Kinija sustabdė didžiausio pasaulyje dalelių greitintuvo kūrimą: paviešinta priežastis

Kinija sustabdė didžiausio pasaulyje dalelių greitintuvo gamybą. Apskritasis elektronų-pozitronų kolizijos greitintuvas (CEPC) turėjo būti apie 100 kilometrų ilgio, tai yra daug daugiau nei 27 kilometrų ilgio CERN didysis hadronų kolizijos greitintuvas (LHC).

Apie tai praneša BGR. 

Pažymima, kad Kinijos kolaiderio kūrimas prasidėjo dar 2012 m., kai CERN atrado Higgs bozono dalelę.

Tačiau į šalies penkerių metų planą 2026–2030 m. šis milžiniškas projektas nebuvo įtrauktas. Tikriausiai Pekinas laiko jį mažiau prioritetiniu, todėl jis gaus mažiau finansavimo ir išteklių.

Wang Yifan iš Aukštųjų energijų fizikos instituto patvirtino šį pokytį. Pažymima, kad komanda planuoja pakartotinai pateikti pasiūlymą dėl CEPC 2030 m. 

Numatoma projekto kaina yra 5,1 mlrd. dolerių.

„Apibendrinant galima pasakyti, kad Kinijos CEPC pasitraukė iš projekto, tikriausiai dėl išlaidų ir išteklių reikalavimų, bet Europos FCC vis dar turi potencialą, ir Kinijos fizikų komanda gali prisijungti, jei pasiūlymas bus patvirtintas iki kito Kinijos planų etapo“, – teigiama straipsnyje.

LHC sistema, kaip tikimasi, bus išimta iš eksploatacijos iki 2040 m. Jei Europa vis dėlto patvirtins projektą, FCC greitintuvas bus pradėtas statyti 2030 m.

Tačiau statybos negali prasidėti taip paprastai. Pirmiausia CERN valstybės narės ir tarptautiniai partneriai turi duoti žalią šviesą modernizavimo projektui.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Sidebar placeholder