Ekonomistai: mažesnių kuro kainų, nei jos yra dabar, tikėtis neverta

Mažesnių kuro kainų, nei jos yra dabar, tikėtis neverta, tikina ekonomistai. Degalų kainos Lietuvoje kovo pabaigoje per kelias dienas pasiekė neregėtas aukštumas, tai lėmė prasidėjusi Rusijos agresija, dėl kurios kilo naftos kainos.

Šiuo metu naftos kaina jau yra mažesnė, tačiau kuro kaina degalinėse vis dar išlieka gerokai didesnė neii iki Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios.

Ekonomikos ekspertai teigia, kad, nepaisant mažėjančios naftos kainos, degalų kaina degalinėse nekris.

Kaip pagrindinę to priežastį ekspertai įvardija euro kurso kritimą ir vis dar esantį didelį neapibrėžtumą dėl tolesnių Rusijos veiksmų.

„Visų pirma, Europoje trūksta dyzelino, nes nemažą jo dalį Europa importuodavo iš Rusijos.

Todėl atsiranda atskiras veiksnys – dabar reikia žiūrėti ne tik į naftos kainą, bet ir į dyzelino, tai yra į galutinio produkto kainą.

Dyzelino importas stringa, tiekėjai ieško alternatyvų, dabar dyzelino kaina yra aukštesnė nei benzino.

Taip pat tokiu didelio neapibrėžtumo laikotarpiu kainos išauga, nes mažėja konkurencija, visi nori apsidrausti, todėl jie kainas kelia labiau, nei, pavyzdžiui, didėja naftos kaina.

Kai rinkoje įsivyrauja stabilumas, tuomet tos kainos pamažu leidžiasi, sugrįžta į tą fundamentalų lygį.

Šios priežastys ir lemia tai, kad dabar mes tas kuro kainas matome aukštesnes, nei jos turėtų būti“, – Alfa.lt sakė „Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Euras susilpnėjo maždaug 7 proc.

Ekonomistas tikina, kad šiuo metu degalų kainai įtakos turi ne tik naftos kaina, tačiau ir euro kurso kritimas.

„Eurais naftos kaina yra didesnė nei doleriais, nes euro kursas dolerio atžvilgiu ženkliai susilpnėjo. Metų pradžioje vienas euras kainavo 1,14, o dabar 1,7 dolerio.

Tad euras susilpnėjo maždaug 7 proc. Metų pradžioje naftos kaina eurais buvo 0,44 euro, o dabar ji yra 0,65 euro.

Nuo naftos kainų piko iki dabar kaina krito apie 0,12 euro, o kuro šiek tiek mažiau.

Išaugo atotrūkis tarp galutinės benzino ir naftos kainos, tai dažniausiai nutinka tada, kai yra didelis neapibrėžtumas.

Grubiai tariant, nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios ta kuro gamintojų ir pardavėjų dedamoji dalis, tai yra marža, dabar išaugo apie 50 proc., tai yra apie 0,10 euro“, – teigė „Luminor“ banko ekonomistas.

Reikia tikėtis geriausio, bet ruoštis blogiausiam scenarijui.

Ž. Mauricas mano, kad artimiausiu metu kuro kainos gali dar labiau išaugti.

„Yra daug signalų, kad po rinkimų Prancūzijoje Europos Sąjunga gali svarstyti Rusijos naftos embargą.

Jei taip nutiktų, tuomet dyzelino kainos dar labiau išaugtų, kai kuriose šalyse dyzelino gali ir pritrūkti.

Ženkliai mažesnių kuro kainų artimiausiu metu tikėtis nereikėtų, nes vis dar yra didelis neapibrėžtumas dėl Rusijos pradėto karo.

Reikia tikėtis geriausio, bet ruoštis blogiausiam scenarijui. Gali būti, kad kuro, bent jau dyzelino, kaina net ir perkops 2 eurų ribą, jei bus įvestas embargas Rusijos naftai.

Žinoma, vėliau viskas turėtų grįžti į savas vėžes, tačiau šiais metais kuro kainų kritimo tikėtis neverta“, – sakė Ž. Mauricas.

Archyvų nuotr.

Žygimantas Mauricas.

Tikėtina, jog mes turėsime dar brangesnę naftą ir brangesnį kurą.

Ekonomistas, analitikas ir Verslo konfederacijos viceprezidentas Marius Dubnikovas įsitikinęs, kad dabartinės kuro kainos Lietuvoje „mažesnės, nei jos turėtų būti“.

„Šiuo metu kuro kainos nėra tokios aukštos, kokios jos galėtų būti, nes 112 dolerių už naftos barelį yra gan didelė kaina. Sakyčiau, kad šiuo metu degalinės pardavinėja tą pigesnį kurą, kurio dar turi nusipirkę anksčiau“, – Alfa.lt teigė ekonomistas.

M. Dubnikovas sako, kad lietuviai jau priprato prie dabartinių kuro kainų, bei tikina, jog dėl Rusijos veiksmų Ukrainoje degalų kainos greitu metu vėl kils.

„Taip pat naftos kaina kol kas dar nesistabilizuoja, o sakyčiau, kad kyla, nes lygiai prieš savaitę nafta kainavo 100 dolerių. Atsižvelgiant į tai, kad šiomis dienomis prasidėjo antrasis karo etapas, tikėtina, jog mes turėsime dar brangesnę naftą ir brangesnį kurą.

Manau, kad ta didžioji drama dėl kuro kainos žmonėms jau praėjo – žmonės pripranta prie kainų ir prie lygio, kurį mes turime. Dabar jau ar kuro kaina yra 1,65, ar 1,75 euro, turbūt žmonėms nėra labai didelio skirtumo, didžioji drama būtų, jei kirstume 2 eurų ribą“, – sakė M. Dubnikovas.

Jei pasaulis gyvena gerai, turi už ką mokėti, tai kuras ir kainuos brangiai.

Ekonomistas mano, kad šis karinis konfliktas galimai paskatins perėjimą prie kitų žaliavų naudojimo.

„Dyzelinas dabar yra brangesnis už benziną ir tai jau yra tik Rusijos pradėto karo pasekmė, nes Europoje apie 16 proc. dyzelino buvo importuojama iš Rusijos.

Šiuo atveju, kai vyksta šalių diskusija dėl Rusijos naftos embargo, tuomet dyzelinas nepasiekia Europos Sąjungos tokiomis apimtimis kaip prieš tai. Ko gero, tikrai ilgesnį laiką gyvensime su brangesniu dyzelinu.

Tikėtis, kad kuro kainos kris, neverta dėl kelių priežasčių. Viena iš jų yra tokia – didėja akcizai, todėl kuro kaina paaugo. Apskritai prisiminti tokių laikų, kai kuras kainavo apie eurą ar net mažiau, nereikėtų.

Tokių kainų net ir nesinorėtų turėti, tai reikštų, kad esame arti krizės.

Sakykime, jei pasaulis gyvena gerai, turi už ką mokėti, tai kuras ir kainuos brangiai.

Tikėtis, kad kuras kainuos pigiau nei dabar, geriau nereikia, nes, kai būna pigūs daiktai, vadinasi, gyvename blogai“, – tikino M. Dubnikovas.

Kovo pradžioje degalų kainos Lietuvoje buvo pasiekusios beveik 2 eurų ribą. Šiuo metu degalinių švieslentėse matomos kuro kainos svyruoja apytiksliai nuo 1,62 iki 1,76 euro.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder