Gentvilas: ketiname reikšmingai apmokestinti iškastinį kurą

(3)

Vadinamasis anglies dvideginio mokestis arba „dedamoji“ atsiras visose iškastinio kuro rūšyse, sako Aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Vienintelė galima išimtis yra dujos, laikomos „tarpiniu“ iškastiniu kuru. Aplinkos ir Finansų ministerijos savo planus turėtų pristatyti spalio 4 dieną.

Apie tai trečiadienį žurnalistams papasakojęs S. Gentvilas dar sakė, kad pakeitimus norima priimti Seimo rudens sesijoje.

„Nuo 2023 metų ketiname reikšmingai apmokestinti iškastinį kurą. Turime Lietuvos verslo konfederacijos ir pramonininkų paramą, bet su dviem sąlygomis. Tai – teisingos subsidijos ir anglies importo mokestis.

Europos Komisija irgi apie tai diskutuoja. Iš esmės, jei į Lietuvą importuojamas betonas, trąšos, cementas, stiklas, Baltarusijoje pagaminti tą pačią toną sudeginama kelis kartus daugiau CO2 nei Akmenėje, „Panevėžio stikle“, „Lifosoje“ ar kur nors.

Mes savo gamintojus apmokestiname, keliame mokesčius ir jų produkcija pabrangsta tiek, kad iš esmės baltarusiška ar azijietiška produkcija tampa pigesnė, yra importuojama, gamyklos Lietuvoje užsidaro. Kad to nevyktų, Europa pasakė, kad kels akcizus, bet importuojami produktai turės susimokėti aplinkosauginius taršos mokesčius. Tai irgi turėtų įvykti nuo 2023 metų“, – sakė jis.

Ministras pasakojo, kad rudenį kartu su Finansų ministerija pateiks Akcizų įstatymo projektą, kuriame bus apmokestinama viskas nuo anglies iki dyzelino ir kitų iškastinio kuro elementų.

Padidiname akcizus, artėjame prie Europos Sąjungos vidurkio ir sukuriame CO2 horizontalią dedamąją, kuri yra taikoma tiek Estijoje, tiek Latvijoje, Lenkijoje, o Švedijoje nuo 1991 metų“, – sakė S. Gentvilas.

Jis aiškino, kad nori paskatinti apsirūpinimą elektra ir atsinaujinančiais ištekliais Lietuvoje viduje.

„Lietuva kiekvienais metais 2,5 mlrd. eurų pervedame už perkamas dujas, naftą, kurą ir elektrą užsienio įmonėms, piliečiams – kas begamintų. 400 mln. eurų yra už elektrą.

Vienas iš būdų yra teisingai įvertinti importuojamą iškastinį kurą. Per vieną kišenę tai resursus pabrangins, per kitą – Lietuvoje kursis darbo vietos. Skaičiuojama, kad vidutiniškai vienas megavatas elektros sukuria apie 5 darbo vietas. Tauragė, Pagėgiai spurda ir laukia, kada bus tie šimtamilijoniniai vėjo energetikos projektai. Jie nestartuos tol, kol importuosime anglimi arba atomine energetika pagamintą elektrą iš Rytų ar kitur“, – sakė S. Gentvilas.

Iš viso Aplinkos ministerija Seimui rudens sesijoje pateikia 13 įstatymų projektų.

„Yra atliekų tvarkymo ir vandentvarkos blokai, mokesčių reforma, į kurią įeina ir automobilių mokestis. Taip pat smulkesni pakeitimai – neetatinių inspektorių atsiradimas, dalies Statybų inspekcijos funkcijų atsisakymas ir keli administracinės naštos palengvinimai, pavyzdžiui, miško įveisimui ir t. t.“ – trečiadienį pristatė ministras.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder