„Inno line“ vadovas: robotai žmonių nepakeičia, o jiems padeda

(1)

Vienas iš didžiausių ir moderniausių Klaipėdos regiono darbdavių, SBA grupės baldų gamybos įmonė „Inno line“ šiemet mini 20-metų sukaktį.

Ryškiausi pokyčiai joje įvyko per pastaruosius kelerius metus, jie lėmė, kad bendrovės darbuotojai šiandien dirba išvien su robotais, kurie palengvina darbą.

Greta Klaipėdos esančioje modernioje gamykloje šiuo metu dirba beveik 600 žmonių ir daugybė jų pagalbininkų robotų, kuriuos išmokus valdyti lengvėja darbas ir įgijus naujų kompetencijų didėja uždarbis.

Įmonės „Inno line“ vadovas Viktoras Pivorius sako, kad su modernia įranga gali dirbti kiekvienas norintysis - komanda tokiems žmonės yra pasirengusi padėti.

Anot jo, ateityje technologijų bendrovėje gali daugėti, tačiau dėl to darbuotojų skaičius nemažės. Priešingai, jų gali reikėti daugiau, kad valdytų robotus ir modernią įrangą.

- p. Viktorai, kaip Jums atrodo: 20 metų įmonei – daug ar mažai?

- SBA grupėje yra įmonių, kurios gyvuoja ir ilgiau: „Klaipėdos baldams“ - 70 metų, „Šilutės baldams“ - 135 metai. Todėl, vertinant bendrai, gali atrodyti, kad 20 metų nėra daug.

- Tačiau paskutinis laikmetis buvo labai dinamiškas, pastebimai keitėsi ir geopolitinė padėtis, ir technologijų raida buvo itin sparti. Kaip šis laikotarpis pakeitė įmonę?

- Įmonė buvo įsteigta 2005 metais, tuo metu pritaikyta visiškai kitoms technologijoms, dirbome net ir su natūraliu medžio lukštu, bet 2012 metais buvo priimtas sprendimas pilnai pereiti prie vilktų baldų technologijos - tai buvo tikras lūžis.

Nuo 2020-ųjų taip pat įvyko rimtų pasikeitimų, o nuo 2022-ųjų dirbame visiškai naujoje gamykloje. Galima sakyti, kad per paskutiniuosius penkerius metus pokyčių įvyko daugiau nei per prieš tai buvusius 15 metų. 

Jeigu dar 2020-aisiais gaminome vieną milijoną baldų, tai šiemet čia jau galime pagaminti apie 3 kartus daugiau.

- Kas tokį ryškų pokytį lėmė? Ilgalaikė bendrovės strategija, rinka?

- Prieš penkerius metus buvo peržiūrėta mūsų strategija, nuspręsta investuoti į naują gamyklą prie Klaipėdos, šalia magistralės. Jame gamyba pilnai pradėta 2022-ųjų kovą, šiame pastate atnaujinta nemaža dalis įrangos, ji automatizuota, robotizuota, kai kuri iš jų pagreitinta nuo 2 iki 4 kartų, todėl su tokio paties dydžio komanda galime pagaminti žymiai daugiau.

Aišku, tai nereiškia, kad darbuotojai turi tris kartus daugiau dirbti. Tiesiog įranga modernesnė, ji išvysto visai kitus pajėgumus.

- Ar tiesa, kad darbą spartinantys robotai sukurti SBA grupėje?

- Įgyvendinant naujos gamyklos projektą ir jai startuojant tiesiogiai buvo įsitraukę per 50 SBA kolegų, nemaža dalis sprendimų sukurta grupei priklausančioje įmonėje „Robotex“, kurios veiklos sritis – robotika ir automatika.

- Visuomenėje kartais girdimi nuogąstavimai, kad robotai atims darbo vietas iš žmonių. „Inno line“ jau sėkmingai veikia ne vienerius metus, ar tikrai tokios baimės yra realios?

- Aš užtikrintai galiu paneigti teiginį, kad robotai atima darbo vietas, nes diegiant naują robotą nė vienas žmogus mūsų įmonėje nebuvo atleistas.

Skatiname savo darbuotojus mokytis ir nuo įprasto, monotoniško darbo pereiti prie robotų valdymo - tai daro didelė dalis mūsų komandos. Nors gali atrodyti, kad įgyti tokius gebėjimas yra sudėtinga, bet sprendimai tikrai yra labai supaprastinti, tad jeigu žmogus tikrai nori išmokti, jis išmoks.  

- Koks didžiausias tokio gebėjimo pranašumas?

- Kartu su tokiu gebėjimu kyla ir darbuotojo kategorija, nuo jos priklauso ir darbo užmokestis.

- Vieši duomenys apie įmonę rodo, kad darbuotojų skaičius „Inno line“ pastaruoju metu auga. Ar jau pasiektas optimaliausias santykis, ar skaičius dar gali keistis?

- Pastaruoju metu gana stipriai augome, nes dėl visų geopolitinių procesų ir bendro baldų poreikio pasaulyje įmonės veiklos apimtys 2022-ųjų pabaigoje buvo sumažėję, o matydami pozityvius ženklus rinkose, pernai gegužę pradėjome dirbti keturiomis pamainomis.

Kalbant apie  darbuotojų skaičių galima sakyti, kad esame arti optimalaus, tačiau visada kviečiame prisijungti ir operatorių, ir elektrikų-automatikų, šaltkalvių, kokybės kontrolierių - jais norime ir dabar sustiprinti savo komandą.

- Ką patrauklaus „Inno line“ gali pasiūlyti šiems specialistams?

- Galimybę dirbti viename iš inovatyviausių ir robotizuotų kompleksų Baltijos šalyse, darbas 
yra dinamiškas, įdomus. Neturinčius patirties apmokome,  suteikiame galimybes siekti karjeros, kompensuojame pietus, apmokame papildomą sveikatos draudimą ir draudimą nuo nelaimingų atsitikimų.

Tačiau turbūt svarbiausia yra aplinka, kurioje dirba palaikanti ir motyvuota komanda.  Žmonės, kurie prie mūsų jungiasi ir nori mokytis,  visuomet sulauks komandos palaikymo ir paskatinimo.

- Kas dar, be efektyvios gamybos siekio, vienija ir motyvuoja tokią didelę komandą, sutelkia ją kaip kumštį?

- Kalbant apie pačią įmonės kultūrą, tai „Inno line“, kaip ir visa SBA grupė, yra išsigryninusi savo pagrindines vertybes - tai aistra laimėti, atradimų lyderystė, šeimininkiškumo jausmas. 

Tai mus vienija kaip komandą - nors visi esame unikalūs ir turime savo stipriąsias savybes, bet galima suformuoti stiprią komandą, kuri veikia kaip kumštis ir dirba maksimaliai efektyviai, įveikia visus iššūkius.

- Gerą komandą vienija ne tik darbas. Kas už jo ribų sutelkia „Inno line“ žmones?

- Įmonė yra socialiai atsakinga, kolegos kiekvieną savaitę buriasi komanda ir svarsto naujas iniciatyvas– kokių gerų darbų galime imtis ir taip keisti pasaulį. 

Turime tikslą per metus tūkstantį valandų skirti savanorystei, šiemet pagrindinės ir jau įvykdytos iniciatyvos - padėjome suremontuoti 2 patalpas Dovilų pagrindinėje mokykloje, mūsų vizitinė kortelė - kraujo donorystė, taip pat dalyvavome tvarkant Kuodžių kaimo kapines, kurios po audros buvo užverstos medžiais, tvarkėme aplinką gyvūnų prieglaudoje„Būk mano draugas“.

Žvelgiant į ateitį, artimiausiu metu dalyvausime SBA miškasodyje, taip pat planuojame prisidėti prie tam tikrų patalpų įrengimo vaikų sanatorijoje Palangoje.

- Berods, įmonės darbuotojai puoselėja ir bitininkystę. Galite apie tai papasakoti?

- Bičių avilius jau buvome įrengę „Germanikoje“, o kai visa įmonės komanda kėlėsi į naujas patalpas, kartu su jais persikėlė ir darbščiosios darbininkės, nešančios medų.

Jo, priklausomai nuo metų, surenkama apie 200 litrų, juo dalinamės su komanda ir vaišiname svečius.

Bičių aviliai laikomi ne tik dėl to - mums taip pat svarbu biologinė įvairovė ir jos išsaugojimas.

- Minint 20 metų sukaktį svarbu ne tik įmonės istorija, bet ir jos ateities vizija. Ar galite su ja pasidalinti, ar įmanoma prognozuoti, pavyzdžiui, kitą dvidešimtmetį?

- Prognozuoti sunkoka, nes geopolitika ir nenuspėjami įvykiai gali daryti įtaką planams, tačiau įmonės strategiją peržiūrime kiekvienais metais, ateityje norime ir toliau augti.

Svarstome išnaudoti visas laisvesnes erdves, į kurias integravus tam tikrą įrangą galima ir toliau didinti fabriko pajėgumą ir efektyvumą

Tačiau viskas priklausys nuo bendro globalaus baldų poreikio. Čia gerų ženklų tikrai matome, todėl ir į ateitį žiūrime pozityviai.

- Dėkoju už pokalbį.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.