Žiurkė didvyrė: neįtikėtina istorija apie mažąjį išminuotoją, išgelbėjusį šimtus gyvybių

Balandžio 4-ąją, Pasaulinę žiurkių dieną, Gineso rekordų knyga pasidalijo vienos rekordininkės žiurkės istorija. Penkiametis Roninas dirba labai pavojingą darbą.

Apie tai rašoma GWR interneto svetainėje.

Daugelio žmonių mėgstamiausių gyvūnų sąrašuose žiurkės neužima aukštų pozicijų. 

Tačiau jau daugiau kaip 25 metus Belgijos ne pelno organizacija APOPO stengiasi atkurti seniai sugadintą šių graužikų reputaciją, taip pat padeda nuo konfliktų nukentėjusių šalių piliečiams. 

Organizacijos atstovai siekia, kad iš bjaurių kenkėjų jie taptų tarnybiniais gyvūnais superherojais.

APOPO pradėjo programą, pagal kurią Afrikos didžiosios žiurkės (Cricetomys ansorgei) mokomos nušniukštinėti chemines medžiagas apleistose minose ir kituose nuo karo veiksmų likusiuose ginkluose. 

Ši programa vykdoma glaudžiai bendradarbiaujant su Tanzanijos Sokune žemės ūkio universitetu, kuriame visos žiurkės gimsta ir yra auginamos. 

Šiuo metu yra 104 aktyvūs graužikai naujokai, arba, kaip APOPO mėgsta juos vadinti, žiurkės didvyrės.

Šie keturkojai minų aptikimo ekspertai siunčiami į skirtingus pasaulio regionus, kur, padedami kinologų, pradeda praktiškai įgyvendinti savo mokymus ir aptinka įtaisus, kurie gali būti mirtini arba sužeisti, jei ant jų netyčia užliptų praeiviai.

Šis svarbus darbas daro apčiuopiamą poveikį žmonėms, kurie dešimtmečius gyveno su baime, kad vienas neteisingas žingsnis kasdieniame gyvenime gali būti paskutinis.

Žiurkės yra mažos (jos per lengvos, kad sprogtų užtaisytas sprogmuo), pasižymi puikiu protu ir stipriu uoslės pojūčiu, todėl puikiai tinka šiam darbui. 

Nepaisant pavojaus žmonėms, organizacija pabrėžia, kad atliekant šį darbą žiurkės nenukentėjo.

Žiurkė Roninas / © Gineso rekordai

Kai kurios žiurkės didvyrės, įrodžiusios savo universalumą, gali panaudoti savo itin jautrią uoslę tuberkuliozei aptikti medicinos įstaigose. 

Jos padeda greičiau ir tiksliau diagnozuoti šią itin užkrečiamą ligą, o tai labai svarbu siekiant išvengti epidemijos, ypač tose vietovėse, kur ištekliai riboti dėl karo ar skurdo.

Nuo 1997 m., kai Bartas Vitjensas įkūrė APOPO, įgyvendinant projektą karo paveiktuose Afrikos, Europos ir Pietryčių Azijos regionuose išvalyta 169 713 minų ir kitų sprogmenų. 

Šis pasiekimas - tai bendras įvairių rūšių išminuotojų armijos, kurią sudaro žiurkės, šunys ir žmonės, pasiekimas.

Vienas ypač darbštus graužikas, nusipelnęs dėmesio Pasaulinės žiurkių dienos proga, vadinamas Roninu. 

Nuo 2021 m. rugpjūčio mėn. iki 2025 m. vasario mėn. jis vienas rado 109 minas ir dar 15 nesprogusių sprogmenų (UXO) - visa tai Kambodžos Siem Reap regione. 

Tai reiškia, kad Roninas dabar pretenduoja į daugiausiai minų aptikusios žiurkės titulą.

Žiurkė - išminuotojas Roninas aptiko 109 minas / © Gineso rekordai

Ankstesnis šio apdovanojimo laureatas buvo kitas APOPO didvyris Magawa, kuris 2021 m. gegužę išėjo į pensiją, suradęs 71 miną ir per penkerius metus aptikęs 38 NSO. 

Už savo tarnybą jis netgi buvo apdovanotas labdaros organizacijos PDSA medaliu už drąsą, tačiau, deja, 2022 m. sausį mirė dėl senatvės.

Roninas, kuriam dabar penkeri metai, apibūdinamas kaip „darbštus, bet kartu draugiškas ir ramus“.

„Tikėtina, kad Ronino sėkmę lėmė jo didelis dėmesys, stipri darbo etika ir meilė problemų sprendimui. 

Jo intelektas ir natūralus smalsumas padeda jam išlikti susidomėjusiam. Minų paieška jam yra tarsi smagus žaidimas, ir jam niekada nebūna dviejų vienodų dienų“, - komentavo APOPO atstovė Lily Shallom.

Žiurkėnas Sapperis Roninas / © Gineso rekordai

Laisvalaikiu Roninas mėgsta „sugalvoti, kaip pasiekti paslėptą skanėstą, arba įveikti kliūčių ruožą savo žaidimų aptvare“ su vietiniais globėjais, su kuriais gyvena Kambodžoje.

Ronino pagrindinė prižiūrėtoja Fanny sakė: „Ronino pasiekimai liudija neįtikėtinas žiurkių galimybes. Jis yra ne tik turtas, bet ir vertingas partneris bei kolega“.

„Pasaulinė žiurkių diena, minima balandžio 4 d., taip pat yra Tarptautinė supratimo apie sausumos minas diena!

Roninas ryte sunkiai dirbs, kad padėtų surasti kuo daugiau minų ir kitų paslėptų pavojų.

 Kai jis grįš į bazę, jo laukia speciali „Penktadienio pilnų skruostų“ šventė - pelnytas atlygis už atsidavimą ir tarnybą!“ - pridūrė Shallom.

Šaltinis: tsn.ua

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.