Dideli pinigai - dideli vargai
(5)„Vakarų ekspresui“ moteris skundėsi, kad pardavėjai ir paslaugų teikėjai priimti didžiausio euro nominalo banknotą atsisakė motyvuodami tuo, kad neturi pakankamai pinigų grąžai, o pabandžiusi laimę Šiaulių banko skyriuje šios minties atsisakė dėl paprašyto mokesčio.
„Pasiūlė iškeisti už 25 eurus. Ar tikrai už tai galima prašyti pinigų?“ - klausė klaipėdietė.
Šiaulių banko komunikacijos vadovas Saulius Jarmalis „Vakarų ekspresui“ teigė, kad 500 eurų banknoto keitimas į kito nominalo pinigus - mokama paslauga.
„Šiaulių bankas teikia gyventojams grynųjų pinigų keitimo į tos pačios valiutos nominalus paslaugas pagal nustatytus įkainius, kaip ir kiti komerciniai bankai“, - sakė jis.
Banko interneto svetainėje viešinami paslaugų įkainiai skelbia, kad grynųjų pinigų keitimas į tos pačios valiutos kitus nominalus kainuoja 5 proc. nuo keitimo sumos, minimalus mokestis siekia 5 eurus.
„Swedbank“ savo interneto svetainėje skelbia, kad ši paslauga kainuoja 4,5 proc. nuo keičiamos sumos, Urbo (buvusiame Medicinos) banke - 2 proc. nuo sumos, o SEB ir „Luminor“ bankai tokios paslaugos neteikia.
2019-ųjų sausį Lietuvoje ir kitose euro zonos valstybėse nutarus atsisakyti 500 eurų nominalo banknotų leidybos centrinis šalies bankas gyventojus ramino, kad jų turintys žmonės bet kuriuo metu šio nominalo banknotais galės sumokėti už pirkinius ar išsikeisti į kitus pinigus.
„Nemokamai ir neribotą laiką 500 eurų banknotus galima išsikeisti Lietuvos banko kasose. Šiuos banknotus turėtų priimti ir komerciniai bankai“, - tuomet informavo bankas.
Tiesa, Lietuvos banko kasos veikia tik Vilniuje ir Kaune.
Centrinio banko teigimu, 500 eurų banknotais Lietuvoje ir visoje euro zonoje atsiskaityti galima neribotą laiką, bet prekybininkai turi teisę atsisakyti juos priimti, jeigu neturi pakankamai grąžos.
Nuo euro įvedimo iki 2019 metų Lietuvoje į apyvartą išleido 1,4 mln. 500 eurų vertės banknotų. Populiariausi Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, tebėra 50 ir 20 eurų banknotai, jie sudaro atitinkamai 52 ir 21 proc. visų apyvartoje esančių banknotų.
Europos centrinis bankas didžiausio nominalo banknotų leidybos atsisakė įtariant, kad jie yra patrauklūs nusikalstamiems tikslams siekti. Šis banknotas dažnai siejamas su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu, nes didelės vertės kupiūros palengvina didelių sumų pervežimą.
Tarptautinių naujienų portalas „Euronews“ anksčiau skelbė, kad 1 mln. eurų vertės 500 eurų banknotų sveria 2,2 kilogramo, kai ta pati suma grynaisiais pinigais po 50 eurų sveria apie 20 kilogramų.
Rašyti komentarą