Vilniaus katedroje rastas nuo Antrojo pasaulinio karo laikų slėptas karališkasis lobis
Kaip rašoma turizmo agentūros „Go Helsinki“ pranešime spaudai, Vilniaus katedros Lietuvoje slėptuvėse esantys lobiai nebuvo matytyti nuo Antrojo pasaulinio karo pradžios 1939 metais.
Apie tai rašo CNN.
Tarp rastų daiktų yra karūna, priklausiusi Aleksandrui Jogailaičiui, arba Aleksandrui Jogailaičiui, Lenkijos karaliui ir Lietuvos didžiajam kunigaikščiui, gyvenusiam 1461-1506 metais.
Tarp kitų radinių yra karūna, grandinė, medalionas, žiedas ir karsto lenta, priklausiusi Elžbietai Austrijai, arba Elžbietai Habsburgaitei, gyvenusiai 1436-1505 m.
Taip pat rasta karūna, skeptras, rutulys, trys žiedai, grandinėlė ir karsto lentos, siejami su Barbora Radvilaite.
Ji buvo ištekėjusi už Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto, arba Žygimanto Augusto, ir mirė 1551 m. Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas pasakojo:
Gintaras Grušas: „Atrasti Lietuvos ir Lenkijos monarchų laidojimo ženklai yra neįkainojamos istorinės vertybės, ilgos Lietuvos valstybingumo tradicijos simboliai, Vilniaus, kaip sostinės, ženklai ir puikūs juvelyrikos meno kūriniai.“
Pažymima, kad eksponatai buvo dedami į karalaičių sarkofagus, kai jie buvo laidojami, o karūnos nebuvo nešiojamos, o pagamintos po mirties, kad taptų laidojimo kapo dalimi.
„Tai atspindi to meto laidojimo ir pagerbimo praktiką.
Šis radinys itin reikšmingas mūsų valstybingumui, nes parodo Vilniaus katedros, kaip Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės elito nekropolio, vietą.
Šie simboliai yra svarbūs ir valstybei, ir kiekvienam iš mūsų - kaip europinės tapatybės, kaip atkurtos senosios valstybės tapatybės, kaip mūsų šaknų tvirtumo ženklas“, - sakė Vilniaus bažnytinio paveldo muziejaus direktorė Rita Paulukevičiūtė.
Aleksandrui Jogailaičiui priklausiusi karūna / CNN nuotr.
Įdomu tai, kad šie daiktai pirmą kartą buvo aptikti 1931 m., kai katedra buvo tvarkoma po pavasario potvynio ir atidaryta kripta su valdovų palaikais.
Jie buvo eksponuojami iki Antrojo pasaulinio karo pradžios 1939 m., tačiau vėliau buvo paslėpti.
Buvo surengtos kelios bevaisės paieškos, kol 2024 m. rugsėjį mokslininkai atkreipė dėmesį į kriptas.
Naudodami endoskopinę kamerą mokslininkai gruodžio mėnesį rado artefaktus, suvyniotus į 1939 m. rugsėjo mėn. datuotus laikraščius.
Ateityje jie bus ištirti, restauruoti ir pristatyti visuomenei.
Šaltinis: CNN
Rašyti komentarą