Turtingiausiam Rusijos oligarchui Andrejui Melničenkai gali pavykti susigrąžinti „Lifosą“?

Iš „Lifosos“ – nerimo signalai: pildosi blogiausias scenarijus dėl turtingiausio Rusijos oligarcho?

Praėjusią gegužę, kai Finansų ministerijoje gimė sumanymas pakeisti „Lifosai“, vienai svarbiausių ir pelningiausių gamyklų Lietuvoje, skirtą laikinąjį administratorių ir susiaurinti jo funkcijas, tiek Alfa.lt, tiek kitus žiniasklaidos atstovus iš „Lifosos“ pasiekė nuogąstavimai, kad viskas baigsis nusisekusiu gudriu turtingiausio Rusijos oligarcho Andrejaus Melničenkos planu. Dabar iš tos pačios gamyklos eina nerimo signalai, kad šis planas pildosi.
 

Prieš pusmetį Alfa.lt šaltiniai „Lifosoje“ teigė, kad šiai gamyklai gresia A. Melničenkos aplinkos spąstai. Nors šiam oligarchui, prasidėjus karui Ukrainoje, ES pritaikė sankcijas, tai nesutrukdė šiais metais A. Melničenkai tapti bent nominaliai turtingiausiu Rusijos verslininku.

Nepaisant to, „Lifosos“ nešamas pelnas A. Melničenkai užkirstas tomis pačiomis ES sankcijomis – viskas, ką ši trąšų gamykla uždirba, negali patekti į oligarcho rankas.

Tačiau praėjusią gegužę prasidėjo įdomūs tektoniniai poslinkiai, liečiantys „Lifosą“, – Finansų ministerijoje, besirūpinančioje šios gamyklos likimu, gimė sumanymas pakeisti paskirtą laikinąjį administratorių ir pakeisti jo funkcijas: jei senasis administratorius tiesiogiai kišosi į trąšų gamyklos veiklą ir prižiūrėjo, kad ją valdančios „EuroChem“ vadovybė tinkamai organizuotų veiklą bei nepažeistų sankcijų, tai naujajam administratorium tenka tiesiog rūpintis pinigų plovimo prevencija, o į vidinę „Lifosos“ veiklą jis nesikiša.

Maždaug tuo pačiu metu tiek Alfa.lt, tiek ir kitas žiniasklaidos priemones pasiekė nuogąstavimai iš pačios „Lifosos“, kad pastaroji gamykla gali tapti gudraus A. Melničenkos plano taikiniu – kadangi Rusijos oligarchas negali gauti pelno iš „Lifosos“, gamykla bus privesta prie bankroto, o tuomet ją perpirks tariamai su A. Melničenka nesusijusi bendrovė, už kurios išties stovės arba pats oligarchas, arba jo aplinkos statytiniai. Taip ir „Lifosa“, ir, svarbiausia, jos generuojamas pelnas vėl sugrįš A. Melničenkos žinion.

Veiklą atnaujins, bet iš ko gamins?

Praėjus pusmečiui, iš „Lifosos“ žiniasklaidą pasiekė jau kiti nerimo signalai – esą anksčiau nupasakotas planas ne gresia, o jau vykdomas. Pasak Alfa.lt šaltinių (tiesą pasakius, net ne šaltinių, o tik šaltinėlių – pastaruoju metu asmenų, žinančių, kas vyksta „Lifosoje“, ir norinčių apie tai kalbėti, liko mažai), trąšų gamyklos veikla šiuo metu kelia nemažai klausimų.

Nuo pat gegužės, kai buvo paskirtas naujas laikinas administratorius, „Lifosa“ nedirba dėl vykdomo planinio remonto, o liepos pradžioje „EuroChem“ apskritai pranešė, kad trąšų gamykla kas mėnesį patiria apie 2,5 mln. eurų nuostolių ir nebegali taip dirbti, nes kitaip tiesiog elementariai bankrutuos.

„EuroChem“ skelbė, kad nuo šio spalio „Lifosa“ bus užkonservuota. Tačiau atėjus rudeniui planai ėmė keistis – „Verslo žinios“ praėjusią savaitę skelbė, kad „Eurochem Group AG“ pareiškė, kad sankcijos nei jai, nei trąšoms netaikomos, todėl vyksta derybos dėl gamybos atnaujinimo.

„Vyksta intensyvios derybos dėl perdirbimo gamyklos „Lifosa“ Lietuvoje gamybos atnaujinimo, kad galėtume tiekti azoto ir fosforo trąšas pasauliniams klientams“, – pasak „Verslo žinių“, teigė Samiras Brikho, „Eurochem Group AG“ direktorių valdybos pirmininkas ir vykdomasis direktorius.

Anot S. Brikho, kompanijai „EuroChem“ sankcijos netaikomos, o ES gegužę dar kartą patvirtino, kad trąšų pramonei neturėtų būti taikomos sankcijos. Rodos, kad „Lifosa“ galėtų atnaujinti veiklą ir toliau sėkmingai veikti, tačiau Alfa.lt šaltiniai teigia, kad būtent veiklos atnaujinimas, o ne gamyklos konservavimas gali greičiau privesti prie bankroto – gamyklą užkonservavus, žinoma, pelno ji neneštų, tačiau ir bankrutuoti taip lengvai negalėtų, o atnaujinus gamybą tokia galimybė hipotetiškai taptų didesnė: pagrindinės žaliavos „Lifosą“ pasiekia iš Rusijos ir Baltarusijos. Nors „Lifosos“ savininkai ir teigia, kad jiems sankcijos netaikomos, situacija visgi tokia, kad iš pačios Rusijos pusės gali kilti problemų dėl žaliavų tiekimo – jei tik A. Melničenkai tai būtų naudinga.

„Tokiu atveju veiklą atnaujinusi „Lifosa“ turėtų vėl ją stabdyti, nes neturėtų žaliavų – Rusijoje būtų užtrauktas rankinis stabdys. Iš ko tada išsilaikytų gamykla? Nebūtų iš ko, tęstųsi nuostoliai, kas privestų prie bankroto“, – teigė vienas iš Alfa.lt šaltinių.

Tokiu atveju greičiausiai išsipildytų planas, apie kurį portalui su „Lifosa“ susiję asmenys kalbėjo dar prieš pusmetį – su A. Melničenka susijusi bendrovė galėtų perpirkti šį verslą. O kadangi žaliavos „Lifosą“ pasiekia daugiausia iš Rytų, visos kortos, atnaujinus „Lifosos“ veiklą, būtų A. Melničenkos rankose.

Laikinasis administratorius – ne tas, kurio reiktų klausti

Nuo praėjusios gegužės pabaigos „Lifosos“ laikinuoju administratoriumi paskirta bendrovė „Valnetas“, kurios pagrindinė veikla – bankroto administravimas. Pastaroji veikia kartu su partneriais – finansinių technologijų įmone „Banking lab“ ir advokatų profesine bendrija „Noor legal“.

Alfa.lt pasiteiravo pagrindinio žmogaus „Valnete“, vadovo Gintaro Adomonio, apie situaciją „Lifosoje“ – kodėl trąšų gamykla nuo gegužės sustabdyta dėl remonto, nevykdo veiklos ir palengva dreifuoja link finansinio kracho ir kiek pagrįsti portalui išsakyti nuogąstavimai, kad, atnaujinus veiklą, pastaroji vis tiek streikuos tiek dėl sankcijų, tiek dėl sunkumų su žaliavomis. Tačiau G. Adomonis Alfa.lt atsakė, kad pastarieji klausimai visgi neturėtų būti adresuoti laikinajam administratoriui.

„Lifosa“ yra privati, nesankcionuota, Lietuvoje veikianti įmonė, kuriai vadovauja samdomi vadovai, o strateginius sprendimus priima įmonės valdyba.

Vyriausybės paskirtas laikinasis įmonės administratorius, kuriam aš vadovauju, atlieka griežtai apibrėžtą funkciją – tikrina visas „Lifosos“ atliekamas finansines operacijas, vertindamas, ar tos operacijos atitinka „Lifosos“ akcininkui taikomų sankcijų režimą. Administratorius neturi įgaliojimų stabdyti ar atnaujinti gamybą, nedalyvauja priimant veiklai aktualius sprendimus, nepriima sprendimų dėl darbuotojų darbo sąlygų ar jų atleidimo iš darbo, kitaip tariant, laikinasis administratorius administruoja finansines operacijas, tačiau neadministruoja įmonės veiklos.

Manau, kad Jūs puikiai suprantate, kodėl šie faktai riboja mano, kaip administratoriaus, galimybes atsakyti į Jūsų klausimus“, – teigė G. Adomonis.

„Valneto“ vadovas taip pat pabrėžė, kad „sprendimus dėl gamyklos veiklos atnaujinimo, stabdymo, pardavimo ar nemokumo procedūros inicijavimo priima įmonės vadovai, valdyba ir akcininkai. Kiekvienu atveju visas transakcijas tikrins laikinasis administratorius, kurio pareiga – įsitikinti, kad transakcijos griežtai atitinka akcininkui taikomą sankcijų režimą“.

Prižiūrėti prižiūri, bet kaip prižiūri?

Kadangi laikinasis administratorius šioje situacijoje, kaip ankstesnėje valdžioje mėgta sakyti, „ne prie ko“, akys krypsta į Finansų ministeriją – būtent šioje įstaigoje gimė mintis pakeisti anksčiau veikusį laikinąjį administratorių, kuris tiesiogiai kišosi į „Lifosos“ veiklą, ir naujajam administratoriui palikti tik pinigų plovimo prevenciją.

Pirmasis šią idėją, ko gero, praėjusį pavasarį išsakė dabar jau buvęs finansų viceministras Gediminas Norkūnas.

Kadangi Finansų ministerijoje ir išsirutuliojo šis sumanymas, portalas Alfa.lt raštu kreipėsi į finansų ministrę Gintarę Skaistę, prašydamas paaiškinti, kodėl prireikė švelninti „Lifosos“ kontrolę, taip pat, jeigu jau pastaroji trąšų gamykla tokia svarbi Lietuvos ekonomikai, kaip apie ją kalbama pastaraisiais metais, kodėl pastarąjį pusmetį leista jai nedirbti. Tačiau pateikti buvo ne finansų ministrės, o pačios ministerijos atsakymai.

„Šių metų pavasarį paskyrus AB „Lifosa“ naująjį laikinąjį administratorių buvo išgrynintos pastarojo funkcijos, o sprendimą lėmė praėjusių metų sankcionuotos bendrovės administravimo patirtis bei paties administravimo proceso tobulinimo poreikis.

Pažymime, kad pats AB „Lifosa“ administravimo modelis iš esmės nesikeitė. Bendrovės valdymo organai kaip vykdė, taip ir toliau vykdo savo funkcijas ir priima sprendimus, tačiau atitinkamiems įmonės visuotinio akcininkų susirinkimo, valdybos ir vadovo sprendimams reikalingas išankstinis rašytinis laikinojo administratoriaus pritarimas.

Paskyrus laikinąjį administratorių, AB „Lifosa“ organų – visuotinio akcininkų susirinkimo, valdybos ir vadovo – kompetencija išliko nepakitusi ir neapribota. Laikinajam administratoriui buvo pavesta išankstinės sandorių kontrolės funkcija, kuri reikalinga įsitikinti, kad būtų laikomasi sankcijų režimo ir kad iš sandorių naudos negautų sankcionuoti asmenys, – rašoma ministerijos pateiktame atsakyme.

Tiesa, paskutiniu sakiniu tarsi sau paprieštaraujama: nors administratorius ir prižiūri trąšų gamyklą, jos vadovams paliktos atrištos rankos priiminėti sprendimus, kurie nebūtinai bus naudingi pačiai „Lifosai“. – Nei valstybė, nei laikinasis administratorius nepriima sprendimų dėl AB „Lifosa“ veiklos. Sprendimus dėl įmonės veiklos priima bendrovės valdymo organai.“

Alfa.lt šaltinių teigimu, negalima teigti, jog „Lifosos“ savininkams, kurie dabar tarsi ir nesusiję su A. Melničenka (nors iki šiol manoma, kad oligarchas nuo „EuroChem“ pasitraukė tik formaliai), išties atrištos rankos ir jie gali daryti, ką nori, – pinigų srautai yra prižiūrimi. Tačiau galimybės sabotuoti „Lifosos“ veiklą jiems išlieka.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder