CMR

Kaip teisiškai save apsaugoti gabenant tarptautinius krovinius?

Tarptautinis važtaraštis (CMR) yra dokumentas, būtinas tarptautinėje prekyboje ir krovinių, pavyzdžiui, apvaliosios medienos, gabenime.

Šis tarptautinis dokumentas patvirtina krovinio gabenimo sutarties sudarymą ir yra siuntėjo bei vežėjo teisinis garantas, kad kilus ginčams, būtų lengvai išaiškintas tikrasis krovinio patirtos žalos kaltininkas.

CMR konvencija, kuri buvo pasirašyta Ženevoje dar 1956 m., apibrėžia tarptautinių važtaraščių išrašymo taisykles ir krovinių vežimo sąlygas. Lietuva prie konvencijos prisijungė tik 1993 m., o tai reiškia, kad nuo prisijungimo metų visos mūsų šalies ir tarptautinės siuntos turi būti gabenamos pagal CMR konvencijos nustatytas taisykles. Šiame straipsnyje pateiksime, ką verta žinoti apie tarptautinį važtaraštį ir kokios yra svarbiausios jo išrašymo ir prekių gabenimo taisyklės.

Pagrindinė informacija apie CMR konvenciją, kurią turite žinoti

CMR konvencija taikoma tarptautiniam krovinių pervežimui kelių transporto priemonėmis, tokiomis kaip automobiliai, sunkvežimiai, priekabos ir puspriekabės, kurių paskirtis – teikti krovinių gabenimo paslaugas. Šia konvencija siekiama standartizuoti tarptautinio transporto dokumentus ir įvesti vienodas ir visoms šalims suprantamas taisykles, kurios numato kaip gabenti kiekvieną tarptautinį užsakymą.

Tarptautinis važtaraštis (CMR) yra svarbus dokumentas užsakovui ir vežėjui, informuojantis apie įsipareigojimus ir krovinio gabenimo taisykles. Pagal CMR konvenciją tarptautinis važtaraštis yra išrašomas trijomis kopijomis, iš kurių pirmoji lieka siuntėjui, antrąją gauna gavėjas, kroviniu jį pasiekus, o trečiasis dokumentas priklauso vežėjui. Taip pat galima išduoti ir ketvirtąją kopiją, tačiau ją išduoti pasirenkama retai. CMR konvencija nėra numačiusi konkretaus CMR dokumento formos, tačiau apibrėžia esminius elementus, kurie turėtų būti įtraukti į krovinio gabenimo dokumentą.

Kas turi būti įtraukta į CMR tarptautinį važtaraštį?

CMR konvencija nurodo, kad CMR važtaraštis yra pagrindinis tarptautinio krovinių vežimo keliais dokumentas. Pagal jo nuostatas sąraše turi būti tam tikra informacija, tokia kaip: siuntėjo, gavėjo ir vežėjo rekvizitai, dokumento išdavimo vieta ir data, krovinio priėmimo vieta ir laikas, informacija apie krovinį, įskaitant jo rūšį, kiekį bei svorį. Be jau išvardintų elementų, į važtaraštį galite įtraukti ir papildomų nuostatų, tokių kaip, pavyzdžiui, draudimas perkrauti į kitą transporto priemonę arba specialios gabenimo sąlygos, reikalingos kroviniui, ir pan.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder