Rusiškai naftai įvestos Vakarų sankcijos sustiprino Indijos pozicijas

(1)

Dėl įsigaliojusio Vakarų šalių embargo ir rusiškiems naftos produktams nustatytų kainų lubų, pasaulinėje naftos rinkoje vis svarbesnis tampa Indijos vaidmuo, teigia agentūra „Bloomberg".

Indai perka vis daugiau rusiškos naftos, ją perdirba ir vėliau parduoda JAV bei Europos Sąjungos šalims.

Tuo pat metu Niu Deliui pavyksta išvengti kritikos dėl artimo bendradarbiavimo su Maskva.

Agentūros vertinimu, taip yra todėl, kad Indijos veiksmai atitinka dvejopus Vakarų siekius: sumažinti iš parduodamų energetinių išteklių Rusijos gaunamus pelnus ir užkirsti kelią šokui, kurį sukeltų naftos tiekimo sutrikimai.

„Kpler" analitikų duomenimis, sausį per dieną Indija į JAV išsiųsdavo apie 89 tūkst. barelių benzino ir dyzelino, kas yra aukščiausias rodiklis per pastaruosius keturis metus.

Mažą sieros kiekį turinčio dyzelino tiekimas Europai sausį siekė 172 tūkst. barelių per dieną. Tai yra aukščiausias rodiklis nuo 2021 m. spalio.

Niu Delis dar praėjusiais metais padidino iš Rusijos perkamos naftos kiekius.

Dėl naujų europinių, nuo vasario 5 d. naftos produktams taikomų, ribojimų (embargas ir 100 JAV dolerių kainos lubos dyzelinui bei 45 JAV dolerių riba produktams su nuolaida) Indijai rusiška žaliava taps dar patrauklesniu pirkiniu, nurodo „Bloomberg".

Rusiškos naftos importas leidžia šaliai patenkinti 85 proc. savo pačios poreikių.

Agentūra taip pat pabrėžia, kad Indija nepažeidžia ES sankcijų: nafta perdirbama blokui nepriklausančioje valstybėje, o ES tiekiami naftos produktai jau nevertinami kaip turintys rusišką kilmę.

„Reuters" taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad, kadangi Indija neprisijungė prie Vakarų Rusijai taikomų sankcijų, naftos pirkimas negali būti vertinamas kaip jų pažeidimas.

Tiesa, agentūros duomenimis, bankai ir finansinės institucijos, vengdamos pažeisti kurį nors kitą iš daugybės galiojančių draudimų, į tarptautinius pavedimus žiūri labai atsargiai.

Tai lėmė, kad Indijos naftos perdirbimo įmonės už didesnę dalį tiekiamos žaliavos atsiskaito nebe JAV doleriais, o Jungtinių Arabų Emyratų dirhamais.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder