Antimonarchistai teigia paskaičiavę, kiek iš tiesų kainuoja karališkosios šeimos išlaikymas

Antimonarchistai teigia paskaičiavę, kiek iš tiesų Jungtinės Karalystės gyventojams kainuoja karališkosios šeimos išlaikymas.

Jie sako, kad karališkosios šeimos išlaikymas kainuoja daugiau, nei rodo oficialūs duomenys, skelbia šalies spauda. 

Jų teigimu, tikrosios karališkosios šeimos išlaidos mokesčių mokėtojams per metus sudaro 510 mln. svarų sterlingų – beveik šešis kartus daugiau nei 86 mln. svarų sterlingų, kuriuos valstybė skiria iš metinės valstybinės dotacijos (Sovereign Grant). 

Iš šios dotacijos padengiamos tokios išlaidos, kaip personalo išlaikymas, kelionės ir karališkųjų pastatų išlaikymas, bet ne, pavyzdžiui, saugumo išlaidos.

Grupė „Republic“ teigia, kad vien saugumui, remiantis pranešimais spaudoje, išleidžiama 150 mln. svarų sterlingų. 

Tačiau grupė pažymi, kad tai tėra „orientacinės tikėtinos išlaidos“, todėl ji ragina vyriausybę pateikti tikslius duomenis.

Tuo metu karaliaus finansais besirūpinantis seras Michaelas Stevensas jau anksčiau yra kalbėjęs apie „ryžtą siekti, kad karališkieji finansai užtikrintų išlaidų ir naudos balansą“.

„Kaip galime kalbėti apie žieminės pašalpos už kurą mažinimą, tuo pat metu švaistydami pusę milijardo svarų sterlingų karališkajai šeimai?“ – pareiškė „Republic“ vadovas Grahamas Smithas.

Į grupės nurodytą 510 mln. svarų sterlingų sumą taip pat įtrauktos „prarastos pajamos“, pavyzdžiui, 96 mln. svarų sterlingų per metus komercinės pajamos, kurias, pasak grupės, būtų galima gauti iš karališkųjų rezidencijų.

Ji taip pat teigia, kad nekilnojamojo turto mokesčiai iš Lancasterio ir Cornvalio kunigaikštysčių turėtų būti mokami į valstybės biudžetą, o ne finansuoti atitinkamai karalių ir Velso princą, nes mokesčių mokėtojai per metus praranda 99 mln. svarų sterlingų.

„Republic“ taip pat kritikuoja dabartinį karališkosios šeimos finansavimą kaip neskaidrų ir slaptą bei vadina tai „skandalingu piktnaudžiavimu valstybės pinigais“.

Antimonarchistai teigia, kad valstybės vadovo einamosios išlaidos turėtų siekti 5-10 mln. svarų sterlingų per metus, o karaliaus metinė alga turėtų būti 189 000 svarų sterlingų, o jos didinimas turėtų būti susietas su ministro pirmininko alga.

Buckinghamo rūmai tokių antianarchistų kalbų nekomentuoja.

Liepą paskelbtose naujausiose Valstybės dotacijos ataskaitose nurodoma, kad 2024-2025 m. valstybės finansavimas karališkiesiems rūmams išliks 86,3 mln. svarų sterlingų, o 2025-2026 m. padidės iki 132 mln. svarų sterlingų. 

Kaip žinoma, finansavimo dydis apskaičiuojamas atsižvelgiant į „Crown Estate“ (bendrovės, valdančios karaliaus turtą) pelną, o kitais metais numatomas finansavimo iš valstybės biudžeto padidėjimas atspindės padidėjusias pajamas iš jūros vėjo jėgainių parkų.

Ekspertai sako, kad britų karališkoji šeima ne tik gauna finansavimą iš valstybės, bet ir teikia sunkiau išmatuojamą ekonominę naudą, pavyzdžiui, skatina turizmą ir remia prekybą užsienyje.

Praėjusį mėnesį 55 proc. „YouGov“ apklausoje dalyvavusių JK gyventojų pareiškė maną, kad monarchija yra naudinga, o 30 proc. sakė, kad ji nenaudinga.

Teigiamai karališkąją šeimą vertino 59 proc. respondentų, neigiamai – 32 proc. Karalių teigiamai vertino 63 proc. respondentų, neigiamai – 29 proc.

Tačiau šie skaičiai atskleidė ir didelį visuomenės susiskaldymą, ypač pagal amžiaus grupes: labiausiai monarchiją remia vyresnio amžiaus žmonės, o labiausiai jai nepritaria jaunimas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder