rusų gynybą.

Gyvosios jėgos trūkumo fronte negali kompensuoti niekas - tankai, artilerija, raketos, o juo labiau oro pajėgos ir laivynas negali užimti ir išlaikyti teritorijos.

Tai gali daryti tik pėstininkai.

Gyvosios jėgos reikia ne tik kovai, bet ir teritorijai išlaikyti.

Organizatorių nuotr.

Rusija bandė spręsti karių trūkumo problemą samdydama savanorius regionuose ir net agituodama kolonijose kalinčius nuteistuosius prisijungti prie privačios karinės bendrovės "Vagner", tačiau kol kas tokios priemonės nepadėjo iš esmės išspręsti problemos.

Kaip interviu BBC paaiškino Izraelio karinis ekspertas Davidas Gendelmanas, paskelbta mobilizacija - tai ne tik skubus karių trūkumo fronte problemos sprendimas, bet ir ilgalaikis skaičiavimas.

"Pagrindinė karinė mobilizacijos nauda, dėl kurios ji apskritai verta, žinoma, yra personalo skaičiaus padidėjimas.

Tiek iš karto, tiek toliau stiprinant pajėgas pagal nustatytą planą, t. y. gali pakeisti pajėgų pusiausvyrą tiek trumpuoju, tiek ilguoju laikotarpiu ir taip paveikti karo eigą", - mano jis.

Pliusai: susivienijimas aplink suprantamą idėją

Mobilizacija gali pakeisti Rusijos visuomenės požiūrį į karą Ukrainoje.

Paskelbus mobilizaciją, Rusijos propaganda tikriausiai skleis šūkius apie visuotinį karo pobūdį, tikriausiai pasitelkdama Didžiojo Tėvynės karo vaizdus ir konfrontacijos su NATO idėją.

Savo kalboje V. Putinas jau apkaltino Vakarus planuojant pradėti karą Rusijos teritorijoje: "Vašingtonas, Londonas ir Briuselis tiesiogiai spaudžia Kijevą perkelti karinius veiksmus į mūsų teritoriją.

Jie jau atvirai kalba, kad Rusija turi būti nugalėta visomis priemonėmis mūšio lauke, o po to atimtas politinis, ekonominis, kultūrinis ir bet koks suverenitetas bei visiškai apiplėšta mūsų šalis.

Svarbiausi Putino kalbos akcentai

Rusijos valdžios institucijos invazijos pradžioje nepateikė aiškaus ir tikslaus politinio tikslo.

Dabar V. Putinas tai suformulavo retrospektyviai: "Sprendimas dėl prevencinės karinės operacijos buvo absoliučiai būtinas ir vienintelis įmanomas.

Jos pagrindiniai tikslai - išlaisvinti visą Donbaso teritoriją - buvo ir išlieka nepakitę."

Paprasti šūkiai teoriškai galėtų konsoliduoti bent jau tą gyventojų dalį, kuri jau remia karą.

Kaip kalbėdami apie "specialiąją operaciją" ne kartą teigė Rusijos propagandistai, "Rusija jau ėmėsi šios užduoties, ir jos atsisakyti neįmanoma".

Be to, griežtesnis režimas šalyje

Mobilizacija nesusijusi su karo padėties įvedimu - tai dvi visiškai skirtingos sąvokos.

Mobilizacija galima ir neįvedus karo padėties, tačiau net ir paprastas mobilizacijos paskelbimas yra daugiau nei šaukimas į kariuomenę.

Tai susiję su valdžios institucijų, pramonės ir apskritai visos ekonomikos pokyčiais.

Pavyzdžiui, naujoje Baudžiamojo kodekso redakcijoje numatyta baudžiamoji atsakomybė už gynybos tvarkos pažeidimą.

Dabar už pakartotinį gynybos sutarties sąlygų pažeidimą arba atsisakymą ją pasirašyti gresia baudžiamoji atsakomybė nuo vieno iki trijų milijonų rublių baudos iki laisvės atėmimo nuo ketverių iki aštuonerių metų.

Jei žala viršija penkis milijonus rublių arba jei valstybės gynybos užsakymas neįvykdytas, kaltininkui gresia nuo penkerių iki dešimties metų laisvės atėmimo bausmė.

Be to, įstatyme numatyta baudžiamoji atsakomybė už sutartininkų atsisakymą atlikti karinę tarnybą.

Tai gana didelė Rusijos kariuomenės problema: daugelis pagal kontraktą tarnaujančių karių atsisako dalyvauti kovinėse operacijose ir nutraukia kontraktus, turėdami teisinę teisę tai daryti dabartinėje situacijoje, kai, pagal oficialią versiją, Rusija vykdo ne karą, o ribotą karinę operaciją.

Pagal naująjį įstatymą mobilizavus juos, už tai gresia baudžiamoji atsakomybė.

Jei Rusijoje bus įvesta karo padėtis (kuri dar nepaskelbta), gali būti imtasi kitų priemonių, kurios suteiktų prezidentui ir vykdomajai valdžiai išskirtinių galių.

Pavyzdžiui, politinių partijų veikla gali būti sustabdyta, gali būti uždrausti mitingai, susirinkimai ir piketai, gali būti įvesta cenzūra, gali būti apribotas žmonių judėjimas, įskaitant draudimą išvykti iš šalies ar keisti gyvenamąją vietą, gali būti paskelbta komendanto valanda, iš gyventojų bet kada gali būti paimtas turtas gynybos tikslais, gali būti uždrausta prekiauti ginklais ir kt.

Priemonių sąrašas pateiktas Karo padėties įstatymo 7 straipsnyje.

Minusas: mobilizacijos sistemos nepasirengimas

Sovietų Sąjunga turėjo mobilizacijos sistemą, skirtą Trečiajam pasauliniam karui.

Sovietų armijoje buvo vadinamieji kadriniai daliniai, kurie buvo komplektuojami pagal taikos meto nuostatus - juose daugiausia tarnavo karininkai, o mobilizacijos atveju jie buvo papildomi šauktiniais iš rezervo.

Ekspertų teigimu, šiuo metu Rusijoje trūksta karininkų, kurių daugelis buvo išsiųsti į frontą.

Kaip pabrėžia Davidas Gendelmanas, mobilizuotųjų aprūpinimo problema yra labai opi:

"Visi jie turi būti aprūpinti, apginkluoti, apmokyti ir pan...

O materialinių išteklių, įrangos, mokymo centrų, vadovavimo ir instruktavimo personalo ir t. t. dabartinei kariuomenei beveik nepakanka, nes sovietinė rezervų, kadrų dalinių, karinės technikos saugojimo bazių, mobilizacinių rezervų ir kito išankstinio pasirengimo didžiulės kariuomenės dislokavimui karo atveju sistema yra sugriauta ir sužlugdyta.

Dabartinės Rusijos ginkluotosios pajėgos tokiems dalykams nebuvo parengtos, todėl turime plėsti tai, ką turime.

Tai reiškia, kad jei pavyks mobilizuoti 300 000 žmonių, kaip žadėjo Šoigu, Gynybos ministerija susidurs su problema, kaip rasti jiems ginklų, uniformų ir įrangos.

Sovietinės atsargos čia mažai padės; XXI amžiuje kovoti su batais, plieniniais šalmais ir švarkeliais prieš kariuomenę, ginkluotą pagal vakarietiškus standartus, nėra geriausia išeitis.

Minusas: karių apmokymas

Prasidėjus mobilizacijai, gali kilti karių apmokymo problema.

Pasak V. Putino ir A. Šoigu, mobilizacija vyks keliomis bangomis, o pirmieji į kariuomenę ateis kovinės patirties turintys žmonės arba šauktiniai, taip pat turintys karinę profesinę specializaciją.

Tačiau bet kokiu atveju reikės vykdyti karinį derinimą daliniuose ir junginiuose, taip pat apmokyti mobilizuotuosius, kurių dauguma jau gali būti praradę profesinius karinius įgūdžius.

Rusijos karinis ekspertas, prašęs neskelbti jo pavardės, BBC sakė, kad mobilizuojamų vyrų apmokymas gali užtrukti kelis mėnesius.

"Tiems, kurie civiliniame gyvenime neturi darbo, susijusio su karine profesija, bus sunku.

Neteisinga sakyti, kad pasirašėme dekretą ir rytoj kariuomenė bus kitokia.

Po kelių mėnesių vyks šaukimas į kariuomenę, ir mes turėsime žmonių.

Prireiks kelių mėnesių, kad šiuos žmones paverstume vienetais, daliniais, junginiais. Bent šešis mėnesius, - sakė jis.

Eksperto teigimu, mobilizuoti kariai greičiausiai dalyvaus ne kovinėse operacijose, o vidaus fronte, pavyzdžiui, eis sargybų ir kitus panašius darbus.

Tačiau tie Rusijos "patriotai" ekspertai ir tinklaraštininkai, kurie jau keletą savaičių ir net mėnesių ragina mobilizuoti pajėgas, teigia, kad kariuomenei šių pajėgų reikia ne namų fronte, o fronte, ir ne po pusmečio, o dabar.

Ši mintis buvo išsakoma net tada, kai vienas ar kitas ekspertas pasisakė prieš mobilizaciją.

Gegužės mėnesį interviu "Life News" karinis ekspertas Konstantinas Sivkovas, aiškindamas, kodėl Rusijoje nebus mobilizacijos, sakė, kad ji reikalinga aktyviems koviniams veiksmams, o ne tarnybai užnugaryje.

"Mobilizacija reikalinga, kai tikimasi didelių personalo nuostolių.

Kai kuriuos taikinius ketinama šturmuoti su gyvąja jėga ir didelėmis aukomis.

Turime visiškai kitokią veiksmų strategiją. Mūsų strategija - spręsti problemas imantis ugnies.

Taigi objektyviai nėra jokio poreikio mobilizacijai.

Sutartininkai yra pagrindinė jėga, šauktiniai nedalyvauja", - gegužę sakė Sivkovas.

Trūkumas: kariuomenės moralė

Mobilizacija yra privalomas veiksmas. Mobilizuotieji skiriasi nuo sutartininkų visų pirma tuo, kad pastarieji tarnauja savanoriškai.

Kitaip tariant, skirtumas yra motyvacijoje.

Karys kare atsiduria tokiomis aplinkybėmis, kai jam įsakoma eiti ir rizikuoti savo gyvybe. Vien paklusti įsakymams nepakanka.

Ryškus pavyzdys - mobilizuoti Donecko ir Luhansko sričių gyventojai, atsidūrę teritorijose, kurias kontroliuoja save pasiskelbusios DNR ir LNR.

Sprendžiant iš komentarų, įskaitant prorusiškų stebėtojų komentarus, ginkluotų formuočių šiuose regionuose moralė buvo gana aukšta pirmoje konflikto dalyje, kai jose tarnavo savanoriai.

Tačiau, kai šiuose daliniuose tarnavo prastai apmokyti civiliai, kurie buvo mobilizuoti jėga, dalinių kovinis pajėgumas sumažėjo.

Sunku manyti, kad prievarta pašaukti ir į karą siunčiami žmonės būtų tokie pat motyvuoti kaip nuolatiniai kariai ar savanoriai.

Masinės mobilizacijos atveju, kaip rašė sovietų karo teoretikas Aleksandras Svečinas, aukštos moralės galima tikėtis tik tuo atveju, jei karo tikslai ir uždaviniai yra aiškūs visiems gyventojams.

"Šiuolaikinis karas, kuriam reikia milijonų vyrų, kad būtų mobilizuotas ir papildytas ginkluotasis frontas, negali remtis vien kareivinėse dirbtinai sukurta sąmone; tik jei karo tikslai suprantami ir artimi plačioms gyventojų masėms, galima tikėtis, kad ginkluotosios pajėgos ilgai ir atkakliai kovos", - rašoma jo knygoje "Strategija".

Kad karo tikslai būtų suprantami gyventojų masėms, jie turi būti bent jau aiškiai ir paprastai suformuluoti ir rūpėti visiems.

V. Putino suformuluotas tikslas, dėl kurio mobilizuoti rusai turėtų būti pasirengę paaukoti savo gyvybes, yra Ukrainos Donecko ir Luhansko regionų kontrolė ir apsauga nuo tam tikro (neįrodyto) Vakarų plano sunaikinti Rusijos valstybę.

Minusas: visuomenės reakcija

Organizatorių nuotr.

Birželio mėnesį Levados centras (įtrauktas į Rusijos nevyriausybinių organizacijų, atliekančių užsienio agento funkcijas, registrą) žurnalo "Spectrum" užsakymu atliko apklausą apie rusų požiūrį į karą Ukrainoje.

Apklausos duomenimis, 76 proc. respondentų tuo metu palaikė karą.

Nuo to laiko padėtis fronte tapo daug sudėtingesnė, tačiau net ir santykinai geresniais Rusijos kariuomenei laikais ketvirtadalis rusų nepalaikė jos veiksmų Ukrainoje.

Iš pradžių Rusijos vyriausybė bandė formuoti visuomenės požiūrį į karą, kurį daugelis lygina su sirgalių požiūriu į futbolo komandą - "specialiosios operacijos" rėmėjai nedalyvavo konflikte, kuris jiems buvo tik televizijos transliacija.

Kaip pažymi Davidas Gendelmanas, norint paskelbti mobilizaciją, dabar reikia sulaužyti šią atsietą konflikto suvokimo sampratą ir sukurti naują, kurioje karas jau bus įtraukęs daug rusų.

"Žinoma, jei reikės, viskas bus suvaidinta propagandos priemonėmis: pavyzdžiui, kai prie Rusijos prisijungs DLR ir kitos teritorijos, galima sakyti: "tai buvo "specialioji karinė operacija" Ukrainoje, o dabar tai karas mūsų žemėje, už Rusijos suverenitetą, vientisumą ir patį egzistavimą, karas atėjo į mūsų namus.

NATO stojo prieš mus, todėl mobilizacija - kelkitės, šalis didžiulė ir t. t. ir t. t.", tačiau pats faktas, kad tai reikės padaryti, nors iš pradžių jie to nenorėjo, kelia didelę politinę ir socialinę įtampą", - sako ekspertas.

Kol kas protesto nuotaikos Rusijoje nebuvo itin ryškios.

Žiniasklaidos duomenimis, per pirmuosius šešis karo mėnesius buvo apie dvi dešimtys bandymų padegti kariuomenės verbavimo centrus; antikariniai aktyvistai rengė pavienes akcijas, kurias Rusijos valdžios institucijos gana lengvai numalšino.

Tačiau, pasak ekspertų, tai daugiausia lėmė tai, kad "specialiojoje operacijoje", o ne kare, daugiausia dalyvavo tie, kurie ten vyko sąmoningai, pasirašę sutartį.

Minusas: tarptautinės bendruomenės reakcija

Mobilizacija, net ir dalinė, yra staigus konflikto, kuris, nors iš tikrųjų buvo visavertis karas, bet vis dėlto buvo išlaikytas tam tikrose ribose, paaštrėjimas.

Pavyzdžiui, Vakarų šalys, pirmiausia JAV, apribojo karinę ir techninę pagalbą Ukrainai, nepateikdamos jai visų prašomų ginklų.

Tai iš dalies lėmė nuogąstavimai, kad Ukraina pradės smūgius prieš taikinius Rusijos teritorijoje.

Buvo ir kitų apribojimų.

Dar per anksti kalbėti apie užsienio atsaką į Putino ir Šoigu pareiškimus, tačiau mobilizacija, nors ir dalinė, ir ypač grasinimas panaudoti branduolinį ginklą, kuris taip pat buvo išsakytas Rusijos prezidento kalboje, perkels konfliktą į naują

Organizatorių nuotr.

Šaltinis: BBC

Raktažodžiai
Sidebar placeholder