Ankstesnę švyturių istoriją rasite čia
Sekančią švyturių istoriją rasite čia
Šio iš pirmo žvilgsnio keistai atrodančio, stiklinio daikto svoris – 253 gramai. Aštuonbriaunis, pagamintas iš 2,5 cm storio stiklo. Reliktas, kurio XXI amžiuje niekas nebenaudoja, o prieš šimtmetį jį galima buvo išvysti kone ant kiekvieno rašomojo stalo.
Tai – dokumentų prispaudėjas. Jis būdavo skirtas popieriaus lapams, korespondencijai, žurnalams ir panašiems popieriniams stalo dokumentams prispausti idant skersvėjis, atidarius langą ar kabineto duris, nenupūstų.
Prieš Jūsų akis – itin retas XX a. pirmosios pusės reliktas, kurį gyvai galima pamatyti uostamiestyje, Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 2) nuo liepos iki 2024 m. spalio 26 d. veikiančioje parodoje „Susitikime prie švyturio“.
Prispaudėjas – su Raudonojo švyturio, stovėjusio Melnragėje (toje pačioje vietoje, kur kelią laivams rodo dabartinis švyturys), atvaizdu.
Būtent ši aplinkybė ir yra esminė, kodėl pastaroji kolekcinė vertybė yra laikoma tikru raritetu, mat populiaresni įvairūs suvenyrai ar daiktai būdavę su ikoniniu Baltuoju švyturiu.
Nors ir buvęs (sunaikintas 1945 m. sausį) pagrindinis Mėmelio (Klaipėdos) švyturys, Raudonasis nesulaukė tokio milžiniško verslininkų (atvirukų leidėjų, suvenyrų gamintojų ir pan.) dėmesio, kaip jo mažasis brolis Baltasis švyturys, stovėjęs ant šiaurinio molo galo.
Roko Borusevičiaus kolekcija