Suvokimas, kad kažkas svarbaus jūsų gyvenime nevyksta ir jau ilgą laiką nesijaučiate laimingi, yra priežastis sustoti ir pagalvoti, ką verta keisti savo įprastiniuose elgesio modeliuose.
Kas jums yra sėkmė? O kas yra laimė? Kaip manote, kaip jie susiję tarpusavyje?
Su kokiais iššūkiais susiduriate? Kas jums padeda su jais susidoroti?
Kokiais principais vadovaudamiesi sugebate išlaikyti pusiausvyrą gyvenime ir darbe bei išlaikyti laimės jausmą?
Kaip tai veikia jūsų aplinką ir našumą?
Išanalizavusi skirtingus atsakymus, sugebėjau nustatyti keletą bendrų sėkmingų žmonių bruožų ir įpročių:
jie skyrė laiko ir dėmesio saviugdai, pasižymėjo didele savidisciplina ir sąmoningumu;
Jie turėjo hobį arba aktyviai sportavo;
jie leido sau svajoti toli į priekį ir turėjo įkvepiančią viziją;
laiką leido "be tikslo" žaisdami su vaikais, bendraudami su draugais ar dirbdami kūrybinį darbą.
Tačiau svarbiausia, kad jie turėjo tam tikras gyvenimo vertybes ir principus, kurie tapo jų sėkmės kompasu: jie dirbo su meile, džiaugėsi rezultatais ir procesu, dalijosi sėkme su komanda, domėjosi kitais žmonėmis ir rūpinosi kitais.
Jų pasakojimai patvirtino mano prielaidą apie apsisprendimo svarbą, lyderio asmenybės vientisumą ir "vidinį perteklių" tokių savybių, kaip:
kantrybė ir ramybė,
dėkingumas,
meilė,
rūpestis ir noras tarnauti kitiems,
geros savijautos jausmas.
Šios moterys turėjo didelių vidinių rezervų ir išminties, todėl, nepaisant laikinų nusivylimų ir sunkumų, sugebėjo išlikti sėkmingos ne tik versle, bet ir kitose srityse, išlaikyti gyvenimo skonį ir laimę.
Pateikiame 5 auksines taisykles, kurios padės sugrįžti prie labiau subalansuoto gyvenimo ir tapti laimingesniems bei sėkmingesniems:
1. Sureguliuokite savo vidinį kompasą
Išmokite gyventi darnoje su savimi ir aplinkiniu pasauliu, išlaikydami pusiausvyrą tarp svarbių tikslų siekimo ir geriausių vidinių savybių ugdymo.
Išgyvenusi asmeninę vertybių ir prasmių krizę ir daugiau nei 10 metų dirbdama koučingo srityje, matau, kad moterys, kurios iš naujo peržvelgė savo prioritetus ir vertybes, iš naujo susiejo save su savimi, atveria naujus išteklius.
Jos patiria dar didesnę profesinę sėkmę, užmezga glaudesnius ir šiltesnius santykius su artimaisiais ir vis labiau jaučiasi gerai bei laimingai.
Gyvenimas atsiveria naujomis dimensijomis tik tada, kai atrandame šį gyvybingumą savyje, atskleidžiame geriausias savo savybes ir jas ugdome. Ir nors šie pokyčiai nėra momentiniai, transformacija yra ilgas ir labai svarbus procesas.
Svarbu skirti sau reikiamo laiko, leisti sau neskubėti ir suteikti paramą.
Nesvarbu, ar jūsų galutinis tikslas yra tapti veiksmingesniu vadovu, ar tiesiog gyventi svajonių gyvenimą, negalite apsieiti be vertybių derinimo, ryšio su savo tikrąja prigimtimi.
Kokius klausimus turėtumėte sau užduoti, kad sureguliuotumėte savo kompasą:
Kokie svarbūs dalykai man nevyksta? Kaip aš prarandu energiją?
Kiek dėmesio skiriu tam, kas man iš tiesų vertinga?
Koks yra pagrindinis prieštaravimas, kurį dabar reikia išspręsti?
Kas mane pripildo, palaiko? Kas mane įkvepia?
Ką noriu sukurti pasaulyje?
Kokias savybes turiu ugdyti ir palaikyti?
Neskubėkite atsakinėti į šiuos klausimus. Sutelkite dėmesį į naują sėkmės ir laimės apibrėžimą, viziją, ką norite pasiekti naujuoju gyvenimo etapu. Ir net jei iš pradžių atrodo, kad tai ilga kelionė.
Tačiau kai žinote, iš kur ateinate, kur einate ir kur norite būti, tai yra lengva.
Mano klientai patvirtina: savęs ir to, kas su jais vyksta giluminiu lygmeniu, suvokimas "stebuklingai" atveria naujus išteklius pokyčiams ir leidžia investuoti į juos geriausius dalykus, kad pasiektumėte reikšmingų rezultatų gyvenime ir versle.
Išmokti gyventi darnoje su savimi ir aplinkiniu pasauliu, rasti pusiausvyrą tarp svarbių tikslų siekimo ir geriausių vidinių savybių ugdymo yra būtina laimės ir sėkmės sąlyga.
2. Pradėkite daugiau klausytis ir perduokite iniciatyvą kitiems.
Jei norite padidinti savo efektyvumą, daugiau nuveikti ir lengviau pasiekti tikslus, išmokite deleguoti, motyvuoti ir pasitikėti kitais. Norėdami tai padaryti, pašalinkite visus lūkesčius, geriau įsiklausykite, pakartokite ir paaiškinkite.
Kartą verslo karjeros pradžioje per pokalbį su savo vadovu kalbėjau apie užduotis, prie kurių dirbau. "Belieka tik..." - Aš tęsiau. Ji sustabdė mane pusiaukelėje mandagiu gestu ir paklausė: "Kaip visa tai padeda projektui?"
Geras klausimas! Ji matė, kad pernelyg daug dėmesio skyriau tarpiniam rezultatui ir nesistengiau jo susieti su strateginiais tikslais, o tai tuo metu buvo pagrindinė problema.
Tada mano viršininkas paklausė: "Kaip visi šie tikslai susiję tarpusavyje?"
Šie du klausimai iš esmės pakeitė mano požiūrį į darbą. Tačiau neįmanoma atidžiai klausytis, kai galvoji apie ką nors kita.
Taip pat neįmanoma atidžiai klausytis, kai galvojate apie problemų sprendimą taip, kad "visi jaustųsi gerai", nesuteikdami "visiems" galimybės patiems suprasti situaciją.
Dideli reikalavimai ir perdėti lūkesčiai sau, "varžtų veržimas" pavaldiniams - visa tai demotyvuoja komandą, griauna pasitikėjimą ir ryšius.
Jūsų pašto dėžutė perpildyta laiškais su užrašu "skubiai!" ir atrodo, kad jei ne jūsų įsikišimas, ji jau seniai būtų sugriuvusi?
Ar prisimenate, kada paskutinį kartą atostogavote ar tiesiog ėjote pasivaikščioti, negalvodami apie darbų sąrašą, kuris vis ilgėja ir ilgėja, kol jūs "ilsitės"?
Ar norėtumėte, kad per dieną turėtumėte bent pora valandų daugiau? O gal jūsų pagrindinis noras yra pabūti vienam, gerai išsimiegoti ir pagalvoti apie tai, kas svarbu?
Kita svarbi pusiausvyros sąlyga - gebėjimas atsisakyti kontrolės ir sukurti aplinką, kurioje kiti auga, mokosi patys spręsti problemas. Todėl taip svarbu išsiugdyti tokį bendravimo stilių, kuris leistų kitiems įžvelgti galimybes.
Ugdykite gebėjimą užduoti klausimus ir suteikite kitiems daugiau erdvės įgyti naujos patirties ir augti.
3. palikite vietos "stebuklui"
Kad ir kokia įtempta būtų jūsų dienotvarkė, palikite daugiau laiko per dieną veiklai, kuri teikia džiaugsmo ir pasitenkinimo, padarykite vietos stebuklui pasireikšti savo gyvenime.
Daugelis vadovų skundžiasi, kad neturi pakankamai laiko strategiškai planuoti, kūrybiškai permąstyti, kas vyksta jų darbe.
Jie yra tarsi "voverė rate".
Čia yra svarbus niuansas - voverė bėga dėl malonumo. Tai jos pramoga, jos žaidimas. Ji bet kada gali iššokti iš rato ir užsiimti kuo nors kitu.
Mes kartais tai darome iš inercijos, pamiršdami, kaip ir kodėl bėgame. Tai sunku sustabdyti - įprotis patirti lėtinį stresą nepastebimai tampa mūsų fiziologine "norma".
Dažnai sutinku moterų, kurių dienotvarkėje tokių svarbių langų yra mažai arba jų visai nėra. Mano klientai dažnai prisipažįsta, kad susitikimas po susitikimo, susitikimas po susitikimo.
"Pietums - ne daugiau kaip 30 minučių, ir net tada, jei turite laiko planuoti", - pripažįsta tarptautinės įmonės finansų direktorė Marija N.
"O vakare sakote, kad "nieko" neturėjau laiko, nors padariau 60-70 proc. suplanuoto. Baisiai dėl to jaudinatės ir stengiatės užbaigti tai, ko nespėjote padaryti per naktį. atsakinėti į el. laiškus, tikrinti pristatymus.
Miegoti einate po 24:00 val. Miegodamas prisimeni, kad to nepadarei!"
Skamba pažįstamai? Visa tai yra tikras ženklas, kad nuolat patiriate stresą ir netrukus perdegsite. Jau vien dėl to, kad stengiamės viską kontroliuoti, patiriame tiek daug streso, kad galiausiai arba pasiduodame, arba pasiduoda nervai...
Sėkmingos moterys, kurios su metais tampa vis išmintingesnės, išmintingiau planuoja savo "noriu" ir "turiu", žinodamos, kad visi "noriu" viename gyvenime negali tilpti, o "turiu" atrodo kaip piktžolės. Iš pradžių piktžoles sunku atskirti nuo morkų, tačiau ravėti vis tiek būtina.
Taigi, patikrinkite savo kalendorių: ar tikrai viską spėsite padaryti taip, kaip suplanuota?
Savo laikrodyje ar kompiuteryje nustatykite priminimą, kad kas dvi valandas iš inercijos kartojant užduotumėte sau du klausimus, kurie sugrąžintų jus prie prioritetų:
Ką aš dabar darau?
Kodėl aš tai darau?
Jei atsakymas į antrąjį klausimą jus motyvuoja, paklauskite savęs:
Kaip aš tai darau? Ar galima tai padaryti paprasčiau ir lengviau?
Pradėkite nuo mažų žingsnelių: jei negalite iš esmės pakeisti įpročio užpildyti visą savo dienotvarkę nepalikdami laiko apmąstymams, pradėkite nuo paprasto pirmojo žingsnio.
Skirkite vieną valandą per dieną su darbu nesusijusiai veiklai. Tai gali būti hobis, kūryba, laiko leidimas su artimaisiais, sportas.
Tie, kurie žengė šį paprastą žingsnį, pastebėjo, kad gyvenime ima vykti maži ir dideli stebuklai. Kai kurie žmonės įgauna antrąjį kvėpavimą ir viskas padaroma greičiau.
Situacijos, iš kurių, atrodė, nėra išeities, išsisprendžia savaime. Kiti jaučia tokį energijos antplūdį, kad pradeda naujus projektus.
4. Plaukite pasroviui ir kontroliuokite save
Vandenyne yra labai stiprių srovių, kurios teka toli nuo kranto. Pasitaiko, kad net ir labai patyrę plaukikai, kai tik ten patenka, nuskęsta.
Kadangi jie stengiasi plaukti prieš srovę, galiausiai išsenka. Patyrę banglentininkai sako, kad jei patekote į srovę, turite atsipalaiduoti ir nieko nedaryti. Tada nukeliausite į vietą, kurioje jos jau nebėra.
Kodėl vieni žmonės po kovos lengvai "atvėsta", o kitiems prireikia daug laiko, kad ją įveiktų?
Kodėl vieni jaučiasi puikiai, nepaisant nesėkmių, o kiti puola į neviltį dėl menkiausios bėdos?
Žymus neurologas, knygos "Kaip emocijos valdo smegenis" autorius Ričardas Deividsonas (Richard Davidson) tokį elgesį aiškina skirtingais "emociniais stiliais" ir tam tikrų smegenų sričių veikla.
Atradus neuroplastiškumo reiškinį, dabar žinome, kad tam tikrų smegenų dalių aktyvumas ir net jų struktūra gali pasikeisti reaguojant į naują patirtį.
Dėmesingumo praktika leidžia plėtoti visus emocinio gyvenimo aspektus. Yra keletas sąmoningumo praktikos metodų, kurie gali padėti stabilizuoti dėmesį ir sąmonę, kurie kasdieniniame gyvenime gali būti sutrikę ir užtvindyti "vidinio triukšmo".
Yra metodų, kaip stebėti automatines minčių reakcijas, emocines reakcijas ir pan. Taikydami šias dėmesingo įsisąmoninimo praktikas galite atrasti vidinį ramybės šaltinį. Įvaldyti meną neskubėti, darniai naudotis abiem pusrutuliais, išgirsti intuicijos raginimus, įžvelgti naujas galimybes net ir tame, kas nepavyko, kai iškyla sunkumų.
Štai kodėl taip svarbu išmokti būti dabartyje, būti dėmesingam ir sąmoningam. Šis kokybinis buvimas leidžia į viską reaguoti ne reaktyviai, o kūrybiškai.
Grįžkime į dabartį. Pasivaikščiokite vidiniu žvilgsniu nuo pėdų iki viršugalvio: ar jaučiate įtampą?
Įkvėpkite, iškvėpkite ir kelias minutes stebėkite savo kvėpavimą. Iškvėpdami leiskite įtampai nuslūgti ir per kūną nuvilnyti maloniai atsipalaidavimo bangai.
Nusišypsokite sau be jokios priežasties: dviejų minučių šypsena daro įtaką jus supančio pasaulio suvokimui.
Kas 2 valandas skirkite 1-2 minutes akimirkos dėmesingumo praktikai. Neskubėkite ir išmokite medituoti apie buvimą dabartyje, kai budite, bendraujate, skaitote ar dirbate kompiuteriu.
Jei jums tenka daug bendrauti su kitais žmonėmis, praktikuokite sąmoningą bendravimą.
Kai deratės, būkite visiškai čia ir dabar, jausdami savo kvėpavimą, savo kūną. Sąmoningai atkreipkite dėmesį į tai, kaip jaučiate dabartį per skonį, spalvą, kvapą, prisilietimą, rankų šilumą ar širdies plakimą.
Išmokite dėmesingo įsisąmoninimo meditacijos ir praktikuokite ją 20 minučių per dieną. Tada visiems laikams paliksite tuštybės zoną ir pateksite į dabarties srautą.
5. Jei žinote, pritaikykite taį!
Tai didžiausia paslaptis. Pradėkite taikyti išmoktą praktiką ir pasieksite rezultatų. Išsirinkite vieną metodą, kuris jums šiuo metu geriausiai tinka arba kurį lengviausia taikyti, ir jį naudokite.
Jei negalite nuspręsti, ką daryti pirmiausia, pasinaudokite orakulo principu. Atsiverskite mano knygą bet kuriame puslapyje ir darykite tai, kas joje parašyta.
Tada naudokite kitą įrankį. Tada dar vieną, ir dar vieną...
Net jei žengsite tik vieną žingsnį per savaitę, per metus žengsite daugiau nei 50 praktinių žingsnių.
Du per savaitę - daugiau nei 100 per metus.
Jau po poros savaičių po jų taikymo gausite pirmuosius rezultatus, o po mėnesio pajusite, kad gyvenimas ir jus supantis pasaulis keičiasi į gerąją pusę.
Svetlana Landa
Knygos "Viskas vienu metu" autorė, profesionali Tarptautinės koučingo federacijos PCC ICF trenerė, "Gyvenimo stiliaus akademijos" įkūrėja.
Rašyti komentarą