Masinės gamybos automobilių gamyba juodos spalvos buvo neoficialiai uždrausta dėl kelių svarbių priežasčių. TSRS automobilių spalva buvo ne tik estetinis pasirinkimas, bet ir tikras socialinio statuso žymeklis.
Sovietų automobilių gamintojai „Žiguli“ pirkėjams siūlė įvairią spalvų paletę – nuo vyšninės iki pilkai baltos, įskaitant mėlynos ir žalios spalvas. Vis dėlto juoda spalva liko neprieinama masiniam vartotojui.

„Žiguli“. Nuotrauka: ‚Telegraf‘ koliažas
Partijos vadovybės privilegija
Pagrindinė tokio apribojimo priežastis buvo simbolinis juodos spalvos statusas. Tuo metu juodos spalvos buvo tik prestižiniai aukščiausių partijos pareigūnų automobiliai – „Čaikos“ ir „ZISai".

Juodų „Žigulių“ gamyba galėjo sutrikdyti nusistovėjusią automobilių hierarchiją sovietinėje visuomenėje.
Praktinis aspektas taip pat vaidino nemažą vaidmenį. Juodi automobiliai turėjo būti dažniau plaunami dėl matomo nešvarumų ant jų paviršiaus.
Atsižvelgiant į sovietinių kelių būklę ir ribotą automobilių plovyklų skaičių, tai sukeldavo papildomų nepatogumų savininkams.
- Patys keisčiausi sovietmečio dalykai: ar atspėsite tikrąją šių daiktų paskirtį
- To mažai kas iš mūsų norėtų paragauti: neskanūs ir šlykštūs patiekalai iš sovietmečio laikų
- Kūdikiai, gimę kitu laiku: kodėl Sovietų Sąjungoje keisdavo vaikų gimimo datas
Brangi savikaina
Ekonominis veiksnys taip pat turėjo įtakos juodų „Žigulių“ nebuvimui. Norint pasiekti giliausią tamsų atspalvį, reikėjo užtepti kelis dažų sluoksnius. Toks procesas žymiai padidindavo automobilio savikainą, o tai prieštaravo prieinamo transporto gyventojams koncepcijai.

VAZ-2101 spalvų gama

Dėl šių apribojimų sovietų piliečiai, pirkdami „Žiguli“, turėjo tenkintis kitomis spalvomis.
Paprastai pirkėjai neturėjo galimybės pasirinkti automobilio spalvos ir sutikdavo su bet kokiu prieinamu variantu, kad tik po ilgos eilės galėtų gauti savo transporto priemonę.

Šaltinis: telegraf.com.ua

Rašyti komentarą