Naudojantiems kriptovaliutas svarbu tiksliai deklaruoti pajamas

„Vakarų ekspresas“ ir buhalterinės apskaitos, verslo ir mokesčių teisės konsultacijas teikianti MB „Verslo balansas“ vadovė Vida Šipurovė pataria, kaip tinkamai reiktų deklaruoti pajamas, jei perkate ir parduodate kriptovaliutas.

Pasak V. Šipurovės, artėja metinis gyventojų pajamų deklaravimas, kuriam reikėtų ruoštis jau dabar.

„Kriptovaliutų apmokestinimo tema yra daug kam labai miglota ir žmonės iš nežinojimo prisidaro klaidų“, - pažymi V. Šipurovė.

Anot jos, jei nusipirkote kriptovaliutą ir už ją įsigijote kokį nors kitą turtą, reikia sumokėti mokesčius nuo kriptovaliutos prieauglio.

„Kriptovaliutos mainai į kitą valiutą ar į kitą turtą iš mokesčių pusės yra vertinami kaip kriptovaliutos pardavimo pajamos ir nuo įsigijimo bei pardavimo kainų skirtumo reikia sumokėti 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM)“, - aiškina V. Šipurovė.

Taikoma lengvata

Anot mokesčių konsultantės V. Šipurovės, per metus gyventojui yra suteikiama 2 500 eurų lengvata, nuo kurios GPM neskaičiuojamas.

Ši lengvata sumažina mokėtiną GPM. Tarkime, 2021 m. nusipirkote kriptovaliutą už 10 000 eurų, tais pačiais metais už kriptovaliutą įsigijote programinę įrangą už 13 000 eurų. Skirtumas yra 3 000 eurų. Suma, nuo kurios mokesčiai neskaičiuojami, yra 2 500 eurų.

Taigi apskaičiuojamas GPM dėl kriptovaliutos pelningų mainų ar pardavimo yra 75 eurai - 15 procentų nuo 500 eurų.

„Šiuo atveju 2 500 eurų lengvata taikoma, nes atsitiktiniai - kriptovaliutos pardavimo / mainų sandoriai iš mokesčių pusės vertinami kaip neregistruoto turto pardavimo sandoriai“, - sako V. Šipurovė.

Tačiau, anot jos, jei prekybos sandoriai kriptovaliuta yra periodiniai, tokiu atveju kriptovaliutos pardavimo arba mainų sandoriai apmokestinami ir deklaruojami ne kaip turto pardavimo sandoriai, bet kaip individualios veiklos sandoriai (IDV).

Individuali veikla

Šiuo atveju reikia registruoti individualią veiklą dėl prekybos kriptovaliuta. Tuomet gyventojas pats savarankiškai turi įrašyti į savo asmeninę metinę deklaraciją GPM311 kriptovaliutos pirkimo / pardavimo arba mainų sandorio duomenis ir būtinai pridėti kriptovaliutos pirkimo dokumentus.

„Mažai kas žino, jog jei tokių dokumentų nebus, 15 procentų GPM reikės mokėti nuo visos valiutos pardavimo sumos, iš kurios bus leidžiama atimti tik 2 500 per metus, bet nebus galima atimti valiutos įsigijimo kainos dalies“, - perspėja V. Šipurovė.

Anot jos, nepridėjus dokumentų, reikės tikslinti GPM deklaraciją ir pridėti trūkstamus dokumentus.

Pagal VMI išaiškinimą, tinkamais kriptovaliutos įsigijimo dokumentais yra laikoma: banko patvirtinimas (pavedimas, išrašas), kad yra apmokėta už valiutą, kuriame matosi kiek kriptovaliutos ir kokia valiuta įsigyta.

Jei banko pavedime tokios informacijos nesimato, reikėtų papildomai išsaugoti kitus pranešimus apie įsigytą valiutą.

Gresia baudos

Kas bus, jei gyventojas savanoriškai nedeklaruos operacijų kriptovaliuta?

„Tokiu atveju, kaip rodo praktika ir konsultacijų metų besikreipiančiųjų klausimai, VMI tikrinimo metu dažnai pritaiko sankcijas, kurių suma viršija nesumokėtą GPM ir papildomai priskaičiuoja GPM“, - sako V. Šipurovė.

FOTO APRASAS KONSULTACIJOS. MB „Verslo balansas“ vadovė Vida Šipurovė „Vakarų ekspreso“ puslapiuose teikia verslui aktualią informaciją mokesčių ir apskaitos klausimais. Užklausas galima siųsti [email protected]

FOTO AUTORIUS Redakcijos archyvo nuotr.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder