Įdomiosios švyturių istorijos (11)

Baltasis švyturys buvo tapęs ne tik uostamiesčio, bet ir Lietuvos – jūrinės valstybės simboliu. Jis nepamirštas ir atgavus Lietuvos nepriklausomybę: pagal Roberto Schmidto atvirutės vaizdą 1997 m. išleistos 200 litų nominalo kupiūros su minėtu švyturiu reverse (averse – Vydūnas). Tiesa, akylesni žmonės pastebės tam tikrą neatitikimą...

Ankstesnę švyturių istoriją rasite čia

Sekančią švyturių istoriją rasite čia

Originalioje nuotraukoje ir atvirutėje šiaurinis molas yra dešinėje pusėje, o uosto įplauka – kairėje, tačiau šiame pinige panaudotas veidrodinis šio vaizdo atspindys: molas – kairėje, uosto vartai – dešinėje, ir švyturio spinduliai nukreipti ne į Kuršių marių, o į Girulių pusę. Kodėl?

Lietuvos banko Pinigų muziejus rašo, jog šio banknoto autorius Rytis Valantinas iš pradžių svarstė sukomponuoti banknotą su Klaipėdos vaizdais.

„Studijuodamas Klaipėdą, nesuradau ryškesnių bruožų. Iškilo klausimas – vaizduoti miestą fragmentiškame vokiškos architektūros pavelde ar gilintis į uostą, pramonę? 

Vydūno asmenybė, jo švietėjiškumas, pasaulėjauta stumtelėjo filosofiškumo link. Nutariau pasirinkti charakteringą uosto simbolį – švyturį, nors tai ir nebuvo labai originalu.

Archyviniai atvirukai ar nuotraukos iš laikraščių ir žurnalų apie Klaipėdos švyturį jūros fone manęs netenkino. Plastikos atžvilgiu jie buvo nuobodoki, saldokai romantiški. 

Norėjosi išraiškingesnio piešinio, dramatiškesnio siužeto, tad nusižengiau enciklopediniam tikslumui ir kūriau savo jūrą“, - cituojamas dailininkas Pinigų muziejaus aprašyme. 

Vos pasirodžius banknotui, reverso vaizdas sulaukė atgarsio – teigta, kad ne iš tos pusės į molą plakasi bangos, ne ten šviečia švyturys.

„Bet dailininkui daug svarbiau bendra banknoto kompozicijos logika, o natūralumas, enciklopedinis tikslumas jam rūpi mažiausiai. 

Ne visi iki smulkmenų žino vaizduojamą peizažą, o pinigus rankose laikys visi, taigi labai svarbu, kad banknotas būtų sukomponuotas profesionaliai nepriekaištingai. 

Jame jūra ir švyturys – simboliai, reiškiantys lietuviškus sentimentus jūrai, o ne peizažas, tiksliai nupieštas iš tam tikro taško“, - argumentus išdėstė minėtas muziejus.

Deniso Nikitenkos kolekcija

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder