Ministerija ir LB siūlo paskolas refinansuoti greičiau, paprasčiau ir nemokamai
Finansų ministrė Gintarė Skaistė sako, jog projektu norima paskatinti konkurenciją tarp bankų ir kitų kredito įstaigų.
„Būsto paskola dažnam žmogui yra ilgiausias gyvenimo finansinis įsipareigojimas, galintis siekti net 30 metų. Todėl galimybė periodiškai įvertinti ir pasirinkti optimaliausias paskolos aptarnavimo sąlygas yra būtina“, – pranešime sakė ministrė.
Anot jos, įstatymo pakeitimai pradedami derinti su visuomene ir bus pateikti Seimo rudens sesijos pradžioje.
Anot pranešimo, Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymo projekte numatoma, jog žmonėms pakaktų kreiptis į naują paskolos davėją, o šis atliktų didžiąją dalį refinansavimo procedūrų. Žmonės nebepatirtų jokių su tuo susijusių išlaidų, padidėtų konkurencija tarp bankų.
Paskolą suteikęs bankas būtų įpareigotas nemokamai pateikti duomenis naujam bankui, žmonės galėtų refinansuoti paskolą iš esmės bet kada, nemokėdami išankstinio paskolos grąžinimo mokesčio, jiems nebereikėtų naujo NT vertinimo – prireikus jį atliktų naujas bankas savo lėšomis, be to, pastarasis negalėtų imti jokių mokesčių, žmogui nereiktų mokėti notarui bei Registrų centrui – visa tai sumokėtų naujas bankas.
Be to, bankas būtų suinteresuotas išlaikyti klientus, taigi, jie galėtų siekti palankesnių būsto paskolos sąlygų nekeičiant banko.
Šiuo metu paskolų refinansavimas yra nepatrauklus: reikia net kelis kartus eiti tiek į savo banką, tiek pas kitą finansuotoją, jam pateikti naują nekilnojamojo turto vertinimą, gauti iš savo banko pažymą apie paskolos likutį, be to, už naują sutartį paprastai reikia mokėti sutarties išankstinio grąžinimo mokestį, kuris gali siekti net kelis procentus grąžinamos sumos.
Skaičiuojama, kad refinansuojant 100 tūkst. eurų paskolą mokesčiai dabar gali siekti daugiau nei 1 tūkst. eurų.
Tuo metu pagal naują tvarką klientai per ilgesnį laiką galėtų sutaupyti iki 500 mln. eurų sumokėdami mažiau palūkanų, o sutaupyta suma galėtų būti skiriama vartojimui ar investuojama.
Lietuvos banko duomenys rodo, kad pastaraisiais metais vidutinė būsto paskolų marža sumažėjo maždaug trečdaliu – nuo 2,4 proc. 2022 metais iki 1,65 proc. šiuo metu). Dėl to daugeliui žmonių, paėmusių būsto paskolas didesnėmis maržomis, būtų naudinga refinansuoti paskolas.
Būsto paskolos, suteiktos didesnėmis nei šiuo metu taikomos maržomis, sudaro maždaug du trečdalius visų paskolų.
Rašyti komentarą