T. Povilauskas: NT rinka atrodo geriau nei prieš metus, bet brokeriai ir vystytojai vis dar laukia bazinių palūkanų mažinimo

Tadas Povilauskas: NT rinka atrodo geriau nei prieš metus, bet brokeriai ir vystytojai vis dar laukia bazinių palūkanų mažinimo

(1)

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas teigia, kad nekilnojamo turto (NT) rinkos aktyvumas turėtų padidėti Europos Centriniam Bankui (ECB) pradėjus mažinti bazines palūkanų normas, ko laukia ir vystytojai. Visgi, anot jo, 2024 m. pradžios duomenys rodo, kad kol kas šie metai yra palankesni NT sektoriui nei 2023 m. sausis ir vasaris.

„Jau antrus metus gyvename NT rinkoje, kuri laukia gerų žinių. Ir pirmasis palūkanų normų sumažinimas yra tai, ko brokeriai ir NT vystytojai labai laukia. Sakyčiau, jau tai, kad spalį ir gruodį nebuvo keliamos palūkanos juos nuramino. Visgi nereikia tikėtis, kad palūkanos greitai sumažės. Bet jau pirmas sumažinimas įneštų aktyvumo. Tai vasaros pradžioje, birželį galėtų būti tas ryškesnis pajudėjimas“, – pirmadienį „Žinių radijui“ teigė T. Povilauskas

„Žiūrint sausio ir pirminius vasario duomenis, tai sakyčiau rinka neblogai atrodo. Nėra kažkoks aukso amžius, bet šiuo metu yra geriau, nei prieš metus. Tai reiškia, kad kažkas juda, nes potencialių pirkėjų yra“, – pridūrė jis.

Taip pat, anot ekonomisto, NT rinkos augimą stabdo ir geopolitiniai faktoriai, tokie kaip Rusijos keliama grėsmė Lietuvos saugumui, kurie atbaido gyventojus nuo būsto pirkimo.

„Kuo labiau šnekame apie tas galimas grėsmes Lietuvai iš Rytų ar puolimus, kurie bus kažkada, tai atbaido gyventojus“, – sakė ekonomistas.

„Aišku, palūkanos yra stipresnis veiksnys, bet geopolitika daro savo. Ir čia irgi yra geresnių naujienų laukimas“, – paminėjo jis.

ELTA primena, kad 2024 m. vasario pradžioje Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) sudarytame NT plėtotojų lūkesčių indekso rodiklis siekia 64 balus iš 100. Pernai jis sudarė 50 balų. Aukštesnis nei 50 balų indeksas rodo pozityvias plėtotojų nuotaikas, žemesnis – neigiamas.

Anot LNTPA, plėtotojai 2024 m. mato galimybių didinti darbų apimtis ir tikisi, kad ECB imsis bazinių palūkanų normų mažinimo.

Asociacija 2024 metais prognozuoja nuosaikų augimą tiek gyvenamosios paskirties, tiek komercinės paskirties NT rinkose.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder