Vėluojate į darbą? Vos 2 kartus neatėjus laiku, gali atleisti be įspėjimo ir išeitinės

Žiemos metu dėl prastų oro sąlygų ar spūsčių kelyje daugelis darbuotojų į darbą vyksta ilgiau ir kartais vėluoja. Tačiau ar žinojote, kad du kartus pavėlavę į darbą be svarbios priežasties galite būti atleisti be įspėjimo? Be kita ko, teisininkai primena, kad darbuotoją atleidęs dėl vėlavimo darbdavys gali nemokėti ir išeitinės išmokos.
 

Portalo tv3.lt skaitytoja Laura pasakojo, kad porą kartų pavėlavusi į darbą sulaukė darbdavio priekaištų.

„Dirbu ofisinį darbą, darbo laiką galime pasirinkti, vieni pradeda darbą 8 val., o kiti 9 val. ar 10 val. ryte, atitinkamai darbą baigiame 17 val. 18 val. arba 19 val.

Pati darbą pradedu 8 val., tačiau prieš jį dar vežu vaikus į darželį. Gruodžio mėnesį dėl prastesnių oro sąlygų ir padidėjusių kamščių į darbą kelis kartus pavėlavau“, – pasakojo moteris.

Tačiau ji tikino, kad netgi pavėlavus, darbo kokybė nenukentėjo.

„Visus darbus spėjau atlikti. Tačiau darbdavys įspėjo nevėluoti, kitaip jis esą turįs teisę mane atleisti. O jeigu noriu vėliau atvykti į darbą, turiu pateikti prašymą, kad noriu valandą vėliau pradėti ir baigti darbą“, – sakė Laura.

Anot moters, darbo grafikas jai tinka.

„Nieko nenoriu keisti. Tačiau kartais atsitinka nenumatytų dalykų. Todėl apmaudu, kad darbdavys to nesupranta. Niekada nesielgiau piktybiškai, tiesiog porą kartų pavėlavau į darbą. Negi tikrai darbdavys gali už tai atleisti?“ – klausė skaitytoja.

Pavėlavęs darbuotojas gali būti atleistas

„Todėl būtent dabar, šaltuoju ir slidžiuoju metų laikotarpiu, aktualus tampa klausimas apie darbuotojo atsakomybę pavėlavus į darbą“, – komentavo advokatė.

Anot jos, darbuotojas turi būti punktualus ir į darbą atvykti laiku.

„Jeigu užpustė kelius ir darbuotojas atvykti į darbą negali, jis privalo nedelsiant informuoti savo vadovą arba kitą asmenį, pagal vidaus tvarką. Dėl vėlavimo labiausiai reikėtų susirūpinti tiems darbuotojams, kurie vėluoja pakartotinai ir be svarbių priežasčių.

Darbuotojo vėlavimas be pateisinamos priežasties gali būti laikomas pažeidimu. Darbdavys turi teisę fiksuoti pažeidimą, reikalauti paaiškinimo ir raštu įspėti, kad už pakartotinį nusižengimą darbuotojas gali būti atleistas iš darbo“, – komentavo advokatė.

Taip pat ji priminė, kad jeigu darbuotojas yra atleidžiamas už pakartotinį nusižengimą, šiuo atveju pavėlavimą, padarytą 12 mėnesių laikotarpiu, jis apie atleidimą nėra įspėjamas ir jam nėra mokama išeitinė išmoka.

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) taip pat patvirtino, kad 2 kartus pavėlavęs darbuotojas gali būti atleistas remiantis Darbo kodeksu.

„Darbo sutarties nutraukimo priežastys šiuo atveju gali būti dvi – šiurkštus darbuotojo darbo pareigų pažeidimas arba per paskutinius 12 mėnesių darbuotojo padarytas antras toks pat darbo pareigų pažeidimas. Šiurkščiu darbo pareigų pažeidimu gali būti laikomas ir neatvykimas į darbą visą darbo dieną arba pamainą be pateisinamos priežasties“, – komentavo VDI.

Darbdavys privalo atsižvelgti į aplinkybes?

Tačiau, pasak E. Kiznės, darbdavys privalo atsižvelgti į vėlavimo priežastis ir priimti protingą sprendimą kiekvienoje situacijoje.

„Sprendimą nutraukti darbo sutartį dėl darbuotojo padarytų pažeidimų darbdavys turi priimti įvertinęs pažeidimų sunkumą ir padarinius, aplinkybes, darbuotojo kaltę, jo elgesį ir darbo rezultatus iki pažeidimo padarymo.

Noriu priminti, kad darbuotojas ir darbdavys vienas kito atžvilgiu turi elgtis sąžiningai, bendradarbiauti ir nepiktnaudžiauti teise. Jeigu iš tiesų darbuotojas vėluoja į darbą dėl svarbių priežasčių, darbdavys tai turėtų protingai įvertinti.

Tačiau darbuotojas taip pat turėtų stengtis įvertinti pasikeitusias, pavyzdžiui, oro sąlygas ir susiplanuoti savo kelionę į darbą taip, kad nepavėluotų“, – apie darbuotojų ir darbdavių teises komentavo advokatė.

VDI irgi antrino, kad visais atvejais darbdavys ir darbuotojas, įgyvendindami savo teises ir vykdydami pareigas, privalo veikti sąžiningai, geranoriškai bendradarbiauti, nepiktnaudžiauti teise.

„Kilus nenumatytoms aplinkybėms, šiuo atveju – iš anksto nenumatytiems gamtos padariniams tiek darbuotojus, tiek darbdavius turi būti supratingi ir geranoriški. Svarbu ne tik sąžiningai vykdyti kasdienes pareigines atsakomybes, atsižvelgti į teisinį reguliavimą, bet ir rūpintis savo bei aplinkinių saugumu“, – patarė VDI.  

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder